Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co do drzwi w takim budżecie to możesz tak na prawdę zobaczyć Wikędy Termo Prestige Lux, możesz zapoznać się z tym co ma CAL i Stolpaw (np. seria Stolterm) w ofercie (jedne i drugie to bardzo dobre drzwi drewniane). Możesz śmiało popatrzeć na KMT 75 plus Passive. To już też kwestia Twojego gustu i tego z czego drzwi mają być wykonane przede wszystkim (drewno, stal, aluminium).

Co do drzwi do pomieszczenia gospodarczego to tak na prawdę coś na poziomie Wikęd z serii Premium albo KMT Standard 55 Ci wystarczy.

 

A co do drzwi zewnętrznych jeśli "upierasz" się przy tych dwóch firmach to na plus dla Wikędu przemawia 4ta przylga w skrzydle i ciepłe ramki w szkleniu w standardzie. Tak czy inaczej polecam jeszcze przepatrzeć CALa i Stolpaw dla świętego spokoju. Finlandia ma większe doświadczenie z CALem więc może coś więcej podpowie na temat jakości tych drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na takie jakie Ci sie podobają i będą pasowały do otworu.

Kwota którą podałeś pozwala na kupienie dobrej klasy drzwi drewnianych w wymiarze jednoskrzydłowym. Stalowe - pewnie da się doposażyć na maksa.. .

 

Ale jeśli to otwór większy, na drzwi z doświetlem to kwota wca nie jest najwyższa i musisz się dobrze rozglądać by móc dostać coś dobrego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to abym miał coś do Hormanna, ale oni liczą sobie bardzo dużo za drzwi. Ja osobiście nie znalazłem tam materiałów ani technologii zasługującej na taką cenę. Szczególnie, że w znacznie niższej kwocie masz choćby KMT czy Wikędy o zbliżonych lub wyższych parametrach. Wszystkie 3 firmy mam w ofercie, a jakoś ludzie w moim regionie nie pytają o pytaną przez Ciebie firmę.

Thermo65 będą dobrym wyborem, ale mi osobiście szkoda byłoby wywalać aż tyle kasy za takie drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

 

Stoje przed wyborem drzwi do domu i pewnie powiele kilka kwestii, tymniemniej bardzo prosze praktykow o porady.

Pokrotce opisze co mnie interesuje i budzet.

 

1) Dom w zalozeniu mocno docieplony (30cm), plyta fundamentowa grzewcza (bez dodatkowych wylewek - czyli do niej trzeba by montowac drzwi, czy to na jakims cieplym progu czy wysuwajac lekko na czyms w stylu MOWO, choc tu obawiam sie kosztow i braku umiejetnosci instalatorow).

2)Drzwi od zachodu, bez zacienienia. Beda to drzwi do korytarza okolo 6-7m2 oddzielonego od domu jakims innymi drzwiami wewnatrzlokalowymi (tu pytanie czy nie lepiej dolozyc te 2 tys wiecej by zyskac na energooszczednosci i zrezygnowac z wewnatrzlokalowych ? Wydaje mi sie, ze jednak bufor by sie przydal i lepiej odciac korytarz od reszty).

3) Budzet okolo 5-6 tys pln + plus szczelny montarz.

Rozwazalem KMT, Wiked i CAL.

Troszke sie obawiam stalowych bo chyba finlandia opisywal problemy z nimi w uzytkowaniu i z okleina czy powlokami.

Zona chcialaby jeszcze naswietlenia, ale jak policzylem z grubsza CAL z dwoma bocznymi i gornym to mi wyszlo 18 tys !!!!

Raczej odpuszcze bo to zamkniete pomieszczenie i az tak mi na estetyce czy designie nie zalezy.

4 pytanie czysto teoretyczne - jak bardzo trudny jest montaz tak wielkiego zestawu w porownaniu z normalnymi drzwiami 100*210cm ?

Zestaw by mial 200cm szer i 270 wysokosci z tymi naswietlami.

 

Myslalem o Arctic CALa bo jak zobaczylem ich inne produkty to mimo, ze mialy gorsze U tak z 30-50% to cena prawie sie nie roznila - stad wybor najcieplejszych.

 

Generalnie zalezy mi na ich bezobslugowosci i nieawaryjnosci.Moge miec drzwi ze wspolczynnikiem nawet U=1 byle naprawde byly to sprawdzone konstrukcje najmniej problemowe.

 

Ostatnie pytanie dotyczy drzwi z garazu do domu. Tu glownie idzie mi o szczelnosc, zeby mi zadne zapachy nie przenikaly. Myslalem o ... oknach zamiast drzwi w tym miejscu, ale nie wiem czy da sie jakis zamek, klamke zamontowac dwustronnie jak w drzwiach. Okna wydaje mi sie bardziej sensowne z uwagi na to, ze (tu pewnie wywolam politowanie na twarzach) uwaga ! Bbede mial reku z wyrzutem do garazu i jakas przepona na wylocie na zewnatrz, zeby nie bylo nadcisnienia.Garazu nie ocieplam i nie ogrzewam wiec to taki odzysk ciepla, zeby nie marnowac + 20*C na wylocie z reku:) Wilgoci sie nie boje - przeliczone, wiec nie odradzajcie ;)

 

Slyszalem ze MS ma jakies drzwi PCV - czy sa one sensowne ? Nadadza sie na przejscie z garazu ? A moze rowniez na zewnetrzne ?

Nigdzie ich nie widzialem a na stronie MS konfigurator mi nie dziala wiec nic o nich w sumie nie wiem.

 

Ktos z Was praktykow, montarzystow moze dopomoc laikowi ?

Z gory dziekuje.

Edytowane przez dpo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem informacji o wymiarze tych drzwi głownych. Z ceny cala rzędu 18 tys. wróżę że to coś wielkości 2x2,5m.

 

Opisując problemy z drzwiami zwykle odnoszę się jako kontra dla ślepych zwolenników innych rozwiązań (np. gdy ktoś krzyczy "tylko stal" albo "tylko kompozyt" to zawsze reaguję alergicznie.

Opisywany przez Ciebie przypadek intuicyjnie pcha moje myśli do drzwi Alu, tylko że budżet mocno za skromny. W nim to chyba nawet w stalówkach ciężko się będzie wyrobić.

 

Ps. Co do garażu - tu wystarczą stalowe. Najwyżej zaczną rdzewieć. tak samo jak krawędzie bramy od tej przeliczonej wilgoci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno takiego wpisu nie widziałem, ale to dobrze że masz wątpliwości i pytania.

Nie przypominam sobie aby Finlandia kiedyś tak źle wypowiadał się o stalówkach (mam na myśli w/w firmy). Może nie czytam wnikliwie wszystkich jego wpisów, ale jakoś nie rzuciło mi się to w oczy. Co do doboru samych drzwi to pytanie jak wygląda reszta domu? Czy to tylko termos z 30-ką styropianu czy jest to mocniej przemyślane jak rekuperacja, jakieś pompy ciepła czy co tam jeszcze sobie wymyśliłeś.

Na podstawie tego co piszesz i tego co sobie dopowiadam to też myślę o alu. Tylko z tym budżetem to niekoniecznie znajdziesz coś ciekawego. CAL z dostawkami też będzie droższy jak 5-6 tysięcy.

Wikęd i KMT będą OK, ale tylko najwyższe ich serie na ościeżnicach aluminiowo-kompozytowych (oczywiście na ciepłym montażu).

Próg możesz wykończyć od dołu np Klinarytem takim jak ma Wikęd, albo Purenitem jak w CALu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bede mial reku oczywiscie, ale bez innych bajerow. Dom tylko na prąd jak sie uda - plyta fundamentowa grzana kablami w nocnej taryfie.

Dom z wystawa poludniowa wiec kuuuupe okien na poludniu. Zero okien na polnocy. Taki moj ideał ;)

Chyba pojde w CAL. Z deczka ponegocjowalem ("wybilem z glowy" raczej) z polowica i beda drzwi 90 z naswietlem bocznym 50 bądz dwoma po 30.

Z gornego mam nadzieje tez zrezygnujemy - boczne doswietlenia dadza chyba dosc swiatla. Drzwi sa z zachodu i nie bede nad nimi daszkow robil.

 

Jakies tipy do otworow z garazu do domu ?

Te MS drzwi pcv ktos wie jak wygladaja ? Nawet na y..tube nie moglem nic znalezc....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi z pcw wyglądają tak.. jak okno. Tylko ramy skrzydła mają masywniejsze. No chyba że zastosujesz panele ozdobne.

Każdy producent może je wykonać. Nieliczni się w nich specjalizują, tj produkują częściej niż okazjonalnie.

Narysuj swoje drzwi (wzór?) i podeślij sprzedawcy w celu wyceny. Zapytaj o światło przejścia (będzie mniejsze niż w przpadku przeciętnych drzwi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daszek mimo wszystko bym dał, albo poszedł w coś mniej czułego jak drzwi stalowe. Ja co prawda mam Wikędy Premium (stara seria sprzed modernizacji) i trzymają się klawo bez daszka i są od południa. Mimo wszystko takie zabiegi nie są polecane. Latem mogę na nich grillować ;). Szczególnie nie jest fajnie nie dawać daszka do drzwi drewnianych, gdzie jednak drewno trochę bardziej będzie mogło pracować na przestrzeni roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki - dzis bylem w salonie vetrexu i Pan policzy mi te drzwi do garazu (tzn. okna z klamka i zamkiem 2 stronnie - tu wlasnie upatrywal najwiekszy problem i generator kosztow).

Polecal mi tez zewnetrzne drzwi Baranskiego (nigdy nie slyszalem) Thermo Wood plus o podobnych do CAL arktyczne parametrach.

 

Slyszeliscie cos o tych drzwiach? Ktos ma lub montowal i moze cos o jakosci powiedziec ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki efekt wizualny chcesz osiągnąć

 

Wizualny efekt jest mi obojetny - wkoncu to przejscie z garazu do spizarni.

Glownie chodzi mi o szczelnosc (ewentualnie smrodki z garazu) i przyzwoity wspolczynnik przenikania ciepla.

Drzwi jakie widzialem w granicach 1000pln nie wygladaly zbyt dobrze, a wpolczynnika Ud nie bylem w stanie znalezc wcale.

Przydaloby sie cos w okolicach Ud=1.

Jesli masz cos konkretnego na mysli, bardzo prosze o jakiegos linka.

Edytowane przez dpo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to drzwi których nie będziesz widział z salonu, to w zupełności proste, płaskie stalowe. Można dobrac kolor - biały, szary, czy też drewnopodobny. UD rzędu 1,2, więc nie jest zle. Cena - ok 1500zl z montażem. Szukaj WIkęd seria Premium (Normal też może być). KMT standard 55 i inne im podobne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naj ważniejsze aby były w klasie 3 W pasywne niem asię co bawić powierzchnia mała a różnica w U nie powala przy tak małej powierzchni mam kmt plu 54 żadnych szybek pierół i jestem zadowolony.U=1,3 jest w WT2021. Dom z zewnątrz ma wyglądać biednie a "marmury" to w środku.

 

Chociaż nie wiem ja teraz z cenami jak ja kupowałem to pasiwy były kosmicznie drogie w porównaniu do zwykłych

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam KMT 75 passive. Niby chwalą się trzema uszczelkami a od dołu jest jedna i to na dodatek słaba. Nie wiem jak im przeszły takie świetne wyniki badań, bo rzeczywistość nie jest tak piękna.

 

Phi! też odkrycie - sprzedawca nie pokazał? To jeden z powodów, dla którego polecam Termoprestige z Wikęda a nie KMT. Trzy uszczelki? a popatrz uważnie czy trzecia (ta środkowa) do czegoś przylega? czy tylko stanowi swego rodzaju dodatek wypełniający przestrzeń między skrzydłem a ościeżnicą?

 

..Chociaż nie wiem ja teraz z cenami jak ja kupowałem to pasiwy były kosmicznie drogie w porównaniu do zwykłych

Zwykłe a grubsze (nie używam tej marketingowej nazwy passiv) to jednak też różnica w drzwiach. Znacznie grubsze (więcej izolacji) i lepiej uszczelnione (wyjątek to co wyżej), a różnica w cenie drzwi - 2500 zl za Plus, czy 3500zl za 75P. nie jest tak kosmiczna.

 

Aha - ja widzę jedną zaletę KMT - cieplejsze drzwi można dostać na ościeżnicy stalowej z przekładką - nie zawsze jest możliwość poszerzenia otworów do futryn aluminiowych..

Edytowane przez finlandia
uzupenienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...