Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

stoję przed podjęciem decyzji o wymianie drzwi zewnętrznych w domu jednorodzinnym z wiatrołapem. drzwi otwierane do wewnątrz i konieczne drewniane. drzwi zamontowane od strony południowej z zadaszeniem. po wycieczce po moim mieście do dalszego etapu doszło 2 producentów - Cal oraz Stolpaw. wszystko byłoby ok gdyby nie opinia jednego z majstrów znajomych który dorzucił jeszcze firmę Elprema. z tego co mi powiedział to cena lekko niższa niż 2 wcześniejsze firmy a dodatkowo w ramie drzwi (opis producenta) znajduje się rama stalowa okalająca całe skrzydło (drzwi nie mają się wypaczać). nie będę ukrywał że kryterium cena (4500 zl brutto z montażem za Cal lub Stolpaw a 3000 z montażem za Elpremę) jest ciekawa jednak nie chciałbym wdepnąć w jakiś szajs. czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenia z drzwiami Elprema? czy warto w takie drzwi inwestować?

z góry dziękuję za wszelkie informacje.

piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...

Dzień dobry.

Wstępnie byłem zdecydowany na drzwi Wikęd Prestige z ościeżnicą Termo (Termo Prestige uważam za zbyt drogie, tym bardziej, że chodzi o drzwi z tyłu domu, do kotłowni). W nowym katalogu Wikęd (01.2016) pojawiła się nowość - seria Optimum. Drzwi plasują się pomiędzy wymienionymi powyżej - maja 76 mm grubości i zamek listwowy (tzn. cyt. "zasuwnica hakowo-bolcowa z zamkiem centralnym oraz dodatkowym zamkiem górnym"), ale są oferowane wyłącznie z ościeżnicą stalową 12". No i mam dylemat co wybrać, cenowo to prawie to samo. Być może ościeżnica TERMO pojawi się później? Pozdrawiam.

Edytowane przez Wojt75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Potrzeba ościeżnicy Termo wzięła się zapewne z przedstawianej mi wizji szronu na wewnętrznej stronie zwykłych blaszanych ościeżnic. Jak to wygląda z Waszej praktyki?

 

Mam w domu od 3 lat drzwi wejściowe z ościeżnicą metalową z blachy gr. 3 mm. Wejście z dworu do korytarza połączonego z kuchnią i nie występuje szronienie w czasie mrozów, co najwyżej kondensacja pary wodnej. Mam zamiar zamówić u tego samego producenta drzwi do nowo budowanego domu. Dodam że skrzydło waży ok. 100 kg, drzwi stalowe z okładziną obustronną ze sklejki szkutniczej.

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie szczelności patrzy się na parametr "przepuszczlaność powietrza". Dobre okna mają kl.4. Słabsze - trzecią. Nieprzebadany badziew - pewnie drugą.

Przeciętne drzwi stalowe to kl. 2. Dobre drzwi kl.3, Czwarta to już klasa sama w sobie.

Jak już przemawiają do CIebie uszczelki to patrz szczególnie na próg. Czasem drzwi mają dwie - trzy - a na progu jedną i do tego słabo rozwiązaną.

 

Moje drzwi mają przepuszczalność powietrza: 4 klasa.

O jaką przepuszczalność chodzi? Mam teraz problem z tym, że wzdłuż uszczelki, na ościeżnicy, wykryłam szczelinę i drzwi są nieszczelne.

Od przedstawiciela sprzedawcy usłyszałam, że ten parametr oznacza, iż to powierzchnia skrzydła ma tę klasę przepuszczalności i nie ma ona nic wspólnego z tym, że obecnie moje drzwi przepuszczają zimno.

Ale skoro skrzydło zrobione jest z blachy w środku wypełnionej styropianem, to jak blacha może przepuszczać na swojej powierzchni powietrze? Czy blacha ma w ogóle jakąś przepuszczalność? O jakiej przepuszczalności informuje producent drzwi, jakikolwiek producent jakichkolwiek drzwi, umieszczając na tabliczce znamionowej informację: " Przepuszczalność powietrza: klasa 4"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli klient kupuje samo skrzydło, to może by i miał rację. Ja się nie znam. Moim zdaniem to są drzwi i do nich się odnosi parametr, a jeśli jest inaczej, to taką firmę trzeba napiętnować.

Właśnie napisałem do producenta drzwi z prośbą o zajęcie stanowiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.jpg

 

Jest na tabliczce taki parametr jak "Przenikalność cieplna: nbd".

A do czego odnosi się ten parametr?

I jak ten parametr ma się do "Przepuszczalność powietrza: klasa 4" ?

 

A o czym informuje użytkownika drzwi parametr "Wodoszczelność" i skróty "otw. od wew" oraz "otw. na zewn."

 

Odnoszę wrażenie, że przedstawiciel sprzedawcy udziela mi nieco pokrętnych odpowiedzi na moje pytania ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż mi się wierzyć nie chce, że badali wodoszczelność i przepuszczalność powietrza a olali Ud. Nie chcę nikogo posądzać ale wygląda to tak jakby badania robili u siebie w firmie wylewając wiadro wody raz na drzwi otwierane na zewnątrz a drugi raz na drzwi otwierane do wewnątrz i mierzyli ile wody przeleciało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż mi się wierzyć nie chce, że badali wodoszczelność i przepuszczalność powietrza a olali Ud. Nie chcę nikogo posądzać ale wygląda to tak jakby badania robili u siebie w firmie wylewając wiadro wody raz na drzwi otwierane na zewnątrz a drugi raz na drzwi otwierane do wewnątrz i mierzyli ile wody przeleciało.

 

http://www.mikea.pl/pl/aktualnosci.php?wid=78&news=80

 

producent na stronie www przy tym modelu czyli Thermika podaje UD = 1,0 [W/m2*K] dla modelu bez przeszklenia.

Moje skrzydło nie ma przeszkleń ale drzwi składają się ze skrzydła i części oszklonej nad skrzydłem.

Jestem laikiem w temacie i gdy piszę "drzwi" to mam na myśli wszystko: skrzydło, próg, ościeżnica (czy tam framuga), okienko nad drzwiami - bo wszystko to jedna konstrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was ma doświadczenie z drzwiami drewnianymi firmy 'Wiatrak' planujemy zakupi drzwi do ok 4.000tys, metalowe nie za bardzo są w naszym guście mimo coraz lepszych technologii wciąż nie wyglądają tak 'naturalnie' jak prawdziwne. Ewentualnie możecie poleci jakieś inne firmy produkujące drzwi drewaniane dobrej jakości w przystępnych cenach? Edytowane przez domelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Erkado produkuje porządne zewnętrzne, bo jest to oczko w głowie właściciela firmy. W cenie do 4tys możesz poszukać jeszcze drzwi Stolpaw lub Hormann czy też Wikęd Termo Prestige (jeśli jednak wchodzą w grę stalowe). Napisz jeszcze co chcesz od drzwi, czy tylko chcesz wydać 4 tysiaki i czuć się z tym dobrze :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
[ATTACH=CONFIG]344859[/ATTACH]

 

Niechcący wprowadziłam czytelników w błąd. Odkryłam bowiem, że ta znamionowa naklejka naklejona na moje drzwi jest nieprawdziwa. Bo moje drzwi nie są bezprzylgowe, nie posiadają przeszkleń. To płaskie, przylgowe drzwi. Zwróciłam się do dewelopera z zapytaniem jakie drzwi, jaki model, został zamontowany w moim mieszkaniu ale nie dostałam odpowiedzi.

Nie wiem co mam o tym myśleć teraz, bo mam jakieś drzwi z nieprawdziwą naklejką znamionową. W dodatku nieszczelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marysia, błędy w naklejce to jedno. Nie zmieniają drzwi. Przyglądałem się ostatnio drzwiom Mikea i niektóre z nich miały możliwości regulacji. Zakładam że montażysta, który te drzwi oglądał powinien wiedzieć o takiej możliwości i zrobił co mógł. Jeśli masz wątpliwości, to poszukaj fachowca (jakiegoś serwisanta z fabryki) który je u Ciebie odpłatnie "obada".

A jak nie - to wpisami na forum dużo nie zdziałasz.. chyba że zaczniesz akcentować mocno marki sprzedawców...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marysia, błędy w naklejce to jedno. Nie zmieniają drzwi.

 

Jako że zapłaciłam za te drzwi to mam prawo wiedzieć co to za drzwi, jaki to model, jakie mają parametry techniczne. Nieprawdziwa znamionowa tabliczka sugeruje jakąś nieprawidłowość ... potocznie "wałkiem" zwaną. Chciałbyś aby ktoś tak Ciebie oszukiwał?

 

Przyglądałem się ostatnio drzwiom Mikea i niektóre z nich miały możliwości regulacji. Zakładam że montażysta, który te drzwi oglądał powinien wiedzieć o takiej możliwości i zrobił co mógł.

 

one mają możliwość regulacji, zarówno przy zamku jak i przy zawiasach ale to różna regulacja tzn. jej efekty są różne. Regulacja przy zawiasach nie dociska skrzydła do uszczelki zaś regulacja przy zamku powinna to zrobić ale drzwi nie docisnęły uszczelki zaś w jej efekcie teraz nie zamykam dolnej wkładki bo muszę solidnie docisnąć skrzydło własnym ciałem aby przekręcić klucz. Nie wyobrażam sobie codziennie tak siłować się z drzwiami.

 

Jeśli masz wątpliwości, to poszukaj fachowca (jakiegoś serwisanta z fabryki) który je u Ciebie odpłatnie "obada".

 

20 lutego przyjeżdża obejrzeć moje drzwi serwisant z Mikei, od producenta. To nie będzie odpłatna wizyta.

 

A jak nie - to wpisami na forum dużo nie zdziałasz.. chyba że zaczniesz akcentować mocno marki sprzedawców...

 

jakich sprzedawców i jakie marki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze jedną rzecz, która mi nie daje spokoju w Twoim przypadku. Jak montujesz ościeżnicę to dajesz kliny. Część od wewnątrz mieszkania a część od strony zewnętrznej. Jeśli ktoś zrobi to nieumiejętnie to jest możliwość "zwichrowania" pionowej bazy ościeżnicy.

 

Obrazowo to opisując:

-stań okrakiem nad progiem (jedna nowa wewnątrz a jedna na zewnątrz)

-rękoma chwyć pionowy element ościeżnicy znajdujący się przed Tobą (raz zrób to ze stroną zamkową a raz ze stroną z zawiasami)

-spróbuj jakby obrócić ościeżnicę w taki sposób aby część wewnętrzna jakby zbliżyła się do siebie, a zewnętrzna oddaliła się od siebie. Oczywiście nie szarp ościeżnicy.

 

To ma Ci uzmysłowić to o czym mówię - czy ościeżnica nie jest lekko zwichrowana.

oscieznica.jpg

 

Te kwadraty to belki ościeżnicy widziane z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze jedną rzecz, która mi nie daje spokoju w Twoim przypadku. Jak montujesz ościeżnicę to dajesz kliny. Część od wewnątrz mieszkania a część od strony zewnętrznej. Jeśli ktoś zrobi to nieumiejętnie to jest możliwość "zwichrowania" pionowej bazy ościeżnicy.

 

a więc już po regulacji. Pan serwisant z Mikea docisnął skrzydło do ościeżnicy likwidując w ten sposób szczelinę przy progu (wcześniej nie pisałam o niej ale pojawiła się w pewnym momencie, chyba jakoś tak gdy uszczelka została przekręcona) oraz nieszczelność w prawym dolnym rogu (też o niej nie pisałam wcześniej ale ona pojawiła się gdy w lewym dolnym rogu została podklejona uszczelka i wtedy w drugim rogu zrobił się luz). Regulował w taki sposób, że zupełnie odkręcił zawiasy, coś tam rzeźbił w futrynie drewnianej, przesuwał je, jak również kluczem imbusowym dokręcał przykręcone ponownie śrubami zawiasy do futryny.

No ale główny problem pozostał - czyli szczelina w lewym dolnym rogu, i nie taka jak pisałam wcześniej, że około 30 cm nad ziemią ale zaczynająca się około 60 cm nad ziemią wzdłuż uszczelki, w dół, aż do progu. Po przyłożeniu poziomicy do zewnętrznej krawędzi futryny ukazało się to jak na dłoni i pan serwisant stwierdził, że tyle to on skrzydła nie dociągnie ... bo przecież to niemożliwe, skrzydła nie da się tak skrzywić w dole.

 

I powiedział, że jedyne co teraz można zrobić, to od środka mieszkania wbić klin i w ten sposób w dole tą ościeżnicę przesunąć do przodu - czyli docisnąć ościeżnicę do skrzydła. Klin wbić pomiędzy ościeżnicę a mur, tam jest styropian i dlatego będzie to możliwe aby klin przesunął ościżnicę w dole.

Ale tak się zastanawiam, wtedy próg zostanie w tyle ... no ale zobaczymy.

 

 

 

To ma Ci uzmysłowić to o czym mówię - czy ościeżnica nie jest lekko zwichrowana.

[ATTACH=CONFIG]347282[/ATTACH]

 

okazała się lekko zwichrowana ale nadal jest dla mnie niezrozumiałe jak to zostało przy montażu zrobione, że drewniany pionowy kawałek ościeżnicy w górze jest osadzony poprawnie a w dole został przesunięty do środka mieszkania i ten dolny kawałek trzeba teraz wypychać klinem do przodu bo inaczej skrzydło drzwi w dole nie będzie dolegać do uszczelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...