Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt DOM W GROSZKU pracownia ARCHON


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

My też zostawiamy elewację zewnętrzną na koniec, chociaż nie do końca, bo poziom piwnicy już jest ocieplony z zewnątrz i obecnie tynkujemy w środku.

Na pozostałych poziomach też idzie elektryka i zaraz po nich tynki.

Stefany, jeżeli chodzi o ceny to są jednak zróżnicowane w zależności od regionu, odnośnie elewacji nie mam jeszcze rozeznania. Dla mnie punktem wyjścia do orientacji w cenach jest portal http://www.szukajfachowca.pl, jak teraz popatrzyłem to za robociznę ocieplenia elewacji wołają 30-35 zł/m2.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nie wiem czy adammonika jeszcze tu zaglądacie :) Mam do Was prosbe. Jakoś nie radzę sobie z tym ogladaniem zdjęć na forum. Jeśli to możliwe baaaardzo proszę o przysłanie fotek na maila (zwłaszcza kuchni, którą wszyscy chwalą) :)) [email protected]

Pozdrawiam

Ps. Też będziemy budować G-4 :) dlatego mi zalezy na fotkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ela69, też buduję groszka w wersji 4 do którego został dostawiony garaż jak w G2. Jeżeli jesteście zainteresowani zobaczeniem zdjęć z budowy wystarczy kliknąć link poniżej, na słowie "Nasz malutki groszek". Jeżeli macie jakieś pytania do G4 to śmiało, w sumie o swoich zmianach i błędach już pisałem, ale zawsze można powtórzyć :)

Pytacie o kuchnie, my właśnie się nad nią zastanawiamy, co i jak rozmieścić, zastanawiamy się też czy nie zburzyć ścianki działowej pomiędzy kuchnią i przedpokojem i w tym miejscu nie zrobić jakiegoś stolika. Swoją drogą kuchnia w groszku mogłaby być trochę większą.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SamurajJack - my kuchnię juz mamy zaprojektowaną - i wydaje mi się ze będzie ona w zupełnosci wystarczająca - zostawilismy przejscie do jadalni (niektórzy zamurowali) - tam będzie blisko do stołu :)

Ja mam pytanie z innej beczki - do tych którzy zrobili ogrzewanie podłogowe i do tych którzy zdecydowali się na rekuperator - czy konieczne jest zgłoszenie zmiany w projekcie? czy na ogrzewanie podłogowe musi być zrobiony projekt??? (mamy majstrów którzy umieją zrobić podłogówkę i projekt ogrzewania podłogowego podbity pieczątką nie jest im potrzebny ;) )

pozdrawiamy!!!!

 

p.s. u nas instalacja elektryczna na wykończeniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefany, Bedki dzięki za słowa wsparcia, może i faktycznie trzeba podejść do kuchni bardziej kreatywnie :)

Myśl, że kuchnia mogłaby być większa pojawiła się po obejrzeniu albumu Onuszków, jakoś tak u nich tak kuchnia większa, fajnie im wyszła, popatrzcie:

https://picasaweb.google.com/onuszek/Budowa#5512039252243276450

My właśnie kombinujemy czy nie zburzyć ścianki z kuchni na hol i nie zrobić w tym miejscu Stolika (podobnie jak onuszki). Przejście do salonu też mamy, ale jakoś tak dochodzimy do wniosku, że stół (stolik) w kuchni tez powinien być. Stefany, Wy macie fajnie otwartą kuchnie na salon, u nas już na to za późno, bo to ściana nośna. No i tak sobie kombinujemy co z tą naszą kuchnią zrobić :)

Bedki, wspomnieliście, że macie już projekt, możecie go wystawić w waszej galerii ?

 

Jeżeli chodzi o rekuperator oraz ogrzewanie podłogowe, to nie wydaje mi się, że potrzebny jest na to projekt, są to instalacje wewnętrzne. Chociaż przy wentylacji mechanicznej ponoć do obioru kominiarskiego potrzebny jest protokół powykonawczy (pewnie wartości nawiewu i wywiewu dla poszczególnych pomieszczeń).

Jeżeli macie wątpliwości to może warto to skonsultować z kierownikiem budowy. Wg mojego kierownika każdy instalator branżowy powinien zostawić protokół powykonawczy świadczączy o jego uprawnieniach, wtedy wpisu do książki budowy dokonuje na tej podstawie kiero, lub sam instalator może dokonać wpisu, czyli powienien być do tego uprawniony. Ale chodzi tu o gościa, który odbierze elektrykę wykonując odpowiednie pomiary, gościa który podłączy piec gazowy i wykona pomiar szczelności instalacji, gościa który pomierzy rekuperacje, skonfiguruje ją etc...

Myślę, że same rurki do ogrzewania może położyć ktoś innym, czy tez możemy to zrobić we własnym zakresie, ale trzeba się dogadać z kimś kto to włączy. Chociaż zastanawiam się jak to jest w przypadku pieca na węgiel, być może wtedy wystarczy protokół kominiarski, ale nie jestem pewien.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez SamurajJack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SamurajJack a czy Onuszek przypadkiem nie ma poszerzonej kuchni?? tak coś mi się kojarzy ale pewności nie mam :)

 

Poniżej zamieszczam wstępny projekt kuchni. Generalnie układ pozostanie taki jak na zdjęciach natomiast moga się zmienić szerokości szafek bo pomiaru jeszcze nie bylo - będzie po wylewkach i tynkach :)

 

Aaa i dodam, że nasz projektant nie uwzględnił w projekcie wejscia z korytarza do kuchni :) ale to "się wytnie" ;)

 

pozdrawiamy!

4.jpg

3.jpg

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Onuszki mają nie tylko szerszą ale i głębszą kuchnię (bardziej wystającą lukarnę), przez co kuchnia jest sporo większa i na nieszczęście nam się spodobała :) no ale jakoś to przeżyjemy dzięki Waszemu wsparciu. Dziękuję Bedki za umieszczenie Waszego projektu kuchni, w najbliższy czasie postaram się umieścić swoje wizje kuchni :)

 

pozdrawiam

Edytowane przez SamurajJack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Postanowiłam że pociesz te osoby które mają wrażenie że kuchnia jest za mała. Kiedy u nas w kuchni stały " graty budowlane" to też baliśmy sie że powierzchnia jest za mała. Ba, nawet jak ją już uprzątnęliśmy do wykładania kafelek i do pomiarów to dalej była mała. O dziwo po wstawieniu mebli okazało sie ze jest całkiem spora. Meble nie zajmują dużo miejsca i zostaje duża przestrzeń do poruszania się w niej. Naprawdę nie jest źle ! No chyba że ktoś ma trójkę dzieci i dwa duże psy to jak cała rodzina wejdzie do kuchni to może być ciasno :)

My czekamy na ogrodzenie z metaloplastyki i lada moment bedziemy mieli tynk zewnętrzny bo na zime zrobilismy tylko ocieplanie + gruntowanie. No i posialiśmy trawę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki "Aga i Bartek" za dobre słowo :) Pewnie też nam się spodoba, chociaż czasem można sobie jęknąć ;)

Zrobiłem wstępny projekt swojej kuchni i plan mamy taki, aby usunąć jedna ściankę działową z holem i dać tam stolik, wtedy kuchnia wyszłaby jak niżej:

 

Snap1.jpgSnap2.jpgSnap3.jpgSnap4.jpgSnap5.jpg

 

Teraz przystąpimy do wycen :)

 

Poważnie przymierzam się też do instalacji pieco-kominka (kominka z masą akumulacyjną).

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

 

czy możecie podpowiedzieć jakiego programu używacie do projektowania kuchni??

Widzę, że większość z Was próbuje upchnąć do kuchni jakiś mały stolik... mi też to chodzi po głowie... tzn bardziej chodzi mi o miejsce gdzie z 2 osoby mogą zjeść śniadanie czy jakiś szybki obiad..mój plan na groszkową kuchnię jest taki aby pod oknem zrobić blat bez szafek pod spodem... i pod tym blatem dwa taborety wstawić;)

jeżeli podpowiecie program w którym mogłabym uwidocznić swoje wizje to podzielę się efektami pracy.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewelkac, korzystam z programu na stronie Ikea ( http://www.ikea.com/ms/pl_PL/rooms_ideas/splashplanners.html ). Poza funkcją projektowania program od razu wycenia wszystkie elementy użyte do projektu, można je też zamówić przez internet. Zastanawiam się właśnie nad taką opcją, cena w Ikea wyszła o połowę niższa niż w studio kuchennym w którym zrobiliśmy wycenę. Muszę jednak udać się do Ikea aby osobiście zobaczyć i pomacać ich produkty do kuchni.

 

Jeżeli chodzi o stół w kuchni, to pełni on dość istotne miejsce w życiu domowym stąd nie chcemy się go pozbyć. Myśleliśmy też o opcji blatu bez szafek, ale wtedy siedzi się patrząc na ścianę, to też mało fajnie. W między czasie przygotowałem dwa kolejne warianty, oto one:

 

Wariant 2 - poprawiony nr 1

- zlew w tym wariancie w rogu, bo na środku pod oknem jest zmywarka

- więcej miejsca po lewej stronie płyty gazowej

https://picasaweb.google.com/108067507502596551576/Wariant02#

 

Wariant 3 - ze stołem na ścianie narożnej

https://picasaweb.google.com/108067507502596551576/Wariant03#

 

Wariant 4 - ze stołem pod oknem

https://picasaweb.google.com/108067507502596551576/Wariant04#

 

Teraz najbardziej optymalny wydaje mi się wariant 4.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info odnośnie programu- na pewno go przetestuję...ale obawiam sie że dopiero po Świętach. z Twoich wersji ja wybrałabym "3", tylko nie wiem jak z wejściem do kuchni - czy wchodząc nie trzeba będzie trochę uważać żeby nie potknąć się o stół??

 

ja mam nadal dylemat z tym stołem... dawać go czy nie... wydaje mi się, że dużo miejsca na szafki traci się przez niego... a w moim przypadku w salonie nie zamierzam umieszczać wielkich mebli i w kuchennych szafkach muszę upchnąć wszystko- zastawy stołowe, naczynia itp używane od wielkich imprez... + wszystkie AGD w stylu sokowirówki, miksery, maszynki do mięsa i inne cuda... więc szafki muszą być pojemne...

 

poza tym wydaje mi się, że cokolwiek zadecyduję to i tak będzie źle... masakra;) z obecną kuchnią ni miałam takich dylematów... człowiek się chyba staje bardziej wybredny na stare lata;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewelkac, my też bierzemy pod uwagę wariant 3, ale wydaje mi się, że może być utrudnione wejście do kuchni, wersja 4 pod tym względem jest lepsza. Popracowałem nad wersją 4 i przygotowałem wariant 5 :) Wariant 5 charakteryzuje się:

- większe odstępy pomiędzy kuchnią a zlewozmywakiem,

- w tym układzie blatu roboczego pozostaje: jakieś 30 cm przy oknie, 80 cm pomiędzy zlewozmywakiem a płytą, 55 cm pomiędzy płytą a ścianą

- szafki wiszące spore, bo 90 cm, co daje 3 półki, to już całkiem sporo miejsca

- szafki jaśniejsze, blat również (imitacja kamienia)

 

Link do projektu: https://picasaweb.google.com/108067507502596551576/Wariant05#

 

A odnośnie stołu w kuchni, to ja zadałem sobie takie pytania:

- gdzie będzie można zjeść tzw. szybkie śniadanie, czy inne posiłki mniej oficjalne/uroczyste

- gdzie będzie można usiąść, aby na siedząco wykonywać czynności kuchenne

- często też, w kuchni odbywają się różne ważne rozmowy domowników przy kuchennym krzątaniu

 

Oczywiście taką funkcję może pełnić stół w salonie, chociaż naszym zdaniem nie do końca.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...