Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt DOM W GROSZKU pracownia ARCHON


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Negocjator, nie napisałeś gdzie się budujesz, czy to tajemnica ? :)

Ja podniosłem okna na parterze o 10 cm czyli tak jak Ty na 90, z uwagi na kuchnię, gdzie ostatecznie podniosłem okno jeszcze bardziej :) Okno w kuchni będzie powyżej blatu, a pod parapetem planuję listę oświetlającą blat.

Na tym etapie warto jednak pomyśleć o wysokości murów parteru, pytanie czy planujesz ogrzewanie podłogowe, jeżeli tak, odejdzie Ci więcej na podłodze niż przewiduje projekt, u mnie od stropu do sufitu jest 290 cm, na gotowo bedzie 270 cm. E efekcie nie mam więc mniejszych okien.

 

Supernik, ciągle wracasz do tych ścian fundamentowych, moim zdaniem nie ma większego znaczenia czy będzie to 24, 30, czy 38. Ja mam ściany piwnic wymurowane na grubość 24, a parter i poddasze już z 30 :)

 

Witaj Inka, pytasz o groszka nr 4, dwa posty powyżej pisze o nim Negocjator, ja równiez buduję groszka 4 z tym tylko że dostawiłem do niego garaż dwustanowiskowy a od strony salony jest taras pod którym jest piwnica. W stosunku do katalogu jest więc trochę powiększony. Zdjęcia z realizacji możesz zobaczyć w mojej galerii, masz ochote przyjechać do Wrocławia to też zapraszam :) Jezeli chodzi o dzielenie się uwagami, to właśnie po to tu jesteśmy, masz pytania, to pytaj śmiało :)

 

teraz całe moje zaangażowanie idzie w budowę pieco-kominka oraz planowania dalszej instalacji C.O. :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

pierwsze moje pytanie odnoście okien w piwnicy:) bo na rysunku sa one zaznaczone a w przekroju narysowane, że 3 metry piwnice idą w ziemię;/ więc jak to jest?

 

i mam pytanie odnośnie zmian:) jeśli np chce zamurować jakieś okno w salonie i zlikwidować wszystkie okna dachowe to musi to być ujęte w projekcie? czy mogę sobie już podczas budowy to zmieniać?

Projektu jeszcze nie zakupiliśmy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inka,

pierwszego pytania nie do końca rozumiem, ale coś odpowiem :) Okna piwniczne mogą być poniżej poziomu gruntu, wtedy stosuje się co najmniej 3 rozwiązania:

- murowane ścianki oporowe zakończone na powierzchni kratką,

- kosze z tworzywa sztucznego też zakończone kratką

- świetlki, wtedy na gruncie są jedynie półkule

U mnie dwa okna będą poniżej gruntu, pozostałe już powyżej.

 

Jeżeli chodzi o zmiany w projekcie, to chyba nie ma groszka bez zmian :) każdy coś od siebie dodaje/zmienia, to normalne.

Aby uzyskać pozwolenie projekt katalogowy musi być tzw. zaadoptowany do konkretnych warunków i działki, musi więc przejść przez architekta.

Po zakupie projektu zróbcie sobie listę zmian i zgłoście je architektowi niech od razu to naniesie.

 

Pewne zmiany można też robić w trakcie realizacji, tu rozróżnia się zmiany tzw. istotne i nieistotne. Zmiany istotne to zmiany konstrukcyjne lub zmieniające obrys budynku. W przypadku zmian ingerujących w obrys budynku konieczne jest wykonanie przed odbiorem projektu zastępczego, tak właśnie jest w moim przypadku.

 

Wydaje się więc, że jeżeli nie wykonasz jakiegoś okna, lub zmienisz jego lokalizację to będzie to zmiana nieistotna, chyba że od okna do granicy bedzie mniej niż 4 m :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki:)

już coś jaśniej:)

a można piwnice nieco mniej wkopać??

 

 

no i pytanie zasadnicze:D czy ten dom jest duży?? bardzo bym chciała go zobaczyć na żywo ale nie wiem gdzie w pomorskim mogłabym go zobaczyć;/ wczoraj pokazywaliśmy rodzinie i stwierdzili, że to wcale nie mały dom... kurcze a ja nie chce dużego;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że piwnice można wkopać mniej, ustalenie poziomu zero robi się właśnie na etapie adaptacji projektu.

 

Sprawa wielkości jest względna, według mojej oceny sama powierzchnia użytkowa duża nie jest, kuchnią byłem wręcz rozczarowany, ale już to przebolałem :)

 

Powiem tak, przeczytaj cały ten wątek, to dużo się dowiesz :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki:)

no i pytanie zasadnicze:D czy ten dom jest duży?? bardzo bym chciała go zobaczyć na żywo ale nie wiem gdzie w pomorskim mogłabym go zobaczyć;/ wczoraj pokazywaliśmy rodzinie i stwierdzili, że to wcale nie mały dom... kurcze a ja nie chce dużego;/

 

To bardzo indywidualne podejście, my mamy Groszka 3 i sporą rodzinkę i według mnie wewnątrz jest mały, ale na zewnątrz wygląda na całkiem spory. Wszystko zależy od Twoich potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hihi no tak pojecie mały czy duży to jest względne:P

ale na 100%zdecydowaliśmy się na groszka:) więc witam w Waszym gronie:)

teraz proszę o rady:)

mamy działkę rolną ponad 4000m i mamy warunki zabudowy:) rozumiem, że teraz muszę kupić ten projekt domu, znaleźć architekta i zrobić adaptację? tak? a co z badaniem gruntu?

i co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie witamy już bardziej oficjalnie, ale oficjalne przyjęcie do elitarnego kręgu groszkowców nastąpi po zakupie projektu :)

 

Do wykonania adaptacji musisz zebrać parę dokumentów, prawdopodobnie też będziesz chciała coś zmienić w samym projekcie, więc wykonaj akcję równoległą. Zrób listę planowanych zmian i rozpocznij poszukiwanie architekta a równolegle zbierz inne potrzebne dokumenty jak niżej:

 

  1. Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu lub wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
  2. Mapa do celów opiniodawczych.
  3. Mapa do celów projektowych.
  4. Wyniki Badań Geotechnicznych.
  5. Pozwolenie na zjazd z drogi publicznej na działkę.
  6. Uzgodnienie obsługi komunikacyjnej inwestycji.
  7. Warunki przyłączenia do sieci energetycznej i zapewnienie dostawy prądu.
  8. Warunki przyłączenia do sieci gazowej i zapewnienie dostawy gazu.
  9. Warunki przyłączenia do sieci wod - kan. I zapewnienie dostawy wody i odbiór ścieków.
  10. Warunki przyłączenia do sieci kan. Deszcz.
  11. Uzgodnienie ZUDP.
  12. Promesa odbioru odpadów stałych.

 

Musisz mieć też świadomość, że to co kupisz nie jest pełnym projektem, jest to przede wszystkim część architektoniczna. Czasem bywa tak, że kierownik żąda jeszcze tzw. projektu wykonawczego, są to bardziej dokładne rysunki konstrukcyjne. Ja np. musiałem taki projekt dorobić, głównie chodziło o płytę fundamentową.

Szukając kierownika budowy omów więc z nim tę kwestię, czy to co masz będzie wystarczające czy też nie, jeżeli kiero poradzi sobie z tym co masz, to masz zaoszczędzone kolejne stówki :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inka - witaj:)

 

U nas dziś murarze zakończyli izolację ławy i od jutra startujemy z murami:)

 

Samurajjack - jakoś nie możemy sie wybrać do Ciebie. Mąż mój ma ostatnio nawał obowiązków a ja ciągle mu marudzę, że chciałabym zobaczyć Groszka na żywo. Myślę, jednak, że niebawem skorzystamy z Twojego zaproszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bognas no ja myślę, że w końcu zawitacie, już tyle czekam i czekam ... :)

U mnie właśnie zakończyłem tynki, teraz szykuję się do instalacji c.o. ocieplenia domu oraz buduję swój wymarzony kominek..... chociaż to konstrukcja mocno eksperymentalna, będzie ważył prawie 3 tony :)

Edytowane przez SamurajJack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj inka.ja

my zapłaciliśmy 5000 zł. za całość - do stanu doprowadzenia do pozwolenia na budowę. Trochę zmian robiliśmy - schody 2-biegowe ze spocznikiem, zmiana stropu na terrive, doprojektowanie piwniczki, okna, zmiana położenia komina i kilka drobniejszych. W moich rejonach 5 tys. to niedrogo. Czekamy na pozwolenie - moze będzie juz w przyszłym tygodniu :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...