Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt DOM W GROSZKU pracownia ARCHON


Recommended Posts

Witam.

My w ostatnią środę wykopaliśmy pod ławy, za zbroiliśmy i wylaliśmy beton B20 na wysokość 70 cm. Na drugi dzień izolacja pozioma była położona w postaci folii (ile daliście warstw - ja jedną) potem 5 rzędów bloczków kładzionych na 38 cm, rozprowadzenie rur kanalizacyjnych, podkop pod ławą na wodę i podkop pod ławą na powietrze do kominka, potem zasypywanie piaskiem całość zakończono wczoraj - zajęło to 4 dni.

 

I tu moje pytanie bo martwią mnie wykopy pod ławą - czuje że to może być szkodliwe dla fundamentu co myślicie, co z tym można zrobić teraz. Wykop był potrzebny na wodę, ale na powietrze do kominka też zrobiłem bo chciałem je ogrzewać pod ziemią - taki GWC - tylko teraz przemyśliwując sprawę chodzi o to że jak ogrzeję powietrzę w guncie to zmroże grunt a to nie jest wskazane bo może go rozsadzić - mylę się ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wydaje mi się, że czerpnia powietrza przez grunt powoduje jego wstępne ogrzanie a to wpływa pozytywnie na sprawność kominka gdyż ten nie musi ogrzewać dodatkowo powietrza. Z drugiej strony jeśli rura nie jest podłączona centralnie w kominek to część powietrza wędruje do pomieszczenia. Nie chciał bym mieć w pokoju nawiewu -22 stopnie. Wolę w okolicach 0 lub 7 stopni.

Powietrze przechodząc przez system załamanych rur ogrzeje się z -20 do 0 lub więcej a to jest wystarczające. Tak działają wymienniki gruntowe.

Koncepcja ma tylko dwie wady o których wcześniej nie wiedziałem.

Pierwsza: Jeśli powietrze ogrzewa się z -20 st do 0 to jednocześnie schładza grunt. A to jest bardzo niekorzystne dla ław bo jak pod nią coś podmarźnie to może ją wysadzić.

Druga: konieczne jest zastosowanie spadków żeby woda nie gromadziła się pod budynkiem, a to powoduje konieczność powiększania głębokości.

Trzecia: podobno żeby to działało potrzebna jest studnia bo powietrze nie ogrzeje się w rurkach.

Te trzy problemy powodują że koncepcja jest do dupy i pewnie pomysł z rurą upadnie - ale ona już tam jest :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śpieszę donieść że zakończono drugi etap tj. Ściany parteru.

Ściany były klejone z pustaka 30cm trwało to 1,5 dnia, do tego ulepiono kominy i wentylacje. Całość zajęła 2 dni.

Od rozpoczęcia budowy minął tydzień.

Problem jest z wysokością pomieszczenia wyszła na 2,73 ze względu na suporek. Jaka wy macie wysokość pomieszczeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Supernick, z rura sam doszedłeś do odpowiedniego wniosku :-) sprawności kominka też byś nie podniósł, więcej tlenu będzie w chlodniejszym powietrzu.

Co innego gwc do rekuperacji, ale tu trzeba by zastosować odpowiednie rury i zachować inne uwarunkowania, o których zresztą sam wspomniałeś.

 

Ale dawaj jakieś zdjęcia, popatrzymy, fajnie że idzie to szybko, oby nie kosztem jakości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SamurajJack, dziękuję za informacje o kominkach. Niestety im więcej czytam tym więcej mam dylematów :(

Ostatnio mieliśmy możliwość obejrzenia "funkcjonującego" już groszka. Pepcia - dziękuję raz jeszcze! Jesteśmy pod wrażeniem! Duży, przestronny, przytulny, pomieszczenia idealne, kuchnia jak najbardziej ok., wcale nie jest mała! Super pomysł ze zrobieniem 3 schodków do pomieszczenia pod schodami oraz z wykorzystaniem jaskółki na szafki!

Supernik - jesteśmy na tym samym etapie, u mnie też już stoją ściany parteru i kominy. Wysokość pomieszczeń mam zgodną z projektem 2,66. Niestety murarze napracowali się, żeby ją uzyskać - obcinali ostatniego pustaka.

Jest mała różnica między nami - u mnie budowa zaczęła się 27 czerwca :) Przez pierwszy miesiąc były problemy z pogodą, a samo murowanie trwało dobrze ponad tydzień. W poniedziałek zaczynają robić szalunek pod górną płytę. Supernik - tak z ciekawości - ile płacisz za 1m3 betonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aneta, masz dylematy to je tu dawaj, wszyscy je mamy, więc możemy je razem rozważyć :)

 

Te 2,66 to masz obecnie, czy po uwzględnieniu uwarstwienia podłogi ? Pamiętaj, że dojdzie Ci jeszcze styropian, wylewka, podłoga zasadnicza i masz kilknaście cm więcej. Mi wychodziło nawet 20 przy ogrzewaniu podłogowym:

10 cm styropian

8 cm wylewka na ogrzewaniu podłogowym

2 cm płytki

 

czyli ja obecnie mam od podłogi do sufitu 2,9 co daje na gotowo 2,7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

pragnę donieść, że mamy pozwolenie na budowę, teraz tylko czekać do uprawomocnienia decyzji, zgłosić w nadzorze i jeśli pogoda nie spłata figla to zaczynamy. Firma dogadana. Robocizna SSO 77 tys. (częściowo podpiwniczenie domku), materiały ok. 100 tys. (z tym to się okaże po zakupieniu wszystkiego niestety), kierownik budowy 5 tys.

Nasz budowlaniec też mówi, że wysokość w projekcie jest orientacyjna i na gotowo, że nigdy nie docina pustaka i lepiej gdy będzie więcej (wyżej), bo podłogi "zabierają" te 20 cm o czym pisze Samuraj.Jack.

Nasz kierownik budowy wczoraj podał nam etapy budowania:

1) euforia

2) budowa

3) wykończeniówka:

a) domu,

b) inwestora,

c) potrfela

Pozdrawiam i trzymam za nas wszystkich kciuki, no i za pogodę :)

Samuraj.Jack - jak postępy pieco-kominka? - wygląda imponująco.

Gosia

Edytowane przez gosia sz-n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,66 to wysokość pomieszczenia po uwzględnieniu wszystkich warstw.

SamurajJack - dziękuję, pewnie na etapie wykańczania rozkręcę się z problemami i mam nadzieję na pomoc :)

Teraz mam problem z wyborem blachodachówki. Czy ktoś w ogóle ma blachę na dachu albo zamierza ja mieć?

 

gosia sz-n - gdzie budujesz? i czy sami kupujecie materiał? szczerze mówiąc, strasznie drogo. Ja mam robociznę za SSO 30 tys. Mój znajomy buduje w samym Krakowie i ma ekipę (firmę) wraz z materiałami za 140 tys., a dom większy i bardziej skomplikowany niż nasze groszki. Mam cichy zamiar zmieścić się ze SSO w 100 tys., no może trochę ponad :) Ale muszę przyznać, że nasze zaangażowanie w wyszukiwanie dostawców jest spore. No i mam to szczęście, że ekipa podpowiada jak można oszczędzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za beton płacę B20 258 zł /m3 z fakturą w Cemexie (liczę na odliczenia) - to był fundament. + pompa 150zł dojazd + 25zł/m3 pompowania

bez faktury w innej firmie mam cenę B20 253 zł/m3 netto z pompą ale tego nie brałem,

Na chudziaka wziąłem B15 za 236 zł/3 z pompą netto ale gość spóźnił się 2,5 godziny wszyscy byli podkurwieni i więcej tam nie biore.

Na strop schody balkon wezmę w cemexie.

 

Co do wysokość to właśnie moi też mieli ciąć ale dupa ze mnie bo zapytali co mają zrobić bo brakowało im 7 cm i palnąłem że 7cm to niedużo i zostawili całego pustaka. bo ciężko było by to dociąć. Zazwyczaj stosują połówki pustaka ale ja buduję z 30 cm gr i takich połówek niema.

Stąd wyszło mi 12 pustaków na klej co dało 293 wysokości do stropu po odjęciu warstwy posadzkowej 17 cm zostaje 276 cm w pomieszczeniu (czyli te 10 cm więcej podług projektu. Co teraz zrobić nie wiem niby zostało już to. Ja księ będzie mieszkać nie wiem. Dojdzie jeszcze strop 24 cm względem płyty14 co daje kolejne 10 cm czyli razem 20 cm dom będzie wyższy. Ciekawa jak jest dopuszczalna granica.

 

Może słyszeliście o piłach żeby już wymurowany suporeks równo uciąć z góry.

 

żeby zmniejszyć wysokość ratunkiem jest tylko większa warstwa posadzkowa czyli zamiast 10 styropian 5 wylewka 2 płytki (17cm) Dać by trzeba 12 styropian, 10 wylewka, 2 płytki razem 24 cm czyli o 7 więcej. z wysokości 276 zrobi mi się 269 (czyli prawie jak w projekcie).

 

Myślę jeszcze żeby zabić deski dookoła i uciąć ręcznie tego pustaka piłką ręczną. to wtedy skrócę go o 12 cm czyli będę miał 264 lub zabrać całego pustaka -24 cm i domurować warstwę z cegieł + 8cm = -16 czyli 260.

 

Nie wiem co o tym mysleć ???? pewnie zostanie jak jest....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich zmagających się ze swoimi budowami,ostatnio mam zastój na budowie ale zaglądam często i przyglądam się kolejnym dylematom budowlanym.U mnie wylana deka,czekam na moją ekipę do końca września,by działać dalej.A może wypowiecie się co sądzicie o podłogówce?myślę ,by zrobić w łazienkach,wiatrołapie i kuchni.Czy ktoś wie jakie to są koszty?pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, my juz na etapie robienia wieńca. Niebawem startujemy z naszym drewnianym stropem i takim samym balkonem.

Chętnie wrzucę zdjęcia ale niech mnie ktoś wreszcie oświeci, jak??:(

 

witaj bogns,mam ten sam problem jeśli chodzi o zdjęcia,ale próbuję,może się uda,rozumiem ,że budujesz groszka,ja groszek 2 ale po dużych zmianach,a gdzie budujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani, sposobów na zdjęcia jest kilka, najprościej to wejść w edycje zaawansowaną, tu gdzie pisze się post na dole jest czerwony przycisk "edycja zaawansowana". Jeżeli już się to zrobi, to pojawia się bogatszy pasek narzędzi (tym razem na górze okna w którym się pisze) i tu szukamy ikonki spinacza biurowego, jest to dodawania załączników.

Po kliknięciu w spinacz pojawi się dodatkowe okienko do zarządzania załacznikami, w prawym górnym rogu jest "dodaj pliki".

 

Drugi, moim zdaniem lepszy sposób to założenie sobie konta na gmailu, wtedy można korzystać z elektronicznej galerii zdjęć. Z tym kontem współpracuje program Picasa (darmowy). Wtedy akcja jest bardzo prosta, wgrywa się zdjęcia do komputera, otwiera picasę, po chwili picasa wykrywa te zdjęcia, zaznacza sie wybrane, prawy przycisk myszy i "Prześlij do usługi Picasa web album".

W tym przypadku wystarczy nam podać tylko link do galerii, tak jak wielu z nas ma w stopce swoich postów :)

 

Jeżeli coś jest niezrozumiałe pisać śmiało, douczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Aneta kr odpowiadam na Twoje pytania. Zaczynamy budowę w Szczecinie. Będziemy budować z firmą do SSO, materiały będzie kupował Szef firmy. Po kosultacjach z nami dostanie zaliczke kasy i po zakupie będzie się rozliczał z każdej cegły (potrafimy liczyc, wiec drugiego domu za naszą kasęnie zbuduje). Podobnie jak Ty jesteś w szoku z powodu naszych cen, ja jestem w szoku z powodu Twoich cen za robociznę. Licze sobie tak: postawienie domku do SSO jakieś 3 miesiące (pogoda, krótkie dni itd.) na budowie potrzeba 4 panów to przy Twoich cenach wychodzi jakieś 2 500 zł/ osobe /msc. Jeśli firma jest zarejestrowana i legalnie działa to od tego należy odjąć ubezpieczenia itp. nie wiem czy za 1200 - 1500 zł, które zostanie ktoś sie podejmie pracować rzetelnie. Chyba, że będą budować na czarno ludzie, którzy siedzą na bezrobotnym i z nudów podpierają budkę z piwem. Chyba, że to jacyś znajomi w ramach czynu społecznego :) Ja szukałam firmy rzetelnej, sprawdzonej, po której nie trzeba będzie "walić" 10 cm tynku by wyprostowac ściany i nie będzie trzeba słuchać jak to poprzednicy spieprzyli robotę.

Co do ceny w samym Krakowie 140 tyś. trochę nie chce mi się w to wierzyć niestety - znam opowieść, że we Wrocławiu można kupić murowany wolnostojący dom na działce 500 metrowej za 250 tys. Opowiadają takie bajki ludzie, którzy nie chcą przyznać się naiwnym majbliższym, że wywalili za stan developerski np. 600 tys. za pół bliżniaka na działeczce 150 m kw. Różnie ludzie podchodzą do tematu.

Wracając do naszych cen to zagladałam do kosztorysu Archonu i praktycznie nie odbiega zbyt od moich cen. Mamy jakieś 5 tys. więcej, no ale ja mam doprojektowaną pod częścią domu piwnicę więc wyższa cena jest zrozumiała. Poza tym w związku z tym, że działka jest krzywa będą fundamenty schodkowe a to jest trudniejsze niż wykopanie prostego rowu i zalanie betonem.

Jednakże jeśli uda Ci się zbudować solidny dom w cenach, o których piszesz to chylę czoła, gratuluję i zazdroszczę oszczędnosći i taniej lokalizacji.

Edytowane przez gosia sz-n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...