Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt DOM W GROSZKU pracownia ARCHON


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich użytkowników. My też bedziemy budować Groszka 4 około 18 km od Rzeszowa. Z checią chcielibyśmy zobaczyc-odwiedziic jakiś dom który stoi juz w stanie surowym zamknietym albo full wypas. A także chciałbym porozmawiać o kosztach budowy. Przyznam sie że nie czytałem całego forum lecz pewnie od 24 strony tak na szybkoa dokładnie od 120. Obecnie Sobie rysuje jego w 3D w AutoCad-zie i nieco prubuje dopasowac bo ilośc okien mnie przeraża szczególnie gdy obok na scianie. Przegladajzc Fotki widze,ze wasze Groszki są bardzo ładne Dziękuje za wszelką okazana pomoc i Pozdrawiam Groszkowiczów

 

witaj,jeśli chodzi o okna w groszku to faktycznie jest ich trochę,zwłaszcza jak mieszka się w bloku i jest ich 3-4 a tu nagle 13-14,nie?każdy kto buduje groszka trochę sobie modyfikuje te okna jak pewnie zauważyłeś,każdemu co innego pasuje,ja nad swoimi myślałam strasznie długo,sen mi to spędzało z powiek,zresztą nie tylko to,wiecznie trzeba coś wybierać,w salonie na najdłuższej ścianie dałam na środku jedno większe okno,od strony jadalni 150/150,od strony wypoczynkowej tarasowe,a reszta podobnie jak projekt,życzę miłych przemyśleń,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam... Właśnie jesteśmy na etapie zamawawiania projektu w Archonie. Na 99% będzie to Dom w groszku (G2). Możecie podpowiedzieć czy warto dokupić dodatkowe opcje w postaci projektu kominka z płaszczem wodnym, itp... czy też wykonawcy będą to projektować "po swojemu" ? Nie chciałbym wyrzucać pieniędzy w błoto... niestety każda zł się liczy. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luk:

1. Wykonawcy robia po swojemu. Jak mają projekt to też robią po swojemu.

2. Jeśli instalacja wymaga podpisu kierownika to zapytaj o to kierownika.

3. Ja kupiłem projekty bo ich cena sto pare złotych w porównaniu do 300000 jest śmieszna.

 

 

Groszkowcy - jak zakończyć komin systemowy (chodzi o obłożenie) - cegła klienkierowa około 500 szt po 3 zł każda = 1500 zł + kleje fugi = 2000 zł .Trochę dużo. Jak można zakończyć komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy znajomi odradzają nam kominy z cegły klinkierowej. Takie kominy przeciekają, jak nie od razu to po jakimś czasie jak się fuga wypłuka. Podobno najlepszy jest komin otynkowany. My będziemy kłaść na komin tynk taki jak się daje na podmurówkę z drobnymi kamyczkami :).

 

Jeżeli chodzi o dodatkowe projekty to moim zdaniem nie warto. Ja kupiłam projekt szamba i ogrzewania kominkowego. Projekt szamba i tak musiałam robić od nowa, a ogrzewanie kominkowe i tak będzie zupełnie inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,jeśli chodzi o okna w groszku to faktycznie jest ich trochę,zwłaszcza jak mieszka się w bloku i jest ich 3-4 a tu nagle 13-14,nie?każdy kto buduje groszka trochę sobie modyfikuje te okna jak pewnie zauważyłeś,każdemu co innego pasuje,ja nad swoimi myślałam strasznie długo,sen mi to spędzało z powiek,zresztą nie tylko to,wiecznie trzeba coś wybierać,w salonie na najdłuższej ścianie dałam na środku jedno większe okno,od strony jadalni 150/150,od strony wypoczynkowej tarasowe,a reszta podobnie jak projekt,życzę miłych przemyśleń,pozdrawiam

 

Jak juz gdzieś pisałam zmieniłam (na razie tylko na projekcie) ilość i wielkości okien.

1) Zlikwidowałam okno w salonie obok kominka na bocznej ścianie (będzie tam TV),

2) zlikwidowałam również okno w gabinecie na krótszej ścianie,

3) Poza tym zmniejszyłam okna do rozmiaru 150 x 150 - ale teraz się zastanawiam czy nie powinny być wysokie 140 cm a to z powodu wysokości parapetów, które chcę mieć na wysokości 90 cm.

4) Zdaje się w kuchni jest piękne okno 180 cm szerokości, pomyślałam jednak, że szafki niemalże będą równo ze światłem okna, no i gdybym kiedyś zamarzyła firanek i zasłonek to zabraknie miejsca.

5) Poza tym w salonie na przeciwko kominka z balkonowego okna zrobiłam witrynę 180 x 150 - będzie tam stała kanapa więc po co robić wielką szybę, kóra i tak bedzie zastawiona. Będzie to witryna w ramie (wygląda jak okno ale nie można otworzyć) gdyż chcę okna jednoskrzydłowe a taki metraż szyb jest niedopuszczalny dla okna jednoskrzydłowego (zbyt ciężkie)

6) zmniejszyłam też okno na półpięterku ( widok za oknem nie zachwyca)

To chyba tyle o oknach.

Jutro lejemy fundament. pa, pa

Edytowane przez gosia sz-n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekty warto robić, ale w odpowiednim momencie, gdy już wiemy co naprawdę chcemy. Też kupiłem pakiet projektów dodatkowych, ale praktycznie z nich nie skorzystałam.

To że wykonawcy robią po swojemu to też prawda, ale tu warto ich jednak stopować i odwoływać się do projektu, chyba że zaproponowana przez nich technologia będzie faktycznie lepsza. Z reguły robienie po swojemu to robienie gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć Groszkowcy, z doświadczenia osoby już mieszkającej uważam, że nie warto kupować dodatkowych projektów bo w większości przypadków wykonawcy uzgadniając z nami co chcemy sami takie projekty robią. Zazwyczaj modyfikuje się wszystkie instalacje w trakcie. Fakt, że przy kwocie 300 tys te parę stów wygląda "marnie" ale wierzcie mi, za parę, parenaście miesięcy będziecie żałowali każdej "stówki" wyrzuconej w błoto, wtedy to już będą dla was "stówy" przez duże S :)

Jeśli chodzi o zakończenie kominów to ja mam ocieplone styropianem, zaciągnięte siatką i klejem i planuję położyć płytkę klinkierową. Widzę natomiast, że u sąsiadów robią jakąś nową zupełnie technologią, to już kolejny dom w okolicy w tej technologii. Mam zamiar podejść i podpytać co to, także dam znać jak rozeznam temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie powrócić do tematów kominkowych, bo u mnie budowa ciągle w toku.

Jeżeli ktoś ma ochotę zerknąć jak może ustrojstwo kominkowe w groszku to zapraszam:

https://picasaweb.google.com/108067507502596551576/506PiecoKominek02?authkey=Gv1sRgCO7cpMut8py-jwE#5655435051736581314

 

p.s.

Fajnie Stefany, ze się odezwaliście, smutno mi było tu bez Was :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey Samuraj

Przejrzałem Twoje foty odnośnie kominka i powiem szczerze, czy Ty chcesz zniechęcić innych do posiadania kominka ? Nie czytałem Twoich komentarzy odnośnie tej inwestycji ale jak zobaczyłem extra wzmacnianie stropu to usiadłam z wrażenia. A z drugiej strony w drugim kącie pokoju stoi olbrzymia paleta z jakimiś cegłami. Czy można tak obciążać strop ? Ja bym osobiście te cegły rozłożył, bo skoro wzmacniasz strop pod kominkiem ....

Swoją drogą podziwiam, spore wyzwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groszkowcy, którzy już macie dachy!

Potrzebuję pilnie podpowiedzi na temat kominów wentylacyjnych.

Jakie kominki wentylacyjne robicie na dachu? Podobno są trzy mozliwości: 1- kominki systemowe od dachówek, 2- kominki ze stali nierdzewnej, 3- zwykły komin murowany.

 

Aneta, jest też 4 opcja, bez kominów wentylacyjnych :) to nie żart, jeżeli zastosujesz system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperator to wtedy nie musisz mieć a na pewno nie możesz używać wentylacji grawitacyjnej.

Ja na rekuperator zdecydowałem się po fakcie budowy dwóch dużych kominów (kominkowy i do kotła gazowego) z którymi od razu szły kanały wentylacyjne. Wentylację grawitacyjną wykorzystam więc tylko w piwnicy.

 

Jeżeli nie planujesz rekuperacji to po prostu trzymaj się projektu, większość kanałów wentylacyjnych idzie właśnie dwoma kominami głównymi (murowanymi). Pozostają dwa kominki ze stali, jeden w gabinecie (ten spokojnie można sobie odpuścić) a drugi w łazience dolnej. Dla tych dwóch kanałów robisz wyprowadzenie tak jak napisałaś, albo systemowe z dachówek, albo ze stali. Uważam że systemowe będzie i estetyczniejsze i trwalsze, nie raz widziałem powykrzywiane kominki ze stali nierdzewnej (ale to subiektywna opinia). Z tego co wiem to chyba firma kleber ma w ofercie różne zakończenia dopasowane do różnych dachówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry styropian (szary o wsp. przenikania ciepła 0,033 lub 0,031) to cena 17-180 zł za m3. W mojej okolicy ceny za robociznę kształtują się na poziomie 30-40 zł za m2. Ja zdecydowałem się na styropian 0,031 o grubości 18 cm, z wyliczeń wynika, że dalsze zwiększenie termiczności jest już nieopłacalne.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry styropian (szary o wsp. przenikania ciepła 0,033 lub 0,031) to cena 17-180 zł za m3. W mojej okolicy ceny za robociznę kształtują się na poziomie 30-40 zł za m2. Ja zdecydowałem się na styropian 0,031 o grubości 18 cm, z wyliczeń wynika, że dalsze zwiększenie termiczności jest już nieopłacalne.

 

pozdrawiam

 

dzięki Samuraj za info,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Violuś my właśnie skończyliśmy ocieplać styropianem BAutherm EPS040 (ze Słowacji), gr10 cm, rzekomo b.dobry materiał. Cena 123 zł za m3, kupowałam w Mazańcowicach w składzie PSB.

Supernik jeśli chodzi o kominy to rozeznałam temat, sąsiadom ekipa zrobiła z takich specjalnych płytek, oni to nazywali płytkami "Schifera" czy jakoś tak - może ktoś o tym słyszał??? Jest to technologia zaczerpnięta z Niemiec, podobno w rejonach Opola to dość popularny surowiec. To są takie kwadraty o wymiarach ok 20x20 przy czym jeden z kątów jest tak jakby ścięty i przyokrąglony, mają już nawiercone dziurki do przymocowania. Grubość tego to wydaje mi się jakieś 3-5 mm. Na kominie wygląda to jak dachówka typu karpiówka. Podobno robione są w kilku podstawowych kolorach czarny, brąz, coś pod czerwień.W tym systemie komin ma opierzenie z takiej specjalnej taśmy (może też być normalnie oblachowany), obija się go płytą OSB i te płytki są przymocowane specjalnymi gwoździami do tej płyty OSB. To tak pokrótce, może ktoś się z tym spotkał? Ja próbowałam coś znaleźć w necie ale nie bardzo mi szło. W każdym razie panowie za wykonanie moich dwóch kominów za robociznę krzyknęli ok 1500 zł, materiał tak na szybko wyliczyliśmy na ok 1000 zł. U nas stanęło na płytce klinkierowej.

Supernik jeśli chodzi o płytkę to my się zdecydowaliśmy na klinkier Paradyża (patrz moja galeria) Choć wizualnie podobała mi się bardziej CRH, ale mój tata-"kierownik" stwierdził że jest za gruba i to niepotrzebne obciążenie.

SamurajJack miło mi, że Ci jest miło ;) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, a jak to się klei - sami to robiliście czy ekipa, Potrzebny jest specjalny klej do klinkieru ?, No i główne pytanie jest takie czy najpierw przykleić płytkę czy najpierw przykryć dach blachą. Wypbrażałem sobie, że jak zrobia mi jakąś obróbkę komina to potem do niej nawiążę płytki co zapewni dodatkowy kapinos i brak wnikania wody pod blachę. Ale nie mam zielonego pojęcia jak to się robi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...