Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt DOM W GROSZKU pracownia ARCHON


Recommended Posts

stefany,pozdrawiam jeszcze raz i dzięki za wszystkie cierpliwe odpowiedzi,jeśli chodzi o komin to my też decydujemy się na płytkę klinkierową,mam kolejne pytanie,a mianowicie potrzebuję się dowiedzieć ile kosztowałoby postawienie ścianek działowych w groszku,może ktoś się orientuje?pozdrawiam i trzymajcie się groszkowcy:confused:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witamy wszystkich!!! czytamy wątek groszkowy już od dłuższego czasu no i w końcu i my dołączymy do wymiany spostrzeżeń. Nasz groszek 4 nieco zmodyfikowany buduje się w wielkopolsce :)

Stefany, te płytki na komin o których piszesz to struktonit, u nas z tego materiału zrobiona jest cała obróbka dachu (pod rynnami i na szczytach) Efekt super, nawet sąsiad budujący obok zdarł blachę i zrobił tak jak u nas. Natomiast dachówka meyer-holsen (naprawdę polecam) a komin pokryty cegłą klinkierową połówką. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delmonio witamy, a masz może jakieś foty swojego groszka? To rzeczywiście struktonit, sąsiedzi mają z tego obróbkę dachu plus kominy.

Supernik jeśli chodzi o nas to zabieramy się powoli za obkładanie kominów płytką klinkierową. Teraz mamy kominy na takim etapie, że dekarze zrobili najpierw obróbkę blacharską, my zrobiliśmy betonową zazbrojoną czapkę, potem ociepliliśmy je styropianem twardym 2 cm. Po styropianie założyliśmy kątowniki i zaciągneliśmy siatkę i klej, przy czym siatką przelecieliśmy kominy "wkoło" a nie każdą ścianę z osobna. To jest stan na teraz. Jak pogoda dopisze tej jesieni to obłożymy płytką klinkierową. Klej do tego kupujemy elastyczny, specjalny od klinkieru i tak dość mocno przeciągniemy grzebieniem po kleju , tak aby płytka się mocno osadziła. Dość ważne aby nie robić tego przy wysokich temperaturach, no ale to nam już chyba nie grozi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No stefany, myslałem że wy już po tym etapie jesteście.... sądząc po zdjęciach.. To znaczy co środek wykończony był a kominy zostały na koniec ??

 

A okna dachowe dawaliście zgodnie z projektem...., 74/140 - mi doradzano mniejsze 74/118 lub mniejsze.

A ja myślałem jeszzce że w sumie na poddaszu jest dosyć dużo okien i można by kilka zlikwidować. Jak wy zrobiliście....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Supernik, my już owszem mieszkamy ale jak robiliśmy etap dachu to chwyciła zima, więc kominy odłożyliśmy. Na wiosnę zrobiliśmy je już na gotowo pod płytkę klinkierową ale niestety nie było potem czasu bo jakaś inna robota nas goniła i odłożyliśmy kwestię kominów. I tak zeszło bo zawsze było coś ważniejszego. Teraz mamy to robić, pytanie tylko czy nam pogoda nie popsuje planów i kominy będą robione... na Euro 2012:)

Jeśli chodzi o okna dachowe to mamy zgodne z projektem 74/140 przy czym zrezygnowaliśmy z nich całkowicie w pokojach dziecięcych. Rozmawiałam o tym z architektem, jest jakiś współczynnik który mówi o tym że stosunek powierzchni przeszklenia do powierzchni podłogi ma być nie mniejszy niż... ileś tam. W groszku w tych pokojach jest sporo więcej. Zdecydowałam żeby ich nie dawać. I jest naprawdę ok. Pokoje są duże i naprawdę jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że nie sam na szczęście. Ale już czuję że może z tym być problem bo widzę że temat nie jest zbyt popularny. W trakcie kolejnych etapów budowy i tak musiałem się doktoryzować z wielu dziedziń - np prace ziemne, murarka, poznałem co znaczy słowo wasserwaga - dotychczas myślałem że to taka zwykła poziomica a to się okazało że to rurka z wodą - super urządzenie potrafi mierzyć poziomy na duże odległości.

 

Teraz doktoryzuję się z dachów dlatego pytam o słupy. Wiecie co - każdy człowiek ma swoją opinię a każda opinia jest inna zawsze tak jest i jak tu wybrać najlepszą opcję skoro każdy mówi że jego jest najlepsza.

 

Wiedza o podkładkach potrzebna mi jest po to, że jak z tym jest dużo zachodu lub cyrków to sobie odpuszcze całe słupy i podkładki, a moim zdaniem podkładki sa potrzbene żeby równomiernie rozłozyć obciążenie od pracującego dachu.

A wy przecież macie to za sobą, na czym wam słupy postawili. Ja czuję że jak im nie dam podkładek to postawią na stropie i tyle a tego bym nie chciał.

 

Pozatym musimy się spotkać na wódkę jakąś większą ekipą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Supernick, z Twoich pytań wynika, że brakuje Ci elementarnej wiedzy z zakresu budowlanego. Z drugiej strony bierzesz się śmiało za zmiany w konstrukcji domu, jak widzę masz nawet poczucie, że znasz się lepiej niż wykonawcy. Odważnie supernick, odważnie, chociaż zwróć uwagę, że taki eksperyment może Cię drogo kosztować :)

Moim skromnym zdaniem do doktoratu z zakresu konstrukcji budowlanych to jeszcze trochę Ci brakuje.

 

Podstawą dla każdego inwestora szczególnie jeżeli chodzi o konstrukcję domu powinien być projekt budowlany oraz kierownik budowy, czasem nawet konstruktor. Z Twoich wypowiedzi wnioskuję, że dla Ciebie i projekt i kierownik nie stanowią większej wartości.

 

Swoją drogą skoro się doktoryzujesz, to powinieneś już wiedzieć jakie są konstrukcje dachów, w jakich przypadkach stosuje się jedne a w jakich drugie, w tym przy jakich rozpiętościach stosuje się płatew kalenicową a przy jakich połaciowe etc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a co z tą wódką ??

Ja chcę tylko mieć spokój sumienia i dobrze zbudowany dom.

Pytałem i wykonawcę i kierownika budowy obaj mówią że można zrezygnować z płatwi i ze słupów je podtrzymujących. Oczywiście to nie ja zaproponowałem żeby z nich rezygnować tylko wykonawca zaczął jęczeć że będziemy robić bez płatwi kalenicowej stąd pojawiły się moje wątpliwości rozmowa z kierownikiem i posty na forum. Ja natomiast chcę żeby zrobili tak jak jest w projekcie budowlanym nawet jesli miałbym mieć słup w pokoju. - Czy to nie jest zdrowe podejście.

 

Ale... żeby nie było tak prosto.... jak pojeżdziłem po budowach w okolicy to u nikogo nie ma płatwi kalenicowej, albo wszyscy mają takie dwie belki nad jętkami po lewej i prawej albo robią bez żadnej płatwi - tylko krokwie i dlatego mam wątpliwości.

 

Na dziś postanowiłem cisnąć żeby robili tak jak jest w projekcie.

Edytowane przez supernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Supernick, jeżeli chcesz, aby Twoje wypowiedzi były lepiej rozumiane, to przedstawiaj jakiś kontekst pytania, bo inaczej wygląda to tak jak napisałem.

Przy rozpiętości krokwi jak w groszkach nie ma potrzeby robić płatwi bocznych, stąd jest jedna i słupy. Spotkałem się z tym, ze cieśle wolą zrobić tzw. po swojemu, ale akurat przy dwóch płatwiach w groszkach może być problem z kominami - oba kominy mogą kolidować z płatwiami bocznymi. Jeżeli jednak cieśle sensownie zeznają, że inaczej będzie lepiej, kierownik to potwierdza to rób... Tu jest pytanie komu bardziej ufasz, czy swojemu kierownikowi, czy projektantowi wieźby.

 

W moim przypadku też były pewne modyfikacje uzgadniane z kiero i ekipą ciesielską np. nie daliśmy mieczy jednego słupa w łazience (groszek 4).

stopy pod słupy o które pytasz to po prostu kawałki krokwi o grubości 8 cm.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, nie wiem komu ufać, zobaczymy jak będzie...

 

a te stopy pod słupy to jak na tej stopie wybudowałeś ściankę działową ? Pustak musiałby wchodzić na stopę ?

Rozumiem, że ścianka działowa musi mieć dylatację pomiędzy słupem a pustakiem ? Jesli tak to czy nie będzie problemu z tym że dwie części ścianki nie będą związane ? A może stosuje się jakieś rozwiązania pomiędzy ścianką a słupem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, nie wiem komu ufać, zobaczymy jak będzie...

 

a te stopy pod słupy to jak na tej stopie wybudowałeś ściankę działową ? Pustak musiałby wchodzić na stopę ?

Rozumiem, że ścianka działowa musi mieć dylatację pomiędzy słupem a pustakiem ? Jesli tak to czy nie będzie problemu z tym że dwie części ścianki nie będą związane ? A może stosuje się jakieś rozwiązania pomiędzy ścianką a słupem ?

 

U mnie stopa wygląda jak niżej. Ścianka działowa ma nieznaczną dylatację, z tego co pamiętam pomiędzy słupem a ścianką są również dane łaczniki. Można je zrobić z dłuższych gwoździ wbitych z jednej strony w słup i wchodzących pomiędzy kolejne warstwy pustaków z drugiej strony.

 

20110416545.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Supernik, nasz znajomy góral od więźby od razu zmienił mi płatew kalenicową na dwie tak mniej więcej w środku krokwi (wtedy robi się tzw. druga rama), nawet nie pytał mnie o zdanie tylko powiedział, że tak jest lepiej. Oczywiście słupy pojawiają się w związku z tym w innych miejscach i trochę to zaburzyło nasz pomysł na poddasze. Zmianę bardzo rozsądnie argumentował, ale było to dla mnie zbyt fachowo, więc nawet nie próbuję powtórzyć. Wykonawca przyznał mu rację i powiedział, że tak właśnie na ogół robi się dachy. Gdzie budujesz? Taka integracja przy wódce - fajny pomysł :)

 

Samuraj Jack - dzięki za pomysł z wentylacją mechaniczną, ale zostaniemy jednak przy tradycyjnym kominie. Jesteśmy z tych bardzo niskobudżetowych inwestorów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Ja buduję w Lublinie, niedawno zacząłem, chyba koło 20 sierpnia.

Też myślałem o rekuperacji, pompie ciepła, solarach - ale życie zweryfikowało plany a głównie finanse.

Długa historia....przy piwku....

......

Jeśli budujecie groszka to jak dacie dwie płatwie niżej - rozumiem że będą spinać jętki wzdłuż domu no to zderzycie się z kominami - bo jeden i drugi jakoś tak wypada że ożna tylko przez środek walnąć jedną długą.

 

Samuraj dzięki, że ci się chciało zrobić - a jak to jest że ścianka ma 12cm grubości belka ma 16 cm a u ciebie na fotce obie są zlicowane ??

 

Gorąco pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się w końcu wstawić fotki naszego rosnącego powoli groszka i garażu :) Ile jeszcze przed nami.. no ale chyba kiedyś go w końcu skończymy :) Następny etap stolarka okienna i ocieplenie a w międzyczasie wykańczanie garażu. Pozdrowionka

DSC00977.jpg

DSC01066.jpg

DSC00978.jpg

DSC00970.jpg

Edytowane przez delmonio
problem ze zdjeciami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delmonio.

Myślę ża fajnie i warto umieszczać zdjęcia na googlach. Mi pomogły galerie innych użytkowników. Ja mam umieszczone tylko nie wiem jak podlinkować pod postami żeby się wyświetlało.

 

Zdjęcia fajne.

Jaka to blachodachówka ? Rukki Monterrey ?

Czy pod blachodachówkę dawałeś więźbę jak w projekcie czy odchudzoną ?

Dawałeś płatew kalenicową 16x22 ?

Ile zapasu z długości więżby zostawiłeś ? i czy był potrzebny ?

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Supernik z tego co widzę i co pisał Delmonio to ma dachówkę ceramiczną i nie byle jaką :)

A jeśli chodzi o podpis odsyłający do galerii to wejdź sobie na "moje ustawienia" / " edytuj sygnaturę" i tam wrzuć adres odysłający do linka ze zdjęciami - chętnie popatrzę na Twoją galerię :)

 

pozdr.

ps. a co do piwka to fajny pomysł aby się Groszowcy kiedyś spotkali :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...