Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt DOM W GROSZKU pracownia ARCHON


Recommended Posts

Tak, to jest dachówka Meyer Holsen Tandem Terrabraun. Zdecydowaliśmy się na ten model ponieważ posiada małą masę ok 34kg/m2 i nie potrzeba wtedy ingerować w konstrukcję więźby (została jak w projekcie).

Na więźbę została przykręcona płyta OSB3 gr 18mm z frezem (dla zwiększenia szczelności i sztywności konstrukcji). Na płytę daliśmy papę dachową na zakładkę, kontrłaty, łaty i dachówkę.

Płatew kalenicowa jest standardowa (16x20)

Co do zapasu na długości więźby to nie pamiętam dokładnie ale chyba 20cm - więźba była docięta na wymiar bo już wcześniej wiedzieliśmy jakim materiałem pokryjemy dach. Więc jeśli chcesz sobie oszczędzić pracy, to wybierz wcześniej dachówkę i wtedy majster dotnie więźbę pod konkretny wymiar (aby uniknąć dociętych dachówek przy kalenicy). W przypadku blachy nie będziesz miał tego problemu bo zamawiasz pod konkretny wymiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Udało mi się w końcu wstawić fotki naszego rosnącego powoli groszka i garażu :) Ile jeszcze przed nami.. no ale chyba kiedyś go w końcu skończymy :) Następny etap stolarka okienna i ocieplenie a w międzyczasie wykańczanie garażu. Pozdrowionka

[ATTACH]78070[/ATTACH]

[ATTACH]78071[/ATTACH]

[ATTACH]78072[/ATTACH]

[ATTACH]78073[/ATTACH]

 

delmonio,fajny ten twój Groszek,gratuluję,gdzie budujesz?A przy okazji mam pytanie,moze ktoś z was jest zorientowany w temacie ociepleń.Mój groszek ma z boku garaż,daszek nad garażem jest trochę inny niż w projekcie(ale tylko troszke),nasz szefo proponuje,by na razie nie robić daszku nad garażem,dopóki nie ocieplimy domu,a chodzi mu o to,ze potem trudniej technicznie będzie ocieplic tą stronę{ścianę) domu,chodzi też o to by tego daszku niechcący nie uszkodziła ekipa ocieplajaca dom,co o tym myślicie?Ja to bym chciała mieć zamknięty cały dom,ale może to on ma rację?co?nadmieniam,że ekipę mam bardzo dobrą i solidną,jesteśmy z męzem znich bardzo zadowoleni,pozdrawiam,czekam na jakieś uwagi

dziennik budowy 120.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

violuś

Moim zdaniem lepiej zrobić ocieplenie miedzy domem a garażem teraz, gdy jest łatwiejsze dojście do ściany no i przy okazji pozbędziecie się mostku zimna, który może powstać na wysokości styku daszku garażowego ze szczytem budynku. A i opierzenie daszku garażowego można wykonać wtedy na gotowo. Koszt pokrycia styropianem i tynkiem tak malej powierzchni jest niewielki a korzyści na przyszłość spore, a i oko cieszy.

A tak to wygląda;

szczyt.jpg

 

Aneto kr

Z pierwszego komina zrezygnowaliśmy(wentylacyjny), ponieważ planujemy wentylacje wymuszona z rekuperatorem natomiast drugi dwudrożny komin - jeden kanał z wkładem ceramicznym służyć ma tylko do odprowadzenia spalin z kominka a drugi kanał z wkładem stalowym koncentrycznym do podłączenia kotła gazowego, który przewidziany jest pod klatka schodową.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Violuś tak jak napisał delmonio robi większość inwestorów, docieplają i opierzają tą ścianę pomiędzy garażem i domem tak aby można było spokojnie przykryć dach na całym domu a potem przy ocieplaniu reszty ten kawałek już masz z głowy :) My też tak zrobiliśmy, niestety nie zaciągnęliśmy od razu klejem i właśnie czeka nas z tym zabawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zupełnie nie wiem jak rozwiązać belkę pod tajemniczym tytułem Wymian - pozycja 11 na więźbie dachowej Przekrój tego to 8x16, belka ta stoi na dwóch słupach nad klatką schodową, słupy są o przekroju 14x14. Na rysunku nic nie wychodzi poza obrys słupa więc belka chyba nie leży płasko. Z kolei jeśli by stala pionowo to ktoś widze dodatkowo dorysował jakieś niepotrzebne linie. Poza tym jak mogła by stać pionowo skoro krokwia by ją przechyliła przy takim przekroju ?

Widziałem że niektórzy dawali normalną belę 14 x 14 na słupach 14 x 14, ale o coś w końcu temu projektantowi chodziło chyba do cholery.

O co tu kurde chodzi.

Jak mieliście rozwiązany ten element.

 

Załączam ten fRAGMENT PROJEKTU

JAk to mieliśCIE ZROBIONE

 

zdjęcie

http://imageshack.us/photo/my-images/194/wymian.jpg/

http://img194.imageshack.us/img194/1012/wymian.th.jpg[/url]

Edytowane przez supernik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zupełnie nie wiem jak rozwiązać belkę pod tajemniczym tytułem Wymian - pozycja 11 na więźbie dachowej Przekrój tego to 8x16, belka ta stoi na dwóch słupach nad klatką schodową, słupy są o przekroju 14x14. Na rysunku nic nie wychodzi poza obrys słupa więc belka chyba nie leży płasko. Z kolei jeśli by stala pionowo to ktoś widze dodatkowo dorysował jakieś niepotrzebne linie. Poza tym jak mogła by stać pionowo skoro krokwia by ją przechyliła przy takim przekroju ?

Widziałem że niektórzy dawali normalną belę 14 x 14 na słupach 14 x 14, ale o coś w końcu temu projektantowi chodziło chyba do cholery.

O co tu kurde chodzi.

Jak mieliście rozwiązany ten element.

 

Załączam ten fRAGMENT PROJEKTU

JAk to mieliśCIE ZROBIONE

 

zdjęcie

http://imageshack.us/photo/my-images/194/wymian.jpg/

http://img194.imageshack.us/img194/1012/wymian.th.jpg[/url]

witaj supernik,jak tylko się cos dowiem jak to mam zrobione to odpowiem,ja zbytnio więżbą się nie interesowałam,nasi panowie po prostu robili,wiem,że raz potrzebowali się konsultować z kierownikiem ,bo coś tam wg.nich było niekonieczne i tyle,życzę dużo siły,człwiek niby nie buduje własnymi rękami a tyle się trzeba nagłówkować i czasem jednak pownerwiać,nie?pozdrawiam,

mam drobne pytanie czy drzwi zewnętrzne wejściowe to wszyscy macie inny wymiar niż projekt,jeśli tak to jakie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj supernik,jak tylko się cos dowiem jak to mam zrobione to odpowiem,ja zbytnio więżbą się nie interesowałam,nasi panowie po prostu robili,wiem,że raz potrzebowali się konsultować z kierownikiem ,bo coś tam wg.nich było niekonieczne i tyle,życzę dużo siły,człwiek niby nie buduje własnymi rękami a tyle się trzeba nagłówkować i czasem jednak pownerwiać,nie?pozdrawiam,

mam drobne pytanie czy drzwi zewnętrzne wejściowe to wszyscy macie inny wymiar niż projekt,jeśli tak to jakie?

 

to znowu ja supernik,sposób ułożenia tej belki jest pokazany str.A-6,u mnie prawie kończą przyślę niebawem zdjecie,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej:)

i my działamy ale idzie to jak krew z nosa:( niestety wszystka musimy sprawdzać na własnych błędach:( no ale dzisiaj już była rozmowa z architektem:) projekt oddany do adaptacji:)

Zmieniamy schody, okna połaciowe wyrzucamy, zmieniamy garderobę, no i robimy moje ukochane naczółki na dachu:D i za to wszystko i doprowadzenie do pozwolenia na budowę zaśpiewał nam 3200zł... dużo czy normalnie?

 

no i mamy podpisaną umowę z energią:) prąd będzie:)

 

poza tym firma budująca wyliczyła nam potrzebny materiał i robociznę wyceniała na 40000 za SSO ( z opapowaniem) dużo czy mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj inka.ja,

zastanawiam się czy my mieszkamy w jednym kraju. Ceny są powalające. My zaczęlismy budowę w Szczecinie - w tej chwili robią strop z terrivy. Ale po kolei. Mam doprojektowaną piwnicę pod częścią domu (krzywa działka, więc piwnica wyszła jakby sama). Zmiany w projekcie kosztowały nas 5 000 zł. (piwnica, zmiana schodów, sropu, zmiana ułożenia komina - zmiana położenia łazienki na górze itd.). Robociznę za SSO mamy wycenioną na 77 000 zł + materiały ok. 100 000 zł. z dachem. Budujemy groszka bez garażu. Dodam jedynie, że piach zasypowy do fundamentów (niestety głębokie) + praca koparki kosztowały 10 000 zł, beton b25 do fundamentów 6 800 zł, beton b25 jako tzw. chudziak i lany strop nad piwnicą 4 500 zł. o reszcie nie wspomnę. Firma kupuje wszystko sama po konsultacjach z nami. Szef firmy jako stały klient ma spore rabaty - my jako indywidualni odbiorcy nie bylibysmy w stanie takich wynegocjować. Więc jeśli pytasz czy 40 000 zł za SSO to drogo - to ja odpowiadam to tanio jak barszcz, no chyba że czegos nadal nie rozumiem. A może miałaś na mysli stan 0 czyli fundamenty + chudziak? Bo SSO to dom bez okien ale z dachem.

A jeszcze dodatkowe koszty przed rozpoczęciem budowy - koszty umowa przyłaczeniowa - prąd 1 700 zł. + 600 zł elektryk - podłaczenie prądu na działce, studzienka wodomierzowa na działce 3 200 zł. (konkurencja chciała 4 000 zł). To by było na tyle. Inka.ja daj znać za co właściwie masz zapłacić te 40 000 zł, bo ja już tracę rachubę, dysproporcje cenowe w jednym kraju są trudne do porównania i zrozumienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie,pragnę przyłączyć się do rozważania nad cenami,ja tez nie bardzo rozumiem co miałaś na myśli Inka pisząc o 40 tyś.?ja tu bardziej przyłączam się do zdania Gosi,a u mnie mniej więcej cenowo wychodzi ok.150 tyś.za stan surowy plus okna, z czego za robociznę płacimy 40 tyś.,a materiały kupujemy sami,zgadzam się z tym ,że rozpiętości cenowe są duże,też jestem ciekawa Inka czy twoja cena materiały plus robocizna są takie faktycznie,pozdrawiam:goodnight:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40.000 za samą robociznę piwnica, parter, piętro i dach tylko odeskowany i opapowany:) materiały kupujemy sami:) tzn już część mamy a część kupimy w grudniu:) niby jest taniej:) Mieszkam w okolicach trójmiasta ale ekipa spod kościerzyny a tam robocizna o wiele tańsza:)

 

no a ze zmianami to właśnie okna, i naczółki i adaptacji to 2200 i zmiana schodów 1000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuce moje trzy grosze, lato 2009, stan surowy otwarty z przykrytym dachówkami dachem, Groszek3 z poszerzonym w stosunku do oryginalu garazem, pomieszczenie nad garazem - robocizna 77 tys., Kraków. Elewacji nie licze, bo to odrebna bajka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A też dorzucę swoje trzy grosze.... :)

Ceny w poszczególnych regionach faktycznie się różnią, trudno więc jednoznacznie porównywać ceny. Ważniejsze jest jednak, aby zrobić takie rozeznanie w swoim regionie. Moje skromne doświadczenie pokazuje, że warto szukać atrakcyjnych cen, jednak trzeba mieć świadomość, że im cena niższa tym ryzyko potencjalnych problemów rośnie. Niestety z dwoma nieuczciwymi wykonawcami musiałem wkroczyć na drogą sądową. Warto tez mieć świadomość, że niższa cena może świadczyć o niższej jakości, np. brak staranności, nie trzymanie się technologii, robienie na tzw. sztukę etc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...