Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt DOM W GROSZKU pracownia ARCHON


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A czy możesz szerzej wyjasnić co to znaczy "Filcowaliśmy gotowym tynkiem" - czyli co, kupowaliście jakiś gotowy i kladliście na ten cementowo-wapienny?

 

pozdrawiamy

 

SD

Normalnie tynk cementowo-wapienny zaciera się na koniec pacą filcową na mokro. U nas z racji tego, że piasek mieliśmy nienajlepszy i wychodziły rysy, to kupiliśmy kilka worków gotowego tynku, majstrowie rozrabiali go, ale na rzadko i taką breją zacierali tynki na gotowo. Wyszło bardzo ładnie.

A dziś zakończyłem instalację centralnego odkurzania. Kolejne doświadczenie zdobyte. Wszystko zrobiłem sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w ten typowy styczniowy dzionek!!!! :D

Mam pytanie do osób, które są już na etapie podłóg, a raczej ogrzewania. My jeszcze nie zaczęliśmy budowy, ale w przyszłości na dole oprócz gabinetu i pralni chciałam mieć wszędzie ogrzewanie podłogowe, natomiast teraz dowiedziałam się od "podobno" fachowca że to mi napewno nie starczy, tzn. Fachowiec twierdzi, że podłogówką nie dogrzeje tych pomieszczeń i proponuje jeszcze kaloryfery, nie dużo , ale zawsze jakieś powinny być. Sama już nie wiem co o tym mysleć, bo przecież na dole jest kominek, który moim zdaniem powinien wystarczyć .

Będę wdzięczna za jakąś odpowiedż.

Pozdrowienia dla wszystkich. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mogę doradzić tylko tyle, że najlepiej ogrzewanie podłogowe sprawdza się przy posadzce pokrytej płytkami ceramicznymi. Pod deską podłogową lub panelami takiej sprawności cieplnej ogrzewanie podłogowe mieć już nie będzie, a za sprawą to mniejszego przewodzenia ciepła przez panel bądź deskę. Lepiej ciepło przewodzi i oddaje ceramika. Obecnie coraz więcej jest grzejników o ciekawych formach i kształtach, których naprawdę nie trzeba chować i niczym zasłaniać. Takie grzejniki nie tylko nie szpecą, ale nierzadko dodają wnętrzu uroku.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. kominek :-)

 

Jeśli ktoś jest ciepłolubny to kominek nie dogrzeje pomieszczenia. Na pewno nie przy niskich temperaturach. Kominek z płaszczem wodnym lub kominki wyposażone w ruszt wodny oczywiście tak ale one i tak muszą zasilać grzejniki c.o.. Przy kominku otwartym ok. 20 % energii powstającej podczas spalania zostaje w pomieszczeniu, reszta natomiast zmyka w komin niestety. Kominki otwarte zużywają o wiele więcej drewna niż kominki zamknięte.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do tych z Was, którzy już mieszkają w groszku 1 lub 2, bądź urządzają go. Ja jestem na etapie montażu kuchni i zagospodarowania wiatrołapu. Mam problem z kanałami wentylacyjnymi, które zakończone są takimi małymi kominkami na dachu. Widziałam, że takie kominki ma funyo. U mnie w tych kanałów nawiewa powietrze, zamiast je odprowadzać. Te kanały wentylacyjne, które są przy kominie spalinowym (dotyczą one pomieszczenia gospodarczego na dole i łazienki na dole) działają prawidłowo - wyciągają powietrze. Mam więc pytanie jak u Was działają te przewody wentylacyjne, które są zakończone krótkimi kominkami, które nie wystają ponad kalenicę. Mam też drugie pytanie dotyczące wentylacji kuchni. Z projektu wynika, że wentylacja kuchni jest w wiatrołapie i kratka w kuchni połączona jest z przewodem wentylacyjnym - tym w wiatrołapie - jakąś rurą. Czy u Was też tak jest i jak w związku z tym rozwiązujecie ten problem. Ponadto ściany w wiatrołapie są nieustawne i nie można tam zrobić zabudowy, bo są za wąskie. Z góry dziękuje za porady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

 

Bangy my też zastanawialiśmy sie nad ogrzewaniem podłogowym w całym domu. Robiliśmy rozeznanie u osób, które już je mają. Część z nich jest zadowolona, część nie. Niektóre osoby skarżą się na opuchliznę i ból stóp. Ponadto cieple powietrze, unoszące sie do góry, unosi też kurz, co nie jest dobre dla zdrowia. Podobno szczególnie niezdrowe jest ogrzewanie podłogowe w sypialniach. Inne osoby są bardzo zadowolone. Nic im nie puchnie, a dzieci mogą się spokojnie bawić na podłodze. Nie muszą tez tak mocno grzać, gdyż temperatura odczuwalna jest wtedy wyższa niż przy normalnym ogrzewaniu. Tak więc temat jest trudny, podobnie jak decyzja. Tym bardziej, że nie wiadomo jak zareagują nasze organizmy. My na razie jesteśmy zdecydowani na "podłogówkę" na dole. Czy nam się odmieni do marca (wtedy wznawiamy budowę), tego nie wiemy :-)

 

Bsia, a zdjęcia?

 

Pozdrawiamy serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do tych z Was, którzy już mieszkają w groszku 1 lub 2, bądź urządzają go. Ja jestem na etapie montażu kuchni i zagospodarowania wiatrołapu. Mam problem z kanałami wentylacyjnymi, które zakończone są takimi małymi kominkami na dachu. Widziałam, że takie kominki ma funyo. U mnie w tych kanałów nawiewa powietrze, zamiast je odprowadzać. Te kanały wentylacyjne, które są przy kominie spalinowym (dotyczą one pomieszczenia gospodarczego na dole i łazienki na dole) działają prawidłowo - wyciągają powietrze. Mam więc pytanie jak u Was działają te przewody wentylacyjne, które są zakończone krótkimi kominkami, które nie wystają ponad kalenicę.

 

Bsia,

nie jestem specjalista ale myślę, ze problem to zbyt krótkie kanały wentylacyjne. Cytuje za http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61609,2654450.html

 

"Za krótkie i źle ocieplone kanały

 

Niektórzy znajdują taki oto sposób na wentylację pomieszczeń na piętrze lub poddaszu: robią dziurę w dachu i wyprowadzają przez nią ponad dach kawałek rury.

 

Skutek: rura jest za krótka, by mógł w niej powstać właściwy ciąg. Sytuację pogarsza szybkie wychładzanie się usuwanego nią powietrza.

 

Jak temu zaradzić: rurę wentylacyjną koniecznie należy ocieplić, np. wełną mineralną, a do środka wstawić wentylator kanałowy."

 

Mam też drugie pytanie dotyczące wentylacji kuchni. Z projektu wynika, że wentylacja kuchni jest w wiatrołapie i kratka w kuchni połączona jest z przewodem wentylacyjnym - tym w wiatrołapie - jakąś rurą. Czy u Was też tak jest i jak w związku z tym rozwiązujecie ten problem. Ponadto ściany w wiatrołapie są nieustawne i nie można tam zrobić zabudowy, bo są za wąskie. Z góry dziękuje za porady.

 

Nie pamiętam jak było w projekcie ale u mnie jest tak, ze kanał wentylacyjny z kuchni wychodzi pionowo przez łazienkę i strych na dach. Obok niego zrobiliśmy tez przejście do wiatrołapu i tamtędy pójdzie rura wywiewająca powietrze z wyciągu kuchennego obok rury wentylacyjnej z kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Basi i Sławka!

Też słyszałam wiele opini na temat podłogówki, ja nie chcę jej montować w sypialniach, ani w pokoju na dole, ,interesuje mnie wyłącznie kuchnia, korytarz, wiatrołap, łazienki i salon, ale ten salon jest jeszcze z wielkim znakiem ?

Moja kuzynka ma podłogowe ogrzewanie , ustawione jest na 17stopni, i jakoś nie narzeka, żeby puchły jej nogi, ale wiem że to sprawa indywidualna, a co do kurzu, to napewno racja, ale z drugiej strony, kurz i tak jest wszędzie, a jak są płytki ,(bo tak się nad nimi zastanawiam), to jest lepszy komfort szybkiego sprzątania , przynajmniej w moim mniemaniu.

Dzięki za wskazówki.

Pozdrawiam - Bangy! :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...