Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

z czego paliki dla geodety?


Gość

Recommended Posts

ja mialem zaczac juz w marcu (taki mialem plan) ale zycie pokazuje ze nie wsystkie plany musza sie zakonczyc sukcesem ;) jak dobrze pojdzie to zaczne 24 czerwca

 

Leon, ja też zamierzałem zacząć w marcu, a udało mi się przed kilkoma dniami (10 VI). Powodzenia.

 

Mój inspektor nadzoru zdecydował, że wytyczone mają zostać szerokości każdej ze ścian zewnętrznych oraz szerokość ściany nośnej wewnątrz budynku. Tak, aby w każdej chwili ekipa murująca b-k na cienką spoinę mogła sprawdzić czy muruje w pionie.

 

W tym celu musiałem przygotować kantówki (czy może kontówki - jak się to prawidłowo pisze?) 10 x 10 cm długości 150 cm. Wyszło 0,5m3 drewna za 300,- PLN (3 szt. na każdy narożnik (6) oraz po 2 szt. na każdy z końców wew. ściany nośnej i jeszcze na osie ścian wiaty parkingowej i pomieszczenia gospodarczego). Deski, na których geodeci nanosili swoje punkty oraz deski mocujące przygotował wykonawca. On też wykonał kierunkowe ławy drewniane, jak te konstrukcje określa inspektor. Pozostaną na placu budowy dość długo (dlatego wymagana jest ich solidność), bo punkty wyznaczone przez geodetów co i raz przenoszone są wyżej, aby linki wyznaczały szerokość ścian.

 

F-ra geodety opiewa na kwotę brutto przekraczającą 1 500,- PLN i to po negocjacjach. A będzie jeszcze tyczył przyłącza. Kiedy jesienią ub. roku przygotowywał mapę do celów projektowych podał najniższą cenę z pośród około 10 do których zatelefonowałem. Teraz również skorzystałem z jego usług, niejako z rozpędu.

 

Zapytacie zapewne o sens takiego wytyczania jak opisałem. To konsekwencja współpracy z inspektorem nadzoru. Zdecydowałem się na tego i stosuję się do jego uwag i zaleceń. Facet rozumie swoją rolę nie jako kogoś kto sprawdza czy zostało dobrze zrobione, ale instruuje wykonawcę (i pośrednio inwestora) jak prace mają być wykonane jeszcze przed ich rozpoczęciem. Ekipa już drży na myśl o utwardzaniu podłoża pod podłogę na gruncie, bo inspektor zapowiedział, że jakość będzie sprawdzał geotechnik i jak będzie nie tak, to oni zapłacą za ekspertyzę.

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafałek co Ty tak dyplomatycznie ? :wink:

 

jesli inny robi z palikami to czemu sobie nie ułatwic zycia , ja np. na działce nie mam nic i musiałbym chyba isc do lasu albo kupic te głupie paliki :D

 

Bo wszystko zależy od ceny. Ja zapłaciłem za wszystko 400-450 zł (nie pamiętam dokłądnie). Na forum mówicie, że za punkt (narożnik) 100 zł). Tak licząc miałbym do zapłącenia ninimum 800 zł bez wyznaczenia 2 tarasików (z tarasikami 1200 zł) to mam się wykłucać o paliki które mamza piwo i 15 minut na dojazd? Trzeba być poważnie chorym żeby się w takiej sytuacji o to wykłucać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój inspektor nadzoru zdecydował, że wytyczone mają zostać szerokości każdej ze ścian zewnętrznych oraz szerokość ściany nośnej wewnątrz budynku. Tak, aby w każdej chwili ekipa murująca b-k na cienką spoinę mogła sprawdzić czy muruje w pionie.

 

Zawsze myślełem że do sprawdzenia czy muruje się w pionie wystarczy poziomica, ewentualnie pion (kto go stosuje? :roll: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam wypowiedzi uczestników tego wątku i wypiwiem sie jak to wyglada z drygiej strony. Umawiam sie z klientem na wytyczenie budynku, ustalamy czy ma to być obrys scian , czy też osie scian, umoawiamy sie na ilość punktów(czesto juz jest wykonawca). W pracy dokunuje sobie wszystkich odpowiednich wyliczeń i jadę w teren. Wyznaczam klientowi to na co się umówilismy, dokonuję wpisu do dziennika budowy i inkasuję zapłatę. O tym czy osie mam przenieść na ławy decydyje wykonawca i przeważnie to on powinien za to zapłacić geodecie.

P_s.Paliki do wyznaczania budynku mam własne, natomiast jeżeli chodzi o wyznaczenie osi to stosuje sie matariału dostepne na działce.Wcale nia potrzeba do zbicia ławy palików. Mozna to zrobić z samych desek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

geodeta troszczy sie o paliki, nie zleceniodawca

geodeta zazwyczaj ma paliki ale do wyznaczania punktów i tam wbija takie male paliki - a paliki o które pyta Leon chyba w 95% zapewniają inwestorzy. Coś nie chce mi się wierzyc że na każdy narożnik po 3 paliki przywozi ze sobą geodeta zwłaszcza że nie zawsze dom ma tylko 4 narożniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

geodeta troszczy sie o paliki, nie zleceniodawca

geodeta zazwyczaj ma paliki ale do wyznaczania punktów i tam wbija takie male paliki - a paliki o które pyta Leon chyba w 95% zapewniają inwestorzy. Coś nie chce mi się wierzyc że na każdy narożnik po 3 paliki przywozi ze sobą geodeta zwłaszcza że nie zawsze dom ma tylko 4 narożniki.

 

Dlaczego w 95% a nie w 94% albo 96%?...

 

To sie zgadza, zamiast pojedynczych palikow mozna uzyc desek i na kazdej zaznaczac w miare potrzeby wieksza ilosc punktow pomiarowych... Tak zrobil jeden z moich sasiadow.

Ja natomiast mialem do wyznaczenia 10 narozy, geodetka uzyla do ich wyznaczenia ponad 20 palikow.

 

Moze sie myle, ale pojedynczych palikow nie wbija sie w miejscu narozy, nie ma to sensu. Przeciez punkty ujawnione przez geodete maja byc widoczne zarowno przed wylaniem lawy jak i w momencie robienia sciany fundamentowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yogi66 - czemu tylko jeden taki zjadliwy post? Popraw sobie samopoczucie mały człowieczku - dopieprz jeszcze trochę... nie żałuj

 

Mówiłem o skręcaniu ławic z palikami - do tego porządne wkręty do drewna żeby się nie luzowały. Jasne że do sznurków może być cokolwiek co go przytrzyma - spinacz albo i zszywacz.... :lol: :lol:

 

 

Leon Bodyguarda se wynajoles ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się czyta

A czy paliki należy wbijać czy też wkopywać -a jeżeli wbijać to młotkiem czy może siekierą - a jeżeli młotkiem to o jakiej wadze 3 kg może być - a jakimi uderzeniami małą ilością silnych zdecydowanych uderzeń czy też częstszymi lecz słabszymi uderzeniami ?

 

 

no wlasnie....

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się czyta

A czy paliki należy wbijać czy też wkopywać -a jeżeli wbijać to młotkiem czy może siekierą - a jeżeli młotkiem to o jakiej wadze 3 kg może być - a jakimi uderzeniami małą ilością silnych zdecydowanych uderzeń czy też częstszymi lecz słabszymi uderzeniami ?

 

Należy użyć siły magicznej :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość m_ch_konto usunięte
kurcze cypek

co sie czepiasz?

skad mam wytrzasc teraz te paiki?

na budowie mam tylko takie 5 na 2,5

a twierdzicie ze za chude

deski sceite tez jakos nie zatwierdzone

wiec co mam zrobic?

jestem 1000 km od budowy

przeciez nie wysle szwagra (ktory robi to z dobrych checi) zeby smigal do tartaku po odpad )

 

no i nie chce ryzykowac, ze mi geodeta przyjdzie, obrazi sie i pojdzie w sina dal (obrazalskich teraz duzo)

 

wiec dmucham na zimne ...

 

Cześć,

skoro wysyłasz szwagra do marketu i chcesz mu zadać pracę domową polegającą na ostrzeniu palików to moja rada jest taka. Zadzwoń do tego geodety - na pewno ma Twój projekt ław i będzie wiedział ile palików potrzebuje, potem poproś szwagra by podskoczył do tartaku najbliższego budowie/czy też jemu i powiedział :"Potrzebuję paliki i deski dla geodety do wytyczenia budynku w sztukach minimum:......" U mnie (okolice Poznania) zadziałało bez błędu. Facet z tartaku przyniusł równe deski ok 2m i zaostrzone paliki o wysokości około 1m może 1,2m. Zabrałem na samochód i zawiozłem na działkę. Wogóle nie wiedziałem jakie mają być, czy kwadratowe, czy okrągłe. Geodeta zrobił co miał zrobić, nic nie skrytykował. Na drewno wziąłem normalnie fakturę, ale to inny temat. W moim przypadku zaoszczędziłem trochę czasu i kto wie, czy nie kasy w porównaniu do cen marketowych.

Śrubki i sznurek, farbki i inne drobiazgi dostarczył geodeta, ja deski i paliki.

 

Nie czytałem już dalszych postów niż ten Twój, więc może po kimś powtarzam, a może temat jest nieaktualny. Ja w każdym razie zrobiłem jw. i będę twierdził, że metoda jest dobra. Facet z tartaku dokładnie wiedział o co chodzi i nie zadał mi ani jednego pytania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yogi66 - czemu tylko jeden taki zjadliwy post? Popraw sobie samopoczucie mały człowieczku - dopieprz jeszcze trochę... nie żałuj ...

 

Zgodnie z Twoim życzeniem napiszę post nr 2 w tym temacie.

 

Takie tematy jak czystość majtek teściowej lub żony oraz wszelkie posty prowokatora Leona błyskawicznie sięgają szczytów TOP Listy przebojów forum. Lawinowo rośnie liczba odpowiedzi i opinii. Większość z nich jest żartobliwa z przymrużeniem oka bo na taki komentarz te posty zasługują.

Ale zawsze znajdzie się jakiś baran który taki post potraktuje dosłownie i gotów jest w danym temacie napisać jedynie słuszną rozprawę habilitacyjna popartą praktyką na budowie swojej lub szwagra.

 

Postudiuj dotychczasowe posty (pomysły) Leona i przemyśl to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... o dziwo nikt dotad nei pokusil sie o odeslanie mnei do funkcji szukaj jestem mile zaskoczony ;)

 

Nikt nie odesłał gdyż każdy wie, że tak idiotycznego pytania na forum jeszcze nie było.

 

Czy Twoje kolejne pytanie będzie brzmiało - Jak zaostrzyć paliki?

Czy trzeba to zrobić siekierą czy też można nożem?

I czy ktoś robił to samodzielnie?

A może odlać paliki z betonu?

coz za klotliwy, chamski ton....

a fe nieladnie

a fe.....

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...