Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ODBIÓR DOMU - KOSZTA, POMOCY!!!!


Recommended Posts

POMOCY!!!!!

 

Moi drodzy,

jest tu na pewno sporo osób, które domy już pobudowały, zakończyły i zamieszkały. No i najważniejsze, domy zostały ODEBRANE.

 

Proszę o informacje:

- jakie ekspertyzy, pisma i odbiory sa potrzebne?

Kominiarski, geodezyjny, architektoniczny...itd, itp???

Jakie i ile to koszutje????

Czy sa z tym klopoty?

Dom (letniskowy) który kupujemy nie ma finalnego odbioru, z czym powinnismy sie liczyć? Czy w przypadku domów letniskowych wymogi sa identyczne jak przy mieszkalnych?

 

Dziękuję za wszystkie uwagi i podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spieszę z pomocą

obiór miałam rok temu ale pewnie dokumenty się nie zmieniły:

1. dziennik budowy

2. oświadczenie kierownika budowy , że budowano zgodnie z projektem

3. protokoły odbiorów:

- elektryczny i zerowania

- gazu (razem z umową )

- kominiarski

4. Umowa na wywóz nieczystości stałych

5. kopia pozwolenia na budowę

odbiór wewnętrznej instalacji gazowej

6. zgłoszenie na wykonanie oczyszczalni przydomowej (jeśli jest)

7. inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza

8 odbr z wodociągów

 

Tyle ja potrzebowałam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie :D

 

Obecnie w trakcie odbioru domu mieszkalnego (nie letniskowego tak jak my) jest kolega, który listę koniecznych odbioru posiada następującą:

- odbiór geodezyjny

- elektryczny

- wodociągi

- kominiarski

- kanalizacja/szambo

- dziennik budowy + oświadczenie kierownika.

 

...ufff....sporo tego, ale nie wiem czy faktycznie wszystko powyższe jest konieczne przy letniskowym, ale pewnie tak, skoro pozwolenia na budowę i cała początkowa procedura jest taka sama.

 

Jeszcze jedno krótkie pytanie - czy kierownik budowy odpowiada za to, że nie zostało wykonane zgodnie z projektem, planem,decyzją?

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem u was kwesti kosztów

 

wszystki dokumenty pownny byc dostarczone w trakcie

 

przecie jak ktos robił prąd to musi miec wszelkie dokumenty bo inaczej nie podłaczy zakład, wiec odbiory musza byc.

podobnie z geodezja na szambo i wodę, to sie płaci przy okazji wykonywanych prac

nie podacza wody jak nie masz geodety

jezeli masz to wtedy podlaczajacy musi napisac w dzienniku i dac protokół zdawczo odbiorczy

jezeli chodzi o kominairza to oczywiscie

a geodeta ma jeszcze zrobic rysunek ostateczniej wersji scian z ociepleniem lub bez

no i czy stoi równo w działce (zgodnie z planami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekaj, czekaj...moment, bo byc może to ja czegoś nie rozumiem :oops:

 

 

juz tłumaczę.

Decyzja o budowie została wydana 4 lata temu, domek stoi ale do końca nie jest wykończony. Brak np balustrad -przy schodach co podobno jest bardzo ważne. W domu prąd jest (budowlany), woda jest, umowa na wywóz śmieci jest - wszystkie dokumenty widziałam. Szambo jest - zapisy w dzienniku budowy są i kierownik budowy też jest.

Domek jest przed odbiorem - nie ma nadanego numeru. Wiem, że musi byc przeprowadzony odbiór geodezyjny....ale (i tu namieszał nam kolega, ktory właśnie skończył budowę domu) podobno musi byc wykonanych kilka odbiorów, takich jak wspominałam powyżej i za każdy trzeba płacić 250-450 zł.

Czy jeżeli w domu jest woda i umowa z wodociągami to oznacza, że będę musiała robić jeszcze jeden odbiór końcowy czy też już nie?

Ze sprzedającym i kierownikiem budowy spotkam się dopiero za tydzień i chciałabym się jakoś do tej rozmowy przygotować, a nie wystąpic jak taka zielona żaba :cry:

 

Przepraszam za może naiwne pytania, ale dopiero sie uczymy domku :oops:

Wytłumaczcie proszę jak dziecku literki, dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom (letniskowy) który kupujemy nie ma finalnego odbioru, z czym powinnismy sie liczyć?

przede wszystkim wyegzekwuj od sprzedającego WSZELKIE dokumenty niezbędne do odbioru (albo najlepiej daj mu taki warunek - kupujecie dom, ale pod warunkiem, że zostanie oddany do użytkowania - jeśli oczywiście możecie sobie na to pozwolić). Z doświadczenia wiem, że najlepiej będzie jak ten kto budował oddaje do użytkowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak np balustrad -przy schodach co podobno jest bardzo ważne.

mój kierownik budowy nie chciał podpisać gotowości domu do odbioru bez balustrady przy wewnętrznych schodach i balustrady na balkonach; musiałam zrobić przed odbiorem

 

Balkon i tars balustrady juz mają, pozostaje tylko wykonanie tej przy schodach. Juz od kilku osób słyszałam od tym, widac jest to ważne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom (letniskowy) który kupujemy nie ma finalnego odbioru, z czym powinnismy sie liczyć?

przede wszystkim wyegzekwuj od sprzedającego WSZELKIE dokumenty niezbędne do odbioru (albo najlepiej daj mu taki warunek - kupujecie dom, ale pod warunkiem, że zostanie oddany do użytkowania - jeśli oczywiście możecie sobie na to pozwolić). Z doświadczenia wiem, że najlepiej będzie jak ten kto budował oddaje do użytkowania

 

Myślimy właśnie o tym, żeby chociaż geodetę im powierzyć, (niech będzie na nasz koszt, jakoś łykniemy te 4 stówki) reszta jakoś pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć. czy pozwolenie na budowę wymaga od inwestora tylko zgłoszenia czy pozwolenia na użytkowanie?, domki jednorodzinne najczęściej są zgłaszane po zgłoszeniu zmień szybko taryfę z budowlanej na elektryczną będzie taniej. cześć.

 

 

ważna i cenna uwaga - sprawdzę to w przyszły weekend, gdy zobaczę się zw sprzedającymi, dziennikiem budowy i kierownikiem :)

 

a jaka jest różnica? tak najprościej poproszę :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years później...
POMOCY!!!!!

 

Moi drodzy,

jest tu na pewno sporo osób, które domy już pobudowały, zakończyły i zamieszkały. No i najważniejsze, domy zostały ODEBRANE.

 

Proszę o informacje:

- jakie ekspertyzy, pisma i odbiory sa potrzebne?

Kominiarski, geodezyjny, architektoniczny...itd, itp???

Jakie i ile to koszutje????

Czy sa z tym klopoty?

Dom (letniskowy) który kupujemy nie ma finalnego odbioru, z czym powinnismy sie liczyć? Czy w przypadku domów letniskowych wymogi sa identyczne jak przy mieszkalnych?

 

Dziękuję za wszystkie uwagi i podpowiedzi.

czy aby odebrac dom trzeba miec dom ocieplony od zewnatrz???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...