Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tynkowanie OSB


Recommended Posts

Ja usiebie w pracy zużywam około 12 palet OSB do aranżacji marketu w trakcie 6 tygodni. Wiem tylko, że żeby to "badziewie" jakoś pomalować farbą akrylową to muszę dodawać do farby płynu do mycia naczyń. Najlepszy jest Ludwik. :D Tynków akrylowych na to jeszcze nie kładłem. Jeśli już to na "surówkę". Nawet kamień elewacyjny do niej kleiłem.

Problem przy OSB (Oriented Strang Board) polega na cieńkiej warstwie niby wosku na powierzchni. Płyta zachowuje się jakby była tłusta. Wszystkiemu winien jest proces prasowania tych wiórów.

Można ją zaszlifować ale wtedy traci swoje właściwości.

Napewno jest wytrzymalsza obciążeniowo niż zwykła płyta wiórowa i to czyni ją tak popularną.

Osobiście bałbym się kłaść tynku na nią. Ale to tylko moje zdanie. Może ktoś zna się tutaj lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  pattaya napisał:
Mam boki lukarn zrobione z OSB III(?)-tej wodoodpornej.

Jak się tego trzymają tynki wapienno-cementowe?

Czy czymś zagruntować płytę?

Może klejem przejechać?

Albo odpuścić tynk i dać g-k?

 

mozna polozyc tynk.Cienkowarstwowy.Tak jak przy metodzie ocieplenia lekkiej-mokrej.

kladziono tez zwykly tynk metoda plaster.

duzo prosciej jest przykrecic do osb gk.Szybko,tanio,przyjemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tynki C-W trzymają się tego zdecydowanie źle.

Najpoważniejszym problemem jest różna praca podłoża i warstwy elewacyjnej - różne współczynniki rozszerzalności liniowej w funkcji temperatury i wilgotności. Wszystko powoduje że warstwa ta duża podatność do pękania w szczególności na połączeniach płyt.

Dlatego proste otynkowanie prowadzi zawsze do tragedii, a im grubsza warstwa i sztywniejsza (np. zwykły C-W) tym szybciej. Istnieją pewne tricki i rozwiązania, ale nie radziłbym ich stosować.

 

Rozumiem, że chodzi o zastosowanie zewnętrzne.

 

Najbezpieczniejsze to wykonanie 2 -4 cm warstwy ocieplenia na styropianie. Styropian klejony na klej DYSPERSYJNY. WAŻNE ! Styropian spełnia tu wyłącznie funkcję warstwy pływającej, mostkującej mechanicznie, a nie cieplną. Na to tynk fakturowy silikonowy lub mineralny (jakość jak niżej) + farba silikonowa.

 

Z punktu widzenia mechanicznego korzystniejszy byłby akrylowy, w zależności od konstrukcji przegrody ew. do zastosowania, z punktu fizyki budowli zdecydowanie niezalecany.

 

Niektórzy odważni kładą na to warstwę zbrojącą z siatką z włókna szklanego i tynkują. Problem ten sam jak wyżej - kleje mineralne mają gorszą przyczepność (OSB jest technologicznie w procesie produkcji hydrofobowany emulsjami parafinowymi) i są sztywniejsze, układy elastyczne, tu mechanicznie lepsze do tego celu , na akrylu, w zależności od konstrukcji - mogą być nie zalecane.

 

Zasada - kleje wysokiej jakości, jeśli mineralne, to typu lekkiego na białych cementach, grubośc warstwy zbrojącej - rzetelne 4 mm, pilnować właściwego położenia siatki (aby jej nie "przysmarkali" - do ściany, albo mocowanie na gwoździe, siatka bezpośrednio na płycie i dopiero naciągnęli klej). Prawidłowo - łoże zrobione packą zębatą 12x10 mm - prowadzoną nieco bardziej prostopadle niż normalnie - (wtedy wychodzi warstwa 3mm, ma być więcej), na to wzbroić siatkę ).

 

Podobne zalecenia do klasy i jakości tynków.

 

Grunty - akrylowe, ROZPUSZCZALNIKOWE.

 

Przy zastosowaniach zewnętrznych napewno wykluczone jest zastosowanie G-K w jakiejkolwiek formie.

 

Krytyczne jest również staranne przykręcenie płyt OSB, aby nie chodziły na połączeniach, wkręty nierdzewne, przynajmniej kadmowane - inaczej mogą wyleźć rdzawe plamy.

 

Ponadto radzę spytaj Sky Walkera.

On jest Ekspertem od Amerykańskich metod obrabiania OSB.

Napewno Ci dobrze poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dokładne wypowiedzi.

Mam dwa newralgiczne miejsca z OSB.

1,Wewnątrz domu-z płyty robię kawałek ściany pomiędzy łazienką a biegiem schodów.Taki trójkąt,ale ze względu na możliwość kopnięcia nie chcę tu użyć g-k.Dwie warstwy OSB na stelażu,w środek wełna(wyciszy).Dookoła normalna ściana.

2,Wewnętrzne boki lukarn.Też trójkątne.Na zewnątrz będzie ocieplenie(wełna) czyli tam chyba nie będzie kłopotu.

Może w pkt1 dać na OSB cienką płytę g-k,dużo siatki zachodzącej na mur i zatynkować wtedy?

A w pkt2 tylko g-k?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam otynkowany OSB3 (Kronopol) systemem Torraed. Użyto kleju do siatki zbrojącej (B), w którym cienko zatopiono siatkę, na to grunt w kolorze tynku i tynk akrylowy. Wszytsko to na zewnątrz, narażone na opady atm., naświetlanie (strona południowo-wschodnia), zmianę temperatur. Z tynkiem ma to już ze 2 lata, wczesniej jeszcze trochę bez tynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zewnątrz już opisałem.

Wewnątrz zdecydowanie mniej niebezpiecznie , bo nie ma takich gradientów temperatur, ani wydłużalności wynikającej ze zmian wilgotności. Wewnątrz można sobie pozwolić nawięcej nonszalancji.

 

1. Grunt rozpuszczalnikowy, akrylowy. Ważne rozpuszczalnikowy, nieco trudniejszy do dostania i z reguły 2 dni śmierdzi. Zwiąże rozpuszczalne frakcje ligniny w wodzie, które mogły by wyleźć przy gruntach wodnych. Ściana wygląda wtedy jak potraktowana przez psa z podniesioną nogą

 

2. Warstwa zbrojąca z systemu ociepleniowego, tu korzystne jest użycie układu akrylowego - są masy zbrojące do siatki w postaci past - tylko paskarsko drogie. Nawet wtedy i bez tynku - zbrojenie 3 mm. Konieczne zakłady 10 cm siatki na przylegające sciany. Ew. szczeliny płyta/sciana uszczelnić ca.3-5 mm sznurem polipropylenowym przed zazbrojeniem, lub trwale elastyczną masą fugową np. PCI lub Sikaflex .

 

3. Mniej korzystne - warstwa zbrojąca zwykła , z siatką i na to tynk fakturowy dowolnego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...