Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy Wymiennik Ciepła


Gość taniaklima.pl

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość taniaklima.pl

Jak już wcześniej wspominałem GWC żwirowy jest wielokrotnie bardziej efektywny od rurowego. Choć i rurowy ma swoje zalety!

Teraz przedstawię dowody na poparcie w/w tezy.

Jakie są za i przeciw obu systemów?

Plusy GWC żwirowego

1. Wydajność 300 do 500 m3/h.

2. Przy takiej wydajności opór złoża 120Pa. Przy wydajności 100m3/h opór porównywalny do GWC rurowego. Powietrze w złożu żwiru przesuwa-sączy się bardzo powoli nie powodując tzw turbulencji (silnego wirowania powietrza). Jak to się ma do rur i kształtek w GWC rurowym przy przekroju rury fi200?

3. Przy różnicy temperatur wewnątrz budynku i na zewnątrz możliwość pracy bez wentylatora – wydajność zależy od różnicy tej temperatury i szczelności budynku

4. Ciągła praca – 16 godz i 8 godz. regeneracji.

5. Powierzchnia wymiany energii. Obliczyłem sumaryczną powierzchnię styku całego 5m3 złoża – jest to 117m2 (dla 5m3 żwiru-jest to bardzo małe złoże-dla malutkiego budynku)

6. Kontakt powietrza z żwirem bez pośrednictwa izolacji plastiku-rury

7. Szybkość przepływu powietrza ok. 0.1 m/s - czas kontaktu z złożem bardzo długi

8. Prototyp pracuje bez obsługowo od 23 lat

9. Wybitne własności czyszczenia powietrza z alergentów, bakterii, grzybów itp.

10. Bardzo mała powierzchnia wykopu (kilka m2)

11. W miejscach gdzie występują wody gruntowe GWC żwirowy można wypiętrzyć ponad teren

12. Cena wykonania 1,5tys.zł + wytyczne do wykonania GWC 240zł brutto

 

Teraz GWC rurowy:

1. Wydajność dla 35mb rury-praca ciągła. Januszko napisał że 100m3/h mam wątpliwości (patrząc na parametry chłodzenia) ale niech będzie. Uważam że do zasilania kominka taka wydajność jest właściwa. Jednak do wentylacji całego budynku jest to stanowczo za mało. Popatrz na oferty dostępnych rekuperatorów przeznaczonych do wentylacji budynku. Trudno jest znaleźć ofertę o wydajności poniżej 200m3/h. Nie będę opisywał zapotrzebowania na osobę, poszczególne pomieszczenia itd. itp

2. Ciekawe jak by ten opór w rurach i tylu kształtkach przy wydajności 300-500m3. Jest to do policzenia – ale dość teorii

3. W przypadku rurowego opór może być trochę mniejszy (czerpnia jest w studni)

4. Nawet na chłopski rozum nie chce mi się wierzyć że przy pracy ciągłej i wydajności 100m3/h rury nie ochłodziły się i miałeś temp na wlocie –14C a na wylocie +4C

5 i 6. Powierzchnia styku GWC wewnątrz rur 44,5m2 – jak to się ma do 117m2 powierzchni żwiru bez izolacji (przepony) w postaci plastikowych rur z otaczającym gruntem który ma regenerować temperaturę tych rur?

7. Powietrze żeby osiągnąć zakładaną temperaturę musi mieć czas żeby to zrobić. Dlatego różnica temperatur przed i za GWC w obu rozwiązaniach zawsze będzie się różnić.

8. Januszko napisał że rury można płukać. Kiedy użytkownik powinien to robić. Raz na rok, na pół roku, co miesiąc. Czy jest jakaś reguła? Sądzę że nie będzie nic robił dopóki nie zacznie śmierdzieć.

9. Tego nie trzeba komentować – rurowy tego nie oferuje

10. Ile m2 trzeba u ciebie wykopać. Jest jednak plus nad GWC żwirowym – nad nim nie można sadzić drzew

11. Rurowy GWC można wypiętrzyć – ale kto chciałby mieć wojskowe okopy wokół domu. Odprowadzenia skroplonej wody z rur w miejscu gdzie występują wody gruntowe nie rozwiązałeś bez wypiętrzenia rur ponad teren?

12. Cena GWC żwirowego w Warszawie będzie wyższa (żwir w cenie 40zł za tonę). Na Śląsku 15-17zł i tu ta cena będzie niższa. Cena dokumentacji-bezpłatne Twoje porady. Ja się tym zajmuję profesjonalnie. Nie zniknę z tej listy w razie kłopotów. Tym bardziej że mam wrażenie że dokonałem dobrego wyboru promując żwirowy GWC.

 

Jest taka cecha człowieka że będzie chwalił to co sam posiada lub promuje własne rozwiązanie i ja to rozumiem.

Przyszły Inwestor powinien przeanalizować oba rozwiązania Dlatego każdy Inwestor powinien to ocenić samemu i podjąć decyzję.

Witek

P.S.

Jutro/dzisiaj (18.12.2k2) jestem w Kielcach w EXBUDZIE na prezentacji olbrzymiego GWC.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2003-03-21 16:19 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Byłem w EXBUDZIE – zaprosiłem tam przedstawicieli firm zajmujących się projektowaniem instalacji wentylacyjnych. Chciałem wysondować ocenę, potrzeby fachowców dotyczące projektowania. A przede wszystkim zobaczyć jak GWC tam wyglądają i działają.

Składają się one z kilku baterii zasilających poszczególne budynki. Przygotuję w formacie html opracowanie pt „Raport na temat efektów wdrożenia energooszczędnego systemu ogrzewania z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii w Centrum Biznesu Exbudu w Kielcach”. Jest to opracowanie naukowe przygotowane na VII Konferencję Naukowo Techniczną Ogólnopolskiego Forum Odnawialnych Źródeł Energii – 2000. Nazwa brzmi naukowo ale zawartość jest zrozumiała gdyż pisał ja Praktyk. Fachowiec który przygotował ten materiał budował te wymienniki. Był Osobą która precyzowała potrzeby przyszłego użytkownika. Cieszę się że jest niezależny fachowiec który kilka lat temu zrobił ocenę pracującego GWC dla potrzeb naukowych i praktycznych.

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek,

 

nie traktuj tego jako atak na Ciebie czy ideą GWC, ale lubię wpierw wykluczyć wszystkie argumenty na NIE. Mam pytanie, czy jest jakaś teoria do oczyszczania powietrza przez GWC. Nie próbuję negować pomiarów SANEPIDu, ale chciałbym znać przyczyny tego zjawiska. W systemach ogrzewania powietrznego (trochę daleka analogia) stosuje się przecież lampy UV do eliminacji różnych żyjątek. I pytanie drugie - na schematach zauważyłem instalację do płukania złoża - czy są jakieś wytyczne czym płukać, jak często itp.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Złoże z Gruntowego Wymiennik Ciepła jest wykonane z czystego płukanego żwiru (może być łom granitowy). Jest to filtr żwirowy. Bakterie, grzyby, owady i inne żyjątka, jeżeli dostana się do żwiru to z braku pokarmu, pożywki giną lub "czekają na lepsze czasy". W Exbudzie po 11 latach w miejscu gdzie powietrze z zewnątrz styka się z złożem i wychodzi z złoża pobierane były próbki żwiru z nalotem i były wysyłane do sanepidu.

Na wlocie jest kurz i bakterie, grzyby, pyłki itp. wszystko jest albo jest martwe albo czeka na pożywienie. Na wylocie z GWC żwir jest czyściutki. Nie ma śladów jak przy wlocie.

W Polanicy Sanepid wykonywał po 15 latach eksploatacji badanie powietrza, z analiza, co na wlocie a co na wylocie z GWC. Wydano oświadczenie takie:

Cytuje: "W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, iż powietrze po przejściu przez wymiennik ciepła zawiera wielokrotnie mniej komórek drobnoustrojów, alergenów niż przy wlocie" koniec cytatu

W czasie jego wykonywania trzeba przestrzegać pewnych reguł, zasad czystości.

W wątku o rekuperatorze był Forumowicz, któremu powódź zalała GWC. Nie miał on zraszania GWC i odwodnienia dna wymiennika. Gdyby to miał mógłby próbować przepłukać złoże. Są ludzie przewrażliwieni na temat higieny - Im polecam wykonanie zraszania nad złożem. Dla dużych instalacji z wyjątkiem domów jednorodzinnych polecam wykonanie zraszania gdyż w razie kontroli SANEPIDU itp., jeżeli nie będzie takiej instalacji mogą nakazać wykonanie ekspertyz biologicznych. Koszty tego mogą przekroczyć wykonanie takiej instalacji.

Byłem w EXBUDZIE mają tam instalację do zraszania, ale nigdy z niej nie korzystali. Byłem oglądać to złoże - oba złoża, rozprowadzające i akumulacyjne są wykonane z łamanego granitu. Kamienie granitowe na wlocie były lekko zakurzone i to wszystko.

Możesz wykonać taką instalację tym bardziej, że jest to kilkanaście mb rurek wodociągowych - koszt jest nie duży. Do płukania zwykła woda i nic więcej. Jak często - nie wiem? W EXBUDZIE od 13 lat nie czyszczą. W Polanicy od 22 lat.

Wejdź na tą str. http://www.instalator.pl/Nwymienniki/ str 5 tam są wyniki badań w Polanicy. Jest też oświadczenie EXBUDU poszukaj w internecie.

Witek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe dalczego bakterie nie przechodzą dalej z powietrzem... ?

Czy zatrzymuje je w miarę niska temperatura czy ciemności ?

A może nie mogą przejść bo powietrze przechodząc przez złoże żwirowe tak "zakręca", że taka bakteria czy kurz musi się "obić" o kamyczek żwiru i tam już zostaje ?

 

Czy ktoś to tłumaczył ?

 

Bo powszechnie mówi się o zarastaniu instalacji ogrzewania powietrznego, wentylacji, centralnego odkurzacza bakteriami czy innymi drobnoustrojami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Wymiennik jest szeroki na kilka metrów. W pierwszym etapie około 0,5m powietrze napotyka zimny żwir i wykrapla się wilgoć i wszystkie pyłki, grzyby, bakterie. W dalszy etapie żwir jest suchy i czysty.

Ta wykroplona woda przepływa na dno i płucze złoże z zanieczyszczeń, które osiadły w złożu w czasie przepływu powietrza zewnętrznego.

Temperatura i ciemność nie mają wpływu na ich przemieszczanie. Chyba Masz rację w poglądzie, że kurz „obija” się o kamyczki

Są dwa praktyczne dowody na to, że bakterie nie wychodzą z złoża:

Są to badania SANEPID-u z Kielc i Wrocławia. W wątkach wyżej są adresy gdzie można poczytać o tych ekspertyzach.

Byłem 18 grudnia w EXBUDZIE. Wyłączono wentylatory i pozwolono na wejście do kanału rozprowadzającego powietrze (w miejscu gdzie powietrze ma pierwszy kontakt z złożem). Było tam widać górną całą długość złoża i kanału w kształcie odwróconej litery U.

Złoże jest tam wykonane z tłucznia granitowego. Powierzchnia kamieni była zakurzona. Wziąłem kamień do ręki – kurz był przywarty do kamienia. Jednak palcami można było ten kamień wyczyścić.

 

Dlaczego się mówi o zarastaniu instalacji wentylacyjnych:

Jeżeli powietrze do wentylacji (klimatyzacja, ogrzewanie i wentylacja) pracuje w obiegu zamkniętym lub z dodatkiem świeżego powietrza (tzw. recyrkulacja) to wtedy z tego powietrza częściowo zużytego w przewodach wentylacyjnych osiadają na ściankach nieczystości – następuje to w długim okresie czasu (np. część powietrza z nad piecyka do gotowania). Dlatego odchodzi się od recyrkulacji i obecnie stosuje się rekuperatory do odzysku ciepła z zużytego powietrza. Kto posiada rekuperator najlepiej wie jak wyglądają filtry przy ich wymianie lub czyszczeniu? Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie filtru powietrza w recyrkulacji przy ogrzewaniu powietrznym.

Pozdrawiam

Witek

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2003-03-21 16:27 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Chciałem zrobić taką hybrydę:

Mały i płytki GWC żwirowy- miałby być filtrem i skraplaczem, a dalej przeponowy.

Jeżeli to jest niemożliwe, to tylko przeponowy, z pojemnikiem na skropliny i

pompką odprowadzającą skropliny do drenażu. Ale w którym miejscu mógłby się

znajdować ten pojemnik?, jak wychwycić skropliny?.

 

Wypiętrzenie o 1 m, 6-8 m2, dla GWC to może, tylko była by to

ostateczność!.

Co na to "Taniaklima"

Marek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witek

Drążę temat nawilżania centralnie powietrza . Czy GWC będzie w

zimie nawilżało powietrze ? I jeszcze jedna sprawa mam dobrany

rekuperator do mojej kubatury , jednak jego wentylator jest za

słaby aby pokonać opory GWC , co byś mi doradził. Czy wkładając

drugi wentylator nie spowoduję złego działania rekuperatora .

Zibi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Witam Was

jest mi miło gościć w tym temacie

Widzę że obaj zdecydowaliście się mieć w swoim domu ogrzewanie powietrzem – dobre rozwiązanie. Pożenić to z Gruntowym Wymiennikiem Ciepła będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Do rzeczy:

Tak oczywiście. Po przejściu powietrza przez GWC (żwirowy bezprzeponowy) następuje nawilżanie zimą i osuszanie latem

W okresach gdy zima i lato jest łagodniejsze również następuje pozbawienie wilgoci latem i nawilżanie zimą powietrza opuszczającego GWC. Ta tabela i wykres są przeznaczone dla fachowców projektantów wentylacji. Jeżeli wg Waszej oceny rysunek z tabelą będzie zrozumiały dla laika umieszczę go na str www.

JerzyB

Mogę zamieścić takie tabele i rysunki w internecie. Wy tu jesteście fachowcami i błyskawicznie zrozumiecie o co chodzi. Nie wszyscy jednak mają takie przygotowanie do tematu. Zbyt wiele skomplikowanych informacji może ściemnić obraz i powoduje że niektórym wyda się to bardzo skomplikowane i zrezygnują z GWC.

 

Opór złoża +/- 120 Pa można pokonać przez zastosowanie w rekuperatorze wentylatora o większym sprężu. Właśnie proponuję to rozwiązanie Producentom rekuperatorów. Jest to najtańsze rozwiązanie inwestycyjne i eksploatacyjne. Dla tych Inwestorów którzy mają już rekuperator można polecić wentylator kanałowy i jego wydatek regulować-dopasować do wentylatora rekuperatora np. regulatorem transformatorowym.

Proszę zapytać swojego Producenta (Importera) czy ma lub będzie miał w swojej ofercie rekuperator którego spręż - lub moc silnika części ssącej jest większa od wydechowej. Dotyczy to tylko rekuperatorów o wymienniku krzyżowym.

Na razie jeden producent rekuperatorów przyjął ten temat do opracowania i być może wdrożenia:

http://www.pro-vent.com.pl

Rekuperatory o wymienniku przeciwprądowym mają możliwość dobrania wentylatorów o różnych mocach. W obu przypadkach można zastosować regulowaną przysłonę którą ustawia się jednorazowo w czasie montażu rekuperatora.

Maco, Zibi, JerzyB – zamieszczę Wasze pytanie na str www – macie coś przeciwko? Czy mogę dodać informację że chcesz zastosować GWC do ogrzewania powietrzem swojego domu? No właśnie - czy któryś z Was rozważa zastosowanie takiego ogrzewania?

Witek

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2003-03-21 16:11 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek,

 

Niestety na wykresie i w tabeli są błędy.

Kolumny wilgotności względnej są zamienione miejscami,

linie na wykresie rażąco odbiegają od danych zawartych

w tabeli.

Chyba zbyt pośpiesznie ktoś pichcił materiał.

Pozytywne jest to, iż mimo wszystko wyraźnie widać koniecznośc nawilżania powietrza zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Nie widzę błędów. Tabele z wykresem trzeba przeanalizować. Położyć linijkę poziomo - początki linii powinne pasować do tabelki. Linie nie były nanoszone w Corelu może być różnica 1-2 mm. Jeżeli to jest rażący błąd to przepraszam nie jestem perfekcjonistą. Rysunek pokazuje co dzieje się z powietrzem w złożu GWC. Kropeczki na obu końcach każdej linii są wartościami liczbowymi w tabeli.

Na wizji mogę zrobić wykład na temat wilgotności względnej i bezwzględnej - tu na forum to się nie uda.

W odpowiedzi na poprzednie pytania: mając instalację zraszającą nad złożem można zimą go zwilżyć i powietrze będzie bardziej wilgotne dopływało do pomieszczeń.

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to prawda zimą suche powietrze to zmora

dobrze jest je nawilżyć i takie możliwości daje GWC żwirowy,

ale musimy sobie do końca wyjaśnić pewną sprawę

temp z gwc zimą to max 5st zakładając że uda się nam nawilżyc do 90% wilgotności to po ogrzaniu tego powietrza do temp pomieszczenia np 20st uzyskamy tylko 30% to już jest sucho

myślę że i tak trzeba coś innego aby otrzymać powietrze o wilgotności 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...