Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy Wymiennik Ciepła


Gość taniaklima.pl

Recommended Posts

Maco, podaję dokładne namiary na artykół.

Materiały Budowlane 1`2003 str. 84. Opomiarowanie domu prywatnego 177 m kw niezbyt dobrze ocieplonego, z GWC i rekuperatorem. Opomiarowanie przez Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej i Szklanej. Podano wykresy z:

1Temperatury zewnętrznej

2Temperatury za wymiennikiem gruntowym

3Temperaturę wewnątrz kotłowni

4Temperaturę za rekuperatorem

Ponadto zużycie energii do ogrzania z rozbiciem na gaz, drzewo do kominka i rekuperator. Podliczono również energię zużytą przez wentylatory.

Zainteresowanych odsyłam do ww artykułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pytanie do Witka:

 

jak rozumiesz stwierdzenie, ktore zamiesciles na swojej stronie

" sredni efekt energetyczne wynosi 1 kW na m3" ?....

brzmi bardzo tajemniczo i podejrzewam, ze Twoje wyjasnienia moga byc interesujace...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

„Jak trwoga – to do Boga”

Jak od nikogo przedtem podejrzliwie czytam Twoje pytania. Ty chyba za siebie nie możesz – musisz brylować nad wszystkimi nawet cudzym kosztem. Zauważ że korespondencja ciągnie się tak długo i nikomu jeszcze nie odmówiłem odpowiedzi na zadawane pytania. Chcę tu wszystkim podziękować za współpracę i bezwiedną (ale za zgodą) pomoc w redagowaniu str www.

W swoich obliczeniach regeneracji GWC zapomniałeś wynik pomnożyć przez współczynnik Lepera czyli x 25. Gdybyś to zrobił byłoby OK.

 

Pewnie znowu mi zwrotnie dokopiesz – ale spróbuję:

Zysk energii z gruntu, a tym samym zapotrzebowania na energię przez instalację wentylacyjną wyniesie w przybliżeniu:

Q = q x V

gdzie:

x – znak mnożenia

V – ilość powietrza przechodzącego przez GWC w m3/h przyjęto 400 dla domu o średniej wielkości

q – jednostkowy strumień mocy cieplnej pozyskiwanej w GWC odniesiony do 1m3 powietrza na godzinę;q=0,4-12W/m3/h; do obliczeń trzeba przyjąć średnio q=6,2W/m3/h

Czyli Q=6,2 x 400=2480W tj 2,48kW

Przyjmując najlepsze warunki pracy dla jego regeneracji (bez jego przewymiarowania) GWC 12h pracy 12h przerwy można łatwo policzyć ile energii „wychodzi” z gruntu do jego regeneracji bez mnożenia x 25.

Witek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK

powiedz mi jeszcze tylko jaka kubature ma twoje zloze dla tej wydajnosci 400 m3

najlepiej wymiary:

dlugosc

wysokosc

szerokosc

 

i nie obrazaj sie

nie o to mi chodzi, zeby kogos zrazac

chcialbym tylko aba wywiazala sie jakas konstruktywna dyskusja z ktorej kazdy kto przypatzruje sie z boku moze cos dla siebie wyciagnac

 

Leon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Właśnie taka dyskusja trwa tu prawie bez przerwy od 3 miesięcy.

Nie zręcznie mi tu jest pisać o finansach – i nie będę pisał, bo mnie tu pogonią.

Na tym forum na temat szczegółów budowy GWC napisałem już wszystko, co mogłem napisać – niektórzy pisali, że to wystarczy na wybudowanie GWC-ja się z tym nie zgadzam. Informacje, które Ty chcesz sa chronione tzw. Know How i zastrzeżeniami patentowymi - ustawą „Prawo własności przemysłowej” z dnia 30 czerwca 2000r. Dzięki tej ustawie jest obowiązek ścigania z urzędu osób, które tego prawa nie przestrzegają.

Gdybym te wymiary Ci podał bez licencji usprawiedliwiłbym takie działania jak wyżej. Gdybym zsumował moją pracę i koszty, które poniosłem do tej pory jest to 2 lata pracy i koszty mieściłyby się w cenie dobrego samochodu (ile jeszcze „wsadzę” nie wspominam - zyski są na końcu bardzo długiego tunelu).

Proszę, więc Forumowiczów nie gniewajcie się, że nie podam tych wymiarów.

Leon, proszę Cię o inne pytania.

Witek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok

nie bede naciskal

powiem teraz jak to wyglada z tymi GWC

co nieco juz powiedziales

np ze grubosc stosujesz okolo1 do 1,5 metra zwiru- co moim zdaniem jest bez sensu im plytszy wymienni tym wieksze ma szanse dzialania( ja bym sie w ogole zastanawial nad tym zwirem- raczej bez sensu- jesli chodzi o ogrzewanie- dla chlodzenia ma to sens bo mozna by regenerowac noca przepuszczajac zimne powietrze , ale jako ogrzewanie wstepne powietrza w zimie to jest to zdecydowanie pomylka)

 

podam za chwile wzory przy pomocy ktorych kazdy sam sobie bedzie mogl policzyc czy mu sie to oplaca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do wsp leppera to jak kazdy wie

regula jest taka ze kazda liczbe nalezy podzielic przez ten wspolczynnik

wiec to nie ja stosuje ten wspolczynnik tylko raczej zainteresowani

teraz do witka: co do know how to juz raczej wiemy jak (przepraszam przeoczylem)

napisales(10 luty 10.30) ze grubosc zloza to od 1 do 2,5 metrow a droga przeplywu od 1,5 do 3.( co oznacza ze szerokosc zloza bedzie tez gora 3m)- czyli wiem wszystko co chcialem wiedziec

 

tak to wyjasna sprawe

powtarzam takie urzadzenie moze sluzyc jako wymiennik ciepla

pracujacy latem do schladzania powietrza- jesli noca bedziemy przez niego przepuszczac zimne powietrze

natomiast w zimie taka "kupa" zwiru nie da nam zlamanego grosza zysku

 

tym, ktorzy mysla o jakims odzysku ciepla z gleby

radzilbym raczej rurowe( a nie bardzo plytkie zwirowe typu 10cm) bo latwiej je klasc

najwazniejsza jest powierzchnia jak pokrywa nasz wymiennik(powierzchnia dzialki)

i druga wazna sprawa jaki mamy grunt- tu trzeba sie poradzic geologa ktory robi u nas pomiary, zeby okreslil nam jaki mamy wspolczynnik lambda i jakie cp

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Widzę że podpadłem u Leona i żwirowy GWC jest teraz filtrem a nie wymiennikiem ciepła.

Januszko jest o wiele bardziej sympatyczniejszy (z tym się zgadzam) dla Leona i rurowy GWC jest super.

Leon wyjaśnij czy takimi kryteriami się kierowałeś?

Wielokrotnie wyjaśniałem na tym forum na czym polega zjawisko wymiany temperatury gruntu rodzimego z żwirem. Zapraszam do lektury

Witek

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaje jak mozna wyliczyc maxymalna teoretyczna( w praktyce wyjdzie na pewno mniej)ilosc energii jaka mozna uzyskac przez GWC

przez powierzchnie bede rozumial w dalszej czesci powierzchnie dzialki jaka zajmuje GWC:

dane jak sobie sam przyjalem- mozna je sobie zmieniac jesli ktos zna swoje wlasnosci gruntu

 

lambda=1W/mK

cp=850 J/kgK

ro=1600 kg/m3

tA- temp gruntu przyjalem 10°C

t0- temp zloza przy jakiej moze on pracowac przyjalem najnizsza mozliwa temp = -5°C ( srednia w styczniu- w rzeczywistosci zloze bedzie pracowac przy temp wyzszej okolo 0°C)

 

dobra teraz do obliczania:

obliczymy sobie wspolczynnik przewodzenia temperatury

 

a=lambda/ro/cp to jest bardzo wazny parametr naszej gleby

 

teraz podam dwa wzory: 1.na aktualny strumien ciepla jaki uzyskuje GWC w W/m2( mozna zobaczyc jak pracuje GWC po jednym dniu pracy, po tygodniu dwoch albo po miesiacu)

 

oraz 2. wzor na sumaryczna ilosc energii jaka uzyskamy stosujac GWC

podany w kWh. z tego wzoru mozna sobie policzyc ile kWh uzyskamy z 1 m2 wymiennika w ciagu tygodnia , miesiaca lub trzech miesiecy ciaglej pracy( regeneracja nic tu nie zmienia powoduje tylko , ze potrzeba nam dwarazy wiecej powierzchni, ale jak zsumujemy zyski z obu to wyjdzie ze lepiej zrobic jeden na prace ciagla)

 

 

wzor 1.

 

qaktual=0,564*lambda*(tA-t0)/((a*t)^0,5)) [W/m2]

 

wzor 2.

 

qsumaryczne=1,129*lambda*(t^0,5)/(a^0,5)*(tA-t0)/3600 000 [kWh/m2]- tyle energii uzyskamy w sumie od czasu zero do czasu t

t podajemy do wzoru w sekundach

jesli interesuje nas po tygodniu to wstawiamy za t=3600*24*7

itd

najwygodniej zrobic sobie tabelke w exelu

z rubrykami

 

dane: i tu wypisac dane

a potem

 

czas _____II___ ,qaktual___II___qsumaryczne,II

36000,_______II_____wzor 1,___II____ wzor 2,

72000,_______II__ __wzor 1____II________wzor2

.

.

.

itd

 

na podstawie tych wzorow mozna sie zorientowac ile powierzchni jest nam potrzebne, albo miec w ogole szanse walczyc o zalozone i oczekiwane zyski energetyczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Leon jak tu ma być:

"obliczymy sobie wspolczynnik przewodzenia temperatury

a=lambda/ro/cp to jest bardzo wazny parametr naszej gleby " bo nie wiadomo która kreska ułamkowa jest na wysokości równości

Ja wygłówkowałem że:

 

a=(lambda/ro)/cp

PS wg jednostek teraz pasi i wynik ma sens

Dane bym trochę zmienił, podaję za normą:

materiał___gęstość[kg/m3]l__ambda[W/m2K]___ cieplowł_w_stanie suchym[J/kgK]

glina___________1800___________0,85__________840

glina piaszczysta __1800________0,7________840

piasekpylasty ____1800_________0,55________840

piasek średni ____1650 __________0,4 __________840

żwir_____________1800 ________ 0,9________ 840

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pablo_45 dnia 2003-02-13 15:31 ]

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pablo_45 dnia 2003-02-13 15:34 ]

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pablo_45 dnia 2003-02-13 15:44 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisze tak jak sie wpisuje wzory do jakiegokolwiek programu

jesli jakas wieksza grupa ma byc pod kreska to trzeba ja wziasc w nawias

przykro mi ale nie da sie tu edytowac porzadnych rownan wiec pisze jak sie da

mysle ze wiekszosc wie o co chodzi

mozesz sobie przyjac te lambda ro i cp jak uwazasz

ja wzialem lambda 1 jako taka wartosc raczej duza

przewaznie bedzie faktycznie nizsza

ale jesli ktos ma podmokly grunt to podobno moze dojsc nawet do 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witoldzie

 

nie kierowalem sie zadnymi innymi pobudkami jak tylko czysta checia szerzenia wiedzy, o ktora do tej pory tu bezskutecznie proszono- przypomniej mi jesli mozna w ktorym to miejscu podajesz jakies zaleznosci do obliczania ilosci energii jaka GWC moze pobrac od gleby, chyba nie myslisz o tym wzorku ktory podales typu Q=q*V, bo to jest sluszne tylko na püoczatku kiedy startujesz z cieplym zlozem, po paru godzinach po twojej energii nie zostanie nawet sladu

 

zaleznosci ktore podalem wyzej sa powszechnie znane- sa to wzory na stygniecie plyty nieskonczonej o nieograniczonej grubosci(czyli dokladnie nasza matka ziemia) dla przypadku kiedy nagle zaczynamy pobierac od niej energie przez nasz GWC o stalej temp

t0

 

te wzory pozwalaja jak wspomnialem policzyc maxymalny mozliwy uzysk energii

nie mowia ale nic jak to zrobic

tu trzeba znowu kolejnych obliczen typowego wymiennika ciepla

czyli od podstaw

liczenie liczby reynoldsa, wspolczynnnika wnikania ciepla, wyznaczanie powiewrczni itd

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Jak wytłumaczysz 13letnie dobre działanie GWC w Kielcach. To jest 13 letnia praktyka.

Szkoda że nie mieszkasz bliżej Kielc albo Katowic bo okresowo organizuję sesje wyjazdowe do Kielc i do Mysłowic.

Do Białegostoku trochę daleko (czytaj: Materiały Budowlane).

W Instalatorze też pewnie głupoty piszą.

Ciekawe jakie współczynniki wtedy zastosujesz kiedy praktyka „mówi” zupełnie co innego niż Twoja teoria.

Witek

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racje ma Leon, że zysk z GWC w zimie będzie mizerny.

W oparciu o dotychczasową dyskusje w Forum nabrałem przeświadczenia, że realny zysk energetyczny z przeciętnego GWC, budowanego przy domku jednorodzinnym to 1 kW "ciepła" w zimie i

1 kW "chłodu" w lecie.

Ja buduje swój GWC głównie dla przetrwania okresu upałów letnich (30 dni w roku), jako uzupełnienie dla wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją.

Rekuperator byłby zasilany przez przepustnice z napędem elektrycznym z czerpni bezpośredniej lub z GWC.

ZIMA

Moc ogrzewania c.o. to 15kW. Zatem zysk 6%. Od tego trzeba odjąć moc wentylatora (elektryczną, kosztowną).

Oszczędność rzędu 100zł rocznie.

Przewiduję pracę ciągłą (bez regeneracji) - bo uważam, że w ten sposób wyciągnę z gruntu maksimum ciepła.

LATO

Przewiduję prace okresową określoną przełącznikiem ręcznym o 3-ch położeniach :

1 - kanał GWC otwarty, czerpni zamknięty, termostat wyłączony

2 - termostat włączony (steruje przepustnicami)

3 - kanał GWC zamknięty, czerpni otwarty, termostat wyłączony

Termostat temperatury zewnętrznej powyżej 22 stopni C otwiera kanał GWC, poniżej zamyka.

W ten sposób w lecie nocą GWC będzie miał szanse odpocząć.

 

W oparciu o 2-letnie doświadczenia kolegi z wentylacją z rekuperatorem mogę powiedzieć, że 90% czsu wentylacja nastawiona była na wydajność rzędu 100m3/h, 10% - 250m3/h, zaś przy wieloosobowych imprezach - otwierano okno.

Więc ewentualna wydajność GWC na poziomie 100m3/h wcale mnie nie przeraża.

ZbiR

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek,

nie denerwuj się. Czyżbyś brał to sbytnio do siebie ?

Dyskutujemy tu otwarcie i wierzę, że leon też jest otwarty na swoje obliczneia/założenia. Poczekajmy na wyniki jego obliczeń dla GWC Januszka (coś mi się wydaje, że wyniki będą znacznie różne od pomiarów Januszka) i wtedy albo skorygujemy (leon :smile: ) obliczenia/założenia albo rzeczywiście okaże się, że żwirowy bezprzeponowy GWC o wiele lepiej nadaje się do klimatyzacji niż ogrzewania.

 

Swoją drogą pomogłyby jakieś dane z Exbudu (temperatury po i przed GWC, objętość danego złoża). Jeśli to możliwe to może leon może niektóre dane dostać i przeprowadzić weryfikację wyników i swoich obliczeń ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...