Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy Wymiennik Ciepła


Gość taniaklima.pl

Recommended Posts

Gość taniaklima.pl

OK

Macie rację - przesadziłem – przepraszam również Leona.

W EXBUDZIE wymienniki sa pojedyncze. Nie ma, więc możliwości dobowego przełączania się lub conajmniej dobowej regeneracji złoża (może w niedzielę). Tam to pracuje w cyklu 12-14h reszta regeneracja - to są fakty a nie obliczenia.

U mnie:

Latem 32C wentylator pracował od godz. 9 do 18. Temperatura podniosła się w tym czasie o 1C (w czerwcu z 15do16C w sierpniu z 17do18C). Jak to można teoretycznie wytłumaczyć? Leon nie wolno robić wymuszonej regeneracji - bo to nic nie da - i dodatkowo po Śląsku: zagiździsz to złoże - zapomnij o tym. Izotermy "wychodzące" z głębokości 3-4m zrobią to dużo lepiej i szybciej niż wentylatory, które będą dmuchać ciepłe zużyte powietrze.

Witek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie no to brzmi jak jakies zaklecia...

jakies izotermy wychodza i zalatwiaja sprawe za nas...- super

masz w ogole pojecie o wymiania ciepla, ze tak zapytam z innej beczki?

bo mam co do tego ogromne watpliwosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wychodzące izotermy" rozumiem tak: na płąskim gruncie co ileś centymetrów (metrów) wgłąb ziemii temperatura rośnie. Przekrój przez warsty ziemii pokazałby stałe poziome izotermy. Jeśli przcięlibyśmy jakąś górkę lub wzgórze to zakładam, że izotermy miałyby kształt podobny do powierzchni ziemii (czyli na tej samej wysokości nad poziomem morza pod górką byłoby cieplej niżna płaskim terenie). Chyba górka działa jak pierzynka i ogranicza "chłodzenie" ziemii.

 

Teraz jeśli postawimy dom, to w pewnym sensie jest to sztuczna górka i gdybyśmy wywiercili dziury 2 metrowe obok domu i w fundamencie środku domu i zmierzyli temperaturę, to w środku domu byłaby wyższa niż na zewnątrz.

 

Poprzez budowę GWC pod budynkiem "wpodnosimy" izotermy ziemii.

Czy to ma sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponadto, kontynując wypowiedź Maco,

Jeżeli prawdziwy jest wzór dla U ściany z jednostkami [W/m2K],

to dlaczego nie miałby być prawdziwy w pewnym sensie dla gruntu ? Uwzględniając dodatkowo jeszcze wspomnianą przez Leona przewodność gruntu.

Jeżeli bardziej ochładzamy grunt poprzez GWC, to szybciej migruje ciepełko z ziemi ... I "wyciąga" te izotermy.

Tak, na rozum blondynki.

 

Karina

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem na tej liście porady Witka i Januszka w obu wątkach. Widzę że działania Witka nie są bezinteresowne, mimo potknięć jego porady są fachowe i sensowne. Z drugiej strony Januszek choć nie ma żadnego interesu w propagowaniu swojej „Syrenki” robi to z dużym zaangażowaniem. Bezinteresowność Leona jest również dyskusyjna. Założenie konta e-mail na niemieckim serwerze nie jest problem i o niczym nie świadczy. Czyli nie ma recepty na bezinteresowność w dyskusji, ma to swoje zalety można wycisnąć z nich wiele informacji potrzebnych do podjęcia lub nie decyzji o budowie wymiennika.

Ostatnio jednak wymiana zdań zrobiła się nie zdrowa. Pełno w niej inwektyw, obrażania się, szukania wszelkich okazji do poniżenia dyskutantów. Wszyscy robią błędy, bez wyjątku. Leon też się o tym przekonał, po zaznajomieniu się z treścią niemieckich linków.

Chudy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, co chcialbys w ten sposob wyliczyc

moze chodzi ci ogolnie o strumien ciepla, ktory dobiega z glebszych pokladow

ten strumien mozna wyliczyc na podstawie prostego rownania

q=lambda /s *dt

jak wiadomo dt/s wynosi jeden stopien na 33 metry wiec jesli przyjmniemy lambda =5W/m2K to mamy, ze przez 1 m2 powierzchni ziemi przechodzi strumien ciepla q=0,15 W/m2

ale to dotyczy stanu rownowagi

a jesli teraz zaczynamy ta ziemie oziebiac, to zacznie sie rozchodzic profil temperatury, ktory moze byc zauwazalny pare metrow wglab ziemi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdanie laika

Po całej powyższej dyskususji, doszedłem do wniosku, że bez zraszacza GWC bedzie miało słabą sprawność. Latem woda paruje zabierając ciepło, zimą oddaje ciepło. Gdyby powyższe obliczenia były miarodajne to nie byłoby na Ziemi wiecznej zmarzliny.

Może się mylę

Pozdrowienia Musso

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam cały czas ten wątek i mój zapał powoli stygnie. Początkowo był to zachwyt nad samą ideą, następnie rozpracowywałem całe zagadnienie od strony technicznej by w końcu podchodzić do tego z pewną dozą ostrożności. Ponieważ jednak ruszam z budową na wiosnę a GWC wymyśliłem sobie pod domem,( niepodpiwniczonym na głębokim piachu) postanowiłem zaryzykować. Do tego czasu nie przewiduję by jakiś niezależny praktyk wyraził swą opinię, więc jak tylko ruszą lody a ziemia odtaje trasuję swoją chałupę, kopię dziurę, układam kamienie, sypię żwir, układam rury do i odlotowe oraz do zraszania, przykrywam to włókniną, folią, styropianem, zasypuję a następnie polewam by utwardzić. Jak by się ktoś pytał to czeski film "nikt nic nie wie". A jak nie wyjdzie to będę miał 2k PLN zasypane pod domem i będę udawał, że to po to by zniwelować promieniowanie z cieków wodnych :wink:

PJ

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ppp.j. - odradzam usytuowanie GWC żwirowego pod podłogą, w rejonie fundamentów, z następujących powodów :

- wprowadzanie mroźnego powietrza może być groźne dla fundamentów (przemarzanie)

- lanie wody na żwir, albo szkodliwe (wilgoć), albo jeśli go nie będzie - rozwiązanie ułomne

- po wykonaniu podłogi już nigdy nic nie poprawisz (lub naprawisz)

- podłoga może osiadać lub tąpnąć

Natomiast namawiam do wyprowadzenia już teraz samej rury (dla GWC) pod podłogą, przez fundament na zewnątrz, na głębokości około 80cm ze spadkiem na zewnątrz.

Rura kanalizacyjna fi 200, najlepiej karbowana mocna (ale jednopowłokowa).

ZbiR

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam od początku wszystko na temat GWC i troszkę irytują mnie starania niektórych w celu obalenia korzyści z GWC. Moim zdaniem większość chce dowiedzieć się jak najlepiej zbudować GWC w ich warunkach. Należy przyjąć za pewnik, że użytkownicy GWC piszą prawdę i nie należy jej zamydlać wzorami z których wynika, że to tak nie działa. Nie ma ani jednego głosu niezadowolonego użytkownika GWC a w tym momencie tylko to byłby kontrargument dla teorii Witka. Praktyka jest taka, że w czasie mrozów na wylocie jest zdecydowanie dodatnia temperatura więc są korzyści, szczególnie w połączeniu z rekuperatorem. Na tym należy się skupić i rozwijać wątek w tym kierunku. Bardziej interesuje mnie różnica temperatur na wlocie i wylocie w konkretnym GWC (w jakim podłożu, jak duży itd.) niż wielkość Lambda. Może zwolennicy teorii założyliby osobny wątek gdzie chętni liczyliby sobie teoretyczne zyski i straty energii a tu zostawmy praktykę (ew. odwrotnie).

Przy okazji mam pomysł na usprawnienie (???) GWC. Powietrze na wylocie z rekuperatora (w duecie z GWC) powinno mieć zawsze zdecydowanie dodatnią temperaturę, gdyby je skierować do wymiennika powietrze-powietrze takiego jak w rekuperatorze i ogrzewać powietrze zasysane przez GWC to ogrzewalibyśmy sam GWC. Problemem może być szronienie. Prosty wymiennik można wykonać samemu kosztem kilkudziesięciu m2 cienkiej blachy aluminiowej.

Pozdrawiam wszystkich - Darek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

caly czas pisze jak policzyc(zbudowac)

GWC, tylko chyba nikt nie czyta

pisze jakie czynniki maja wplyw na jakosc funkcjonowania, jaka musi byc powierzchnia (dlugosc rury) aby uzyskac tyle i tyle energii- nie ma sie co ludzic sprawnosc GWC bedzie malala z czasem wedlugo podanych przezemnie wzorkow, latem nastepuje regeneracja(pytanie w jakim stopniu) i grzejemy drugi sezon

itd

ale widze ze kazdy woli prosty przepis:

wykop dziure, nasyp zwiru, albo poloz rure i nie martw sie

-na pewno bedzie dzialac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...