Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy Wymiennik Ciepła


Gość taniaklima.pl

Recommended Posts

swoja droga, co do zwirowych

zastanawiam sie jak domorosli konstruktorzy rozwiaza problem rownomiernego przeplywu powietrza przez zwir

bo jak wiadomo z praktyki powietrze "normalnie" znajduje sobie najkrotsza droge i nie obchodzi go , ze powinno plynac calym przekrojem( to tak na marginesie, poza tematem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1. Lepiej kilka rur o mniejszej średnicy, niż jedna o większej.

2. Nigdzie od użytkowników nie padło o gwałtownym pogorszeniu po upływie jakiegoś czasu

3.Nawet syrenki (2 rury 150 1m od siebie)zapewniają taką sprawność, że w warunkach polskich nie działa system przeciwzamrożeniowy rekuperatora.

Tyle wyczytałem z opisów działających rekuperatorów.

Leon co powiesz o GWC Januszka, dlaczego to "dziadostwo" działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Odpowiadam na apel jak wyżej:

Piszą i dzwonią do mnie Inwestorzy którzy położyli pod fundamentami rurę w kształcie litery L. Rura pozioma na głębokości - poniżej posadowienia fundamentów wychodzi na zewnątrz. W budynku pion z tej rury pod kominek albo do rekuperatora/wentylatora. Jeżeli działka na której stoi dom jest płaska i nie tylko to wynika z tego problem kondensacji pary wodnej w tych rurach - jak ją usunąć? Jest to dla nich problem bo zbyt głęboko (niepotrzebnie) posadowili tą rurę.

Proponuję rozważyć wykonanie przyłącza do budynku w fundament na głębokości max 0,5m od planowanego stanu zerowego gruntu. Izolować te rury folią styropianem itd.

Dlaczego tak jest lepiej? Skondensowana para wodna musi samoczynnie spływać do GWC i wsiąkać przez żwir do gruntu rodzimego. Jeżeli tą rurę z budynku poprowadzimy na głębokości 1m +/- 20cm do GWC dodamy do tego spadek rur w kierunku GWC - to otwór który będzie trzeba wykopać do posadowienia GWC będzie (niepotrzebnie) bardzo głęboki (wody podskórne !!!). Wpadek tego typu może być więcej, dlatego trzeba wykonanie GWC b. dobrze przemyśleć.

Witek

 

 

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2003-02-18 11:24 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje dyskusje na temat GWC prowadzic dalej na podstawie

analizy litereatury

padlo tu kilka adresow stron internetowych i z tego co sie zorientowalem, to literatura obca na ten temat w internecie jest obszerna

proponuje , aby czytac ta literature i pozniej dyskutowac tu na forum, o wynikach jakie ktos otrzymal, dzielic sie jakimis ciekawymi rozwazaniami, szczegolami technicznymi itd

ostatnio podalem strone , ktora wczesniej ktos podal

sa tam rysunki i wyniki pomiarow, oraz obliczen,

czy ktos odwiedzil te strone i ma cos do powiedzenia?

 

ciagle ktos zabiera glos- co ty tam wiesz...- wazne ze GWC dziala

itd...

ja nie neguje tego ze GWC dziala, tylko od poczatku probuje opisac jak dziala i co na jego sprawnosc ma wplyw

 

nie wiem... czy tylko mnie sie wydaje, ze to jest podstawowe pytanie?

 

bo widze , ze niektorzy nie chca slyszec o takich rzeczach- dziala i koniec- najlepiej jak sie bedzie zglaszac coraz wiecej osob , ktorym to dziala, i zamiast rzeczowej dyskusji bedziemy sluchac, ze powietrze ma na wylocie temp dodatnia(co nie jest zadna informacja( a przynajmniej bardzo zamazana)- wazne jest konkretnie ile energii oddaje taki GWC w funkcji czasu)

 

jesli dojdziemy do wspolnych wnioskow, i bedziemy w najwazniejszych sprawach wreszcie zgodni, to juz kazdy sobie poradzi z decyzja, czy jemu sie to oplaci, czy tego chce itd

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest, że istnieją dwie platformy dyskusji. Proponowałbym, żeby na jednym skoncentrować się nad teorią działania. Na drugim, nad szczegółami technicznymi: jak to wykonać. Wpadkami (takimi jak z tą wodą przyzbyt głębokim posadowieniu i niemożności odwodnienia). Teoriami jak to połączyć z pozostałymi instalacjami w domu (rekuperator i DGP).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznalem sie z artykulem na http://www.tga.bauwesen.uni-dortmund.de/passivhaus/erdwaermetauscher.pdf

Moje wnioski są takie:

 

1. Maksymalne schłodzenie powietrza latem do 9,3K (odpowiadalo to mocy chłodzącej 8,4 KW), nie dochodzilo nigdy do przegrzania budynku latem, a zimą mozna bylo uzyskac ocieplenie powietrza o ok. 6,4 K - odpowiadalo to mocy 7,3 KW

2. Nalezy wybudowac obejscie w zakresie temperatury zewn. 15 - 25 C.

3. Dla domu o pow. 172 m2 stosowano stałą wymiane powietrza 88 m3 na godz i uwazano to za optimum. W biurz 03, do 0,5 wymian powietrza na godzine.

4. Nie stwierdzono wzrostu zanieczyszczen powietrza,

5. Wraz ze wzrostem/obnizaniem temp. zewn. nastepowal staly wzrost/spadek temp. zloza, W okresie listopad - styczen spadek tem zloza o ok. 5K.

6.przy projektowaniu nalezy uwzglednic poziom wod gruntowych, jakosc zloza, zapotrzebowanie na powietrze, srednice ror i ich rozmieszczenie. Autorzy twierdzą, że powinni to zrobic specjalisci.

 

Powyzsze badania dotyczyly rurowych wymiennikow (rura z betonu, PVC, HDPE, PE)

 

Generalnie to artykul mnie przekonal co do przydatnosci GWC. Wydaje mi sie, że trudno jest dac uniwestalny sposob na GWC w kazdych warunkach, a kazdy potencjalny uzytkownik musi zbadac swoje warunki gruntowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu punktu 1 musze dodac, ze:

 

moc grzewcza 7,3KW została osiągnieta przy wymianie powietrza 3.100 m3/godz, a moc chlodzenia 8,4 KW przy wymianie powietrza 2.650 m3/godz. Dotyczy to budynku biurowego, w ktorym zamonotowano GWC.

 

Tak wiec do domku jednorodzinnego należy przyjąc wartosci odpowiednio nizsze, mysle, że szesc razy mniejsze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

W GWC żwirowym jest jeszcze możliwość zraszania złoża (jest to jedna z zalet nie do podważenia). Dzięki temu można wpływać na wilgotność (potrzebną zimą) i charakterystykę złoża. W przypadku GWC żwirowego nie ma bezradności typu - co natura da to wezmę. Efektywność wymiany ciepła międza żwirem a gruntem rodzimym i parametry (wilgotność powietrza) można regulować.

Witek

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2003-02-19 09:54 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, czy ktos nawilza powietrze zima w domu

jesli nei to i zraszanie GWC jest bez sensu , bo w ten sposob zmarnujemy energie na odparowanie wody, a to juz w znaczacy sposob obnizy efektywnosc samego GWc

jak dla mnie to bez sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam centralne ogrzewanie i wiem co to jest suche powietrze.

Wlasnie zima jest problem, rano sie budze gardlo wyschniete. Wszyscy w domu narzekaja.

Nawilzam mieszkanie. Mam po kilka pojemnikow z woda wiszacych na wszystkich koloryferach. Jak jest pranie w domu i otworze drzwi do lazienki jest zupełnie inne powietrze w calym mieszkaniu, dopoki pranie nie wyschnie.

MAX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem już nic nie pisać na temat GWC bo tu się robi nieciekawie i wręcz niesmacznie ale drodzy forumowicze przeczytajcie dokładnie ten wątek na stronach 5 jest wyjaśnione myślę że do końca to co Witek ma na myśli mówiąc nawilżanie, jest to czysta demagogia i wiele wyjaśnia z kim mamy do czynienia.

Witku teraz Cię proszę nie pogarszaj sytuacji takimi stwierdzeniami że w GWC można sterować wilgotnością powietrza, szkodzisz nie tylko sobie (to twoja sprawa) ale, a przede wszystkim GWC i jego ideii.

Wyobrażacie sobie sterowanie tym nawilżaniem,

Masz takowe zainstalowane

Czy twój GWC działa teraz zimą i czy nawilżasz

podziel się swoim doświadczeniem a nie przechwalaj się cudzymi osiągnięciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie , ze lepiej sie czujemy gdy powietrze jest nawilzone

ale wydawalo mi sie tutaj , ze niektorzy mysla jak tu zaoszczedzic,

latwo policzyc, ze odparowanie 1 kg wody to okolo 0,7 kWh

czyli okolo 20 groszy

tek kilogram a godzine to by juz trzeba odparowac, zeby sie cos poleprzylo, przy wymianie powietrza co godzine te nawilzanie moze nas kosztowac okolo 5 zlotych na dobe(przy kosztach jak za energie elektryczna)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skad wentylator ktory ciagnie powietrze przez zwir wie ze zostalo ono zroszone woda i dlaczego mialby on zwiekszac swoje obroty i pobierac wiecej pradu.

Jak klade reczniki na kaloryferach zeby nie zdechnac to w podswiadomosci wiem ze nie bedzie to za darmo. Czy mam przestac suszyc pranie w wdomu. "wara od mojego prania" :smile:

Ludzie co wy sie tak czepiacie. Co za pokopany watek.

MAX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Januszku co ty jesteś taki nerwowy? Nie jesteś bezinteresowny w tej dyskusji na temat rurowego i żwirowego GWC = ktoś tu pisał na ten temat.

Gdybym tylko ja pisał o nawilżaniu powietrza w okresie zimowym to bym rozumiał Twoje wątpliwości. To nie jest tylko moja opinia na temat nawilżania powietrza zimą. Tu jest link na str gdzie piszą o nawilżaniu powietrza po jego przejściu przez żwirowy GWC

http://www.instalator.pl/Nwymienniki

Zapoznaj się z tym linkiem – tam jest odpowiedź na resztę Twoich pytań.

Witek

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2003-02-19 15:13 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje zamknac temat GWC

lub, zeby zabierac glos jesli ktos ma cos nowego

np zrobil dluzsza serie pomiarowa, albo zbudowal GWC

moze tez forumowicze znajda nagle jakis znajomych , ktorzy juz cos takiego maja i podziela sie relacjami

ja osobiscie uwazam, ze doszlismy juz do punktu, skad bez nowych faktow nie da sie ciagnac tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

max- mnie pytasz o ten wentylator?

a w ogole to skad ci do glowy przyszedl jakis wentylator?- nie wiem o co ci chodzi...

 

PYTANIE:

ma ktos namiary na tanie rury PVC?

i po ile

prosze podac srednice dlugosc cene

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Max zadał pytanie: " skad wentylator ktory ciagnie powietrze przez zwir wie ze zostalo ono zroszone woda i dlaczego mialby on zwiekszac swoje obroty i pobierac wiecej pradu. "

ale wentylator nie będzie brał więcej prądu, przeczytaj co napisał Leon: "latwo policzyc, ze odparowanie 1 kg wody to okolo 0,7 kWh czyli okolo 20 groszy tek kilogram a godzine to by juz trzeba odparowac, zeby sie cos poleprzylo "

powinieneś to zrozumieć tak: aby odparowac ten kilogram wody potrzebna jest energia w ilości 0,7 kWh i będzie ona wzięta z GWC na jej odparowanie a nie podniesienie temp powietrza v(będziesz musiał je dogrzać grzejnikiem)

A z wykresu Moliera widać wyraźnie że jak z GWC weXmiemy pow o wilgotności 100% i temp 2stC to po ogrzaniuu do 20 stC będzie miało ono wilgotność ok 27%

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...