Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy Wymiennik Ciepła


Gość taniaklima.pl

Recommended Posts

Ja płukałem tak:

Jedna osoba wrzucała parę łopat do skrzynki po warzywach (taka sjrzynka, ja w sklepie można zobaczyć, ma bardzo dużo "prześwitów" na tyle małych, że odpowiedni żwir nie przelatuje.) w tym czasie druga cały czas ostrym strumieniem wody pryska na skrzynkę potrzącając nią czasem. Po napełnieniu potrząsa się skrzynką kilka razy z jednej strony kila z drugiej i obserwuje kiedy zacznie z niej wypływać czysta woda. Wteyd dwie osoby zanoszą skrzynkę do dołu. W tym czasie osoba poprysukąca opryskuje górkę żwiru... I tak wokoło...

 

A instalację zraszającą zrobiłem z plastikowych rurek 1/2 cala zlepionych takim klejem specjlanym (całość jako rozwiązanie systemowe dla zimenj wody kupiłem w Castoramie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość taniaklima.pl

Cytuję:

Właśnie !

Witek taniaklima, jeśli to czytasz to wpisz do swoich wytycznych, po pierwsze że ciężarówkę przed transportem żwiru trzeba UMYĆ a po drugie, że do płukania żwiru przed zasypaniem zużywa się jakieś 3-4 m3 wody na m3 żwiru... Co w sumie też powoduje koszty...

Odpowiedz:

W wytycznych jest takie zdanie cytuję tekst dotyczący czystości

 

11. Zasypywać tylko żwirem (UWAGA!! bez piasku, kamieni, gliny, humusu i innych nieczystości organicznych i nieorganicznych) "................................". Buty osób chodzących po złożu muszą być czyste. Przestrzeganie czystości dotyczy wszystkich maszyn i urządzeń mających bezpośredni kontakt ze żwirem i złożem.

 

Ciężarówkę zaliczam j/w. Masz rację dodam jeszcze jedno zdanie że pakę ciężarówki trzeba umyć.

Pozdrawiam Wszystkich na liście.

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

to prawda, że jest o maszynach ale jakoś jak się rozmawia w żirowniach to nie przychodzi do głowy, że mogą płukany żwir wsypać do brudnej ciężarówki. Z drugiej strony większość takiego żwiru pewnie się stosuje do drenażu, oczek, betonu czy innych w zasadzie docelowo płuczących albo brudnych celów więc te trochę piachu, szlamu czy brudu z paki nic nikomu nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Coś ucichło o GWC...

Przeczytałem wszystkie posty i nasunęło mi się parę wniosków:

1. jeśli chodzi o nawilżanie powietrza, to prawda jest jak zwykle pośrodku. Jeśli mamy zimę i możliwość nawilżenia powietrza przed wejściem do domu do 100%, to wilgotność względna powietrza dogrzanego z -10C do 20C będzie na pewno niższa niż powietrza dogrzewanego od 0C do 20C. Wiadomo - powietrze o wilgotności 30% wymaga dowilżenia, ale mniejszego niż mroźne powietrze wpuszczane przez okno, które ma np. 10%

 

2. leon_z_katowic naobruszał się, naobiecywał, ale konkretnych powalających wyników obliczeń jakoś nie zaprezentował (trochę więcej konkretów znalazłem w drugim wątku o GWC)

 

3. Bardzo często pojawia się parametr objętości złoża, ale w przypadku długotrwałego działania złoża bardzo ważny będzie parametr powierzchni ziemi pod złożem. To ona będzie głównie decydowała o ilościi energii przenikającej z ziemi do złoża. Objętość tego złoża będzie miała za to większe znaczenie do sprawności odzyskiwania tej energii.

 

Macie jakieś inne pomysły? Pewnie dużo do powiedzenia miałyby osoby związane z klimatyzacją, ale posądzam je o dokładnie odwrotne zaangażowanie od Witka :-P

 

Dzbanek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 6 months później...
  • 3 weeks później...
  • 3 weeks później...

1. Nawilzanie w GWC zwirowym nie jest skuteczne, powietrze o temp 0*C nie jest w stanie transportowac ilosci wody niezbednej do utrzymania w temp +20 st.C wilgotnosci z przedzialu 40-60% RH.

2. GWC podnosi sprawnosc ukladu z rekuperatorem krzyzowym z 50 -> 70%

3. Stad mozliwe jest uzyskanie min temp powietrza nawiewanego do pomieszczen + 10*C

4. Wzrost temp na dolocie rekuperatora (min -1*C) praktycznie eliminuje problemy z kondensatem

5. Filtr klasy 7 wydluzyl swa zywotnosc z 6 do 12 miesiecy i choc jeszcze nie ma potrzeby by go wymieniac dluzsza eksploatacja nie jest zalecana

6. Zima mozna ten sam efekt energetyczny uzyskac z rekuperatorem o wyzszej sprawnosci np firmy z Bialegostoku (zeby nie bylo ze to reklama), a latem jest chlodniej:

zmiany :

max w pom. na parterze 26*C -> 24*C (znaczaca dla komfortu poprawa)

max w pom na poddaszu 29*C -> 27*C (poza zakresem komfortu, dodatkowy wplyw maja pewne braki w izolacji kanalow i brak zacienienia duzych przeszklen na elewacji zachodniej)

Wyraznie skrocony w ciagu roku czas dyskomfortu wysokich temperatur

okresowo niezbedne wspomaganie nocnym wietrzeniem

7. Obserwacje temeperatur pochodza z automatycznego systemu nadzoru instalacji energetycznych i mediow, odczyty co 0,5 h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7. Obserwacje temeperatur pochodza z automatycznego systemu nadzoru instalacji energetycznych i mediow, odczyty co 0,5 h.

 

Ile taki nadzór z kilkoma czujkami temperatury (i wilgotności) kosztuje (i gdzie można się dowiedzieć więcej szczegółów). Chciałem zrobić automatyczny pomiar temperatury (i ewentualnie wilgotności) w kilku miejscach (i zbierać dane na kompie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile taki nadzór z kilkoma czujkami temperatury (i wilgotności) kosztuje (i gdzie można się dowiedzieć więcej szczegółów). Chciałem zrobić automatyczny pomiar temperatury (i ewentualnie wilgotności) w kilku miejscach (i zbierać dane na kompie).

Zobacz np. na stronie : http://www.label.com.pl/po/th_ls.html

Cenniki znajdziesz na stronie : http://www.label.com.pl/po/cennik_lab-el.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szaruś

sprzet z ktorego korzystam jest elementem systemu nadzoru

dedykowanego do wiekszych obiektow wiec ceny sa z punktu

widzenia uzytkownika domu jednorodzinnego nieatrakcyjne.

 

Poza tym sa dostepne proste rozwiazania rejestratorow temperatury

z oprogramowaniem na Windows (rysuja przebiegi etc)

niestety nie potrafie podac nazwy ani sprzedawcy.

Polecam lekture czasopism dla elaktronikow tam roi sie od takich ofert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Czy GWC rurowe, w części , która jest już w domu, może być wykonane z ocieplonej rury spiro fi 200 mm.{nie jest w środku gładka} Czy opory powietrza nie będą za duże? Pomóżcie , potrzebuje pilnej odpowiedzi

Jaroma

 

nie zupełnie to nie ma znaczenia, rurę spiro montuje się standartowo w systemach wentylacji

WP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może odpowiedzieć mi na następujący problem. W swoim domu zdecydowanie planuję instalację rekuperatora, najchętniej z GWC. Tu pojawia się następujący problem - bowiem podłoże domu to skała, poniżej ław fundamentowych lita skała, a fundamenty dookoła budynku są obsypane warstwą ziemi - ok. 1 - 1,30m. Czy ktoś może podpowiedzieć mi jak możnaby zrobić GWC rurowy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z praktyków mógby się wypowiedzieć na możliwość pożenienia GWC z nagrzewnicą wodną taką jak poniżej:

 

http://www.flopsystem.com.pl/nowe/s13/GRUPY/PODGRUPA6.htm

 

Chodzi mi o tą do kanałów okrągłych.

Czy takie coś ma rację bytu i czy da się wykorzystać ciepłą wodę z CO do tej nagrzewnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz istnieje mozliwosc spadku temperatury powietrza za GWC

ponizej zera musisz miec automatyke ochrony nagrzewnicy: skojarzenie

pracy wentylatora z pompa CO w zaleznosci od temperaturach powietrza

W praktyce wystarczy mechanizm pomiaru temperatury za nagrzewnica

w kanale. Jesli spadnie np ponizej +4 st (marginesy trzeba dobrac)

wentylator jest wylaczany W ten sposob zabezpieczasz sie przed

zamrozeniem czynnika w nagrzewnicy.

Albo glikol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
  • 3 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...