Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy Wymiennik Ciepła


Gość taniaklima.pl

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Mam GWC rurowy,na końcu czerpni mam zrobioną studzienkę na skropliny i ostatnio zauważyłem ,że zbiera się tam sporo wody( prawdopodobnie przez nieszczelność na łączeniu rur) jest tego ok.30 litrów na dobę.Wstawiłem tam pompę zanurzeniową i zastanawiam się w jaki sposób mógłbym kontrolować lustro wody tzn.w jaki sposób uruchamiać pompę bez zaglądania do środka.

Kombinowałem zaczepić styropian na żyłce do krańcówki(taki czujnik z ruchomym pręcikiem) zamocowanej na górze czerpni,która uruchamiała by pompę .Woda się podnosi ,luzuje żyłkę ,ta zwiera stycznik i pompa się uruchamia ,woda opada napina żyłkę wyłacza stycznik i pompa stoi.

Wszystko było by fajnie ,tylko ,że jak powietrze idze przez czerpnię to wszystko co się tam znajduje zostaje wciągnięte do rury.

Mam pytanie czy jest jakieś chytry czujnik który by załatwiał sprawę ?

Za wszelkie sugestie i podpowiedzi będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witajcie,

 

Poczytałem, poprzyglądałem się, teraz zacznę być ciut aktywny.

 

Mój dom "się właśnie projektuje" a ja przeglądam po kolei kluczowe tematy.

Biorąc pod uwagę GWC patrzę na niego również jako element instalacji chłodzącej i stąd moje rozważania. Z góry przepraszam za zastosowaną nomenklaturę :)

 

GWC w dużym uproszczeniu to nic innego jak dwa naczynia, jedno z praktycznie nieskończoną pojemnością i stałym tempie przzekazywania ciepła, i drugie o zmiennej pojemności (lub z innego punktu widzenia o zmiennej prędkości przekazywania ciepła).

Biorąc to pod uwagę to dla zimowych warunków ustalonych uzyskiwanie powietrza na poziomie 0st.C (To) przy temperaturze wejściowej -20 (Ti) i gruntu 10 (Tg) daje nam sprawność rzędu 66% |(To-Ti)/(Tg-Ti)|

 

W większości miejsc w których opisywane sa GWC spotkałem się przy takich opisach z informacjami na temat lata: na sewnątrz 32, po GWC 18

co daje porównywalną sprawność 63%

Obie sytuacje wskazują (tak mi się wydaje) na stan ustalony.

 

Zapotrzebowanie wentylacyjne w lecie jest znacząco większe niż w zimie.

Zakładając 3x wieksze zapotrzebowanie sprawność GWC spadnie 3krotnie (o ile pamiętam wzory - zależność jest liniowa), to To w lecie będzie już niestety nie 18, ale około 27. To daje już znikome (choć na pewno jakieś) zyski.

 

Pytania: Czy w moim rozumowaniu nie tkwi jakiś błąd?

Jeśli nie, to w takim razie jak rozwiązać problem chłodzenia? wymiarować na lato?

 

Rozwiązanie typu intensywne chłodzenie nocą - nie ma sensu, bo jaka będzie akumulacja? do tego przy dziennym 32 nocna temperatura jest zaledwie "właściwa" do życia - można co najwyżej przewietrzyć dom, a nie chłodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie że prawda, tylko ... nieprawda! :lol:

 

A jaki GWC opisujesz?

Przeponowy? - prawie prawda.

Bezprzeponowy czy "wodny 1"? - prawie że nieprawda...

 

Ale - fakt!

Łatwiej się grzeje niż chłodzi. Tyle, że wielkość GWC da się oszacować, żeby było dobrze.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm :)

 

zacznę od akademickiego: "a jaka to różnica?" - przeponowy/bezprzeponowy? Specjalnie sprowadziłem to do możliwie najprostszej postaci.

 

Ale tak serio. Nie myślałem o konkretnym rozwiązaniu technologicznym, raczej o sposobie działania - który przecież jest ten sam (przy użyciu różnych dróg, przekazywane jest ciepło w tę lub w drugą stronę).

 

Że da się zwymiarować - wiem, można wymiarować na lato. Chodzi mi bardziej o to czy gdzieś po drodze mam błąd w rozumowaniu.

 

Sam przymierzam się do GWC i jeszcze nie zdecydowałem - ale wchodzi w grę właściwie tylko rura albo żwir. na działce mam jakieś wilgotne (ale nie mokre) iły czy cuś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę nie na temat, ale widzę że jest tutaj trochę ekspertów. Planuję taki wymiennik ciepła: rura doprowadzająca powietrze z zewnątrz fi 200 i wewnątrz rura odprowadzająca powietrze z budynku fi 160 (obie metalowe). Długość 8m. Daje to powierzchnię wymiany ok. 4m2. Do tego dwa wentylatory oczywiście (jeden do doprowadzenia powiertrza, a drugi do odprowadzenia). Całość w piwnicy podpięta do systemu wentylacyjnego.

Można takie wymienniki podłączyć dwa szeregowo - wtedy prędność przepływu spadnie 2-krotnie (oczywiście rura zewnetrzna podłączona do studzienki w celu odprowadzenia skroplin. Dobry pomysł na rekuperator czy nie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę nie na temat, ale widzę że jest tutaj trochę ekspertów. Planuję taki wymiennik ciepła: rura doprowadzająca powietrze z zewnątrz fi 200 i wewnątrz rura odprowadzająca powietrze z budynku fi 160 (obie metalowe). Długość 8m. Daje to powierzchnię wymiany ok. 4m2. Do tego dwa wentylatory oczywiście (jeden do doprowadzenia powiertrza, a drugi do odprowadzenia). Całość w piwnicy podpięta do systemu wentylacyjnego.

Można takie wymienniki podłączyć dwa szeregowo - wtedy prędność przepływu spadnie 2-krotnie (oczywiście rura zewnetrzna podłączona do studzienki w celu odprowadzenia skroplin. Dobry pomysł na rekuperator czy nie ???

 

Znowu Isomax??;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę nie na temat, ale widzę że jest tutaj trochę ekspertów. Planuję taki wymiennik ciepła: rura doprowadzająca powietrze z zewnątrz fi 200 i wewnątrz rura odprowadzająca powietrze z budynku fi 160 (obie metalowe). Długość 8m. Daje to powierzchnię wymiany ok. 4m2. Do tego dwa wentylatory oczywiście (jeden do doprowadzenia powiertrza, a drugi do odprowadzenia). Całość w piwnicy podpięta do systemu wentylacyjnego.

Można takie wymienniki podłączyć dwa szeregowo - wtedy prędność przepływu spadnie 2-krotnie (oczywiście rura zewnetrzna podłączona do studzienki w celu odprowadzenia skroplin. Dobry pomysł na rekuperator czy nie ???

 

Znowu Isomax??;)

 

Sorry ale nie bardzo kumam ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale są dwie istotne różnice w stsounku do ISO-cośtam:

1. W moim przypadku rury nie będą zakopywane (nie działa ta więc jak GWC)

2. Rura doprowadzająca powietrze idzie na zewnątrz.

W sumie zadziała jak typowy REKU. Powierzchnia wymiany imponująca, straty ciśnienia niwielkie, a koszt instalacji w sumie niewielki, tylko rozmiar znaczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie będzie w lipcu! :lol:

+36 dookoła tej rurki i +37 wewnątrz!

Masz tam gdzieś jakiś bajpas?

Czy otworzysz okno i wyłączysz ustrojstwo?

:roll:

Adam M.

 

A jak tak słoneczko poogląda tę sporą powierzchnię? :o

Sauna gratis we wszystkich pomieszczeniach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt, całość będzie zamieszczona w pomieszczeniu piwnicy o pow. 50m2 i będzie tą piwnicę podgrzewało w lecie. W sumie planuję tą całą instalację podłączyć do GWC o dł. ok. 30m więc takiej tragedii nie będzie. W sumie w budynku klimy i tak nie uniknę więc w lecie chłodne powietrze odprowadzane z budynku będzie chłodziło powietrze które będzie doprowadzane z zewnątrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...