Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy Wymiennik Ciepła


Gość taniaklima.pl

Recommended Posts

To znowu ja :) W sumie to nie podyskutowaliśmy na temat tych zmian sprawności. Może kiedyś jeszcze się uda :)

 

Miałem dziś bliskie spotkania trzeciego stopnia z moimi architektami (oni chyba pączkują, na początku był jeden) i wynika mi, że będę miał miejsce pod garażem (pod resztą piwnica) no i teraz dylemat - czy 36-37 m2 wystarczy na wymiennik ?

wyjdzie z tego jakieś 30m3

Wiem że pojęcie "wystarczy" jest kiepskie - bo po prostu mały może mniej i tyle ale to bardziej kwestia psychologiczna - czy on po pewnym czasie nie przestanie "działać" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teoretyzujemy?

O.K.

Przestanie.

Wtedy, gdy kamienie, z jakich go zbudujesz zmienią swoje właściwości.

Wtedy, gdy woda, która jest napędem i nośnikiem ciepła np. zniknie z miejsca, gdzie on jest.

 

Np. Mars. Kiedyś tam była woda i mogły działać żwirowe MWC (Marsjańskie wymienniki ciepła). Teraz jej tam nie ma i działać przestały.

 

Generalnie - póki GWC leży w hydrosferze - będzie działał.

 

Będzie działał źle, jak mocno zmienią się warunki wodne. Nie powinien być zalany wodą pod trawnikiem.

 

W innych warunkach nic się od czasu zbudowania nie zmieni.

 

Budulec zastosowany ma trwałość dużą. Żwir w granicach kilkuset tysięcy lat.

Rury nieco krócej, ale tylko nieco. Tak jak i geowłuknina.

 

Gdyby jednak przyjąć , że proroctwo roku 2012 się sprawdzi, to mogą go uszkodzić ruchy górotworu..... :lol:

Na gwiazdkę w 2012r będziesz już wiedział. :lol:

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Chciałem zrobić przepust, aby w przyszłości (bliższej lub dalszej) mieć możliwość realizacji i podłączenia się pod GWC - rurowe/płytowe/żwirowe.

Czy możecie poradzić mi jak zrealizować taki przepust? Hydraulik, który rozkładał mi instalacje w fundamentach odmówił zrobienia przepustu dla GWC (pewnie mu się nie chciało) mówiąc, że nie ma pojęcia jak będzie to GWC w przyszłości montowane i pewnie instalator GWC będzie gadał, że źle zrobił.

 

Szacuję, że zapotrzebowanie na powietrze będzie w granicach 600m3/h

 

Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi bo czas mnie goni zaraz lejemy chudziak i będzie po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Nie znam przyjmowanych przez Ciebie, do budowy instalacji, założeń, ale zakładam - że są podobne, jak te, które czynią inni....

Więc:

Dla wydatku rzędu 600m3 na godzinę i względnej, akceptowalnej ciszy na pełnym biegu tej instalacji, to ja zrobiłbym tak.

Przyjąłbym średnicę rury jako fi 200, bo powierzchnia przekroju takiej rury to 314cm2. To jest 0,0314m2.

Przy prędkości strugi nie większej niż 5m/sek (cisza) można przepchać przez taką rurę w ciągu godziny 5 x 0,0314 x 60 (na minutę) x 60 (na godzinę) = 565,2m3.

To wielkość porównywalna z wielkością zakładaną z jednoczesnym spełnieniem warunku, aby było cicho.

 

To takie pomarańczowe rury. Powinna się zaczynać w pomieszczeniu wentylatorowni/maszynowni/ciepłowni/kotłowni czy jak byś go nie nazwał a kończyć poza obrębem fundamentów i raczej po tej stronie domu, gdzie masz zamiar ten GWC posadowić. Rura powinna być w ziemi dość głęboko. Tak na 1,5 do 1,8m ppt, bo na tej głębokości byłby ten GWC posadowiony. Można płycej, ze spadem w kierunku złoża. Sam wybierz co lepsze.

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje.

 

Czy przez 'pomarańczowe rury' rozumiesz rury kanalizacyjne?

Ja do tej pory myślałem o umieszczeniu dużo większej rury jako przepust, w który będzie można włożyć rurę docelową. Zakładałem, że przy GWC żwirowym i rurowym (np. Rehau Awaduct Thermo) stosuje się specjalne rury.

 

Pozdrawiam

MAciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie rury kanalizacyjne z tzw. spienionym rdzeniem sie nadają? Wyczytałem gdzieś, że stawiają za duży opór cieplny przez co trzeba wykonywać dłuższą instalację, za tym idzie również głębsze kopanie żeby zachować spadek, czyli ogólnie większe koszty. Podobno najlepsze są rury polipropylenowe ale te z kolei są drogie.

 

jakie są u Was ceny żwiru do żwirowego GWC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wyczytałeś też TAM , że zdolność do przewodzenia ziemi na takiej głębokości to średnio 2,5W/m ?

Porównałeś te wartości?

Zrobisz to?

 

Ceny...

Słyszałem od 32 do 130 zł za tonę...

Adam M.

 

(obiegowo - to 50zł/1m3)

(około 1,6 do 1,8 tony na 1m3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące GWC

A konkretnie rozprowadzenia instalacji wewnątrz domu

Ponieważ GWC chcemy wykorzystywać głownie latem, jako dostawę świeżego powietrza a planujemy też rozprowadzenie powietrza z kominka do pomieszczeń, pojawiła się propozycja instalatora, aby te 2 ystemy połaczyć a nie ciągnąc 2 osobnych (koszty).

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matthet

Który przepust masz na rozumie?

 

Magdala

Możesz jakoś rozwinąć myśl? Pokazać koncepcję rozwiązania?

"Ponieważ GWC chcemy wykorzystywać głownie latem, "

Sugerujesz spore nadmiary kasy i "letkie" podejście do żywota...

 

Pomógłbym chętnie, ale o co chodzi?

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Grubość ścianek tej rury w okolicach przepustu ma znaczenie dla jej własności mechanicznych. Chodzi o to, żeby nie "klapła" jak ją czymś przyciśniesz.

To dobre i sztywne rury. Brać jaka jest i wstawiać. Wytrzyma.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wyczytałeś też TAM , że zdolność do przewodzenia ziemi na takiej głębokości to średnio 2,5W/m ?

Porównałeś te wartości?

Zrobisz to?

 

Ceny...

Słyszałem od 32 do 130 zł za tonę...

Adam M.

 

(obiegowo - to 50zł/1m3)

(około 1,6 do 1,8 tony na 1m3)

 

No tak, trochę poczytałem - przy takiej cienkiej ściance jaką ma rura faktycznie wpływ współczynnika przewodzenia ciepła materiału ma nie za duże znaczenie.

Chociaż np. rura rehau ma większą przewodność cieplną niż zwykła rura kanalizacyjna. Wartości przewodzenia dla gruntu jakie znalazłem są na poziomie 1,7 W/m ale wahania mogą być różne zależy to od jego wilgotności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiąc nie widziałem. Czyżby to był tylko "markieting"?

 

z innej beczki:

Na początku tego wątku niejaki Leon sugerował, że najlepiej by było gdyby wysokość żwirowego GWC była możliwie jak najmniejsza - ma to sens, większy kontakt żwiru z gruntem ale co z oporami? Czy np złoże o szerokości 3m wysokości 0,5m i długości 10m może współpracować z dajmy na to rekuperatorem o sprężu 100Pa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wyczytałeś też TAM , że zdolność do przewodzenia ziemi na takiej głębokości to średnio 2,5W/m ?

/quote]

informacja o braku sensu przy stosowaniu rur z rdzeniem spienionym wyczytałem w Magazynie Instalatora z lutego 2007 "Zasady doboru i techniczne aspekty rurowych GWC. Naturalne ciepło" ich przewodność to ok 0,04 W/mK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile metrów grubości mają?! :-?

Ile to jest przy TAKIEJ ściance?

 

Co się dzieje?! :o Co jest grane?! :o

Plaga jakaś! Wracają upiory!

:evil:

Zobacz tu:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2493570#2493570

 

Wszystko już było sto razy męczone...

Wiesz jakie jest PRZEWODZENIE TRMICZNE pod ziemią...

To nie to! Nie przewodzenie tylko lokalizacja w hydrosferze powoduje, że działa.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wyczytałeś też TAM , że zdolność do przewodzenia ziemi na takiej głębokości to średnio 2,5W/m ?

informacja o braku sensu przy stosowaniu rur z rdzeniem spienionym wyczytałem w Magazynie Instalatora z lutego 2007 "Zasady doboru i techniczne aspekty rurowych GWC. Naturalne ciepło" ich przewodność to ok 0,04 W/mK.

Autor tego artykułu dane czerpał wprost z ... materiałów reklamowych firmy Rehau :

http://www.rehau.pl/files/Katalog_AWADUKT_Thermo_342100PL.pdf (patrz wykres na stronie 8 ) :).

Nie zastanawiał się nawet nad podawanymi tam wartościami. Lambda = 0,04 W/(m*K) mają niektóre styropiany i wełny mineralne. Rury PCV, nawet te z rdzeniem spienionym, mają ten współczynnik z pewnością większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no masz, Panowie spokojnie - napisałem tylko gdzie przeczytałem, a widzę, że i Wy wcześniej to widzieliście.

Zgadza się, że to co do tej pory znalazłem to w kółko te same slogany, nawet te same zwroty. Trudno znaleźć obiektywne źródło a gra jednak toczy się o dużą stawkę - rynek się dopiero rozwija.

A wracając do poprzedniego pytania - czy wspomniane przeze mnie powyżej złoże żwirowe nie będzie miało zbyt dużych oporów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...