Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy Wymiennik Ciepła


Gość taniaklima.pl

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 5 months później...

Witam, odkopię trochę temat.

Dom będę stawiał wiosną, zaczynam rozpracowywanie tematów grzania c.o. i c.w.u.

Założeniem jest uzyskanie źródła dla WM i PC powietrze-woda.

1. Dla WM, która pracuje 24/7 - założona wydajność to maksymalnie 370 m3/h/200 Pa. - wstępnie urządzenie AERIS 350,

Z powodu konieczności regeneracji GWC żwirowego planuję zastosowanie rozwiązania "syjamskiego" - dwie czerpnie, ale jak to dokładnie się robi, blado.

Jaka ilość żwiru wystarczy na ogarnięcie do 400m3/h ? blado.

Czy kwestia rozprowadzenia powietrza po całej "powierzchni" wymiennika jest nadal wałkowana? Jakie są dobre praktyki w tym względzie?

2. PC chciałbym łyknąć z tej strony http://www.chigo.pl/pompy-ciepla/pw-ze-zbiornikiem.html pytanie, czy one zechce pracować z GWC.

I tu podobna śpiewka jak wyżej, GWC syjamski, jaki? Jaką założyć pojemność dla 6kW? I czy to 6kW starczy do ogrzania C.O i C.W.U. w domku jednorodzinnym z podpisu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra ale może jakoś schematycznie to opisz a najlepiej narysuj bo ja nadal nie rozumiem jak to ma działać i co Ty chcesz osiągnąć, z tego co na razie zrozumiałem to jest przerost formy nad treścią, skomplikowana instalacja żeby to wszystko połączyć a pamiętaj że to grube kanały około 250mm więc prawdopodobnie musisz mieć jakieś pomieszczenie na ten cały galimatias
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze więc, co chcę osiągnąć to ujęcie powietrza dla dwóch systemów, wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz dla pompy ciepła powietrze-woda.

Z tu prowadzony rozmów wnioskuję, że najtańszym i wydajnym jest gruntowy wymiennik na bazie żwiru.

Wentylacja mechaniczna będzie pracowała przez całą dobę, więc zgodnie z informacjami z tego forum muszę zaplanować 12h odpoczynek do regeneracji. Obejściem tego jest utworzenie GWC na bazie żwiru w sposób syjamski tj. przewymiarowanie wielkości GWC o ok.50%, wykonanie dwóch czerpni powietrza zewnętrznego, co jeszcze nie wiem, bo nie dokopałem się do w miarę dla mnie zrozumiałego schematu takiego GWC żwirowego.

Drugi GWC żwirowy - osobny od tego do wentylacji mechanicznej - chcę przygotować do współpracy z pompą ciepła powietrze-woda, aby pompa ta nawet zimą nie grzała nagrzewnicą tylko jakąś sprawność uzyskiwała. W tym wypadku od późnej jesieni do wiosny generalnie planuję tylko nocne nabijanie zasobnika na "tańszej" taryfie, ale nie wiem czy to wystarczy więc jeżeli cenowo to będzie możliwe również chciałbym przewymiarować GWC żwirowe na syjamską modłę.

 

Nie wiem tylko jaką metodologię przyjmuje się do wyliczania takiego złoża, jak się je konstruuje i czy to w ogóle zda egzamin. Nie bardzo jeszcze widzę podłączenie GWC żwirowego pod PC, która ujęcie powietrza ma w formie wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta opcja pompy ciepła zasilanej z gwc nie bardzo mi się podoba, pomiędzy nimi musiał byś prawdopodobnie wstawić wentylator ze względu na za duży opór złoża więc dodatkowy koszt, jeżeli upierasz się przy gwc to szybciej rurowiec by tu pasował, Jasiek71 ma taki więc może coś podpowie, kiepskie mam rozeznanie w pompach ciepła bo to drogie zabawki ale jeśli też się przy tym upierasz to nie lepiej założyć glikon woda, co do żwirowców to AdamMK kiedyś napisał że dobrze się sprawdza z 10% złoże w stosunku do powierzchni domu a każde przewymiarowanie poprawi sprawność, ja mam zrobione 2x15m3 na 120m2 jak to się sprawdza jeszcze odpowiedzieć nie mogę świeżutko zrobiony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, odkopię trochę temat.

 

1. Dla WM, która pracuje 24/7 - założona wydajność to maksymalnie 370 m3/h/200 Pa. - wstępnie urządzenie AERIS 350,

?

 

Na samym początku masz już błędne założenie. Błędne bo bierzesz pod uwagę jakieś teoretyczne dane które nie mają żadnego przełożenia na praktykę. A praktyka jest taka, że w 3 nowych domach z WM i rekuperacją (jeden mój, dwa pozostałe moich znajomych) WM więcej czasu nie chodzi niż chodzi.

U mnie sterownik uruchamia WM na minimalnej wydajności w parzystych godzinach na 30 minut (z dodatkowym uruchomieniem w okresie popołudniowym - gotowanie, i wieczornym - branie prysznica) . Żadnego zaduchu, ciągle świeże powietrze, wilgotność w taką pogodę jak teraz nie przekracza 55%. Przy większych mrozach spada szybko poniżej 50%.

Ciągle działająca WM w każdym z domów powodowała dyskomfort - nadmierne wysuszenie. Możesz być zupełnie pewien, że również nie będziesz jej tak używał jak planujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wysuszanie powietrza jest właśnie najlepsze gwc żwirowe, Desmear co ty rozumiesz przez komfort ile wymian powietrza? bo to o czym piszesz pachnie za dużym przepływem chwilowym powietrza w tych instalacjach, niech zgadnę robiła je ta sama osoba lub firma

 

 

każdą instalację robił kto inny. swoją robiłem ja sam. kubatura budynku 600m3. rekuperator wydajność max 300m3. skręcony na minimum ma może 60m3/godz. przy temp. zewn -5 i ciągłym chodzie na minimalnych obrotach potrafił zejść poniżej 45% wilgotności w domu. mieszkańcy to 2 dorosłych + 2 małych dzieci w każdym z podanych budynków.

 

przez komfort rozumiem komfort- jest wtedy gdy go odczuwam, brak ja go nie czuję. krotności wymian powietrza mnie nie interesują, bo one (te zalecane w "durnych" normach mówiących bardziej chyba o salach kinowych lub halach sportowych) nijak nie przekładają się na mój komfort.

 

 

zobaczcie to opracowanie http://www.akacje6.pl/wspolnoty/pdf/problemy-z-wentylacja-w-mieszkaniach.pdf

podają że na człowieka powinno być do dyspozycji 12m3 na godzinę, czyli na 4os. rodzinę 48 m3 !!! po "kiego grzyba" więc zakładacie wymiany 300m3/godz. no chyba że macie rodzinę jak Kelly Familie

Edytowane przez desmear
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomyślałem i może dobrym pomysłem było by zainstalowanie tej pc na wylocie wm ciepłe powietrze z domu można tak wykorzystać jeśli przepływ będzie wystarczający

 

będzie mniej więcej tak skuteczne jak próba ogrzania hali sportowej zapalniczką. powietrzna pompa cieplna "przerzuca" setki m3 powietrza czyli rekuperacja to jak kropla w morzu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...