Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy Wymiennik Ciepła


Gość taniaklima.pl

Recommended Posts

Witek,

 

te komentarze o komercyjności to w trosce o ten wątek... ( :smile: ) mam nadzieję, że rozumiesz. :smile:

 

Sterowniki.

Dzisiaj właśnie zciągnąłem z sieci intrukcję obsługi LOGO po polsku, ale jeszcze nie przeczytałem.

Zakładam, że skoro ten sterownik może obsługiwać tyle różnych rozwiązań to ze sterowaniem GWC nie byłoby żadnych problemów... ale to założenia nie poparte dokładnym przestudiowaniem dokumentacji.

 

Dodatkowe 200zł jestem w stanie wyłożyć na tak zwaną gwarancję i markę. W końcu Siemens to marka jak Mercedes i za gwarancję jakości i "żywotności" ( i czas. Siemens raczej nie ogłosi upadłości za rok czy dwa...) trzeba płacić (serwis, części, obsługa klienta,...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość taniaklima.pl

Witam

Za malo czatowalem na tym forum - brak doswiadczenia. Docieram sie jednak i mysle ze juz unikne gafy.

Masz racje z tym sterownikiem LOGO Simensa - ale:

Nie wszyscy maja komputery i z zaprogramowaniem programatora moga miec problemy. Jak sprawdzimy ten LOGO czy sie nadaje - oczywiscie bede im pomagal. Poki co sterowanie ukladem Metronu ktory zaproponowalem w watku wyzej jest bardzo proste.

1. Ustawiasz, godz i dzien tygodnia.

2. Ustawiasz komórki pamieci - czas wlacz i wylacz w poszczegolnych dniach tygodnia - i to jest jedna komórka (podobnie jak w magnetowidach).

3. Pamietam ze wieksze klopoty mialem z ustawieniem magnetowidu zeby nagral mi kilka filmow

4. Mysle ze w termostacie roznicowym bedzie do ustawienia roznica temperatur przy ktorej przepustnica bedzie sie przelaczac.

-----------------------------------------------------

Czy temat Gruntowego Wymiennika Ciepła jest jasny dla wszystkich?? - prosze zadawac pytania - chetnie odpowiem? Tak jak to mowil januszek "do spodu"

"FORUMOWICZE" indywidualnie pisza do mnie zadaja bardzo konkretne pytania, mozna to samo robic na liscie-zapraszam.

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiło się straszne zamieszanie.

Jak wcześniej pisałem lepszym sterownikiem niż LOGO Siemensa byłby EASY Mollera ma on 8 wejść z których dwa mogą pracować jako analogowe, umożliwiłoby to ciągły pomiar temperatury. W LOGO są tylko wejścia cyfrowe t.z. rozróżnia tylko stany 1i0 (zał. - wył.)do których można dołączyć termostaty z nastawą temperatur dla których następowałoby przełączenie przepustnicy. Kombinowanie z komputerem niema sensu jeżeli EASY kosztuje 399pln. Jeszcze link http://zefiryn.tme.pl/arts/razem/ster42.html

Co sądzicie o moim pomyśle z podgrzewaniem GWC przez zużyte powietrze, może przez spaliny z pieca? Pozwoliłoby to wyeliminować rekuperator!

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: zedgrajewo dnia 2002-12-09 10:31 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Witka Tu panikarz

mam dwie wiadomości 1 dobrą i drugą taką sobie

Wszystkich zachęcam do budowania GWC z moich doświadczeń wynika jedno

na zewnątrz -10

z wymiennika powietrze 8st C[b/]

wewnątrz 4st C

wentylator pracuje cały czas na małych obrotach

i to jest ta dobra

a ta taka sobie to fakt że cała inwestycja nie jest taka tania

owszem sam GWC nie jest drogi ale jest to fragment (mały) całego systemu wentylacyjnego, mechaniczne napędzanego z pewną ilością rur, przepustnic, wentylatorów i tego co nie (wolno mi mówić) a nie ma dostępnego w handlu który by był odpowiedzialny za całą wetylację.

A sam GWC bez tej całej reszty jest kawałkiem dołu ze żwirem nie dającym żadnego zysku.

Pisząc tu na tym forum miałem nadzieję że tę całą resztę poznam od innych użytkowników którzy coś takiego mają i użytkują jakieś sprawdzone rozwiązania być może od elektroników a nie teorie ja jestem w tym zielony i jedyne co mogę wykonać to dać max 500 za sprawdzony sterownik podłączyć go i cieszyć się że wszystko działa, a nie jakieś logo, podłączane do pc-eta ecetra ble ble takie tam elektroniczne gadanie

Ludzie pomóżcie mi, może ktoś coś takiego zbuduje sprawdzi i zaoferuje innym.

i jeszcze ptytanie do Witka czy opłaca się do tego mojego GWC zbudować taki jak Ty proponujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Zdgrajewo

Narobiles zamieszania - my tu bijemy piane a nie wszystkie sterowniki ktore tu polecales nadaja sie do zastosowania.

Nie polecam podgrzewania zloza wymiennika z prostej przyczyny:

1. Zuzyte powietrze zawiera szereg skladnikow ktore zanieczyscilyby zloze pod wzgledem biologicznym. (syndrom brudnych przewodow klimatyzacji tradycyjnej)

2. Plukanie czysta woda nie pomoze

3. Spaliny - wydziela sie z nich kondensat ktory w cywilizowanych krajach nie wolno nawet wpuszczac do kanalizacji. Gdyby przyjac Twoja technologie na pewno by sie ten kondensat w zlozu znalazl. Nie wiem, jaki jest jego sklad, ale nie chcial bym nim oddychac. Wpuszczanie go w grunt poprzez GWC...............itd.

 

Januszek

Chcialem wyedytowac i skasowac Panikarz (czy zrobic to teraz?)

Proponuje poczekac - Producent termostatu roznicowego (solarnego) przygotowuje specjalny do GWC spelniajacy nasze oczekiwania - patrz wyzej moje watki.

Mamy tu, Fachowcow (zdgrajewo i inni) wyprobujemy inne sterowniki (pochwalimy ich za to na naszych str www) sprawdze u siebie jak dzialaja (moze Ty sprawdzisz). Zobaczymy jak trudne sa do programowania itp.

Jak Cie, urazilem to przepraszam.

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepszy do tego sterownik Moeller EASY412-DC-RCX 24 V DC inne EASY na 220V nie mają wejść analogowych choć też by się nadawały ale do współpracy z termostatami na których nastawiłoby się temperatury progowe przełączające przepustnice. Na wejściach analogowych możliwy byłby ciągły pomiar temperatur i rozróżnianie która jest wyższa. Konieczny jest termostat w domu do sterowania automatyką grzanie-chłodzenie, można by wykorzystać regulator od C.O. nawet ten sam co do kotła.

No i mamy klimę!!

Koszt takiego sterowania to max.1000pln + przepustnica i dwubiegowy wentylator. Przepustnicę przy odrobinie chęci można by wykonać z trójnika PCV, kawałka blachy i drutu + siłownik od centralnego zamka typu Master.

Nie chodzi mi o przepuszczenie zurzytego powietrza bezpośrednio przez GWC ale przez dodatkową warstwę żwiru otaczającą i odizolowanego np folią od właściwego GWC lub rurami z kwasówki którymi można by przepuścić i spaliny. Kondensatu jest niewiele, napewno by odparował z rur.

Jeszcze jeden link: http://www.moeller.pl/przemysl/p2_easy_800.asp

i instrukcja http://www.moeller.pl/przemysl/programy/easy/podr._uzytk._easy_400_600.pdf

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: zedgrajewo dnia 2002-12-09 14:52 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeszliscie juz z dyskusja na mocny poziom abstrakcji :wink: a ja sie caly czas zastanawiam czy jest mi potrzebny gwc w wersji taniejklimy.

potrzebuje mianowicie jakiegos rozwiazania do wstepnego ogrzania powietrza doprowadzonego do kominka (do czopucha, nie do spalania). rozprowadzenie grawitacyjne, wklad 10kw. gwc jest ok, ale ma zasadnicza wade - potrzebuje elementu mechaniczno-elektrycznego :wink: do zasysanie powietrza, a tego wolalbym uniknac z pewnych wzgledow... czy jest ono konieczne? czy jesli zastosowac proste rozwiazanie w postaci odpowiednio glebooko zakopanej rury (kilka m? kilkanascie?) to da to jakis efekt no i czy wklad da rade samodzielnie "wyciagnac" to powietrze?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Jesion i Januszek czy warto?

Masz racje, możemy tematem sterowniki przegadac zalety GWC. Tylko takich jak Ty ktorzy zadaja konkretne pytania dotyczace GWC jest malo.

GWC bezprzeponowy (zwirowy) powinien miec wentylator do klimatyzowania i ogrzewania. Przy wydajnosci ok 500m3/h ma opor 120Pa. Do czopucha tyle swiezego powietrza nie jest potrzebne, moze +/-100m3/h (jako wspomagajace w recyrkulacji) opor wiec bedzie duzo, duzo mniejszy - sadze ze porownywalny do rur z kilkoma kolankami - w takim przypadku wentylator nie bedzie konieczny (przy wentylacji grawitacyjnej i duzej roznicy temperatur na wejsciu do GWC i przy kominku). Z mniejsza predkoscia przeplywu powietrza spada opor zloza zwirowego. W przeciwienstwie do rurowego GWC w nim powietrze "saczy sie" bardzo powoli - nie wywolujac turbulencji.

 

GWC przeponowy - rurowy:

Do zasilania tylko kominka B.dobry. Do klimatyzacji czy ogrzewania sie nie nadaja. Ze wzgledu na mala wydajność cieplną wynikającą z małej powierzchni wymiany ciepła. Powierzchnia styku powietrza z rura i czas tego styku nie pozwalaja na prace dluzsza niz 1-2 godz. Pozniej przerwa 1-2godz i znowu praca jak wyzej. Poza tym nie mają one ograniczone własności czyszczenia powietrza, osuszania latem i nawilzania zima.

 

Jeżeli nie chcesz mieć klimatyzacji a tylko czesciowe zasilanie w swieze powietrze do czopucha kominka wystarczy Ci GWC rurowy. Ale jeżeli masz instalacje rozprowadzajaca cieple powietrze po pokojach to wykorzystaj ta instalcje latem do klimatyzowania pomieszczen za posrednictwem GWC. Lub z braku tej instalacji pomieszczenie w którym jest kominek. Wiecej na naszych www

Witek

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2003-01-16 17:52 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witku po raz kolejny i już ostatni pytam Cię czy do mojego GWC rurowego jest potrzebny taki jak Ty proponujesz, podam Ci jaki mam wykonany

Do rzeczy rura 250 kanalizacyjna od studni do domu na głębokości 1.5 m jakieś 10m, ponieważ robiłem pełny wykop pod fundamenty to wymiennik jest pod pokojem mieszkalnym czyli od tej rury są trójniki redukcyjne szuk 8 plus 2 kolanka późnij od każdego trójniczka 5 rur 200 o długości 3.5m ułożonych równolegle i połączone to wszystko razem rury oddalone od siebie o jakiś 1 m całość zasypana piachem ubita itd. do piwnicy wychodzi rura 250

teraz kiedy na zewnątrz jest -10 to z tamtąd powietrze jest około 8 st C

w takim wykonaniu powietrze się osusza w lecie bo widzę jak nadmiar wilgoci skrapla się i woda z rury spływa ciurkiem

zimą również się nawilża z wody która paruje w studni

na pewno nie ma właściwości oczyszczających

i tu pytam czy w tym moim przypadku mam jeszcze wykonac taki GWC jak Ty proponujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Januszek

Teraz Masz okazje jest -10C:

Musialbys zrobic sobie wykres pracy wymiennika. Po jakim czasie on traci swoje wlasnosci.

Po nocnej lub dluzszej przerwie - regeneracja zloza. To jest wazne zeby zloze bylo "wypoczete"

Wlacz wentylator na pelna moc:

1. Zmierz temperature na wlocie i wylocie z GWC co 1godz, nie przerwanie - przez sobote i niedziele (czyli 48h).

2. Zrob sobie tabele lub wykres w postaci dwoch lini - przyslij go do mnie

 

Poza tym:

1. Czy ty teraz mozesz policzyc wewnetrzna powierzchnie tych rur ktore maja kontakt z gruntem.

2. Jaki rodzaj gruntu otaczaja te rury.

3. Czy grunt jest suchy czy wilgotny.

4. Czy mozesz narysowac (z kolanami) i zeskanowac schemat jak wyglada ta instalacja z srednicami?

5. Jaki wentylator zastosowales: spreż, wydajnosc, moze moc silnika?

 

Przyslij to do mnie. Wtedy bede mogl Ci powiedziec czy oplaca Ci sie robic drugi GWC czy nie.

Mam literature na ten temat, ale specjalnie nie analizowalem pracy przeponowych GWC. To tak jak fachowcy od nowoczesnych silnikow spalinowych nie analizuja pracy silnikow dwusuwowych (z Trabantow lub Syrenek). Mowimy o praktykach a nie o instytutach naukowo badawczych-tam probuja wymyslec nowoczesny silnik dwusuwowy.

To tyle

Witek

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2002-12-10 10:03 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Witam

Dawno Cie tu nie bylo.

Domyslam sie ze jestes zwolennikiem wymiennikow przeponowych-rurowych. Nie spodobaly ci sie moje porownania.

Czy ja sie myle, bo Twoja wypowiedz jest nie jasna.

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim osiedlu (jakieś 500 domów) tylko Ja się takimi rzeczami babram inni budują tradycyjnie. Witku załamałeś mnie zupełnie Ja myślałem że mam (wykonuję) instalację wentylacyjną w miarę nowoczesną, a tu patrz Syrenka :cry:

na taki wykres jak proponujesz trzeba będzie poczekać, Ja jeszcze nie mieszkam i jestem (teraz) rzadko na budowie, wentylator chodzi cały czas na ninimum i(nie wiem jaki jest wydatek nie znam też oporów ) temp jest taka jak pisałem ok. 8 st C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Jesion

Trudno jest doradzac, kiedy jest malo informacji o budynku lub sie go nie widzialo, nie traktuj wiec tego, co nizej jako recepta.

1. Przyjmuje ze nie Masz wymuszonego obiegu powietrza.

2. Piec CO nie zasysa powietrza z pomieszczenia gdzie jest kominek.

3. Nie masz wyciagu nad kuchenka

4. Nie bedziesz otwieral okien

Przy znacznej roznicy temperatur (zalezy tez od kierunku wiatru) w budynku i na zewnatrz

powietrze bedzie przechodzic przez GWC do kominka bez wentylatora. Wydatek nie bedzie duzy.

Mysle jednak ze bedzie wystarczajacy zeby zasilic w swieze powietrze w istniejacym obiegu.

Przy malej roznicy temperatur trzeba bedzie wspomoc dzialanie GWC wentylatorem.

 

Januszko

Generalnie idea budowy wentylacji za posrednictwem GWC (rurowego czy zwirowego) jest nowoczesna. Sam wymiennik rurowy jest malo efektywny - dlatego te porownania.

Bezprzeponowy GWC (zwirowy) jest wiele razy wydajniejszy. Dlaczego?

Policz ile m3 gruntu jest w 5cm warstwie wokol rur (ktore na dodatek sa z tworzywa - ktory jest izolatorem). Jak to sie ma do kilku m3 zwiru ktory ma bezposredni kontakt z przeplywajacym powietrzem (bez posrenictwa tworzywa)?

Witek

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2002-12-15 10:18 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

To sa dobre efekty.

Ja dopiero w sobote pojade na budowe (ale od rana) wiec GWC bedzie wlaczony min 6godz. Bede mierzyl temperature na wlocie i wylocie.

Powiadomie Wszystkich zainteresowanych jakie beda efekty z mojego GWC-bezprzeponowego (zwirowego).

Jest dobra temperatura na testowanie GWC.

W sobote zapraszam do mojego GWC do Myslowic woj.Slaskie. Prosze zadzwonic do firmy - wyjasnie gdzie to jest

Ponad to:

Bede organizowal sesje wyjazdowa do EXBUD-SKANSKA w Kielcach. Gdyby ktos z Forumowiczow chcialby uczestniczyc? - prosze o zgloszenia zainteresowania na moje konto e-mail

 

Dala wszystkich zainteresowanych Gruntowym Wymiennikiem Ciepla zapraszamy na nasze str www. Wiecej nie pisze bo mnie pogonia.

Pozdrawiam:

Witold Piecha: [email protected]

tel. (0....32) 201 61 61

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek,

 

przerywam podczytywanie jako anonim i zaczynam gromadzić wiedzę (myślę, że budowa za 2 lata). Pytanie o materiał do GWC - czy zamiast żwiru może być coś innego, keramzyt albo jakieś inne kosmiczne technologie.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...