Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy Wymiennik Ciepła


Gość taniaklima.pl

Recommended Posts

Gość taniaklima.pl

Dlaczego żwir jest najlepszy?:

Powinien to być materiał o kształcie obłym i nie „spiaszczonym” - nie powinien sprzyjać (w czasie przepływu powietrza) tzw turbulencji a poprzez to zwiększonemu oporowi powietrza. Można stosować inne materiały

Witek

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2003-01-16 17:55 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witek a tłuczeń nie mógłby być? Pytałem o cene żwiru w żegludze (rzygluga krakowska) :lol: i cena jednej tony to 33 zł +dowóz 160 za dowóz ok.10 ton.

 

Planuję zrobić GWC pod całymi fundamentami i wychodzi mi 1,5x13x1,2 (szerokość x długość x głębokość) 23,5 m3

to daje prawie 37 ton. czyli 1235 zł + 4x160 transport = 640 to daję kwotę za sam materiał ok 1900 zł.

 

Zna może ktoś tańszego dostawcę żwiru w okolicach Krakowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Maco

Pierwszy termin to środa godz 12.00 w budynku EXBUDU. Ale zainteresowani przyjazdem musza zgłosić się wysyłając na moje konto e-mail akces uczestnictwa. Termin może się zmienić? Ten GWC to jest potęga. Wyobrażacie sobie ze przy takiej wydajności trzeba grubo powyżej 50 samochodów wanien po 28T żwiru.

 

Voo-yeck

W wątku Gruntowy Wymiennik Ciepła str 2 data: 2002-11-29 12:28 podaję telefony do tańszych żwirowni. Koszt transportu z Raciborza 28 ton żwiru to 2 zł/km - może bardziej się będzie opłacać niż z żeglugi krakowskiej. Pamiętaj o bardzo dobrej izolacji termicznej złoża-jest to niezbędne przy budowie GWC w murach fundamentowych.

 

Maco

Keramzyt się nie nadaje ze względu na własności izolacyjne - poprawcie, jeżeli się mylę. Porowatość jest wada - patrz wątek wyzej - dlaczego żwir jest najlepszy.

 

Informacja dla Wszystkich:

Byłem dzisiaj na budowie, zainstalowałem wentylator i włączyłem go na max. (budynek jest nie zamieszkały, boję się go zostawiać - okazja kusi złodzieja). Temperatura przy czerpni o godz.10 wynosiła -7C po przejściu przez GWC temperatura powietrza wynosiła +8C. W ciągu dnia wzrosła do -3C na wyjściu z GWC dalej wynosiła +8. Sądzę, że gdybym miał dokładniejszy termometr elektroniczny z podziałką 0,25stC to przy zakończeniu pomiarów godz.16.00 temperatura powietrza "wychodzącego" z złoża mogła być niższa o 0,25-0,5stC.

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

GWP i rekuperacja. Kilka słów o teorii, a jaka jest praktyka ???

Od pewnego czasu śledzę rozmowy o GWP i rekuperatorach, gdyż zamierzam w przyszłym roku rozpocząć budowę ( właściwie fundamenty już są).

Teoria. B udynek którym mieszkam – 95 m kw., dobrze docieplony, zużywa 2100 m sześć. Gazu GZ50 = ok. 18 000 kW / 240 dni grzewcze = 75 kW dziennie.

Budynek budowany 130 m kw. – większa powierzchnia ale lepsze parametry ( nowe technologie ) teoretycznie bez rekuperacji powinien „zużywać” około - tyle samo.

Parametry stratne są następujące : ściany, strop, podłoga – 44% ciepła, okna – 16,5%, wentylacja – 30%, inne -9,5% ( mostki, wentylacja grawitacyjna pieca c.o. itp.). Oczywiście dla każdego domu wyniki mogą być inne. Jeżeli sprawność rekuperatora założymy 75%, to zyski realne z założenia urządzenia wyniosą zysk = 30% x 75% = 22,5% energii. Przy cenie gazu 1,25 zł / m sześć. Zysk = 590 zł rocznie. Zwrot po około 6-7 latach. Po tym czasie wentylatory będą pewnie tak hałasować, a w przewodach będzie tylu „gości”, że pewnie trzeba będzie pomyśleć o czymś nowym lub solidnym remoncie. Zysk – wiem - świeże powietrze, klimat ect.

GWP. Jeśli z tego co rozumiem można byłoby przyjąć średnio 1 kW /m sześć podłoża. Przy 7 m sześć podłoża, jakie zamierzam zbudować zysk = 10 %. Jeżeli 2100 m sześć gazu x 10% x 1,25 zł/m sześć. = 260 zł rocznie ?!

Przy cenie 1500 zł za GWP – zwrot po około 6 latach.

Ważne, że łącząc urządzenia, można dzięki GWP pominąć grzałki w rekuperatorze.

Przerażona jestem dyskusją o automatyce systemu. Po pierwsze strasznie podraża to system, po drugie brak gotowych rozwiązań, po trzecie zgadzam się z głosem, że sterowanie powinno być jak najprostsze. Kilka razy w roku ręcznie przekręcić zwrotnicę w przewodach wentylacyjnych. Owszem znam rozwiązania tzw. Inteligentnego domu, ale nie mam dochodów Billa Gates’a.

 

Według mnie w życiu są wydatki, do których w żadnym stopniu nie można zastosować parametru stopy zwrotu z inwestycji i takie gdzie należy to policzyć.

Czy GWP należy do wartych uwagi – nie wiem ? Może ktoś kto potrafi mógłby dokładniej to policzyć i przedstawić. Uważam, jednak że warto inwestować w nowe technologie i ekologię. Nie jestem fanatyczką, ale powinni być jacys prekursorzy.

Jestem zainteresowna projektem, pod warunkiem, że zostanie utrzymana promocja za 60 zł dla inwestorów domów, a właściciel projektu, jak deklaruje, zarabiać będzie na projektach i konsultingu systemów powyżej 1000 m sześć/h.

 

Pytania do Was.

1. czy możliwe i zasadne jest stosowanie GWP bez całej autoamtyki ?

2. czy faktycznie realna jest cena 1500 zł za GWP w obrysie fundamentów ?

3. jaka kubatura GWP powinna być dla domu o kubaturze 370 m sześć ?

 

długi list ale zebralo sie ...

chętnie pomogę w różnych obliczeniach, nie jestem fachowcem, ale włożyłam sporo czasu na literaturę.

Pozdro.

Karina

 

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: KarinaZ dnia 2002-12-15 14:32 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

małe pytanka do Witka - taniaklima

1.czy w przewodzie doprowadzającym powietrze z GWP

powinien być dodatkowy wentylator

2. w schemacie na twojej www. powietrze jest odbierane

z górnej części GWP - zaraz pod powierzchnią gruntu .

czy nie powinno być odbierane z najniższej części.

3. jak powinien być zakończony otwór rury odbierającej

powietrze z GWP-jakiś filtr,siatka .

4. jakie są konsekwencje gdyby ze złoża korzystać

nonstop .

5. jak wprowadzić rurę z GWP do budynku tzn. powinna

wejść pod fundamentami ,przebić podłogę na gruncie i

wzdłuż ściany np. w kotłowni wejść na poddasze .

tego fragmentu instalacji nie mogę sobie jakoś wyobrazić .

mam też pewien pomysł, a mianowicie :

grzałka w rekuperatorze ma 2 kw , to dużo . a gdyby tak

w rurze doprowadzającej powietrze z czerpni dachowej

zastosować wiązkę przewodów grzejnych takich jakich

używa się na zewnątrz budynków o regulowanej mocy

np. 0-300 W

co o tym myślicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KarinaZ,

liczby ktore podajesz nt. swego obecnego domu trochę można uzupełnić, otóż GZ50 jest nieco bardziej kaloryczny i dla Twego gazowego zapotrzebowania daje ok. 20.5MW, co z kolei dla powierzchni Twego budynku daje E=215kWh/rok (średnioroczne zapotrzebowanie energetyczne). To jest bardzo dużo !

Nowobudowany dom musi być co najmniej 2 razy lepszy w tym względzie biorąc pod uwagę wentyalcję wyłącznie grawitacyjną !

Takie czasy i kieszanie, Niemcy mają normę ok. 70kWh/rok.

GWC na pewno w tym pomoże i to nawet nie wymagając jakiejkolwiek automatyki (oprócz ręcznej zwrotnicy na wejściu do budynku)

Koszty GWC zależą od zbyt wielu warunków, więc nie wypowiadam się. Natomiast co do objętości GWC - to Witek na pewno podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JerzyB,

czesc,

dzieki za odpowiedź, moj "stary" dom jest stary, 40 lat temu budowano z czego sie dalo ( ja tego nie pamietam ), a poniewaz Polska weglem i stala stala, jest jak jest. Zrobilam co moglam.

Obecnie nie musze ale buduje nowy dom i poszukuje nowych rozsadnych rozwiazan ...

Mam pytania ale juz w innym watku.

Tutaj nadal zagladam i czekam na podpowiedz Witka.

Najwazniejsze czy zadelkaruje w przyszlym roku na wiosne

nadal promocyjna cene ?????????????

 

pzdrw

Karina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że zaróno GWC jak i rekuperator są rozwiązaniami ekologicznymi w sensie oszczędności ogólno pojętej światowej energii.

 

Dla mnie rekuperator ma też tę zaletę, że mogę kontrolować stanem wentylacji w moim domu (przyszłym) a w grawitacyjnej nir bardzo (niby można przysłaniać kratki...).

Wydaje mi się też, że w nowoczesnym bardzo szczelnym domu proporcje procentowe strat energetycznych (ściany, podłogi, wentylacja,...) są inne i więcej ciepła "ucieka" przez wentylację. Wtedy obliczenia zasadności i zwrotu kosztów wyglądają inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maco

czesc,

producenci i sprzedawcy podaja najchetniej parametry sprawnosci urzadzen i oszczednosci przy maksymalnych parametrach wymiany powietrza.

Na stronach http://www.wentylacja napisano, ze wymiana powinna zawieac sie od 0,3-0,7 kubatury budynku w zaleznosci od zapotrzebowania.

Przyjelam dla 3 osobowej rodziny wymiane 0,35-0,4 w normalnych warunkach uzytkowania. W ekstremalnych wyszlo mi, że przez wentylacje uchodzi 60% bez rekuperacji. Pamietajmy, ze przy piecu c.o. czesc uchodzi jednak przez grawitacyjna.

Ale nie o tym tutaj. Bardziej interesuje mnie podobna sprawnosc i mozliwosc policzenia zwrotu zysku z inwestycji dla GWP. Moze Witek bedzie mial czas cos wiecej ...

 

pozdro

Karina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Witam wszystkich

 

KarinaZ

1kW z 1m3 żwiru jest to średnia szczytów zimowych (w ekstremalnych temperaturach jest nawet 2kW - np. z temp -24C na wlocie i 0C na wylocie). Szczyty zimowe -10C i więcej występuje w sezonie grzewczym w Suwałkach średnio 30-40 dni, w innych regionach 10-20 dni (nie wiem gdzie mieszkasz). Są to moje dane szacunkowe. Latem chłodzenie - temperatura na wlocie 30C i 20C na wylocie - tu jest moc 1 kW.

Twój wątek obliczeń: Zysk 10% - skąd takie dane wytłumacz mi to.

Wejdź na strony www jest tam przycisk „Charakterystyka pracy GWC” dokładnie widać na rys.8 co potrafi w różnych temperaturach GWC i co rekuperator. Z tego trzeba wyciagnąć wszystkie wnioski co się komu opłaca i jakie sa stopy zwrotu. Przy założeniu że rekuperator ma 70% wydajności.

Tak możesz a nawet powinnaś zrezygnować z grzałek w rekuperatorze.

Najprostsze sterowanie to płynna regulacja obrotów. Nie trzeba zbyt skomplikowanych sterowników - płynna regulacja obrotów (80zl) i czasowy włącznik, najtańsze kosztują 40-50zł. Czy to jest drogo?

Przepustnicę poboru powietrza z zewnątrz można sterować „ręcznie” - jak wspomniałaś wyżej.

Cytuję „że zostanie utrzymana promocja za 60 zł” - nie chce tu pisać o pieniądzach - idź na strony www tam jest nowe info na ten temat.

Odpowiadam na Pytania do Was:

Ad 1 Oczywiście że tak - czy jak wieczorem wietrzysz sypialnię (otwierasz okno) czy stosujesz automatykę? Czy ceny które wyżej wymieniłem (za najprostszą automatykę) to jest dużo? Po co tu cokolwiek regulować kiedy powietrze wylotowe z GWC - CYTUJĘ z stron WWW: „Przy zastosowaniu GWC można dodatkowo zaoszczędzić na kosztach automatyzacji urządzeń klimatyzacyjnych i grzewczych gdyż ze względu na bezwładność GWC stan powietrza na wyjściu z wymiennika jest w dużym stopniu niezależny od wahań powietrza zewnętrznego na wejściu do wymiennika - jego parametry są w długim okresie czasu stabilne i nie wymagają bieżącej regulacji.”

Te skomplikowane sterowniki, automatyka, przepustnice są faktycznie dla Billa Gates’a. W okresie grzewczym może zaistnieć potrzeba (np. temp zewnętrzna wzrasta do +12C) posiadania automatyki przełączającej przepustnice - jak w wątkach wyżej. Tu raczej chodziło o wygodę lub przegadanie tematu - patrz wyżej na poprzednie wątki - próbowałem zamknąć dyskusje na temat sterowników. To nie znaczy jednak że odpuściłem ten temat. Prowadzę rozmowy z konstruktorami układów elektronicznych - będzie tani sterownik-termostat różnicowy do GWC.

Ad 2 GWC do wydajności 700m3/h znacznie różni się od tych które są na rysunkach naszych www i Instalatora. Podstawowa różnica to ta że żwir jest tylko jednej granulacji, złoże rozprowadzające i zbierające jest innej konstrukcji. Dlatego można zmieścić się w cenie 1500zł a nawet 1000zł (po za W-wą).

Oszczędzasz na:

a) nie musisz kupować piasku do zasypania komór fundamentowych. W zamian żwir o jednej granulacji.

b) nie musisz wynajmować zagęszczarki do ubijania piasku (żwiru nie trzeba ubijać).

c) dzięki temu unikniesz problemu słabego ubicia poszczególnych warstw piasku - bo wykonawców trzeba tu bardzo pilnować

Ad 3 Dla kubatury 370m3 - GWC będzie mniejszy i powinnaś zmieścić się w 1000zł. Pozostałe informacje są w dokumentacji.

 

zibi

ad 1 Dla domów jednorodzinnych wystarczy jeden wentylator

ad 2 To jest obojętne - bardzo dobra izolacja GWC powoduje że izotermy gruntu „wychodzą” z 3-4m głębokości ponad teren - (przy GWC wypiętrzonym)

ad 3 Na wylocie z GWC nie trzeba filtrów siatek, itp. GWC jest również bardzo skutecznym filtrem żwirowym. Popatrz na str www „Instalatora” tam jest opisana ekspertyza SANEPID-u po 15 latach eksploatacji Gruntowego Wymiennika Ciepła.

Ad 4 Złoże stopniowo się zagrzeje (kilka dni) i jego własności będą stopniowo spadać. Nie pytaj kiedy zrównają się temperatury bo to zależy od wielu parametrów. Regeneracja do właściwej temperatury będzie trwała o wiele dłużej. Takie eksperymenty nie były robione.

Ad 5 Sposób doprowadzenie powietrza do budynku jest obojętny - Twój również jest dobry. Może to być nawet nierdzewna błyszcząca rura (jak do piecy CO) doprowadzająca powietrze na strych do rekuperatora.

Przed rekuperatorem nie trzeba grzać powietrza (wyżej jest to wyjaśnione). Za rekuperatorem można wstawić nagrzewnice wodną/elektryczną żeby dogrzać z temp +12C do np. 20C lub więcej.

Witek

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2002-12-16 12:24 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...