Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gruntowy Wymiennik Ciepła


Gość taniaklima.pl

Recommended Posts

witam ponownie-

chetnie obejrzalbym to cacko, niestety mieszkam tymczasowo w niemczech.

co do moich teoretycznych rozwazan- zabralem sie za obliczenia

moglbys mi podac wymiary tego GWC- wysokosc szerokosc i dlugosc- wtedy mowilibysmy o tym samym-

chcialbym dodac, ze jesli z obliczen wyjdzie ze proces regeneracji jest nie do przeskoczenia( czyli ze na przyklad potrzeba 20- krotnie wiecej czasu na regeneracje niz na prace to bedzie to oznaczalo, ze realna sprawnosc tego urzadzenia spada do kilku procent- czyli raczej skorka nie warta wyprawki

co do dokladnosci moich obliczen to bedzie to okolo +-20%

czyli jesli wylicze ze zloze moze realnie oddac np 1kWh(podkreslam kWh a nie kW- czyli mowimy o energii a nie mocy)- to moge sie mylic o jakies w granicach (0,8-1,2 kWh- ale zupelnie wykluczona bedzie wydajnosc np 3kwh)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 523
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

w sumie zrobie lepiej najpierw symulacje regeneracji, bo jesli z tego wyniknie ze zloze moze pobrac z gleby np tylko 1 kWh na dobe i 10m3 zloza to nie ma sensu sie w to dluzej bawic

 

pozdrawiam i obiecuje ze podziele sie wynikami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Można przyjąć następujące parametry:

GWC – w zależności od miejscowych warunków.

Moc cieplna przejmowana przez grunt od strumienia powietrza: z 1 m3 złoża = 1kW np. w szczycie letnim obniżenie temp powietrza z 30C do 20C

W zasadzie wymiary GWC nie są potrzebne. Wystarczy że policzysz moc z 1m3 żwiru. Ja twierdzę że jest to 1kW w szczytach letnich i trochę więcej zimowych.

Witek

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: taniaklima.pl dnia 2003-03-21 15:55 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i tu znowu mamy problem:

juz pisalem ze kWh nie jest jednostka mocy- tylko energii!!!- sprawdz

podejrzewam, ze masz jednak n mysli ilosc energii( srednia dobowa)

wtedy moc srednia wydana bedzie 1000/24= 42W !!!- chyba mowiles ze masz wentylator 80 Wat-

 

ok to grubosc zaloze 1m

a jaka szerokosc i dlugosc?- to bym potrzebowal do symulacji pracy

 

do symulacji regeneracji wystarczy jak napiszesz ile m3 sypiesz dla tej wydajnosci powiedzmy 360m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość taniaklima.pl

Popełniłem błąd na tym forum. Czy ja za każdy razem jak wejdzie ktoś nowy będę się musiał z tego tłumaczyć i będę musiał przepraszać? Przy pierwszym wejściu a nawet w pierwszym zdaniu na forum ustaliłeś kto tu jest mądry a kto głupi. Ja się zaliczam do tych głupich – i nie jestem odpowiednim partnerem do Twoich rozważań teoretycznych.

Rozważania teoretyczne były robione wiele lat temu przez naukowców, mam stosowne opracowania na ten temat. Szkoda mi czasu na drążenie tego tematu kiedy jest on już dawno znany – zanudzimy tu Wszystkich na śmierć.

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz racje, chyba zanudzam

kogo interesuja obliczenia i ta cala nudna gadka?

po co liczyc, jesli mozna posluchac "bezinteresownych" opinii?

 

wlasciwie niepotrzebnie zabieram glos

 

policzylbym to dla siebie ale uznalem ze zainteresowanie jest na tyle duze i co wazniejsze nie pojawily sie zadne wyniki z pracy takiego urzadzenia ( mam na mysli pomiary ciagle co najmniej kilkudniowe- to ze powietrrz po przejsciu przez zloze sie ogrzewa to nie jest zadna rewelacja, ale problem w tym zeby ta energia zloza mogla sie szybko odnowic), ze postanowilem jednak podzielic sie swoimi opiniami

 

wiesz, ja nie neguje calego pomyslu idea jest piekna i jesli mi wyjdzie ze jest to realne sam sobie takie cudo zainstaluje

 

szkoda ze wszystko odbierasz tak osobiscie

wiec pewnie nie mam co liczyc, ez mi podasz kubature dla wydajnosci 360 m3 powietrza na godzine?

i nie powiesz jakie to usprawnienia udalo Ci sie opatentowac?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC jest nowością w sensie zastosowania, a nie znajomości technologii, przeponowe czy żwirowe. I nie znam nikogo i nigdy w życiu nie widziałam tego urządzenia u kogokolwiek.

Prawdopodobnie w Polsce istnieje takich urządzeń kilka, może kilkadzisiąt.

Tym bardziej każdy głos fachowy, a nawet pół-fachowy jest bardzo cenny.

Ktoś na Forum ( prawdopodobnie Maco - poprawcie mnie jeśli się mylę ), napisał, iż to co robimy na tych stronach to "zmniejszanie obszaru niepewności".

Jeśli chcemy wybudować GWC to zróbmy to popełniając jak najmniej błędów, które na tym etapie znajomości problemu z pewnością będą, a GWC jest nadal doświadczeniem ze względu na małą ilość danych praktycznych. Nawet Pan taniaklima, posiada wytyczne a nie projekt. Chwała, że ktokolwiek poświęcił mnóstwo czasu na zebranie i opracowanie tych danych.

Prawie na pewno zbudujemy GWC - które nie wiemy, a kolejne wyliczenia, osoby, która zna temat są bardzo pożądane.

Liczę na Ciebie Leon, jako cenny głos w dyskusji.

 

Karina

 

P.S.

Wszystkim na Forum życzę znalezienia dużo cennych informacji i jak najmniej objawionych wypowiedzi, szczególnie tych anonimowych. Oby ten wątek nie zamienił się w dyskusję anonimów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leon - tak, tak - koniecznie nie odstępuj od obiecanych obliczeń.

Liczę na nie i ja. Za miesiąc (albo na koniec zimy) mam w harmonogramie budowę GWC. Wytyczne taniejklimy już zaadoptowałem do moich wymagań kierując się raczejj intuicją i zdrowym rozsądkiem - chętnie upewnię się, że mnie nie zwodzą.

Dzięki z góry !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!!

 

Zakupiłem od taniejklimi ten projekt GWC. Jest to raczej projekt dla majsterkowicza niz projekt budowlany. Duzo w nim niewiadomych. POkazałem to mojemy projektantowi od wnetylacji, żeby wziął po uwagę taki gruntowy wymiennik. Potwierdził ze Gruntowy wymiennik to dobra rzecz (ponoc we Wrocławiu prof. Besler zajmował sie tym przez kilkanascie lat)ale z tej dokumentacji nic nie wynika poza dołem ze zwirem i majsterkowym spsobem rozporadzenia rur. Chociąz moze w primitywnych rozwiazaniach tkwi ich zaleta - powiedział.

Na pewno bedę się zwracał do Witka z prosbą o wyaśniejnie paru szczegółów w trakcie budowania GWC.

 

Teraz mam jednka inna sprawę we Wrcoławiu (gdzie mieszakm) rozmawiałem z dystybutorem central Mistrall. Potwierdził,że jest juz mozliwośc zamówienia central wentylacyjnych z mocniejszym wntylatorem ssącym, pokonującym opór złoża. jesli tak to odpada proble wentylatora w złozu. Nie wiem tylklo czy to jest oryginalne zastosowania producenta czy przeróbka dystrybutora (jest tez projektantem instalacji).

 

Pozdrawiam grzesiek

 

P.S. DO LEONA- tez prosze o naukowe wyliczenia. Jestem lekarzem ale kończyłem mat-fiz i wierzę w nauki ścisłe.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem januszek,

potrzebne są :

1. wymiennik, trzeba dobrać odpowiedni do wydajności,

2. wymiennik powinien być wymieniany na wkłąd letni - rury,

3. 2x wentylatory - wskazane BARDZO DOBRE np. 2x60 ( 80 )W,

4. miejsce na filtry z włókniny na wlotach,

5. ocieplenie rekuperatora np. płyty - wełna 5 cm,

6. fachowiec, który to polutuje,

7. sterownik najlepiej transformatorowy, ale na dobrą sprawę, to zwykły tyrystorowy ściemniacz ścienny powinien wystarczyć,

I coś jeszcze, bo faktycznie kosztuje to ok. 1000 zł

a u dostawcy 2500-3500 zł !

Więc co to jest, to jeszcze ???

 

Karina

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: KarinaZ dnia 2003-02-11 21:10 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...