Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KOSZTORYS


siua

Recommended Posts

CHCIAŁAM WZIĄĆ KREDYT NA BUDOWE DOMU W BANKU PKO BP. Potrzebny nam kosztorys. Osoba która jest u mnie kierownikiem może mi sporządzić taki dokument ale twierdzi że koszt który musi przyjąć za wybudowanie jednego m2 to 2.100 tzn jeśli nasz dom ma 170 m2 x 2100zł to kosztorys zrobi na 357 000zł. JESTEM ZŁA PONIEWAŻ MY CHCEMY DUŻO MNIEJSZĄ KWOTĘ KREDYTU.

Czy ktoś z was robił taki kosztorys???

AŻ MI SIĘ PŁAKAĆ CHCE!!!!!

Fndamenty i parter stawiamy za gotówkę a na resztę potrzebujemy kredyt (ale nie taką kwotę) Czy rzeczywiście ten kosztorys powinnien być sporządzony w taki sposób????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AŻ MI SIĘ PŁAKAĆ CHCE!!!!!

 

Żeby zaraz płakać? Spokojnie, damy radę ... :D

 

Odpowiadam na przykładzie mojego banku, czyli BPH. Tam wymagany jest nie kosztorys, a operat szacunkowy, czyli dokument wystawiony przez certyfikowanego rzeczoznawcę określający przyszłą wartość nieruchomości (ziemia + dom). Z przedłożonego przez nas wynika, że będzie to powiedzmy X. I fajnie, wystąpiliśmy o kredyt w wysokości równej naszej zdolności kredytowej, która kształtuje się na poziomie 80% X. I nie wykazując żadnego wkładu własnego otrzymaliśmy wnioskowany kredyt. Kto powiedział, że musisz brać kredyt na całą wartość inwestycji?

 

Skoro fundamenty i parter budujecie za gotówkę, czyli jak rozumiem ześrodków własnych, to wykarz je we wniosku kredytowym (uwaga! bank może oczekiwać potwierdzenia, czyli np. wyciągu z r-ku). A mieszkanie planowane do przyszłej sprzedaży? Jeżeli jest, to również jest wkładem własnym. Tylko ostrożnie, niech nie wyjdzie Ci ze masz za dużo, bo powiedzą, że nie potrzebujesz wnioskowanej kwoty Y, a tylko jej połowę.

 

Poza tym występując o kredyt zakładasz jakiś czas trwania procesu budowy (najczęściej 2, 3 lata), czyli musisz zapewnić sobie płynną dostępność środków równych faktycznej wartości inwestycji przez ten okres. Nie muszą być wszystkie zgromadzone na starcie. Wkładem własnym są również planowane oszczędności z zarobków uzyskiwanych w trakcie budowy. Tu możliwość manewru jest mała - to bank (każdy w inny sposób) szacuje ile jesteś w stanie odłożyć.

 

Możesz też sama zrobić kosztorys. Niech tylko Twój kierownik go podpisze. Wydaje mi się, że jedyne co bank wymaga, to podkładki ze stemplem osoby z uprawnieniami budowlanymi. Nie polecam jednak zbytniego zaniżania kosztorysu. Analitycy bankowi mają pewne rozeznanie. Metr kwadratowy nie musi kosztować 2 000,- PLN, może 1 500,- PLN. Ale już poniżej raczej nie, moim zdaniem.

 

Głowa do góry. Wszystko da się załatwić. Jak coś budzi Twoją wątpliwość to pytaj. Nie tylko na Forum, przede wszystkim w banku. To ich psi obowiązek odpowiedzieć na dręczące Cię pytania.

 

Powodzenia. Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wystąpiłem do PKO BP o kredyt.

Kosztorys możesz sporządzić sama, byle kierownik budowy go podstemplował. W BP (przynajmniej u mnie) mozna wliczyć w udział własny (oprócz standardowych rzeczy takich jak np działka, ogrodzenie, blaszak) także 6-ci miesięczne dochody netto obu małżonków, stan rachunków bankowych. Mieszkanie możesz wliczyć o ile masz już sprzedane potwierdzone aktem notarialnym. Jeżeli aktu sprzedaży nie było to nie można wliczyć w udział własny. To co ujmiesz w kosztorysie to ci później sprawdzą czy było zamontowane. Np jeżeli ujmiesz elewację zewnątrzną to ci to sprawdzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...