Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czapka na kominie - dawać blachę czy nie?


Recommended Posts

Witam

Mam dwa kominy:

- pierwszy z kanałem dymnym, gazowym i wentylacyjnym zakończony czapką betonową wylewaną na kominie - następnie posmarowany na górze takim mazidłem do uszczelniania tarasów

- drugi - z kanałami tylko wentylacyjnymi zakończony czapką styropianową (płyta 10cm grubości wyrzeżbiona tak aby miała spadki po obu stronach) pokrytą klejem.

 

Pytanie brzmi czy na te czapki należy dać pokrycie z blachy bądź inne, czy też można tak zostawić?

Obawiam się trochę zim i śniegu.

Proszę o pilną odpowiedź, gdyż akurat dekarze robią mi docelowe pokrycie (gont) i jeśli byłaby taka potrzeba od razu zrobiliby kominy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanie czy blacha barwiona bedzie estetyczna po kilku sezonach palenia w kominku ? I jedna rada : widziałem blache na kominie obrobiona tak że zmniejsza - redukuje wylot spalin , powstaja zawirowania i spadek ciagu. Polecam stosowanie nasady kominowejnp DRAGON . Darek B http://www.kafle-kominki.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie radzę dać blachę.

 

Jeśli malować, to tylko farbami do betonu - akrylowe o wysokiej zawartości spoiwa, na dobrze zagruntowane podłoże.

 

Inna mniej zalecana opcja, to żywica najlepiej poliuretanowa lub silikonowa z dodatkiem środka tiksotropującego, aby nie spływała ze skośnych powierzchni w czasie układania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vardo - no nie. Całkiem interesujące wykonawstwo. Teraz jestem właśnie na etapie jak zakończyć komin i mam dylemat. Nie chciałbym stosować żadnych obrotowych nasad kominowych na kanale dymowym a jedynie niewielki daszek kominowy i to najlepiej jakiś prostokątny i to taki który można by połączyć z rurą 200 mm. Nietety wybór jest mizerny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jedna rada : widziałem blache na kominie obrobiona tak że zmniejsza - redukuje wylot spalin , powstaja zawirowania i spadek ciagu. Polecam stosowanie nasady kominowej

Zastanawiam się, czy takie daszki jak na zdjęciu i jemu podobne nie wpływają negatywnie na ciąg w kominie - szczególnie w kanale dymowym ? Jeśli będzie jakiś wiatr, to wywieje spaliny spod tego okapu, ale gdy będzie cisza, ciąg w kominie może być hamowany ? Poza tym spaliny raz dwa zapaprzą to nakrycie na czarno i już takie ładne nie będzie. Rada z użyciem nasady kominowej jest jak najbardziej zasadna, bo nasada porządnej firmy nie zakłóci wypływu spalin, a w większości czasu raczej go wspomoże, na dodatek sama też może być ozdobą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Zastanawiam się, czy takie daszki jak na zdjęciu i jemu podobne nie wpływają negatywnie na ciąg w kominie - szczególnie w kanale dymowym ? Jeśli będzie jakiś wiatr, to wywieje spaliny spod tego okapu, ale gdy będzie cisza, ciąg w kominie może być hamowany ? ...

 

Ale jeżeli ktoś ma tego ciągu zbyt wiele? To nic, że do tego służy szyber aby zmniejszyć ciąg. Ja np. chciałbym tylko przykryć wlot do komina (27x27cm) by podczas ulewy nie wlewała się do niego woda to także mam zastosować obrotową nasadę kominową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np. chciałbym tylko przykryć wlot do komina (27x27cm) by podczas ulewy nie wlewała się do niego woda to także mam zastosować obrotową nasadę kominową?

Ja bym tak właśnie zrobił. Przecież wykonanie takiego daszka jak na zdjęciu też kosztuje. A jeśli wymiary, które podałeś dotyczą otworu dymowego, to komin jest spory i gustowne jego wykończenie nie musi być tanie. I jak pisałem poprzednio, gdy pogoda będzie niżowa, bez wiatru, z niskim ciśnieniem - dym zamiast bez przeszkód opuszczać komin będzie się snuł pod takim daszkiem i go osmali na czarno, co ładne z pewnością nie będzie.

A ten daszek ze zdjęcia chciałbym zobaczyć po sezonie grzewczym, bo teraz lśni nowością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek w sam raz dla mnie!:D

Właśnie kończymy stawiać kominy i trzeba pomyśleć o czapeczce.

Z własnego doświadczenia wiem, że trwałość czapki betonowej jest większa niż blaszanej. Jeśli ktoś chce ochrony na długie lata to najlepiej założyć na czapkę betonową blaszane pokrycie a za 15 lat można je bez problemu wymienić.

Dzięki Ci za te słowa maxymov!!! :D

 

Mam w projekcie czapkę betonową, blaszana niestety w ogóle nie pasuje do stylu mojego domu.

Może ktoś z Was wie, gdzie można zamówić, kupić takie czapki, chodzi mi o te bardziej stylowe,

takie jak to kiedyś na dworkowych kominach bywały?

A może można samemu je zrobić, wedle jakiejś formy, na ten przykład?

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w projekcie czapkę betonową, blaszana niestety w ogóle nie pasuje do stylu mojego domu.

Może ktoś z Was wie, gdzie można zamówić, kupić takie czapki, chodzi mi o te bardziej stylowe,

takie jak to kiedyś na dworkowych kominach bywały?

A może można samemu je zrobić, wedle jakiejś formy, na ten przykład?

Pozdr.

 

Wystarczy połączyć Twoją duszę artysty ze zdolnościami manualnymi mężą :lol: :lol: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...