Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Strop drewniany


Gość

Recommended Posts

Jaki przekrój powinny mieć belki na strop

Długość belki 9,5 m .Belka będzie na dł.4.5m oparta na ścianie nośnej(wewnętrznej).Jest to strop Pomiędzy drugą kondygnacją

a poddaszem.Poddasze chcę wykorzystać w przyszłościna

sypialnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o strop lekki, szkieletowy to:

belki szer. 38 mm, wys. 235 mm, w rozstawie osiowym 40 cm.

Drewno winno być suszone komorowo i czterostronnie strugane. Na belki położyć płytę OSB grub. 22 mm.

Nie szukaj belek długości 9,50 m., bo nie znajdziesz. Zastosuj belki o długości o połowę krótsze, zbijając je do siebie w miejscu ściany wewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomaszos,

porównaj koszt belki o długości 9.00 m a koszt belek 2 x 4,50 m, które w pełni spełnią Twoje wymagania.

Tym samym porównaj ilość zużytego drewna i koszt Twojego stropu, a stropu lekkiego szkieletowego.

W koszcie oczywiście uwzględnij suszenie komorowe i struganie.

I po co Ci te zwiększone koszty?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w tartaku nie miało znaczenia czy 2x 4,5 czy 1x 9m cena taka sama

 

Przy konstrukcji szkieletowej przekroje są znacznie mniejsze ale za to jest to budowa szkieletowa i idzie za to więcej mniejszych przekrojów. Generalnie zużycie drzewa jest podobne. Zaznaczam że u mnie w tartaku przekroje nie miały znaczenia tylko ilość drzewa w m sześć. W składach budowlanych bywa inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włąśnie,

Belka 9 metrów ma przekrój kwadratu pewnie jakieś 20cm, co daje 0,36 metra sześciennego.

Dwie belki 38 mm na wys. 235 mm o długości 4,5 metra dają 0,08037 metra sześciennego.

Różnica 4,48 raza na korzyść tych drugich.

Bo przecież płacisz za metr sześcienny drewna niezależnie od przekorjów i długości.

 

Jeśli nie mylę się w założeniu przekroju belek 9 metrowych i jeśli roztaw belek jest taki sam to za swoje 9m belki zapłacisz 4,5 razy więcej niż za lekki strop szkieletowy.

 

Oprócz Twojej decyzji dotykającej Twojej kieszeni jest jeszcez aspekt ekologiczny. Bo jeśli na Swój strop użyłeś 4 razy więcej drewna niż musiałeś to znaczy, że pozbawiłeś 3 inne rodziny budujące domy stropu "za darmo"...

 

Ekolog :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale trochę wkurza mnie rozpatrywanie na zasadzie książkowo-równaniowej. P. Wojciech ma rację jeżeli chodzi o domy szkieletowe - w domu o tradycyjnej konstrukcji ścian te 4 razy więcej drewna jest również 4-krotnie większym stężeniem dla sciam zewnętreznych, 4 x większa masa oznacza również mniejsze prawdopodobieńtwo "skrzypienia" stropu.

Ale to tylko moja subiektywna ocena...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belek stropowych nie robi się o przekroju kwadratu. To poprostu nie ma sensu. Stosuje się przekrój prostokątny. Jeszcze raz nadmieniam konstrukcja szkieletowa to więcej elementów o mnieszych przekrojach w mniejszych rozstawach. Ilości drzewa są podobne. Dochodzi jeszcze aspekt przestrzeni na poddaszu. Przy tradycyjnej więźbie jest go poprosu więcej, a przy szkieletowej może okazać się iż nie ma go dosłownie wcale. A przecież miejsce na poddaszu raczej nie jest sprawą do pominięcia.

Kwestia ekologii (może się komuś narażę) jest w tym przypadku nie na miejscu. Posiadacze kominków jesteście mordercy. Ile rodzin przez was nie ma dachu nad głową :wink:

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Tomaszos dnia 2002-11-15 07:49 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaa...

Ale się porobiło.

Czy ktoś może podać faktyczne dane na temat różnicy zużycia drewna między więźbą tradycyjną a szkieletową. Moje obilczenia były oparte na jakiś przybliżeniach więc zanim wejsziemy w dalszą dyskusję potrzeba nam więcej informacji od ludzi zajmujących się tym "na codzień".

 

Nie wiem na ile spinanie ścian jest istotne dla więźby i na ile jest to jej funkcja. W całkowitym ciężarze dachu sama więźba to chyba rząd 10% (tak zakałdam przy pokryciu na przykład dachówką). Jeszcze się nie spotkałem z taką funkcją więźby...

 

Skrzypienie podłogi na poddaszu nie do końca zależy od ciężaru (oczywiście, jak się wyleje wylewkę na drewniany strop to nie będzie skrzypaił :smile: ) ale najbardziej od sposobu połączenia podłogi z belkami stropu. Odpowiednio zrobione (filc, klej, guma,..) nie będdzie skrzypieć niezależnie od ciężaru więźby.

 

Widziałem na stronach http://www.eraga.pl więźby szkieletowe, które według producenta miały więcej miejsca niż tradycyjne więc jak to jest z tym miejscem ???

 

Jak ktoś pali w kominku belkami stropowymi to bardzo źle i zasługuje na "naganę" :smile: Ale jak pali odpadkami z tartaku, okorkami czy innym drewnem nietechnologicznym to dla mnie jest OK.

 

A narazić się komuś to nie ma powodów :grin: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam pytanie, może nieco naiwne, ale jestem laikiem w tych sprawach. Czy więźba szkieletowa to to samo co wiązary kratownicowe? My u siebie planujemy nieużytkowe poddasze, i stąd wiązary krat., ale chcemy na strychu wygospodarować miejsce na suszenie prania i ew. przestzeń na zabawy dla dzieci (w okresie letnim). Czy taka konstrukcja wiązarów wystarczy na nasze pomysły? Czy musimy jednak zrezygonować z wiązarów i dać strop drewniany. Czy ktoś ma u siebie wiązary kratownicowe. Proszę o wszelkie uwagi.

Pozdrowienia,

Gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda więźba jest możliwa do wykonania. Taką jak chcesz także. Spróbuj na stronie http://www.mitek.pl/images/WidoK3D_4.jpg.

 

Czy więźba szkieletowa to to samo co wiązary kratownicowe?

Nie, to nie to samo. Określenie "więźba szkieletowa" odnosi się raczej do konstrukcji dachu wykonanej z elementów grub. 38 mm i w rozstawie osiowym co np. 60 cm. Może być wykonana oczywiście jako wiązary, ale również jako dach krokwiowo-jętkowy.

Natomiast wiązary, jak to piszesz, kratownicowe tak samo jak masło maślane. Są lekkie wiązary dachowe (z elementów grub. 38 mm), albo kratownice dachowe. Jedno i drugie znaczy to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...