Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie TYNKI wewnetrzne ??? Prosze o porady


Recommended Posts

Dobry szpryc zwiększa przyczepność podłoża i zapobiega zjeżdzaniu tynku. Przed następną warstwą powinien dobrze przeschnąć. Mój majster przed nałożeniem tynku namaczał szpryc. Filc nakładał na wyschnięty tynk, ale też go zmaczał wodą. Jest też szkoła nakładania filcu na lekko związany tynk, ale jeszcze wilgotny.

 

Więcej o tynkach filcowanych można poczytać tu: http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=49310&highlight=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiu różnica między tynkami maszynowymi z agregatu a nakładanymi recznie polega głównie na sposobie narzucania tynku na ścianę. Albo agregat podaje rurą i sika na ścianę albo tynkarz rzuca zaprawę kielnią na ścianę. Jeden i drugi jest potem zacierany pacami ręcznie i wygładzany. Agregatem jest po prostu szybciej, jeśli pracuje dostatecznio dużo ludzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiu różnica między tynkami maszynowymi z agregatu a nakładanymi recznie polega głównie na sposobie narzucania tynku na ścianę. Albo agregat podaje rurą i sika na ścianę albo tynkarz rzuca zaprawę kielnią na ścianę. Jeden i drugi jest potem zacierany pacami ręcznie i wygładzany. Agregatem jest po prostu szybciej, jeśli pracuje dostatecznio dużo ludzi.

 

 

Czy tynki z agregatu nie są równiejsze, o bardziej jednorodnej konsystencji itd itp - co potem daje ich ładniejszy wygląd i lepsze właściwości póżniej? Pytam bo o tynkach nie wiem nic i się zastanawiam czy na siporeks od wew. dać czy zrobić tylko gładzią gipsową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu wybraliśmy cementowo-wapienne? - bo są w 100% naturalne. Poczytałem sobie o składach szpachli i tynków gipsowych i sporo tam dodatków "uszlachetniających", pytanie ile nie ujawniono :roll: ?

W kilku były wyszczególnione dodatki hydrofobowe - jeśli tak to jak ma taka ściana dobrze absorbować parę wodną?

 

O czym mówisz ? O naturalnym cemencie ?

To czysto chemiczny, syntetyczny wynalazek XiX wieku. Wypalanie klinkieru w ponad 1000 deg to natura ?Chyba, że w kraterze wulkanu... Zrzuty CO2 do środowiska?

 

Najważniejsze to dobre samopoczucie.

 

Jak chcesz mogę ujawnić ten tajemny skład dla tynku gipsowego;

gips półwodny ok.49%, ok. 50% piach kwarcowy, eter celulozy 0,2%, preparat odpieniający 0,1% , kwas organiczny (spożywczy) poniżej 0,1% - wszystkie dodatki łącznie ok. 1 %. i parę drobnostek , w lekkich dodatkowo ok.30% perlitu objętościowo.

 

Mechanizm działania preparatów hydrofobowych polega na zmianie kąta zwilżania, a nie tworzeniu błony. Stąd dyfuzja pary jest możliwa mimo hydrofobizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym mówisz ? O naturalnym cemencie ?

To czysto chemiczny, syntetyczny wynalazek XiX wieku. Wypalanie klinkieru w ponad 1000 deg to natura ?Chyba, że w kraterze wulkanu... Zrzuty CO2 do środowiska?

 

Najważniejsze to dobre samopoczucie.

 

Jak chcesz mogę ujawnić ten tajemny skład dla tynku gipsowego;

gips półwodny ok.49%, ok. 50% piach kwarcowy, eter celulozy 0,2%, preparat odpieniający 0,1% , kwas organiczny (spożywczy) poniżej 0,1% - wszystkie dodatki łącznie ok. 1 %. i parę drobnostek , w lekkich dodatkowo ok.30% perlitu objętościowo.

 

Mechanizm działania preparatów hydrofobowych polega na zmianie kąta zwilżania, a nie tworzeniu błony. Stąd dyfuzja pary jest możliwa mimo hydrofobizacji.

 

Ty mówisz o oddziaływaniu cementowni na środowisko, ja mówię o składzie. W tynku cementowo-wapiennym cementu jest przecież niewiele (przynajmniej u mnie).

Co do tych domieszek to mimo, że jak piszesz jest ich niewiele to właśnie one psują moje dobre samopoczucie. W dziedzinie chemii jesteś w porównaniu ze mną specem, ale... widziałem łazienki z gładzią gdzie woda wykraplała się na ścianach, a wcześniej przed położeniem gładzi tego nie było. Działo się to nawet wiosną i latem gdy okno było przez cały dzień uchylone. Może przyczyna leży gdzie indziej, ale te niewielkie dodatki plus takie spostrzeżenia bużą moje dobre samopoczucie.

 

Wracając jeszcze do cementu - czy potrafisz określić wpływ na środowisko produkcji tych wszystkich dodatków dodawanych do tynków i gładzi gipsowych? Czy są to technologie tak bardzo czyste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry szpryc zwiększa przyczepność podłoża i zapobiega zjeżdzaniu tynku. Przed następną warstwą powinien dobrze przeschnąć. Mój majster przed nałożeniem tynku namaczał szpryc. Filc nakładał na wyschnięty tynk, ale też go zmaczał wodą. Jest też szkoła nakładania filcu na lekko związany tynk, ale jeszcze wilgotny.

 

Więcej o tynkach filcowanych można poczytać tu: http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=49310&highlight=

 

Podsylam zdjecie pod opis Rafalka.

http://img237.imageshack.us/img237/1473/tynk2pd.jpg

Szpryc, powinnien miec minimum 3 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam, wlasnie jestem na etapie tynkow i wszystkim, ktorzy maja sciany zbudowane np. z delikatnego betonu komórkowego polecam t. cementowo-wapienne, 3-warstwowe. Nie dosc ze wzmacniaja ścianę, to jeszcze ostatnia warstwa (zacierane tzw. białko) sprawia ze ściana jest wyjatkowo gladka (prawie tj. przy gipsach). U mnie ekipa "narzuca" tynki specjalnym agregatem - wtryskuje je na sciane pod sporym cisnieniem, co sprawia ze kazda szczelina jest wypelniona. Nie korzysta przy tym z gotowych mieszanek sprzedawanaych w workach, ale osobno przygotouje mieszanke (wczesniej zlasowane wapno, piasek i cement). Ogladam ich efekty i jestem pod OGROMNYM WRAŻENIEM - godni polecenia. Pracuja w w-wie i okolicach.

 

Jezeli ktos jest zainteresowany - p. Wieslaw (506) 025 157 (osiagalny po 20:00)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafałek, żeby jeszcze Ci posuć dobre samopoczucie, to do cementu dodaje się tego koszmarnego gipsu i czasami rakotwórczych popiołów... W zależności od gatunku.

 

Ale 100% naturalnych (popiołów - z naturalnego spalania naturalnego węgla). A natura niestety też ma wbudowaną w siebie naturalną promieniotwórczość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś lubi tynki idealnie gładkie to gipsowe, jesli lekko chropowate to cem-wap. My wolimy te drugie. Mielismy super ekipe, tynk robili na budowie, nakładali ręcznie, na koniec 3 warstwa z piasku kwarcowego, efekt super, bardzo równo, bardzo gładko, ale jest niewielka chropowatość, tynki prawie białe, wygladaja jak po malowaniu, tylko cena spora - 13,5 za m2, ale warto było, zewnętrzne też zrobią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm.. z ta chropowatoscia jest tak, ze tynki gipsowe sa gladkie jak lustro, a dobrze dotarte cem-wap (zaznaczam dobrze dotarte) maja delitakną "chropke" prawie niewyczuwalna. Co do ceny.... :

- robocizna - 12-13zł/m2

- materiały - ok. 4-5zł/m2 (ocziwiscie nie z gotowej zaprawy, a "krecone" na budowie".

Najtansze tynki gipsowe z agregatu to 20-22zł/m2 + wydatek na listwy prowadzace (a idzie ich sporo) + narożniki.... czyli robi sie "troche" wiecej...

W przypadku ekipy, ktora robila u mnie, "listwy" prowadzace robione byly z cementu a narozniki byly wstawiane tam gdzie to bylo niezbedne (np. nie bylo potrzeby przy oknach, bo same tynki sa wyjatkowo twarde).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...