Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

co lubi irga ???


Recommended Posts

IRGA (Cotoneaster)

 

Odmiany i ich zastosowanie

 

 

Cotoneaster waterei "Exburiensis"

Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i zróżnicowanej rodziny różowatych. Na świecie (głównie w Europie, Azji i Afryce) występuje ponad 60 gatunków irgi. Są to przeważnie rośliny niezbyt wymagające, rosnące na kamienistych, ubogich glebach. W Polsce w stanie dzikim występuje irga zwyczajna (Cotoneaster integerrimus), irga czarna (Cotoneaster niger), oraz irga kutnerowata (Cotoneaster nebrodensis). Wiele innych gatunków uprawianych jest w ogrodach, ze względu na dużą dekoracyjność tych roślin, będących szczególnie wartościową ozdobą w okresie jesienno - zimowym.

 

Irgi są najczęściej krzewami o niewielkiej formie wzrostu, rzadko występują w postaci niewielkich drzewek. W zależności od gatunku, mogą być uprawiane jako żywopłoty, rośliny okrywowe, bądź jako pojedyncze egzemplarze. Nadają się również do uprawy w doniczkach i skrzyniach. Szczególną popularnością cieszy się irga pozioma (Cotoneaster horizontalis), znakomita do ogrodów skalnych oraz na niewielkie trawniki. Wyróżnia ją kobiercowata forma wzrostu, dekoracyjne, czerwone owoce i różowobiałe kwiaty. Owoce utrzymują się jeszcze długo po przekwitnięciu i opadnięciu liści, dzięki czemu mogą stanowić cenne pożywienie dla ptaków w okresie zimowym.

 

Warunki uprawy

 

 

Cotoneaster salicifolius "Herbstfeuer"

- jesienią ten bujny krzew wyróżnia się

przepięknym ubarwieniem liści i owoców

Gatunki zimozielone możemy uprawiać zarówno na stanowiskach słonecznych jak i półcienistych. Natomiast gatunki zrzucające liście w okresie zimowym, wymagają stanowisk w pełni nasłonecznionych. Ważne jest aby stanowisko było suche, gdyż irgi nie znoszą nadmiaru wilgoci. Wymagania glebowe nie są zbyt wygórowane. Gatunki spotykane w Polsce mogą rozwijać się na kamienistych zboczach, piargach, czy w szczelinach skalnych. Zaleca się gleby zasadowe bądź obojętne. Irga pospolita i kutnerowata preferuje podłoża wapienne.

 

Gatunki tracące liście, można przycinać latem, po kwitnieniu. Gatunki zimozielone przycinamy wiosną, aby pobudzić krzew do intensywniejszego wzrostu. Wycinamy głównie martwe fragmenty pędów i ewentualnie przerzedzamy zbyt zagęszczone pędy młode. Irgi możemy rozmnażać przez sadzonki niezdrewniałe, oraz sadzonki półzdrewniałe z piętką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...