Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Linia wysokiego napięcia nad działką


antolek

Recommended Posts

Witam,

czy ktoś spotkał się z problemem lini wysokiego napięcia nad działką. Chcę kupić działkę (dużo większą niż mi potrzeba), zrobić podział i resztę sprzedać. Nad częściądziałki przebiega linia wysokiego napięcia.

Czy prawo budowalane (energetyczne ??) mówi coś o takim przypadku ??

Czy można pod tym budować, czy taki kawałek ziemi trzeba przeznaczyć na straty.

 

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź

 

Pozdrawiam

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy istnieją jakieś przepisy regulujące ile metrów od linii nie można budować, ograniczenia wysokościowe. Czy bezpośrednio pod linią trzeba zostawić pas pusty ?? Jakiej szerokości ??

 

Może ktoś się z tym problemem spotkał.

 

Pozdrawiam

A.

W planie miescowym robiąc klientowi opracowanie geodezyjne miałem podane 20m od osi lini WN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, dzięki

dzięki wielkie wszystkim. Obliczyłem sobie że ta linia z działki może mi zabrać nawet 25% powierzchni działki - teren ten trzeba zapisać w straty :(

 

A miało być tak fajnie, ale po raz kolejny się okazuje, że jak coś jest okazyjnie to zawsze jest feler :) :D

 

Pozdrawiam

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam przykład z miejscowego planu zagospodarowania miasta Tuszyna koło Łodzi

8.Następujące maksymalne szerokości stref bezpieczeństwa dla tras przebiegu napowietrznych linii elektroenergetycznych:

1) dla linii 110 kV - 40 m,

2) dla linii 220 kV - 60 m,

3) dla linii 2 x 400 kV - 90 m,

4) dla linii 15 kV - 15 m.

9.W strefach bezpieczeństwa plan ustala:

1)zakaz lokalizacji budynków na stały pobyt ludzi i innych funkcji chronionych

2)możliwość lokalizacji innych obiektów po uzyskaniu opinii Zakładu Energetycznego lub Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

10.Przebudowa istniejącej sieci elektroenergetycznej, która koliduje z projektowaną zabudową i układem komunikacyjnym może być zrealizowana przez właściciela sieci(Przedsiębiorstwo Energetyczne) na koszt podmiotu, który tę zmianę powoduje , po zawarciu stosownej umowy o przebudowę sieci.

Takie normy są ustalone na podstawie norm przyjętych o dopuszczalnym natężeniu pola magnetycznego wynoszącego 80A/m kw., które obowiązywały do 2003r. Norma ta została zostrzona do 60A/m kw.

Uważam, że te wskazane strefy bezpieczeństwa w pełni nie odzwierciedlają zagrożeń istniejących od tych linii energetycznych. Podjąlem się sprawdzeniu istniejacego pola magnetycznego dla linii dwutorowej 220kV, gdzie mój miernik ME 3030B firmy GIGAHERTZ SOLUTIONS wykazał przekraczalne natężenie 2000nF w odległości 150 m od zewnętrzego przewodu tej linii w poziomie na gruncie. Wskazuję, że w wielu publikacjach takie natężenie pola magnetycznego wskazywane jest jako szkodliwe dla zdrowia. Dotyczy to stałego przebywania w takim polu magnetycznym, a więc np. przy zamieszkiwaniu.

W sprawie np. BHP budowy obiektów w pobliżu linii WN i SN istnieje rozporządzenie ministra infrastruktury zabraniające prowadzenie prac budowlanych w pobliżu linii energetycznych będących pod napięciem. Dla linii 15 kV nie wolno prowadzić prac budowlanych w odległości 5,0 m od zewnętrznego przewodu linii w linii poziomej na gruncie.

Uważam, że kupienie terenu nawet dużego w celu podziału pod działki z linią WN trzeba dobrze sprawdzić z miejscowym planem zagospodarowania. Istnieją przepisy ograniczające prawo zabudowy dla takiego terenu nawet dla innej infrastruktury.

Najważniejszym jest argument, że nawet jak podzielisz ten teren na działki to potencjalni nabywcy tych działek moga zakwestionować wartość rynkową tych nieruchomości wskazując na istnienie w pobliżu przebiegającej linii WN. Świadomość społeczeństwa wzrasta o istniejącym zagrożeniu ze strony linii energetycznych WN, a nawet SN. Kupując teren z przeznaczeniem na działki musisz zapewnić im dostęp do drogi. Dlatego licz dodatkowe straty na drogi, które przechodzą z mocy prawa na własność gminy. Drogi takie też muszą w/g planu zagospodarowania mieć odpowiednią szerokość. Z reguły przyjmuje się 10,0 m pas pod drogi dojazdowe. Dlatego dobrze zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który powinien dokładnie wskazać Ci jak można podzielić ten teren na działki. Jeżeli nie istnieje plan zagspodarowania to powinny być ustalenia do studium miejscowego planu zagospodarowania, określające możliwości podziału tego terenu. Może okazać się, że plan nie dopuści do podziału tego terenu na działki, gdyż teren jest przeznaczony na teren typowo rolniczy. Wtedy tylko będziesz mógł przeznaczyć na dzialkę siedliskową z ograniczoną zabudową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...