Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

OGRZEWANIE PROMIENNIKOWE ???!!!


Rafcio555

Recommended Posts

On 2003-01-23 20:38, tcic wrote:

I jeszcze jedno. Strone CCC ogladalem. Inne strony rowniez.

Pisalem o tym duzo wczesniej zastanawiajac sie dlaczego wszystkie propozycje rozwiazan z promiennikami dotycza: hal sportowych, biur, kosciolow, urzedow, itp.

Nie znalazlem (poza eco-partner)zastosowan w domu.

Jedynymi "namacalnymi" wlascicielami sa uczestnicy niniejszego watku na forum.

 

Ja np. niechciałbym żeby ktoś fotografował moją chatę tuż po montażu promienników.To byla gimela :smile: Ściany,sufit rozryte,trzeba tapetować,malować.

Mi się wydaje że to dlatego brak jest fotek.Pozatym nie wydaje mi się żeby była jakaś różnica pomiędzy biurem,urzędem a mieszkaniem. Różnica jest pomiędzy np. halą sportową a mieszkaniem.Ale decyzja należy do Ciebie.Osobiście polecam do mieszkań.

 

No i wydaje mi się, że skoro są produkowane obrazy grzejące promiennikowe to są one przeznaczone do mieszkan.

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: rafcio555 dnia 2003-01-23 21:35 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 261
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

On 2003-01-23 20:01, Ryszard1 wrote:

>– używasz określenia „świeci promiennik”. One nie świecą jak >żarówka, nie wydają żadnego światła.

 

Czy jako promienni moga byc uzywane zarowki ?

Mialem kiedys taka, specjalna.Swiecila b.slabo, ale grzala mocno.

Byla na 220 V i miala z tylu odblysnik.

Ciekawe czy sa jeszcze takie do dostania w sklepach bo koszt

takiego ogrzewania bylby znikomy.

Znalazlem cos na www, ale nie jestem pewny czy by sie nadawalo :

 

http://www.polamp.pl/promienniki.html

 

 

No, właśnie.

Zwykła żarówka jest nnaprawdę dobrym promiennikiem podczerwieni, zamienia w nią 95% energii elektrycznej, te 5% które idzie na światło widzialne... to jakby efekt uboczny.

A te promienniki to żarówki o niższej temperaturze żarnika. Ktoś tam kiedyś pisał że promienie krótkofalowe są zdrowsze, i dobrze żeby było choć trochę widzialnego światła...

Taki promiennik miała dokładnie moja babcia. 30 lat temu. A żeby jeszcze mniej dawał po oczach, miał ciemnoczerwone szkło.

Poszukam takich w sklepach. Powinny kosztować kilkanaście PLN/sztuka... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś w sklepie z oświetleniem firmy Osram (świeci i grozi.. :wink: )

Promiennik typu żarówka z ciemnoczerwonym filtrem o mocy 250 W kosztuje u nich 28 złotych. Świeci ciemnoczerwonym światłem. Nie kupiłem, bo powiedzieli że nasze polskie są dwukrotnie tańsze - do tesowania poszukam wyyrobu z Polamu.

W małym sklepiku obok rzeczywiście były polskie, ale 175 W i bez filtra, świeciło toto światłem widzialnym jak 60-watowa żarówka - do ogrzewania domu cokolwiek bez sensu, podobno - są doskonałe do suszenia marihuany. Tak mi je sprzedawca reklamował - nie wiem czy się śmiać czy płakać.

----------------

Z innych ciekawostek, w sklepie Osram mieli żarówkę, kombinację lampy kwarcowej z żarnikiem, daje toto podobno światło o widmie słonecznym, wraz z ultrafioletem i podczerwienią. 300W. Bagatela - 140 złotych. Rzeczywiście świeci biało, dość jasno. Może i warto mieć na zimę taką lampę...

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-01-24 16:55 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale odbieglismy od tematu....

Zarowki - ciekawa rzecz, ale czy w koncu KTOS "zapoda argument za zastosowaniem promiennikow zamiast konwektorow", jesli roznica w inwestycji jest 4,500 (3.000 konwktory - 7,500 promienniki)?!

Zalozenie: grzejemy w taryfie G12 !

Kurcze - musze pojac jakas cecyzje. Zna sie ktos na tym na tyle, zeby rzeczowo odpowiedziec na moje pytanie?

Ale konkretnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by Ci tu napisać decydującego ......... .

Mi się jednak wydaje że gdy będziesz miał promienniki to jednak szybciej nagrzejesz dom. Wydaje mi się że konwektory mają wydajność jak np. piec z grzałkami elektrycznymi. Mimo iż będziesz miał większą moc konwektorów to tak wolniej będzie grzało się mieszkanie. Zainwestuj więcej promienników w salon. Po przyjeździe z urlopu, będziesz miał ciepło szybko w salonie, a nie musisz od razu mieć 24stopni w sypialni. Najważniejsze, że będziesz miał ciepło w salonie, napalisz jeszcze w kominku i za te kilkanaście minut będziesz miał temp. wystarczalną w całym domu. Ja bym w ten sposób to rozwiązał. Mi się wydaje że 40W/m2 to jednak jest wystarczająco. Promienniki bardzo szybko się nagrzewają - jakieś 20-30minut i mam max. nagrzany promiennik, ciepło roznosi się z góry i szybciej nagrzeje się dom.

W jednym z biur jak pracowałem to były konwektory elektryczne to wolno się nagrzewały. 1000W-atowy konwektor grzał 15m2 biura. W nocy była temperatura ok. 10st.C, natomiast żebyśmy musieli ściągnąć kurtki do jakiś 17st.C to musieliśmy siedzieć ok. 1-1,5godz.

Nie wiem też czy w konwektorach jest w woda, ale to spowoduje kamień i kilkanaście lat i będziesz zmuszony odkamieniać. Pozatym jak już pojawi się mała warstwa kamienia to już zmniejsza przewodzenie ciepła.

No i przy konwektorach przy podłodze będziesz miał 20st.C a pod sufitem jakieś 30C. Przy promiennikach będzie to różnica 2-3st.C U mnie na najwyższej szafie jest 23st.C, a na podłodze 21,5st.C.

Żeby promienniki objęły całą powierzchnię salonu to zainwestowałbym w ładną lampę z wentylatorem - Co Ty na to??

 

Nie wiem, co jeszcze Ci powiedzieć, ale ja bym się jeszcze raz zdecydował na promienniki. UWOLNIJ WYOBRAŹNIĘ i pokombinuj różne kolory. Np. żółte ściany, gdzieś tam lekko niebieskie promienniki (może ułożone w jakąś szachownicę, albo 3 promienniki ułożone jak gwiazda 3-ramienna (nie wiem czy rozumiesz?).

Tyle moich pomysłów i "plusów".

Pozdrawiam

Zbyszek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylem dzis w Media-Markt, w Niemczech, dokladnie w Schwed.

Znalazlem tam promiennik, podobny jaki spotkalem w Castoramie.

Mial podobne wymiary (80x50x10 cm) i moc : 500/1000/1500 W.

Rowniez mial regulacje temperatury. W srodku bialej dziurkowanej

obudowy byla czarna plyta. Mial wentylator i podswietlanie.

Ciekawe ze mial tez opis m.in.po polsku.

Cena to 119 Euro czyli ok. 500 zl. Mozna go znalezc na stronie

producenta : http://www.honeywell-hcp.com

Wydaje mi sie ogladajac oferte z polskiej Castoramy, ze ten model

o ktorym pisalem wczesniej (o mocy 1200 W) za 378 zl jest

ciekawszy,

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrażę swoje zdanie .

Mimo wielu zalet ogrzewania promienikowego - szybko , tanio i

skutecznie - to po przejrzeniu wielu stron www. uważam , że

nadają się do ogrzewania obietów komercyjnych , a nie naszych

" ognisk domowych ". Dlaczego temat ogrzewania promiennikowego

jest tak nie popularny. Dlaczego nie ma w marketach kilku

modeli promienników. Dlaczego firmy specjalizujące się w

ogrzewaniu elektrycznym podchodzą do tego z dużą rezerwą.

Zibi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One są popularne w obiektach komercyjnych typu hale, kościoły, bo tam nie trzeba grzać ciągle i nie trzeba grzać całej kubatury. Ciepło daje się wtedy, gdy są ludzie (godziny pracy sklepu, biura, czas nabożeństw w kościele), potem się je wyłącza.

 

W domu i tak nie można sobie pozwlić na wychłodzone meble i ściany, więc czy promienniki, czy co innego, i tak trzeba ciągle grazć. Parę % oszczędności może wynikać jedynie z nieco chłodniejszych sufitów i powietrza - dla mnie z szacunków wyszło do 20%.

 

Od czasu gdy znalazłem te żarówki, odpuszczę sobie chyba płytowe promienniki. Konwektory są o dwie klasy tańsze, dodam do nich żarówki, koszt instalacji żarówek pomijalny, mam zalety obu systemów w jednym i nie mam płyt na suficie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowilem zobaczyc co w sprawie promiennikow jest w polskim

Media Markt w Szczecinie. O dziwo byly dostepne 2 modele.

Jeden lepszy z czarna plyta w bialej dziurkowanej obudowie

podobny jaki spotkalem w MM w Niemczech i w polskiej

Castoramie. Byl w cenie ok. 600 zl, moc 750/1500 W. Poprosilem

o wlaczenie. Doslownie za chwile czuc bylo cieplo, obudowa

byla chlodna. Podobno po pol godzinie plyta w srodku robi sie

lekko czerwona ale tego nie doczekalem. Mial on rowniez regulacje

temperatury. Ten opisywany wczesniej z Castoramy byl tanszy.

Obok staly 2 modele juz produkcji polskiej. Byly innego typu,

skladaly sie z rurek szklanych ktore rozgrzewajac sie do

czerwonosci promieniowaly podczerwien. Jeden drozszy model mial

3 takie rurki a drugi 2. Ten lepszy mogl obracac sie samoczynnie

co zwiekszalo zakres grzania. Moc jego to 3x400 W .

Ceny odpowiedno ok. 180 zl i 80 zl. Czy ktos moze cos

wiecej ze strony praktycznej powiedziec o tym typie

promiennikow bo cena jest atrakcyjna w porownaniu z tymi

"plytkowymi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenie z marketami nie jest za pozytywne i nie kupuje "środków trwałych" w marketach. Kupiłem tv w Media Markt i od początku miałem z nim problemy, rower podobnie jeszcze chcieli mnie obarczyć winą,ale mniejsza z tym.

To mogą być jakieś podróbki - widziałem taki ładny grzejniczek,który też szybko się rozgrzewał,świecił lelkko na czerwonawo itp.,ale ja już znam uczucie promieniowania.

Jak byś był,w MM to poproś jeszcze raz o włączenie tego piecyka.Jak sie chwilę rozgrzeje to zrób krok w tył i zamknij oczy.Jeżeli będziesz czuł sie jak na plaży by Ci słoneczko świeciło to musi to być promieniowanie.Jeżeli będzie ciepło "żrące", wysuszające to nie są to promienie.

Zbyszek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w takim razie jeśli nie promienie, to co?

-------------------------

Jutro kupię do testowania żarówkę promieniującą podczerwień - muszę ją wypróbować - podzielę się wrażeniami. Jeśli wypadnie OK, znajdzie na pewno swoje miejsce w łazienkach (zapalana na czas kąpieli) i pomieszczeniu gospodarczym. Akurat w tych miejscach nie mam zamiaru sterować nimi automatycznie. Będą normalne wyłączniki jak do oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze wrażenie: ZA DUŻO widzialnego światła. Pokój skąpany jest pomarańczową poświatą, przy której można spokojnie czytać książkę.

 

Żarówka jest firmy OSRAM i ma 250 W. W odległości metra od niej czuć przyjemne ciepło jak od słońca. Niestety, już dwa metry od promiennika ciepła odczuć się praktycznie nie daje. Za mała moc.

 

Zobaczymy, co się stanie z temperaturą w pokoju, w którym świeci. A jutro zamontuję ją w łazience, 2,5 m2 i zobaczę czy i jak się będzie podnosić temperatura i jakie nędą wrażenia z kąpieli.

 

No i obejrzę jeszcze wyroby Philipsa. Potwornie drogie, ale może mniej świecą w widzialnym paśmie.

 

Testowana żarówka Osram w każdym razie za mocno świeci, żeby grzać nią pokoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dzis jeszcze raz wybralem sie do Media-Markt zobaczyc promienniki kwarcowe. Udalo mi sie poprosic pania o wlaczenie obu tych tanszych modeli. Ten lepszy, drozszy ma 3 prawie niewidoczne rurki kwarcowe osloniete siatka. Od razu po wlaczeniu zaswiecil lekkim czerwonym swiatlem i mozna bylo poczuc cieplo tak jakby od slonca. Swiecenie to przypominalo blask kominka i mogloby go w ciemnosci udawac. Szkoda ze nie maja te promienniki regulacji temperatury a tylko przelaczniki mocy. Ten drozszy za ok. 140 zl mial przydatne obracanie ktore zwiekszalo zasieg. Oba mialy czule wylaczniki pochylenia. Wystarczy lekko je odchylic a zaraz sie wylaczaly, tak wiec nie nadaja sie one do powieszenia pod sufitem. Taka pozycja podobno zapewnia najlepsze pokrycie cieplne pomieszczenia - szkoda.

Producentem jest polska firma ROMIX a oznaczone byly PR20 i PR10.

Wg mnie jest to chyba najciekawsza oferta na rynku, pod warunkiem ze beda one staly na podlodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testów cd.

 

Godzina świecenia w otwartym pokoju o powierzchni 12 m2 spowodowała wzrost temperatury o niecały stopień Budynek jest murowany - o dużej pojemności cieplnej. Chyba beton komórkowy, ale nie mam pewności. Ścianki działowe z ceramiki.

 

Wkręciłem żarówkę w łazience o powierzchni trochę ponad 2 m2. (140x180). Trochę niekorzystnie, bo w istniejącej oprawce świeci poziomo w kierumku drzwi. Mimo to w takim małym pomieszczeniu jej włączenie powoduje natychmiastowe odczucie ciepła. Prawdę mówiąc i światła wystarczy też. Tym razem na wzrost temperatury o 1 stopień czekałem 15 minut. Zobaczymy, co będzie za godzinę. Wyjściowa temperatura przed zaświeceniem lampy wynosiła 27 stopni, obecnie, po 20 minutach świecenia, mam 28,5

 

---------------------------------------------------------------

Żeby tego rodzaju promiennikami grzać pomieszczenia w domu, koniecznie potrzebne są filtry które zatrzymają światło widzialne. Leżąc na łóżku pod żarówką można poczuć się jak nna słońcu na plaży - grzeje, ale i świeci w oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...