Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

OGRZEWANIE PROMIENNIKOWE ???!!!


Rafcio555

Recommended Posts

Wracając do konwektora.

Mam w pracy konwektor 2000W z wentylatorem, którym dogrzewam mój pokój biurowy (ok 9m2 i 2,5m wys.)i muszę stwierdzić, że zainstalowanie jednego promiennika 600W dało by podobny efekt (wieszająć centralnie na suficie bezpośrednio nad biurkiem). Z tego wynika, że potrzeba mniej mocy na m2 i grzanie jest tańsze. Tylko, że konwektor kosztował 2 razy mniej...

Zaletą promiennika (którą zauważam) jest to, że poczucie ciepła od promiennika nie powoduje suchości powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 261
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

OK, czyli podsumowujac Twoje doswiadczenie.

1. Jesli mieszkanie ma powyzej 2,5 m wysokosci potrzebne jest zastosowanie promiennikow sredniotemperaturowych, a te wystepuja w wersjach od mocy 1200W wzwyz.

 

2. Promiennikow musi byc duzo (ilosciowo), aby pokryc promieniowaniem powierzchnie miszkalna, gdyz zapewniaja ciepelko bardziej miejscowo. (i tu martwi mnie minimalna moc promiennikow sredniotemperaturowych oraz ewentualny koszt inwestycji)

 

3. Faktycznie wyglada na to, iz sa "sprawniejsze" od konwektorow i daja "milsze" uczucie ciepla.

 

4. Jakosc wykonania - najwyzej przecietna.

 

Czy cos pominalem?

Dzieki za informacje.

A na koniec zasadnicze pytanie:

Podobaja Ci sie te wynalaki? Kupilbys je jako zrodlo ogrzewania domu? Czy stales sie bardziej sceptyczny...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli promiennik wbuduje się w sufit podwieszany to będzie on wyglądał przyzwoicie. Jak już go powiesiłem na ścianeie to nie wygląda źle. Jednak mam wątpliwości co do jakości wykonania technicznego. Użyte materiały są naprawdę tanie (zwłaszcza te zewnętrzne, może wewnątrz jest jakiś skarb) i powtórzę, że cena powinna byc zdecydowanie niższa. Jednak wynalazki i nowości kosztują. To też trzeba zrozumieć.

 

Jeśli chodzi o to czy się zdecyduję na promienniki...

Myślę, że jako dogrzanie to tak. Podstawowe to będzie kominek i rozprowadzenie ciepła, może zdecyduję sie na pompę ciepła (można ją kupić u krajowych producentów za niewielkie pieniądze).

 

Promiennik będę testował dalej i od czasu do czasu opiszę co słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odebrałem promiennik 1,6 kW z Termaru. Jest piękny - marmurowa płyta nagrobna 130x60cm i waży dużo, bo we dwóch było cieżko go podnieść. A tak na serio - na prawde mi sie podoba, alo po tym co tu czytam w tym watku to nie wiem czy zdecyduję się na takie ogrzewanie do całej chałupy.

No nic, jutro montaż i zobaczy się. Odezwę się wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tomgor i tcic: NARESZCIE jakies realne dane!

mieszkam w starej kamienicy, h=3m, i mam zainstalowane 176w/m2

smiech pusty mnie ogarnial jak czytalem ze ktos tam ogrzewa promiennikami 80m2 w starej kamienicy :grin: z nieszczelnymi oknami :grin:D za rownowartosc jednej paczki fajek dziennie :grin:DDDDD

tomgor, czekam az dopiescisz swoje urzadzenie i podasz dokladne czasy pracy

 

pozdrawiam

piotr

 

'are you experienced? i am' (in electrical heating :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie - nareszcie w naszym watku zaczyna sie robic ciekawie i konkretnie.

Tomgor, masz jakies namiary na polskiego producenta pomp ciepla?

Nawet sie nie przymierzalem do tematu, bo z gory zakladalem, ze to "kosmiczna inwestycja" i w domu, ktory ma kilka kilowatow strat ciepla poprostu bez sensu.

Ale jesli znalazloby sie rozwiazanie nie za kilkadziesiat tysiecy - moze warto sie temu przyjrzec.

Na razie zakladam, ze ogrzewam kominkiem + DGP a jako uzupelnienie (i podrzymanie podczas wyjazdow) - ogrzewanie elektryczne (promienniki lub konwektory).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anonimowy Piotrze masz rację. Na chłopski rozum każde urządzenie grzewcze musi najpierw pokryć straty energi wynikające z nieszczelności termicznej budynku. Może dopiero po pokryciu tych strat ogrzewanie o każdy 1 st jest tańsze przy promienniku. nasuwa się kolejny wniosek, że promienniki mogą się sprawdzić w nowych budynkach, dobrze izolowanych jako np. dodatkowe żródło ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

TOMGOR – zrobiłeś WIELKI błąd montując termostat niedaleko promiennika. Termostat odczuwając ustawioną temp. przez Ciebie wyłącza promiennik, a reszta pomieszczenia jest chłodniejsza. Poza tym wyłączając ogrzewanie gazowe w całym mieszkaniu (nie mając drzwi) to próbujesz ogrzać promiennikiem 600W CAŁE MIESZKANIE!!! Powieś „szmate” J w drzwiach i czekaj na rezultat. Inaczej nie masz szans ogrzać tego pomieszczenia. Nie wyłączaj ogrzewania gazowego w całym domu tylko zakręć kaloryfery w pokoju gdzie masz promiennik. Firma Rotal powinna powiedzieć Ci takie proste rozwiązanie a nie wciskać następny towar.

Jeżeli chodzi o moją wysokość to ja mam 2,8 – 2,9m. Niskotemperaturowe są wystarczające. Jeżeli zamontowałbyś 1200W (średnio temp.) to pod promiennikiem byłoby rożno J . Zdecydowanie za gorąco w jednym miejscu – musiałby być wentylator rozprowadzający temp.

TCIC - przy największych mrozach nie mam żadnych problemów z ogrzaniem domu. Fakt że promienniki pracują dłużej, ale dają sobie rade bez żadnych problemów.

Pozdrawiam

Zbyszek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek ma doswiadczenie z promiennikami i stwierdza stanowczo, ze 60W /mkw powinno sobodnie wystarczyc (taz ma wysokie mieszkanie w starym budownictwie), czyli na twoj 14 metrowy pokoj powinienes miec promiennik ok 850W, ale poniewaz takiego nie ma, to pewnie powinienes miec 2 pormienniki:

1x600 W oraz 1x300 W. Wtedy faktycznie sytuacja pewnie znacznie by sie poprawila.

Ale z niecierpliwoscia czekamy na dalsze Twoje spostrzezenia. !!!

Pozdrawiam

 

Kurcze - zaczalem to znow przeliczac pod wzgledem inwestycyjnym.

Inwestycja w ogrzanie Twojego 14 metrowego pokoju:

2 promienniki o tej mocy kosztuja: 525 PLN + 380 PLN + 65 PLN (programator)= 975 PLN

1 promiennik 1200 W + programator kosztuje: 800 PLN

1 konwektor 1000 W np. Atlantic kosztuje 281 PLN (z programatorem elektronicznym).

 

I znow to samo pytanie:

 

Po jakim czasie, i czy wogole, zwroci sie w kosztach ogrzewania pokoju o powierzchni 14 m kw roznica w cenie wynoszaca od 520 - prawie 700 PLN !!!!!

I czy wogole jest mozliwosc odpowiedzi na to pytanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-08 14:24, tcic wrote:

Kurcze - zaczalem to znow przeliczac pod wzgledem inwestycyjnym.

Inwestycja w ogrzanie Twojego 14 metrowego pokoju:

2 promienniki o tej mocy kosztuja: 525 PLN + 380 PLN + 65 PLN (programator)= 975 PLN

1 promiennik 1200 W + programator kosztuje: 800 PLN

1 konwektor 1000 W np. Atlantic kosztuje 281 PLN (z programatorem elektronicznym).

I znow to samo pytanie:

Po jakim czasie, i czy wogole, zwroci sie w kosztach ogrzewania pokoju o powierzchni 14 m kw roznica w cenie wynoszaca od 520 - prawie 700 PLN !!!!!

I czy wogole jest mozliwosc odpowiedzi na to pytanie?

A dlaczego nie rozwazysz uzycia promiennikow innego typu, tj. "rurkowych" czyli halogenowo-kwarcowych ?

Takie kosztuja ok 100 zl i maja moc ok 1000 W.

Dokladnie, nawet dzis widzialem je w Media-Markt sa 2 typy :

z 2 rurkami, 2x500W za 79 zl i lepszy bo samoczynnie obracany, z 3 rurkami, 3x400W po 119 zl.

Rurki te sa lekko czerwone w czasie pracy.

W Castoramie widzialem promiennik "plytkowy" o mocy 2x600W kosztujacy 378 zl, hiszpanski, importowany przez firme Tako.

Widzialem tez tam promiennik podczerwieni,polski,zbudowany z metalowej durki dlug.ok 1 m,z odblysnikiem,kosztowal 46 zl.

Wiec cene urzadzen mozna obnizyc, nie wspominajac o zarowkach ktore sa duzo tansze a ktore tez mozna by uzyc do wspomagania, jako drugie czy trzecie urzadzenie.

Mozna tez zrezygnowac z automatycznej regolacji temperatury, poprostu wlaczajac odpowiednia moc tych urzadzen,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-08 21:42, tcic wrote:

Ryszard1, nie widzialem tych promiennikow rurkowych, o ktorych piszesz, ale czy uwazasz, ze pod wzgledem estetycznym nadaja sie do zamontowania np: w salonie?

Jesli tak - to warto je obejrzec. Pojade co Castoramy w poniedzialek i je zobacze...

Ten najciekawszy model, 3 rurkowy widzialem tylko w Castoramie w Szczecinie - moze w innych miastach moga go sprowadzic,

Ten model 2 rurkowy widzialem, nawet dzis w Castoramie i Hipernowej, choc z troszke wyzsza cena,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-08 21:52, zbychum wrote:

Te rurkowe prom. to są chyba do hal(jak świecą to zabardzo nie pasują do domu).

Prawda jest ze takie "rurkowe" sa stosowane do hal, uzywa sie takze podobnych do suszenia technologicznego, np samochodow w lakierniach, stosuje sie czasami nawet gaz jako medium do grzania.

Jako ciekawostke moge powiedziec ze sa tez odmiany promiennikow "rurkowych" stosowane w lecznictwie.

 

Ale te ktore widzialem w sklepie sa bezpieczne, maja atesty i sa przeznaczone do grzania w mieszkaniach.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZBYCHU, caly czas mysle o takim tescie: Zakup jednego konwektora np. 600 W i sprawdzenie.

Problem w tym, ze nie mam wiarygodnego srodowiska testowego a wyniki pomiarow beda obarczone duzym bledem.

Testu nie mam co przeprowadzac w moim nowym domu - bo tam mam otwarta przestrzen i praktrycznie 2x80 m kw=160 m kw powierzchni. Moral bedzie zaden. Nawet nie zauwaze jego dzialania.

Teraz mieszkam w bloku z normalnym CO. Moge wprawdzie jeden z kaloryferow zakrecic (np w najmniejszym pokoju), ale:

1. grzeja pomieszczenia z boku + przeplyw cieplego powietrza miedzy pokojami

2. grzeja rury pionow CO.

Moral tez bedzie zaden.

Jedyne co uzyskam to ewentualne poczucie komfortu cieplnego w pokoju o powierzchni ok. 10 m kw i ocene "rozkladu ciepla".

Ale to juz stwierdzilem. Wiem jak grzeja promienniki, wiem jakie to uczucie.

Inwestycja w rodzaj ogrzewania to jedna z najpowazniejszych decyzji inwestycyjnych. Promienniki sa bardzo malo popularne. Wiem jakie sa ich wady - podstawowa to estetyka. Wiem rowniez, ze lepiej zalozyc 2-3 mniejsze promienniki (o rozkladzie rownomiernym) niz jeden o wiekszej mocy (zwiekszone naklady inwestycyjne).

Wiem rowniez, ze alternatywa moga byc konwektory. Ich estetyka jest na znacznie wyzszym poziome. Dostepnosc serwisu i czesci zaminnych znacznie wieksza. Sa rowniez DUUUUZO tansze.

 

Z niektorych glosow na Forum wynika, ze rachunki za konwektory "mnie zjedza" w porownaniu z promiennikami. Ale nie ma nikogo, kto na 100% wie, ze tak bedzie!.

Nikt nie powiedzial: "Mialem konwektory i placilem kwote X rocznie. Teraz mam promienniki i place kwote np:sad:X-20%)".

 

Powiem tak - jesli rachunki za prad beda porownywalne - kupie konwektory. Jesli ogrzewanie promiennikami bedzie znaczenie tansze (min. 10%) - kupie promienniki.

 

Jesli nie znajdzie sie nikt, kto uzywal obu tych rozwiazan poswiece sie i zrobie nastepujacy test:

 

Kupie 1 promiennik (lub postaram sie pozyczyc od dystrybutora) i pozycze (lub kupie) na 2 dni konwektor.

Oba bede wlaczal na 3 godz. Tempetarura poczatkowa bedzie identyczna.

Sprawdze jaka max. temperature dadza mi oba rozwiazania.

Test powtorze 3-krotnie - wlaczajac urzadzenia w roznej kolejnosci.

 

Tylko szkoda, ze na taki test trzeba wydac prawie 1000 PLN. To bardzo duzo za ten kawalek wiedzy.

 

Ale pomysle o odplatnym wypozyczeniu obu produktow. Jeden z nich zostanie przeze mnie kupiony na 100%, wiec dystrybutorzy nie powinni sie bac konkurencji (chyba, ze na starcie okaze sie, ze niektorzy za wszelka cene chca uniknac konfrontacji)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-08 22:29, pik33 wrote:

No właśnie, jak one świecą? Żarówkowe świecą za bardzo...

Promienniki rurkowe swieca tylko troszke, nie wiecej ile zarzacy sie kominek. Napewno nie mozna przy nich czytac. Swiatlo ma barwe mocno czerwona, zarzaca. Moim zdaniem swiatlo te dawaloby przyjemna czerwono-kominkowa poswiate,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...