Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

OGRZEWANIE PROMIENNIKOWE ???!!!


Rafcio555

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 261
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Rzeczywiście w Twoim nowym domu nie da zrobić się żadnego testu.

Pomysł z wypożyczeniem myślę że jest OK.! Zapytaj! Tylko musisz uważać, na promienniki w transporcie. Te chropowatości są delikatne. Ja swojego postawiłem na samym kancie i powstał mały odprysk.

Jeżeli chodzi o mieszkanie obecne to ja bym zrobił ten test. Rurki nie dają aż takiego ciepła. Kaloryfer wyłącz i staraj się nie otwierać i „wachlować” drzwiami w tym pokoju. A pod drzwi rzuć stary ręcznik, albo koc, żeby powietrze nie wymieniało się.

Opinie osób, które mówią że konwektory będą na pewno tańsze od promienników nie są wiarygodne. Pamiętam w jednym biurze mieliśmy konwektory elektryczne to koszty nie były zadowalające dla właściciela. Pomieszczenie miało chyba coś około 30m2 i duże okno PCV. Rachunek za 2 miesiące (oświetlenie, komputer, drukarka, fax, radio, czajnik bezprz, konwektory) wynosił ok. 350-400zł (2lata temu).

Jeżeli chodzi o rozmieszczenie to nie trzeba aż tak przesadzać np. 20m2 to wystarczy 2x600W i je jakoś równomiernie rozmieścić. Nie musisz zaraz robić 4*300W (bo to przesada). W ogrzewaniu konwekcyjnym kaloryfery masz tylko na ścianie i na środku pokoju go nie postawisz! Wydaje mi się że 1 promiennik 600W na 10-15m2 wystarczy i nie musisz rozdzielać. Jeżeli masz projekt (rysunek) w komputerze to możesz mi go podesłać (masz mój e-mail) – będę mógł trochę podpowiedzieć Ci jak ja bym to widział.

Ja bym odradzał promienniki średniotemperaturowe do mieszkania. Podejżewam że 1200W to nie jest szkodliwe – po prostu emituje ten promiennik więcej ciepła i to wsio.

Zbyszek

P.S. TCIC kumpel mówił mi że widział gdzieś w Poznaniu promienniki w jakimś sklepie (zamontowane) zapytam go gdzie to było – może podjedziesz i się zapytasz jakie mają rachunki za prąd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-07 21:19, zbychum wrote:

Witam!

TOMGOR – zrobiłeś WIELKI błąd montując termostat niedaleko promiennika. Termostat odczuwając ustawioną temp. przez Ciebie wyłącza promiennik, a reszta pomieszczenia jest chłodniejsza. Poza tym wyłączając ogrzewanie gazowe w całym mieszkaniu (nie mając drzwi) to próbujesz ogrzać promiennikiem 600W CAŁE MIESZKANIE!!! Powieś „szmate” J w drzwiach i czekaj na rezultat. Inaczej nie masz szans ogrzać tego pomieszczenia. Nie wyłączaj ogrzewania gazowego w całym domu tylko zakręć kaloryfery w pokoju gdzie masz promiennik. Firma Rotal powinna powiedzieć Ci takie proste rozwiązanie a nie wciskać następny towar.

Jeżeli chodzi o moją wysokość to ja mam 2,8 – 2,9m. Niskotemperaturowe są wystarczające. Jeżeli zamontowałbyś 1200W (średnio temp.) to pod promiennikiem byłoby rożno J . Zdecydowanie za gorąco w jednym miejscu – musiałby być wentylator rozprowadzający temp.

TCIC - przy największych mrozach nie mam żadnych problemów z ogrzaniem domu. Fakt że promienniki pracują dłużej, ale dają sobie rade bez żadnych problemów.

Pozdrawiam

Zbyszek

 

Nie zrobiłem błędu z tym termostatem. Już od 5 lat "bawię" sie termostatami i szukam optymalnego ich rozmieszczenia w moim tymczasowym mieskzaniu. Wszytsko po to aby zaoszczędzić na ogrzewaniu. Termostat podłączony do promiennika to model którego zastosowanie jest troszkę inne niż dokładne mierzenie tempertatury w pomieszczeniu (dla testów ni będę kupował elektronicznego za 200zł). Jest to termost do szaf krosowych (teletechnicznych) i jego histereza wynosi ok 2-3 st. w takiej sytuacji umieszczenie termostatu z dala od promiennika nie sprawdziło by się. I tak w tym przypadku czas pootrzebny na wyłączenie promiennika (osiągnięcie zadanej temperatury + 1-1,5st) wynosi 2 godziny. Jak bym powiesił termostat dalej to prominiik byłby włączony cały czas.

Wracając do promirników to nikt mnie nie przekona, że w moim mieszkaniu w starej kamienicy wystarczą 2 promienniki 600W na pokój 14m2 aby utrzymać w nim przyzwoitą temeperaturę. Powtórzę, że jak powiesiłem promiennik na suficie to stojąc pod nim nie czułem żadnego ciepła! W moim przypadku zbyt duże są straty przez podłogę na gruncie!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-09 21:59, tcic wrote:

Pojade zobaczyc te promienniki w Castoramie.

I zabieram sie za testy porownawcze: promienniki - konwektory...

Ale jesli estetyka promiennikow z Castoramy bedzie wyzsza - to punkt dla nich i szanse ich wykorzystania rosna.

Tcict, mieszkasz w Szczecinie (lub blisko) ?

Jezeli tak, polecalbym zobaczyc ten model rurkowego w Media-Matkt - jest duzo tanszy, amoze by spelnil twoje potrzeby,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-09 21:57, zbychum wrote:

Jeżeli chodzi o mieszkanie obecne to ja bym zrobił ten test. Rurki nie dają aż takiego ciepła.

Czy promieniki typu "rurkowego" (halogenowo-kwarcowe) sa gorsze od "plytkowych" ? Czy maja mniejsza sprawnosc, gorsza estetyke, gorsze jakies inne wlasciwosci uzytkowe, czy tez wada jest ze lekko sie zarza ? Czy warto dolozyc przeszlo 3 krotna cene za ten wyzszy model ? Napewno nie mozna ich zamontowac w najkorzystniejszej chyba pozycji na suficie - i to jest minus.

Mysle o zakupnie tego "rurkowego" modelu, ale nie mam praktycznego rozeznania w tym temacie,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam 100% pewnosci, ale ze stron internetowych producentow promiennikow wyczytalem, ze promienniki rurkowe naleza do grupy promiennikow przemyslowych. Promieniowanie pochodzi z mocno skupionego zrodla i ma wieksze natezenie.

W niektorych przypadkach (duzo silniejsze promieniowanie) tego typu promienniki sa wykorzystywane np. w warsztatch lakierniczych do suszenia powlok lakierniczych. Urzadzenia te wymagaja zabezpieczenia oczu przed szkodliwym wplywem promieniowania.

Ale nie wykluczam oczywiscie sytuacji, ze podobna konstrukcje moga miec urzadzenia do domowego uzytku. Musza jednak miec odpowiedni atest. Nie wiem, czy te, ktore widziales sa przystosowane do "ciaglego przebywania w strefie promieniowania". Co do sprawnosci - jestem pewien, ze sa zrodlem silnego ciepla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-02-09 21:57, zbychum wrote:

 

Opinie osób, które mówią że konwektory będą na pewno tańsze od promienników nie są wiarygodne. Pamiętam w jednym biurze mieliśmy konwektory elektryczne to koszty nie były zadowalające dla właściciela. Pomieszczenie miało chyba coś około 30m2 i duże okno PCV. Rachunek za 2 miesiące (oświetlenie, komputer, drukarka, fax, radio, czajnik bezprz, konwektory) wynosił ok. 350-400zł (2lata temu).

 

 

 

 

Zbyszek - mysle, ze w takim pomieszczeniu biurowym, z takim wyposazeniem (szczegolnie czajnik bezprzewodowy (2-2,5 kW) - rachunki za zuzycie energii moga pochodzic w 50% za ogrzewania i w 50% za inne odbiorniki. Ten stosunek moze nawet byc bardziej niekorzystny dla pozostalych odbiornikow.

Nie wiem (ciezko okreslic) o ile rachunek za energie elektryczna bylby nizszy w przypadku promiennikow...

 

Tomek

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: tcic dnia 2003-02-10 20:08 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planujemy ogrzewanie na max kominkiem, ale szukamy także alternatywnego rozwiązania - i chyba się zdecydujemy na elektryczne (niskie koszty inwestycji, ekspolatacja tylko w awaryjnych przypadkach).

 

Tym samym chcielibyśmy zrezygnować z pomieszczenia na kotłownię i tu pytanie:

 

Jak rozwiązaliście podgrzewanie ciepłej wody?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planujemy ogrzewanie na max kominkiem, ale szukamy także alternatywnego rozwiązania - i chyba się zdecydujemy na elektryczne (niskie koszty inwestycji, ekspolatacja tylko w awaryjnych przypadkach).

 

Tym samym chcielibyśmy zrezygnować z pomieszczenia na kotłownię i tu pytanie:

 

Jak rozwiązaliście podgrzewanie ciepłej wody?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem producenta naprawde ladnych promiennikow (przynajmniej na folderze).

Firma francuska: AIRELEC

(patrz: http://www.brabork.pl/airelec-prezentacja.php)

 

Sprzedaje promienniki, ale opisuje ja tak:

 

" Grzejniki Radiatorowe (płytowe): element grzewczy, panel radiatorowy AIRALU (w modelu Radiance), lub stalowa płyta (w modelu Feria) rozgrzewane do temperatury ok.180°C przez hermetycznie zamkniętą grzałkę lub obwód drukowany emituje równomiernie komfortowe ciepło, które ogrzewa elementy wyposażenia, ściany, podłogę w sposób zbliżony do ciepła słonecznego. Powietrze ogrzewa się w tym przypadku od elementów wyposażenia. Komfort cieplny jest osiągany szybciej i przy niższej temperaturze powietrza w porównaniu do systemów, w których powietrze rozprowadza ciepło. Dzięki tym cechom ogrzewanie promiennikowe jest szczególnie polecane dla osób cierpiących na alergie (w minimalnym stopniu powoduje cyrkulację powietrza) oraz na choroby dróg oddechowych (komfort cieplny przy nie przegrzanym powietrzu). Również, gdy mamy ogrzać adaptowany strych lub wysokie pokoje w tzw. "starym budownictwie" - wybierając ogrzewanie promiennikowe, nie będziemy płacić za ogrzewanie nieużytkowych, dużych przestrzeni pod sufitem skąd ciepło ucieka przez wentylację."

 

Oto przykladowe ceny promiennikow 1000W:

seria Radiance: 670 PLN brutto

seria Feria: 608 PLN brutto

 

Z tego co widac na stronie - promienniki te sa duzo ladniejsze i wszystko wskazuje na to, ze porzadniej wykonane. Moze ktos z Was mieszka w miescie, w ktorym jest przedstawiciel AIRELC-a (wykaz dystrybutorow na stronie) i "rzucilby na nie okiem"....

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...