Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

OGRZEWANIE PROMIENNIKOWE ???!!!


Rafcio555

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 261
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja jednak słyszałem,że te marketowe to bubel.Kumplowi w biurze coś strzeliło i zaniósł spowrotem.Teraz czeka na odbiór.Ciepło przyznaje było,ale wydajność nie jest za dobra.1500W ma na 10m2 i tak jak ktoś chwile dłużej drzwi otworzy to zanim się spowrotem rozgrzeje... .

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę opiszę moje doświadczenia z promiennikami. Otóż promiennik służy jako dodatkowe źródło ciepła w pokoju dziennym (i nocnym) w starej kamienicy. Tak naprawdę używam go wieczorem jak wykąpię córeczkę i trzeba ją wytrzeć i ubrać. Jego zaletą jest szybkie nagrzewanie okolic promiennika. Zanim się uporam z kąpielą to już w okolicy promiennika jest przyjemne ciepełko (troszkę jak przy kominku). Styczeń i luty testowałem promiennik i w nocy jak ogrzewanie gazowe się wyłącza to zaczynał grzać okolicę promiennik. chcę sprawdzić czy taniej jest dogrzewanie gazem (całego mieszkania) czy miejscowe dogrzanie promiennikiem 600W okolic łóżka. Jak wrócę do domu to sprawdzę ile godzin pracował promiennik (pewnie dużo) i policzę szacunkowy koszt. Może mi się uda sprawdzić zużycie gazu podczas używania promiennika (obniżyłem temperaturę w całym mieszkaniu a miejscowo dogrzewam promiennikiem)

Nie jestem pewien czy zdecyduję się tylko na promienniki. Z tym zużyciem energii elektrycznej to mi się wydaje że nie jest tak pięknie jak opisują producenci.

Znalazłem wybudowaną Brygidę Archipelagu (mój wybrany projekt) i byłem w środku tego domu. Z obserwacji i rozmowy z właścicielami troszkę się obawiam samych promienników. Nad salonem w tym projekcie nie ma sufitu pięterka tylko jest antresola. Zastosowanie tu promiennika chyba jest niepewne. Myślę poważnie o podłogówce (parter) i pompie ciepła, zaś na piętrze albo same promienniki albo niewielkie grzejniki (niska temperatura w układzie i mała wydajność grzejników o niewielkich rozmiarach) i promienniki jako dodatkowe źródło. Na parterze też zainstaluję promienniki w salonie i jadalni ale tylko jako dodatkowe źródło ciepła bo podłogówka ma pewną inercję. Jednak to są dopiero plany jak skalkuluję całość to opiszę dalszy ciąg moich doświadczeń.

Jedno jest pewne promienniki dają ciepło pełną mocą po ok. 10 min. I to mi się podoba (zwłaszcza jak myślę o podłogówce).

Troszkę się rozpisałem ale temat jest trudny i sam nie wiem jak rozwiązać problem ogrzewania a tu idzie 76% zużytej energii. Tak naprawdę w utrzymaniu domu tylko tu można sporo zaoszczędzić.

pozdrawiam wytrwałych czytelników :smile:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowy. Z zaineresowaniem czytam ten wątek.

Krótko o mojej sytuacji : dom na etepie projektowania i uzgodnień, ale już myślę o ogrzewaniu. Obrałem kurs na elektryczne, bo nie ma sieci gazowej.

Do rzeczy.

W swoich poszukiwaniach natrafiłem na ofertę folii grzejnych montowanych na suficie na ok.75% powierzchni :

1. listwy drewniane gr. 5 cm.

2. wełna min. gr. 5 cm. między listwami,

3. folia odbijająca promienie ( aluminiowa ? )

4. folia z zatopionymi el. grzejnymi - niskotemperaturowa

5. płyta g-k jako wykończenie od spodu.

 

Widzę w tym zalety :

- nic widocznego nie wisi na głową,

- promieniowanie rozchodzi się b. równomiernie,

- nie ma efektu - im bliżej promiennika tym cieplej,

- w nowym domu i tak trzeba sufit czymś wykończyć.

 

Ceny porównywalne z "tradycyjnymi promiennikami", trwałość i gwarancje również.

Mam pytanie do Forumowiczów, czy jeszcze nikt z Was nie eksperymentował z czymś takim ? Jesli tak, proszę o opinie, jeśli nie, to zgłaszam się na ochotnika do zamówienia jednej takiej folijki i eksperymentowania w mieszkaniu w bloku.

Pozdrawiam wszystkich. Ands

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje promienniki mają izolacje od góry i też szparkę, którą wylartuje ciepło na mieszkanie z górnej części promiennika.

Nie wiem jak ma się sprawa z matami w suficie, może to jednocześnie grzać pokój, jak i ogrzewać dach, no i ciepło na zewnątrz.

Ja mam jakiś czas i jest OK! ale jak się przepali jakiś element to zdejme płyte i do naprawy, a Ty??? zrywasz tynk z sufitu i szukasz uszkodzonego elementu (a tu sie okazuje, że to coś innego) "czarny scenariusz", ale...myślę, że coś jest w tym prawdy.

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbychum

Właśnie te 5 cm. wełny lub styropianu ma za zadanie skierować promieniowanie w dół. Dodatkowo folia aluminiowa jeszcze w tym pomaga. Dach nie będzie więc ogrzewany.

Co do awarii - masz rację. Jest to wadą tego rozwiązania, ale liczę na długą bezawaryjną pracę. Jutro spotykam się z właścicielem firmy - dystrybutora tych urządzeń. Mam nadzieję, że dowiem się szczegółów : żywotność, atesty, znaki bezpieczeństwa, no i czy gdzieś u kogoś w mojej okolicy już one praktycznie działają.

Teraz chcę podzielić się inną wiadomością, może wprost nie dotyczącą promienników, ale wybaczcie :

Moi znajomi od 97 roku ogrzewają nowy dom dobrze ocieplony o powierzchni 150 mkw. ogrzewaniem podłogowym. Mają je wszędzie. Oprócz tego kuchenka elektryczna i przepływowy ogrzewacz CWU również na prąd. Korzystają z II taryfy i weekendowej, wentylacja grawitacyjna. Dla mnie było aż za ciepło, ale mają trójkę dzieciaków, które lubią ciepełko.

Widziałem rachunki za prąd : od 2800 do 3000 zł. na rok. w zależności od tego czy zima była sroga.

Wydaje mi się, że są to koszty naprawdę małe. Stosując ogrzewanie promiennikowe, przy którym jak czytam można trochę energii zaoszczędzić i zasobnik na CWU z grzałką, która będzie nagrzewać wodę w nocy w II taryfie i ta woda wystarczy na cały dzień, to liczę na jeszcze mniejsze koszty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Po goracym lecie przyszly zimniejsze dni, a scislej noce - w nocy potrafi juz byc bardzo zimno. Nadeszla chwila praktycznego zastosowania ogrzewania promiennikowego : powiesilem wysoko (2m) na scianie promiennik rurkowy, ustawilem na najmniejsza moc (500W), skierowalem go na lozko, i mimo ze na dworzu, a takze w sypiani (ok. 8 m2) bylo zimno, nie wiecej jak kilkanacie stopni, to po wlaczeniu jarzacego sie na czerwono promiennika bylo naprawde cieplo. Szkoda ze nie mialem termometru, bo wrazenie bylo takie jakby bylo 20 kilka stopni.

Zauwazylem zwiekszona oferte tych urzadzen w sklepach, a ceny zaczynaja sie od 65 zl,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
  • 6 years później...

Witajcie Wszyscy...

Ja jestem z Gdyni i jestem na etapie podejmowania decyzji o systemie ogrzewania. Przez długi czas mój architekt namawiał mnie na ogrzewanie nadmuchowe. Jego koszt na poziomie około 100 000 zł niestety nie jest w moim zasięgu i dlatego zdecydowałem się na ogrzewanie promiennikowe (najprawdopodobniej firmy z Poznania). Ten wątek nie żyje od siedmiu lat, a może warto rozpowszechnić ten system ogrzewania w naszym kraju i powiedzieć o nim kilka faktów z życia.

Macie już jakieś doświadczenie z tym ogrzewaniem i bardzo jestem ciekawy jak je oceniacie z perspektywy czasu.

Będę niezmiernie wdzięczny za jakiekolwiek obiektywne opinie.

Pozdrawiam z Gdyni

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Witajcie Wszyscy...

Ja jestem z Gdyni i jestem na etapie podejmowania decyzji o systemie ogrzewania. Przez długi czas mój architekt namawiał mnie na ogrzewanie nadmuchowe. Jego koszt na poziomie około 100 000 zł niestety nie jest w moim zasięgu i dlatego zdecydowałem się na ogrzewanie promiennikowe (najprawdopodobniej firmy z Poznania). Ten wątek nie żyje od siedmiu lat, a może warto rozpowszechnić ten system ogrzewania w naszym kraju i powiedzieć o nim kilka faktów z życia.

Macie już jakieś doświadczenie z tym ogrzewaniem i bardzo jestem ciekawy jak je oceniacie z perspektywy czasu.

Będę niezmiernie wdzięczny za jakiekolwiek obiektywne opinie.

Pozdrawiam z Gdyni

Piotr

 

Dopiero teraz zauwazylem - 100kpln za nadmuchowe??? To chyba od razu ze strefami, klima, gwc, reku dla domu 500mkw.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam przyszedl Eco-Sun ze Szczecina 650W z firmy Rotal.Nie wiem jak mam opisac doznania cieplne bo to nie jest takie samo cieplo jak z tych kaloryferow kotlow i innych wynalazkow.Napisze tak jak faktycznie czuje to cos co mnie grzeje.Siedze po srodku pokoju 6 m dlugosci z lewj pod sciana stoi panel promiennikowy a z prawej mam stare drewniane okna ze szparami i jeszcze jakis kabel od anteny przytrzasniety.Panel stoi bo nie zdazylem go zamontowac wszak to tylko testy.Latam z termometrem i mierze na dworze 12 stopni po stronie panela 23 a po stronie okien i balkonu 21stopni.odleglosc od panela do termometru okolo 3 metry.Centralnego jeszcze nie wlaczyli wszystko co czuje to cieplo po stronie panela i chlodek po stronie okien.Pokoj ma 15 m/2 ,tak jak doczytalem moc tego panela jest od 12 do 15 m/2.Mysle ze trzeba sie przestawic na nowy rodzaj grzania nie cyrkulacja powietrza a promieniowanie radiacja.Oszczednosci moze byc duzo z czegos takiego nalezy tylko odpowiednio zadbac o docieplenie budynku 2 taryfy i ogrzewac to gdzie sie przebywa najczesciej bo po co ogrzewac cala bude jak to cieplo i tak wyleci.Mozna terz rozpatrzyc docieplenie termoflexem od srodka dla szybkiego odbicia promieniowania podczerwonego.Docelowo promiennik ten bedzie ogrzewal pokoj okolo 12m/2 w moim nowym domu.Calosc bedzie na pewno ogrzewaniem promiennikowym na 2 taryfy ,termostaty.Odpowiednie ustawienie termostatow pomoze zredukowac koszty pradu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
  • 1 year później...
  • 1 month później...
  • 3 weeks później...

witam,

jestem wlasnie po remoncie mieszkania, z racji tego że jest to budynek z lat '50 nie ma pociągniętego gazu ani centralne ogrzewania.

zdecydowalem się na panele grzewcze z eco partnera.

w dużym pokoju mam (19m2) mam 3 x 650W, w sypialni (11m2) mam 1 x 950W i w łazience (3m2) 1 x 325W.

w chlodniejsze dni właćzylem je moze 2 razy i rzeczywiscie ciepło jest przyje,mniejsze niz z kaloryfera, nie ma takiej "duchoty".

co do kosztów i ogólnej wydajności będe mógł coś więcej powiedzieć w sezonie grzewczym.

pytałem natomiast montażyste jak to jest z kosztami...powiedził mi żę większość osób chciało by usłyszeć odpowiedź ze prawie za darmo się będda grzać, niestety tak nie jest...koszt podobno jest porównywalny z gazowym...ale tak jak wspomniałem coś więcej będęmógł powiedzieć jak będą temp ponizej 0. w razie pytań chętnie odpowiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...