Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

OGRZEWANIE PROMIENNIKOWE ???!!!


Rafcio555

Recommended Posts

Podczytuję ten wątek i też mam wiele wątpliwości. Do wyboru mam tylko ogrzewanie elektryczne więc szukam alternatyw. Chcę kupić jeden promiennik i go wyporóbować w starej kamienicy (gdzie teraz mieszkam) jak się sprawdzi to dam znać. Jednak mam pewne obawy: czy może sprzedaż tych promienników to jest w 90% dla osób "próbujących"? Jeśli tak to ja zasilę kasę jednego z dystrybutorów... Zainstalować takie ogrzewanie w domu bez sprawdzenia obawiałbym się. Zastanawiam się co z akumulacją ciepła? Czy promiennik jest tylko skuteczny jak jest włączony a jak się go wyłączy to może jest zaraz zimno? Często u różnych dystrybutorów i producentów pojawia się stwierdzenie: że nadaje się do doraźnego i natychmiastowego dogrzania (nawet osób siedzących na balkonie czy tarasie bo temperatura powietrza otaczającego ciała stałe w zasięgu prominnika nie odgrywa roli w odczuciu ciepła). Zobaczymy... A co Wy na to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 261
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Bedac w ta sobote w Castoramie w Szczecinie widzialem promienniki. Byly produkcji wloskiej. Sa w ksztalcie bialego panelu z blachy, grubosci ok. 10 cm. Przednia scianka miala male otwory, wewnatrz widoczna byla biala plyta. W czasie pracy caly panel jest lekko cieply. Byly na kolkach, ale mozna je powiesic tez na sciane czy suficie. Mialy przelanczana moc i termoregulator. Moce 3 modeli to odpowiednio: 600/800 W, 600/1200 i 900/1800 W. Roznia sie wielkoscia, najmocniejszy : 95x55x10 cm. Promienniki pojawily sie pierwszy raz, sa narazie drogie, ale maja podobno staniec. Wiec w temacie promiennikow zaczyna sie cos dziac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich PROMIENNIKOWCOW!

Na wstepie o tym, do czego mi sa potrzebne promienniki. Otoz moj dom ma 150 mkw i bedzie ogrzewane kominkiem (pewnie Spartherm) + DGP. Ale potrzebuje czegos na ogrzanie lazienek i do "potrzymania temperatury" pod moja nieobecnosc. Stad wybor glowny: Dodatkowe ogrzewanie za pomoca pradu.

A teraz do rzeczy.

Bylem w Poznaniu w firmie EKO-PARTNER. Nastawilem sie na wizyte u przedstawiciela handlowego jakiegos poteznego producenta - stad moje rozczarowanie na wstepie: Nie ma zadnej firmy (a wlasciciwe siedziby). Siedziba miesci sie na poddaszu baaaardzo zaniedbanej kamienicy w Poznaniu.

Ale "pierwsze koty za ploty". Oto moje obserwacje:

1. Wg mnie fima sprzedaje promienniki firmy ROTAL ze Szczecina (ale moge sie mylic - te ze Szczecina wygladaja dokladnie tak samo).

2. w pomieszczeniu o powierzchni 20-22 mkw zainstalowane byly (w jednej linii wzdluz okien) 3 promienniki o moc 600 W, czyli razem 1800W. w ciagu paru minut udalo sie "zagotowac pomieszczenie". Z pewnioscia bylo tam ponad 28 st.C (a temp. odczuwalna znacznie wyzsza).

Wlasciciele twierdza, ze wystarczyly by (2x600 W)=1200 W - i chyba to prawda.

3. Co do estetyki: tu mam wiele watpliwosci. Nie jest to najpiekniejsza rzecz na swiecie (nie ma szans w porownaniu ze slicznymi czasami grzejnikami konwektorowymi). Calosc pokryta bialym barankiem (jak po grubym tynku). Mozliwe kolory - bez ograniczen (WIELKA ZALETA).

Mysle, ze nalezy unikac laczenia promiennikow w jeden ciag - nie uda sie tego pewnie porzadnie zobic.

4. Gwarancja: DRUGA WATPLIWOSC. Podobno jest gwarancja dystrybutora - ja upieram sie ze chce producenta. Mysle, ze jakos sie dogadamy (choc generalnie dystrybutor ukrywa dane producenta - widac taka zasada dystrybucji)

5. Ciekawa propozycja, to mozliwosc zrobienia obrazow grzejnych. Tematyka i forma - dowolna. Robia obraz ze zdjecia, innego obrazu, itp.

6. Przykladowe ceny brutto:

300W (600x600) - 380 PLN

600W (600x1200) - 525 PLN

750W (600x1200) - 680 PLN

Obraz grzejny 500W (520x1140) - 660 PLN - bez ramy.

7. Zauwazylem, ze pod promiennikami wyraznie grzeje w czolko. Jakbym stal na sloncu. W pozostalych mijscach pomieszczenia - OK. Moral: trzeba przemyslec umieszczenie promiennikow i unikac powieszenia ich nad miejscem, gdzie najczesciej przebywamy. Chyba najlepiej przy oknach. W przeciwnym przypadku bedziemy sie czuli jak w inkubatorze. Choc pewnie niektorzy polubia to bijace z sufitu ciepelko.

 

Teraz siadam i przeliczam i porownuje z grzejnikami konwektorowymi (ktore dla mnie sa ladniejsze, ale z kolei zabieraja miejsce na scianach: cos za cos).

Napisze co wymyslilem.

PIK33 - i co Ci wyszlo z tematu dwoch taryf w uladzie ogrzewania, ktory obu nas interesuje? Ja coraz berdziej sklaniam sie do zalozenia I i II taryfy. Tak mi wychodzi.

 

I najwazniejsze. Jesli traktowac ten sposob ogrzewania jako uzupelniajacy - z cala pewnoscia nie oplaca sie budowac systemu CO i kotlowni gazowych lub olejowych. Tego jestem pewiem.

 

Pozdrawiam

W razie dodatkowych pytan - chetnie odpowiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widze zadnych zagrozen poza ewentualnym drenazem kieszeni przez Zaklad Energetyczny. A tak na powaznie, to taki system ma wiele zalet:

1. Bardzo niskie koszty inwestycyjne. Dla domu o powierzchni 150 mkw. ok. 6,0 - 6,5 tys PLN.

2. Zerowe koszty konserwacji i serwisu

3. Zapłata tylko za faktycznie zuzyte w danym momencie paliwo (prad).

4. Swietne mozliwosci regulacji i blyskawiczne dogrzewanie pomieszczen (100% sprawnosc ogrzewania).

 

Wada jest tylko jedna: koszty energii.

 

Ale jest i druga strona medalu.

W moim przypadku nie mam dostepu do gazu ziemnego. Pozostaje mi LPG lub olej.

Koszty (inwestycje) calego systemu CO wraz z wyposazeniem kotlowni to 19-21 tys. PLN. Roznica to ok. 14 tys PLN.

ILE ZA TO MAM GRZANIA !

Oczywscie jesli masz tylko prad - odlozona kupka szybciej Ci sie zmniejszy. Jesli to ma byc dodatkowe zrodlo ogrzewania - nie nastapi to praktycznie nigdy. Obliczylem, ze nie mam najmniejszych szans dogonic calkowitych kosztow ogrzewania (wliczajac koszty inwestycji) np: olejem opalowym. Szybciej zakonczy zywot kociol, niz ja zblize sie do kosztow jego instalacji. Nie mowiac o kosztach konserwacji.

Ja sobie to wszystko policzylem (wstepnie). Mysle, ze (wbrew wielu opiniom na Forum) - ogrzewanie pradem nalezy powaznie rozwazac. SZCZEGOLNIE W MALYCH DOMACH I MIESZKANIACH. Na pewno nie pojde na takie rozwiaznie osoby, ktore gotowe sa zainwestowac np. 60-70 tys w pompe ciepla, tylko po to, aby miesiecznie palcic 150 czy 200 PLN mniej (w sezonie).

Ja na pewno tak nie zrobie.

Co moge Ci radzic. Jesli uzywasz tylko pradu i duzo czasu przebywasz w domu (koniecznosc ciaglej stalej temperatury) pomysl o ogrzewaniu akumulacyjnym. Jesli Twoja rodzina wychodzi z domu o 7.30 i wracacie ok 17 - 18.00 (w tym czasie mozesz obnizyc temperature w kilku pomieszczeniach) - promienniki beda OK.

Wogole promienniki i ogrzewanie konwektorowe beda wymagaly wiekszej pieczolowitosci w procesie sterowania. Warto zainwestowac w dobry sterownik. Jak tylko wychodzisz z domu - wylaczaj ogrzewanie i ustawiaj podgrzanie na 1 godz. przed powrotem. Ogrzewanie CWU trzeba zrobic z II taryfy i ogrzewac duzy zbiornik wody. Tak, aby podgrzana w nocy woda starczala praktycznie na caly dzien. Musisz przemyslec, czy od 22.00 do 06.00 i od 13.00 do 15.00 jestes w stanie dostarczyc 60-80% Twojego zapotrzebowania na energie. Jesli tak - bedziesz zadowolony. Ten typ ogrzewania trzeba zrobic bardzo "inteligentnie starowany". Ale tez jak zaden inny system nadaje sie do takich czestych wlaczen i wylaczen z natychmiastowymi skutkami.

 

Acha - rozpisalem sie. A Ty pytasz o rozklad temperatur. Nie wiem na 100%, ale mysle, system naprawde moze sie sprawdzic. W calym pomieszczeniu bylo cieplo (choc pod promiennikiem najcieplej - ale przy kaloryferze tez jest najcieplej). Jedyna roznica to taka, ze cieplo pochodzi z gory - a to jest dla nas nowosc.

A tak na marginesie - to ja raczej wejde w ten system. Mysle, ze sie sprawdzi.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: tcic dnia 2003-01-19 16:41 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dziś skłonny jestem jednak myśleć o zasilaniu dwutaryfowym, CWU można grzać na II taryfie, a promienniki, nad ranem jest jeszcze II taryfa (dogrzać sypialnię) a od 13 do 15 też (dogrzać salon przed powrotem z pracy).

Ale na razie to spekulacje, po prostu muszę mieć przydział mocy z Zakładu Energetycznego i wtedy będę wiedział - promienniki, a może konwektory elektryczne - czy LPG. Jak nie dadzą 20 kW - trzeba myśleć o gazie.

 

PS. Taki promiennik "baranek"... ciekaw jestem jak to naprawdę na suficie wygląda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle dokladnie zrobic to samo.

Mam teraz przydzial 13 kW.

Z moich wyliczen wynika, ze niewiele trzeba bedzie zwiekszac moc... moze max. do 18 kW

Tez mysle o taryfie G12. I tez jutro bede badal ZE w sprawie zwiekszenia mocy.

 

A co do "baranka" - nie jest to szokujaco piekne urzadzenie, struktura tynku szlachetnego. Bez szalenstwa, ale nie jest to w zadym przypadku widok nieprzyjemny. Poprosto nie jest to element ozdobny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tcic może masz w okolicach Castoramę i sprawdzisz czy te promienniki opisane przez Ryszard1 są porównywalne co w eco-partner. Ich cena jest troszke niższa.

Myślę że Twoje uwagi były by cenne. Wkońcu tylko Ty widziałeś ofertę eco-p..

Ja dzisiaj jadę do Castoramy w Gdańsku i jak je znajdę to opisze moje doświadczenia

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojade do Castoramy w Lodzi (w srode) to porownam te promienniki. Juz pisalem wczesniej, ze rowniez podejrzewam EKO-PARTNER o sprzedaz produktow ROTAL-a (promienniki ECOSUN). Tez wydaly mi sie podobne.

Dzis liczylem koniecze naklady inwestycyjne na ogrzanie domu 150mkw (czyli mojego) w II wariantach:

a. promienniki ECO-PARTNER

b. Grzejniki konwektorowe ATLANTIC - http://www.atlantic-polska.pl - (to sa bardzo dobre grzejniki, z radiatorem z aluminium i nieprzypalajace kurzu).

Co ciekawe - promienniki wyszly 2 razy drozej.

 

Inwestycja dla pormienjikow to ok. 6500 PLN

Inwestycja dla konwektorow to ok. 3200 PLN

 

I teraz znow mam watpliwosci. Te konwektory bardzo mi sie podobaja (estetyka wykonania).

Ale pojade co Castoramy obejrzec inne promienniki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Piotra.

Z tym dostarczeniem energii do domu masz racje.

Ale promienniki dzialaja zupelnie inaczej.

Chodz o to, ze maja o wiele wyzsza "odczuwalna" sprawnosc. Ich zaletą jest bardzo skuteczny element grzewczy kwarcowo - halogenowy. Promieniowanie daje wyzsza odczuwalna temperature (stad masz uczucie wyzszej temperatury niz jest w rzeczywistosci).

Ale ma i wady. Trzeba je dobrze rozmiescic w pomieszczeniu, bo tak naprawde to jest to typ ogrzewania przeznaczony glownie do ekonomicznego ogrzewania pojedyńczych stref w dużych halach montażowych, kościołach (bez koniecznosci nagrzewania calej kubatrury pomieszczenia).

Czyli najprosciej mowiac. Mozna zainstalowac promiennik w kosciele i w jakims promieniu jego dzialania wszystkim bedzie cieplo. Beda odczuwac temperature np: 20 st.C - mimo, ze poza strefa ogrzwania bedzie np. 16 st. Czyli calkowicie inna zasad dzialania niz w przypadku konwektorow. Nie ogrzewamy powietrza, ktore z kolei ma nas ogrzewac.

 

Ja to porownuje do inkubatora. Dziecku w inkubatrze musi byc cieplo (37 st.C), ale temperatura powietrza w samym inkubatorze nie moze byc taka, bo chyba by temu maluchowi bylo zdecydowanie zbyt goraco.????

Tez nie bylem taki madry - tylko zaczalem drazyc ten temat. Cos w tym jest... Jako drugie zrodlo ogrzewania moze byc super.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: tcic dnia 2003-01-20 22:55 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W inkubatorach jest okołol 37C i jest to temperatura powietrza. Przynajmniej w takich dla dzieci :smile:

 

Dla mnie ogrzewanie promiennikowe działa tak, że "cipło" dociera bezpośrednio od "odbiorcy" czyli człowieka i go grzeje. A ponieważ człowiek jest otoczony powietrzem, które jest w miarę dobrym izolatorem ciepła to ilość energii potrzebna człowiekowi do utrzymania swojej temepratury bez odczucia dyskomfortu cieplnego jest w miarę mała. O wiele mniejsza niż energia potrzebna do ogrzania całego powietrza (którego spora część cały czas ucieka przez wentylację). I tu są te oszczędności. Wydaje mi się, że temperatura powietrza w pomieszczeniu ogrzewanym promiennikami jest niższa niż w tradycyjnych ogrzewaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedze i licze zapotrzebowanie na ilosc promiennikow dla mojego domu (2x80 mkw) na podstawie ofert ECO-PARTNER.

I mam problem.

Z ich wyliczen i oferty jaka dostalem wynikalo, ze firma zaproponowala mi laczna moc 3 kW na jeden poziom budynku (80 m.kw).

Daje to wynik: ok. 38 W/mkw.

 

W firmie prezentowane mi byly promienniki o mocy 1800 W i ich efektywnosc w pomieszczeniu 20 mkw i faktycznie "dawaly ostro do pieca". Ale wynik takiej konfiguracji to: 90 W/mkw.

Nawet jesli zmniejszyc moc promiennikow do 1200 W (jak sugerowal dystrybutor) to i tak daje to wartosc: 60 W/mkw.

 

Moral: To co ogladalem i to co moglem poczuc na wlasnej skorze moze sie nijak nie miec do efektu jaki uzyskam we wlasnym domu !!!

Tak wiec to, ze pisalem, iz w pomiesczeniu roblio sie niemal natychmiast cieplo to owszem prawda, ale przy 90 W/mkw.

A jak bedzie przy 38 W/mkw?

Chcac miec pewnosc identycznego efektu powinienem wlasciciwe zwiekszyc dwukrotnie ilosc promiennikow w domu.

Jak tak zrobie, to inwestycja bedzie wynosila juz 12.000 PLN zamiast 6,000 PLN.

 

Apel do Zbyszka. Ty masz u siebie promienniki. Jaki jest u Ciebie ten wskaznik? Jaka masz moc promiennikow w pzreliczeniu na 1 mkw?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem się do komputera na chwile...ale nie pamietam hasła(zostawiłem w domu).Ja mam starą chatę, nie ocieploną itp. Ty masz nowy, ciepły dom, nowe okna itp.A na ile obliczyli Ci w projekcie zapotrzebowanie na energie cieplną??Nie wiem jakie prowadzisz życie, czy bywasz wiecej w domu,czy poza nim.Ale jak wyjezdzacie czesto z rodzina "w siną dal" to warto ciut więcej zamontowac promienników,żeby szybciej się nagrzewało.No chyba że zamontujesz termostat z programatorem na cały tydzień.Tylko nie wiem jak by to wyglądało z podłączeniem go.Bo na każde pomieszczenie potrzebny jest termostat.Pozdrawiam i uciekam do pracy

Zbyszek

P.S. Tomek jutro ok. 17 chyba bede mial dostep do internetu wiec w razie czego pytaj.Pod koniec tygodnia (piątek,albo sobota) bede w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc ZIBI.

Pracuje w Lodzi a mieszkam i buduje w Kaliszu.

Czyli jestesmy prawie krajanie.

Szkoda, bo myslalem, ze w Castoramie cos wypatrze. Liczylem na jakies ladniejsze promienniki. Ten Atlantic tez mi sie podoba.

Sterowanie - bajer. Mozna porobic sobie strefy. Zdaje sie, ze tez bedziesz robil koninek + DGP + jakis pradzik...

Tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...