Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

OGRZEWANIE PROMIENNIKOWE ???!!!


Rafcio555

Recommended Posts

witam

tcic, co to jest 'odczuwalna' sprawnosc???

skoro przy okreslonych warunkach (przepuszczalnosc scian i okien, roznica temp. zew. i wew.) z mieszkanie ucieka stala wartosc cieplna na jednostke czasu to albo grzejniki ta wartosc uzupelnia, albo temp. powietrza w pomieszczeniu bedzie stopniowo spadala. twierdzisz ze przy +10 w pokoju nadal bedziesz odczuwal 'przyjemne ciepelko +23'?

 

rafcio555 opisywal jakie ma niewielkie koszty grzania promiennikami w mieszkniu 80m2 w starym budownictwie z nieszczelnymi oknami.

chcialbym zapytac jaka moc ma zainstalowana (napisal tylko ze 8 szt.) i w jakim trybie pracuja grzejniki?

 

pozdrawiam

piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 261
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ano wlasnie. Miedzy innymi w tym trybie pracy jest problem.

Jesli mam tylko I taryfe - nie ma klopotu. Moge tak dobrac promienniki, aby poprostu pokrywaly zapotrzebowanie domu na cieplo.

U mnie tamat jest bardziej skomplikowany.

Chcialbym dwie taryfy a promienniki traktuje, jako ogrzewanie dodatkowe. Chcialbym, aby pracowaly w czasie, gdy nie grzeje kominek a dodatkowo w okresach najtanszej energii (czyli 22.00 - 6.00 oraz 13.00 - 15.00).

Czyli ich moc musi byc wieksza niz "standardowa" (przewymiarowanie), tak, aby ogrzac pomieszczenie do odpowiedniej temp. w ciagu np: 2 godz. (13.00 - 15.00). Jak wroce z pracy ok. 17.00 to powinno w domu byc cieplo. Wtedy dorzycam do kominka i do 22.00 - 23.00 pale w nim.

Promienniki powinny wlaczyc sie nad ranem, gdy kominek przygasnie i przygotowac odpowiednia temperature na godz. 6.00 - gdy wstajemy do pracy. Miedzy 6.00 a 13.00 mialyby wogole nie pracowac. Wtedy grzeje kominek (gdyz rano dorzucilem mu paliwa).

Aby zabezpieczyc taki cykl pracy (wlasciwie w godzinach tanszej taryfy) - moim zdaniem musze je zaproponowana moc promiennikow przewymiarowac.

Jesli tak - podnosi sie koszt inwestycji.

Zapotrzebowanie na energie z projektu wynosi 6kW. Firma ECO PROJEKT podobnie oszacowala ta wartosc - dobierajac mi promienniki o lacznej mocy 6kW. Moim zdaniem bede musial ta wartosc przewymiarowac. Tylko o ile?

Prosze o opinie, czy moj tok rozumowania jest prawidlowy.

Czy inni chetni na promienniki i planujacy ogrzewanie kominkowe rozwiali ten problem?

Tak na marginesie: 6kW (lacznie 11 promiennikow) to inwestycja rzedu 6.000 PLN (same promienniki + regulatory temp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie obliczylem koszty inwestycji w 2 wariantach:

1. Promienniki EKO-PARTNER

2. Grzejniki konwektorowe Atlantic.

 

Niestety, we wszystkich wariantach (standard lub przewymiarowanie) promienniki sa ponad 2 razy drozsze.

Przyjalem laczna moc grzejnikow 8 kW.

a. promienniki - 8.000 PLN (tu nie mam co spodziewac upustu, gdyz podobno cena juz podskoczyla o 5%.Bez obrazow grzejnych)

b. Atlantic - 3.600 PLN (wg cen katalogowych - wiec spodziewam sie, ze 3.300 PLN swobodnie do osiagniecia).

 

Moral: roznica 4600 PLN.

Czym usprawiedliwic roznice? Czy kiedykolwiek sie ona zwroci?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mysle, ze to mozliwe. Roznica moze pochodzic od doboru konkternych grzejnikow. Ale nie trzeba byc zbytnim optymista, ze 3000 to naprawde bezpieczna kwota.

To tylko dziala na korzysc konwektorow.

A poza tym Atlantic to znana firma, grzejniki bardzo ladne i co wazne nie przypalaja kurzu....

A moze ktos "zapoda" argument za promiennikami, ktory usprawiedliwialby dodatkowy wydatek od 4 do 5 tys. PLN???

Oczekuje z niecierliwoscia.

 

A swoja droga to ogrzewanie pradem jest smieszne pod wzgledem inwestycyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za promiennikami:

 

Zaleta 1: oszczędniej w I taryfie. Dlatego że możesz mieć chłodniejsze powietrze, ściany i sufit.

Powietrze: zamiast 25, np. 21 stopni, to jest od 8% (największy mróz) poprzez 14% (średnia stycznia) do 25% oszczędności wiosną i jesienią. Jako człowiek ciepłolubny liczę 25 stopni, jeśli ktoś woli 20, będzie miał jeszcze większą różnicę na korzyść promienników. Średnio straty wentylacyjne spadną o jakieś 20%.

Sufit. Zamiast około 30 stopni będzie miał około 20. 20% mniej strat podczas mrozów. 30% oszczędności średnio.

Na ścianach oszczędności będzie mniej, ale na jakieś 15% też można liczyć.

Wychodzi na to, że ten sam komfort cieplny ma się przy 80% zużytej energii. z tym że to tylko moje teoretyczne przemyślenia nie poparte realnymi doświadczeniami

Przy okazji: promiennik zapala się i gaśnie - jak jest akurat zgaszony, to co? chłodne powietrze, sufit i ściany, ZIIIIMNOOOOO (?) - tego się boję.

 

Zaleta 2: szybki komfort. Promiennik świeci, jest cieplutko.

------------------------------------------------------------

Chyba promienniki dam w łazienkach, pomieszczeniu gospodarczym, ewentualnie w sypialni i w pokoju który będę miał dla siebie.

 

Łazienki - trzeba mieć ciepło na czas kąpieli, żeby nie było nieprzyjemnie wychodzić z ciepłej wody. Poza tym, po co tam grzać? Idę się kąpać, zapalę promiennik.

 

Pomieszczenie gospodarcze (+spiżarka na żywność) - tam grzać nie należy. Ciepło uchodzące przez ściany działowe zapewni temperaturę, np. +15. Ale, czasami, jeśli zechcę użyć tego pomieszczenia jako np warsztatu, zapalę promiennik.

 

Pokój dla siebie. Lubię ciepełko. Teraz mam +28. Blok. W domku będzie trudno dogrzać jedno pomieszczenie do +28, ciepło będzie uchodzić wraz z powietrzem do innych pokoi... no to niech będzie +25.. i promiennik nad głową.

 

Sypialnia: tam powinno być chłodniej, ale... czasem warto mieć na chwilę cieplej, choćby po to żeby nie szczękać zębami przebierając się lub wychodząc spod kołdry.

---------------

 

Tylko jeszcze jedna sprawa: we wszystkich tych przypadkach potrzeba szybkiego ciepła na chwilę, bez sterowania itp... takie żarówki podczerwone 500W załatwią sprawę a kosztują zdaje się kilkanaście złotych sztuka. Instalacja polega na wkręceniu w oprawkę. Do przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

czyli Twoj moral z naszych dywagacji jest jaki?

Jesli ogrzewanie pradem (ja mysle o II taryfach) - to inwestycje raczej w konwektory?

Promienniki tak, ale do miejscowego dogrzania - dobrze Cie zrozumialem?

Jesli dobrze zrozumialem Twoj intencje - to cala nasza trojka ma chyba podobne wnioski.

 

pozdawiam

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Tcic – masz kominek. Zakładamy że palisz w kominku do godz. 23. Ciepło się utrzymuje przez jakiś czas. W dalszych pomieszczeniach od kominka będzie chyba ciut chłodniej. Wygasnie kominek – na termostacie masz np. 22st.C. Kominek utrzymywał Ci temperaturę ok. 24st.C. Jak kominek wygasnie i temperatura obnizy się do 21,5st.C to wlacza się promienniki i utrzymują stałą temperaturę ok. 22st.C. Rano wstajesz 10 minut wcześniej i palisz w kominku. Ciepło roznosi się powoli po całym domu. W salonie, gdzie masz kominek wyłączą się najszybciej promienniki. Kominek chyba do tej 13 godziny utrzyma temperaturę, potem na 2 godziny włączą się promienniki. Wracasz z pracy i nadal masz te 22st.C. Wrzucasz do kominka i tak w kółko.... .

Myślę że nie musisz dużo więcej montować promienników niż masz zaplanowane.

Poza tym myślę że za konwekcyjne zapłacisz więcej w eksploatacji. Ja jestem bardzo zadowolony i koszty eksploatacji są takie jak przypuszczałem na początku. Apropo to ja mam ok. 60W/m2 i promienniki są jedynym ogrzewaniem w moim mieszkaniu – taryfa całodobowa. Co do tej temperatury odczuwalnej to jest to tak że na termostacie mam ok. 21st.C, odczuwalna jest ok. 23st.C. Nie są takie wielkie różnice.

Jak wyjezdzamy gdzies na dlużej całą rodziną to zmniejszamy w całym domu do 10st.C. W kuchni pozostawiam ok. 15st.C. Po powrocie rozkręcam na maxa ogrzewanie w kuchni 20minut i jest ciepło – 54W/m2. W pozostałych pomieszczeniach ok. 30-40minut i jest już te 20st. C. Jeżeli chcesz zamontować regulator tygodniowy to super! Też musiałbym nad tym pomyśleć.

 

PIK 33 – używasz określenia „świeci promiennik”. One nie świecą jak żarówka, nie wydają żadnego światła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co piszesz jest OK.

Tylko, ze te promienniki wychodza duzo drozej. W mim przypadku roznica w cenie waha sie od 3.200 do 4.500 PLN na korzysc konwektorow.

Stad glowny wniosek, ze chyba konwektory sa ekonomiczniejsza inwestycja. Roznica w rachunkach za prad moze byc (jesli wogole bedzie) raczej niewielka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek! U mnie wygląda to jakoś tak:

- pokoj ok. 20m2 - 2x600W - 2sciany szczytowe

- pokoj ok. 18m2 - 1x750W - pomieszczenie wewnetrzne-cieple

- lazienka 6m2 - 300W

- kuchnia 8m2 - 600W

RAZEM ok. 52m2- 2850W:52m2=54,8W/m2. Tylko pamietaj,ze ja nie mam nowych okien(najgorsze tez nie są).No i nie ocieploną chatę.

Nie boj sie Tomek ze 40W/m2 to malo.Starczy Ci na pewno.Ja bym zwrocil uwage na lazienke (zeby bylo wiecej niz 40W/mw) i na salon.

Na temat kaloryferow konwekcyjnych to wydaje mi sie ze bedziesz placil duzo wiecej.Gdyby byly one korzystne wszyscy by je mieli a jednak montuja inne systemy grzewcze.

ZBYSZEK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek!

A jak długo będą pracować te konwektory (na dobę). To może być taka sama moc jak promienniki,ale mogą pobierać o wiele dłużej prąd.Czy bede one się grzały w ciągu całej nocy(taryfy nocnej) i potem od 13-15.To Cię zeżre pod względem kosztów.

Promienniki w moim mieszkaniu pracują ok. 8godzin na dobę.U Ciebie pobierałyby prąd jakieś...2-3godziny w nocy i jakieś 30-60mintu po południu.

ZBYSZEK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony może to i tak. Ale trzeba założyć że w tej sytuacji promienniki nie zapewniają ogrzania domu, a tylko chwilowy komfort cieplny do chwili gdy "zadziała" kominek.

 

Wydaje mi się jednak że jeśli chodzi o noc, czas pracy obu systemó będzie podobny. W dzień zaś konwektory trzeba będzie wcześniej włączyć, ale za to można je będzie wcześniej wyłączyć.

 

Aż się prosi żeby jakąś symulację zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2003-01-23 18:39, pik33 wrote:

Z jednej strony może to i tak. Ale trzeba założyć że w tej sytuacji promienniki nie zapewniają ogrzania domu, a tylko chwilowy komfort cieplny do chwili gdy "zadziała" kominek.

 

Wydaje mi się jednak że jeśli chodzi o noc, czas pracy obu systemó będzie podobny. W dzień zaś konwektory trzeba będzie wcześniej włączyć, ale za to można je będzie wcześniej wyłączyć.

 

Aż się prosi żeby jakąś symulację zrobić...

 

Kurcze...promienniki nie są do chwilowego zapewnienia ciepła.U mnie w domu pracują...no nie wiem nie liczyłem,ale na pewno mniej niż pół dnia.Zbyszek mówi że ok. 8godzin-może tyle będzie.I jest stale ciepło.

Panowie weźmy przykład lodówki - jest to może przeciwieństwo ciepła,ale mniejsza z tym.Ściany lodówki są izolowane.Lodówka nie pracuje 24h/dobe żeby było stale chłodno.Włącza się i wyłącza.Tak samo pracują promienniki, nie zrobi Wam się chłodno,a dopiero później się załączą.

Tomek pisałeś że chciałbyś termostat z możliwością regulacji tygodniowej.Te termostaty są bardzo precyzyjne-ok.0,5st.C i nie wyziębi Ci się.

Widzę że myślicie Panowie że ciepło jest w domu tylko gdy pracuje promiennik.NIE - temperatura powietrza wynosi jakieś 23st.C a odczuwamy 25st.C.Pomimo wyłączenia promiennika ja spokojnie jeszcze czuję przez 10minut jak docierają promienie do mnie.Nadal jest ciepły i oddaje ciepło.

Przydała by się symulacja-tylko jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>A moze ktos "zapoda" argument za promiennikami, ktory >usprawiedliwialby dodatkowy wydatek od 4 do 5 tys. PLN???

>Oczekuje z niecierliwoscia.

 

za : http://www.ccc.pl/dlaczego.html :

 

Dlaczego ogrzewanie promiennikowe?

 

Ponieważ jest tanie, bezobsługowe, bezpieczne i niewybuchowe w odróżnieniu od gazu;

Działa “pośrednio” i “bezpośrednio”. Ciepło emanuje od promiennika do podłogi, ścian i sprzętów, które oddają ciepło do powietrza. Przy CO ciepłe powietrze unosi się do góry;

Można ogrzewać strefowo w odróżnieniu od CO, które grzeje całą, często dużą kubaturę;

Można akumulować energię w podłodze, ścianach i sprzętach w nocy, gdy energia jest tania, korzystając z ciepła w dzień;

Promienniki posiadają do 6-ciu* lat gwarancję i minimum 30 letnią trwałość, o wiele dłuższą od każdego pieca lub kotła;

Zajmują tylko miejsce na stropie – zawsze wolne ściany, nie jak w CO lub ogrzewaniu listwowym;

Jest bezpieczne dla dzieci i niepełnosprawnych;

Gwarantuje ciepłe podłogi;

Brak ruchu powietrza – polecane dla alergików – nie kurzy;

Grzeje jak słońce;

Estetyczne i ekologiczne wykonanie;

Ochrania środowisko naturalne;

Pozwala zaoszczędzić koszt budowy kotłowni i komina;

Koniec problemów z zamarzaniem rur i grzejników;

Prosty i tani montaż bez specjalistycznego sprzętu;

Może być montowane przez każdego elektryka;

Niskie koszty użytkowania oraz wysoki komfort techniczny;

Posiada zawsze 100-procentową sprawność;

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>– używasz określenia „świeci promiennik”. One nie świecą jak >żarówka, nie wydają żadnego światła.

 

Czy jako promienni moga byc uzywane zarowki ?

Mialem kiedys taka, specjalna.Swiecila b.slabo, ale grzala mocno.

Byla na 220 V i miala z tylu odblysnik.

Ciekawe czy sa jeszcze takie do dostania w sklepach bo koszt

takiego ogrzewania bylby znikomy.

Znalazlem cos na www, ale nie jestem pewny czy by sie nadawalo :

 

http://www.polamp.pl/promienniki.html

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszard,

Twoje argumenty sa OK. Ale troche nie na temat.

Moja prosba o "zapodanie argumentow usprawiedliwiajacych wydanie dodatkowych 4-5 tys PLN" dotyczyla porownania:

PROMIENNIKI - GRZEJNIKI KONWEKTOROWE (np. Atlantic).

 

Nie prownujmy tego pomyslu z klasycznym CO. Ten temat jest juz zamkniety.

Pomysl o symulacji dotyczyl rowniez porownania tych dwoch systemow.

Poprostu jak dotad nie pjawil sie argument oceniajacy (lub usprawiedliwiajacy) ten wydatek.

Sam nad tym ostro mysle i prosze o wsparcie w pomyslach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno. Strone CCC ogladalem. Inne strony rowniez.

Pisalem o tym duzo wczesniej zastanawiajac sie dlaczego wszystkie propozycje rozwiazan z promiennikami dotycza: hal sportowych, biur, kosciolow, urzedow, itp.

Nie znalazlem (poza eco-partner)zastosowan w domu.

Jedynymi "namacalnymi" wlascicielami sa uczestnicy niniejszego watku na forum.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...