Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt VIRGO pracownia DOBRE DOMY (DOMUS)


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Hej.

Balustradki niczego sobie... :wink:

Mama klika fotek z zewnątrz w moim albumie (link w stopce). A na razie z zewnątrz nic sie nie dzieje :cry: Walczymy ostro wewnatrz. Wybiliśmy podłoge na strychu dechami i rozpoczęlismy ocieplanie poddasza. Między czasie podłączyli nam w końcu prąd :lol: no i małż spinał całą instalacje w skrzynkach i sprawdzał czy wszystko działa. No i nawet działa :lol: :lol: :lol:

Póki ściany nie pomalowane to można jeszcze zrobic jakieś poprawki.

Dzieki temu, że instalacje elektryczną, internet, tv, sat i telefon wykonaliśmy we własnym zakresie zostało sporo kasy w kieszeni.

Podliczyliśmy koszt tych instalacji i okazuje sie, że wydaliśmy ... 2 100zł (bez gniazdek i wyłączników) oraz 1 500zł koszt przyłącza. Więc całkiem nieźle :wink:

 

 

Luk ja mam do ciebie prośbę... :oops: Czy mógłbys mi na e-mail przesłać wszelkiego rodzaju fotki z wykonania u Ciebie zabudowy kart/gips. Szczególnie mile widziane takie, na których widać np ruszty z profili przygotowane pod kręcenie płyt.

Chcemy na parterze porobić rózne takie pierdołki z kart/gips (półeczki , wnęki gzymsy przy suficie)i przygotować tak, żeby mozna sie było brać za gruntowanie ścian.

Będę ci bardzo wdzięczna..

 

A może ktos inny tez ma takie fotki.. :lol: ... z góry dziekuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edit,Luk super fotki!śliczne balustrady na balkonikach-Luk ile cię wyniosły?mój mąż chce sam zrobić.Edit,zarąbiste drzwi,żałuję że nie poszerzyliśmy naszych.Niestety wtedy byłoby to kosztem pomniejszenia kuchni.Dziś pokupiliśmy płytki ok.80m2.Na razie tylko do pomieszczenia gosp.,garażu,kotłowni i suszarni.I tak wydaliśmy 2000zł!Edit,jak radzisz sobie przy ocieplaniu?jak oczy?ja niezbyt miło kojarzę ten etap,ale można przeżyć.Dziś też dokupiliśmy wełne na sufit.Zamówiliśmy też gościa do gipsowania.Jak znajdę więcej czasu wkleję najświeższe fotki. :o :o :o :o :o :o :o :o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Iwona, balustrady wyniosły nas 3200, ale w tym jest 700zł za ocynkowanie.

80m2 za 2000....... co ja mam powiedzieć, gdy moja żona znalazła sobie płytki za prawie 200zł/m2 :( :(

Edit, jedyne fotki z montażu poddasza to takie jak poniżej, ciężko tam będzie coś zobaczyć ale może Ci coś pomogą. Zaczyna mnie wkurzać to poddasze, bo wydałem kupe kasy na najdrozsze materiały, elastyczne gipsy itd a już jeden słup obudowany regipsem popękał. Chyba ekip,a która to robiła będzie u mnie w ramach reklamacji co miesiąc :-?

http://img228.imageshack.us/img228/556/img1904wr2.th.jpg

http://img81.imageshack.us/img81/5744/img1915bf6.th.jpg

http://img228.imageshack.us/img228/5398/img1914iv4.th.jpg

http://img177.imageshack.us/img177/9530/img1918do7.th.jpg

http://img81.imageshack.us/img81/5489/img1910kz5.th.jpg

a to już efekt końcowy:

http://img81.imageshack.us/img81/6259/img2275vb5.th.jpg

http://img228.imageshack.us/img228/764/img2274om8.th.jpg

http://img228.imageshack.us/img228/6875/img2276vp6.th.jpg

http://img177.imageshack.us/img177/9761/img2280jv1.th.jpg

http://img81.imageshack.us/img81/9679/img2281sp5.th.jpg

http://img177.imageshack.us/img177/8683/img2282da5.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no widzisz Luk to u mnie podobnie... miałam ekipe zaklepaną, ale systematycznie korciło mnie zabrać sie za to samej (przede wszystkim z uwagi na koszty). Kropka nad i była wizyta u mojej siostry, która miała ta samą ekipę i dokładne obejrzenie poddasza po około 7 miesiącach od połozenia. niestety peka.. :( no i jak sie przyjrzeć dokładnie to "pływa"). Wtedy zapadła decyzja, że robimy sami. :lol: . Małż najpierw miał opory, ale dał sie przekonać. Dzisiaj kończy układać wełne na skosach i bierzemy sie za profile i sufit dwupoziomowy krzyżowy. Wbrew pozorom nie jest to aż tak skomplikowana konstrukcja jakby sie mogło wydawać, ale trzeba to zrobic precyzyjnie i równiutko. Myslę, że do zimy damy radę. Na razie chcemy zrobic korytarz na górze i pokój "młodego". Jak powstawiam drzwi to nie bedzie widac, że w pozostałych pomieszczeniach brak płyt anikt mi nie bedzie tam zaglądał i pomalutku wypłytujemy wszystko.

 

Na razie chcemy porobic taki gzymsiki i półeczki i sufity podwieszane na dole i bardziej chodziło mi o takie fotki... (ale za te równiez bardzo dziekuję).

 

Mówisz słup popekał.... To co oni ci tę obudowę słupa przykręcili do niego? :o

Ja też mam do zabudowy 4 słupu, które stoja przy ścianach, ale ja konstrukcję zamierzam kręcic do ścian z delikatnym luzem wokół słupa tak, żeby on sobie mógł spokojnie pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luk a możesz powiedzie jakie masz szerokie i wysokie te gzymsiki wokól salonu? Zdjecie trzeci od dołu) miałeś jeszcze chyba podobny bajer w kuchni? widziałam tam jeszcze takie fajne wnęki na suficie... na oświetlenie?

 

Luk jakbyś był na budowie możesz mi to obfotografować... :lol: i przesłać na email

 

Cholercia musze sie chyba jednak zmobilizować i Cie odwiedzić :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit, jutro mam montaż kominka to popstrykam fotki. Te konstrukcje na sufitach w wielu miejscach przykrywają różne podciągi więc ich wymiary są trochę wymuszone. Ogólnie w domu będziemy mieć motyw 'kwadratów' i kątów 45st;). Zero łuków, kółek itp. W poniedziałek jestem umówiony ws robót ziemnych, a już niedługo elewacja.

pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to tak jak i u mnie. precz wszystkim łukom i kółeczkom!!! :lol:

ale jesli możesz to zmierz mi te gzymsik w salonie i kuchni :lol:

 

u mnie kominek juz stoi i w końcu doprosiłam sie hydraulików, żeby wyprowdzili sobie podłączenia od niego bo nie moge zabudować.

Tak więc jutro i w poniedziałek mam hydraulików. Mają pomontować zawory i wieszaki do kaloryferów, założyć część kaloryferów na dole i podpiąć do tego wszystkiego kominek tak żeby mozna było grzać. Musze wygrzać salon bo trzeba zamówic parkieciarzy a wilgotność grubo nie taka na dole.

 

Postanowiłam sobie, że w czasie weekendu koniecznie musze już kupić płytki do garazu, pomieszczenia gosp. i kotłowni. Kibelek na dół juz wybrany :) , kabina i umywalka w zasadzie też. Zostały jeszcze płytki i sama nie wiem na co sie zdecydować.... :cry:

 

Małż sie spisał i pierwsza warstwa wełny na skosach juz na swoim miejscu. Po niedzieli kupujemy profile i płyty i jedziemy dalej... :lol:

 

Luk czy w sobotę popołudniu bedziesz na budowie... może ja bym cie w końcu odwiedziła..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helo hello :lol: Widzę robota wre do przodu u Was!!!!fajnie!u nas podobnie.Dziś dokanczaliśmy ocieplanie poddasza tzn.2 warstwe wełny,teraz jeszcze folia i płyta,jejku ile tej roboty.Odwiedził na s też dzisiaj pan gipsarz>Wycenil nam swoja robocizne za 8zł za metr.Więć całość wyniesie nas ok.5000.Jak to było u Was.Zamówiliśmy go wstępnie na koniec maja bo tynki mokre.Czy stosowaliście UNIGRUNT?stwierdził że to konieczne.Jaki używaliście gipsi ile go wyszło? :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej witam,

Jestem nowy na tym forum. Czytałem je już całe. Planuję budowę virgo II z podwójnym garażem. Dzisiaj byłem w biurze projektowym, które sprzedaje projekty z "dobrych domów" aby zapytać ile kosztuje umiejscowienie domu na działce itd. Gość odpowiedział mi, że taka rzecz wraz z projektami przyłączy, wjazdu plus ewentualne delikatne zmiany projektu to koszt ok 3000. Czy to jast normalna cena, czy chcą mnie naciągnąć? Nigdzie nie doczytałem się na ten temat.

 

Mario

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej witam,

Jestem nowy na tym forum. Czytałem je już całe. Planuję budowę virgo II z podwójnym garażem. Dzisiaj byłem w biurze projektowym, które sprzedaje projekty z "dobrych domów" aby zapytać ile kosztuje umiejscowienie domu na działce itd. Gość odpowiedział mi, że taka rzecz wraz z projektami przyłączy, wjazdu plus ewentualne delikatne zmiany projektu to koszt ok 3000. Czy to jast normalna cena, czy chcą mnie naciągnąć? Nigdzie nie doczytałem się na ten temat.

 

Mario

Ciężko powiedzieć musisz dokładniej opisać o jakie przyłącza chodzi u mnie było tak:

Projekt kosztował 1800 złotych,

projekt przyłącza wody 600 złotych(przyłącze wykonam w przeciągu miesiąca i to będzie około 1000zł),

za projekt przyłącza prądowego docelowego wraz z przyłączeniem do sieci energetycznej przez ergetykę 2700 złotych do tego sam musiałem postawić szafę elektryczną plus przyłącze budowlane z odbiorami 2600złotych.

Za adaptację projektu wraz z ze zmianami, projektem piwnicy i załatwieniem pozwolenia na budowę ( wszystkie uzgodnienia gaz,prąd,mapka,wjazd na posesję,woda,ścieki) 3000złotych.Tu możesz trochę zaoszczędzić załatwiając uzgodnienia samemu ja ze względu na pracę nie miałem szans a szkoda było urlopu więc popłynąłem - ale jak sam będziesz załatwiał to musisz mieć cierpliwość. załatwienie pozwolenia w moim przypadku trwało 3 miesięce.

Wytyczenie przez geodetę położenia domu 300złotych.

To wszystko załatwiałem od czerwca 2005, na prąd czekałem od października 2005 do czerwca 2006 czyli trochę czasu minęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iwona, u mnie na cały dom - czyli na poddasze szpachlowanie i gładzie oraz parter całe gładzie poszło materiałów za ok 2300 oraz robocizna 5zł góra i 7zł dół.m2 czyli ok 6tys zł. Dziś zrobili nam kominek, teraz tylko pozostanie zamontować na niego jakąś płytę z marmuru albo granitu. W kominku zrobili profesjonalnie komorę dekompresyjną itd. Wszystko lux.

Edit, weekendy teraz odpadają u mnie bo z powodu totalnego braku czasu w tygodniu musze nadrabiać zaległości rodzinne i wszelkie inne. Na budowę jeżdzę generalnie codziennie ale w dzień powszedni:).

http://img523.imageshack.us/img523/6133/img2286eb7.th.jpg

http://img87.imageshack.us/img87/1016/img2287rk7.th.jpg

http://img523.imageshack.us/img523/1008/img2288df3.th.jpg

http://img156.imageshack.us/img156/8396/img2294ce2.th.jpg

http://img156.imageshack.us/img156/4152/img2295id6.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość odpowiedział mi, że taka rzecz wraz z projektami przyłączy, wjazdu plus ewentualne delikatne zmiany projektu to koszt ok 3000. Czy to jast normalna cena, czy chcą mnie naciągnąć? Nigdzie nie doczytałem się na ten temat.

 

Witaj,

 

Moim zdaniem - to za duża kwota. U mnie wyglądało to mniej więcej tak:

- mapa do celów projektowych : 500 zł;

- projekt zagospodarowania + przyłącza wodne, kanalizacyjne i prąd : 1000 zł

 

I tyle,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej witam,

Jestem nowy na tym forum. Czytałem je już całe. Planuję budowę virgo II z podwójnym garażem. Dzisiaj byłem w biurze projektowym, które sprzedaje projekty z "dobrych domów" aby zapytać ile kosztuje umiejscowienie domu na działce itd. Gość odpowiedział mi, że taka rzecz wraz z projektami przyłączy, wjazdu plus ewentualne delikatne zmiany projektu to koszt ok 3000. Czy to jast normalna cena, czy chcą mnie naciągnąć? Nigdzie nie doczytałem się na ten temat.

 

Mario

Ciężko powiedzieć musisz dokładniej opisać o jakie przyłącza chodzi u mnie było tak:

Projekt kosztował 1800 złotych,

projekt przyłącza wody 600 złotych(przyłącze wykonam w przeciągu miesiąca i to będzie około 1000zł),

za projekt przyłącza prądowego docelowego wraz z przyłączeniem do sieci energetycznej przez ergetykę 2700 złotych do tego sam musiałem postawić szafę elektryczną plus przyłącze budowlane z odbiorami 2600złotych.

Za adaptację projektu wraz z ze zmianami, projektem piwnicy i załatwieniem pozwolenia na budowę ( wszystkie uzgodnienia gaz,prąd,mapka,wjazd na posesję,woda,ścieki) 3000złotych.Tu możesz trochę zaoszczędzić załatwiając uzgodnienia samemu ja ze względu na pracę nie miałem szans a szkoda było urlopu więc popłynąłem - ale jak sam będziesz załatwiał to musisz mieć cierpliwość. załatwienie pozwolenia w moim przypadku trwało 3 miesięce.

Wytyczenie przez geodetę położenia domu 300złotych.

To wszystko załatwiałem od czerwca 2005, na prąd czekałem od października 2005 do czerwca 2006 czyli trochę czasu minęło.

 

Te ok. 3000 to ma być za projekt przyłączy gazu, wody, produ, umiejscowienie domu na działce, wjazd na posesję i adaptacja projektu. Czyli to w miarę normalna cena. Mam jeszcze pytanko. Po uzyskaniu technicznych warunków przyłączy (woda, gaz, prąd) ja przygotowuję projekty tych przyłączy (na podstawie tych technicznych warunków), czy zakłady dostarczające media? Projekty tych przyłączy muszę mieć aby uzyskać pozwolenie na budowę?

 

Mario

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ok. 3000 to ma być za projekt przyłączy gazu, wody, produ, umiejscowienie domu na działce, wjazd na posesję i adaptacja projektu. Czyli to w miarę normalna cena.

 

Umiejscowienie domu na działce, wjazd na posesję, śmietnik, adaptacja projektu - robi to jedna osoba, np. twój przyszły kierownik budowy ( u mnie 500 zł). Przyłącza gazu - tu ceny nie znam, bo u mnie nie ma, ale może to powoduje taki właśnie koszt - z tego, co pamiętam - ludzie od zbiornika z gazem liczyli sobie ok. 2000 zł na projekt. Z kolei przyłącza wodne, prąd i kanalizacja - ja płaciłem po ok. 200 zł.

 

Po uzyskaniu technicznych warunków przyłączy (woda, gaz, prąd) ja przygotowuję projekty tych przyłączy (na podstawie tych technicznych warunków), czy zakłady dostarczające media? Projekty tych przyłączy muszę mieć aby uzyskać pozwolenie na budowę?

 

A więc po kolei:

- prąd: idziesz do zakładu energetycznego po warunki przyłączenia, składasz również mapę ze starostwa. Dostajesz warunki i:

a) to co idzie od skrzynki prądowej albo na ogrodzeniu albo na elewacji domu projektuje projektant wynajęty przez ciebiel

b) to, co idzie poza twoją działką projektuje zakład, za co i tak zapłacisz podpisując umowę z zakładem na doprowadzenie prądu.

 

- woda: idziesz do wodociągów po warunki przyłączenia, potem do gminy po warunki (czyt. ile zapłacić) za możliwość podłączenia się do wodociągu. I z tymi dokumentami do projektanta;

 

- kanalizacja: ja mam szambo i z tego, co pamiętam - na mapie do celów projektowych tam, gdzie jest wrysowany dom - osoba adaptująca wrysowała również kręgi.

 

- gaz : tego niestety nie wiem.

 

I mając te wszystkie projekty składasz papiery do pozwolenia na budowę. Tak było u mnie, ale nie dam głowy, że jest to standardowa procedura.

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luk,chyba nie muszę pisać że foty super,chciałabym być już na tym etapie.Napisz mi czy fachowcy zastosowali u Ciebie UNIGRUNT?Chcemy zaoszczędzić i zrezygnować z niego bo kosztto ok.1000zł i nie wiemy co robić.Czy masz zamontowane ogrzewanie podłogowe?my musimy się za to zabrać przed gipsowaniem,w ogóle posadzka musi być ukończona.Mamy firme zamówioną z jakąś maszyną,biorą 10zł od m2.Skończą w jeden dzień.Zastanawiamy się też nad parapetami.Jakie planujecie?plastiki strasznie się ryszą,poznałam to na własnej skórze,marmur drogi,a drewno?sama nie wiem.Tak samo jestem ciekawa jaki ros=dzaj posadzki planujecie na klatce schodowej na górze?my chyba płytki takie same jak na holu. Pozdrawiam wszystkich :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, piszę szybko w przerwie między jednymi fachowcami a drugimi... Płyty g-k oraz ściany i sufity były gruntowane na pewno. Podłogówki mamy zrobione, a parapety mamy agromarmur, w sumie też barany tynkarze je porysowali bo pomimo tego, że mieli folie, taśmy itd do zabezpieczeń oczywiście wszystko zarąbali tynkiem a potem to ścierali papierem ściernym:(. No ale na matoła nie ma sposobu, zniszczy wszystko. Posadzke na klatce planujemy na pewno z drewna, tak aby była połączona z materiałem schodów. Płytki tylko na dole. Lecę dalej, pozdrowionka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ok. 3000 to ma być za projekt przyłączy gazu, wody, produ, umiejscowienie domu na działce, wjazd na posesję i adaptacja projektu. Czyli to w miarę normalna cena. Mam jeszcze pytanko. Po uzyskaniu technicznych warunków przyłączy (woda, gaz, prąd) ja przygotowuję projekty tych przyłączy (na podstawie tych technicznych warunków), czy zakłady dostarczające media? Projekty tych przyłączy muszę mieć aby uzyskać pozwolenie na budowę?

 

Mario

Możliwości są dwie:

1. Robisz tylko zagospodarowanie terenu (architekt wrysowuje dom i całą infrastrukturę na mapki) i wtedy wystepujesz o pozwolenie tylko na budynek a media II etap.

2. Biuro, które adaptuje ci projekt sporządza od razu projekty wszystkich przyłączy (i tak chyba tobie proponują za te 3 tys.)Skoro ta cena jak piszesz obejmuje projekty wszystkich przyłączy to nic więcej nie musisz projektować. A warunki techniczne z gazowni, elektrowni i wodociągów musisz dostarczyć do tego biura bo inaczej nie zrobią tych projektów.

 

Ja robiłam tym pierwszym sposobem bo bardzo mi sie spieszyło. Media załatwiałam na bierząco jak zaczęłam budowę.

Koszt projektów:

woda - 420

gaz - 420 (gazownia zwraca za projekt ryczałtowo chyba 335 zł neto o ile pamiętam)

prąd - 500

wjazdu jeszcze nie mam ale koszty sa podobne około 500zł

 

Jest jeszcze jeden haczyk jesli wybierzesz pierwszy sposób:

Jeśli skrzynkę od prądu lub gazu masz w ogrodzeniu lub na słupie (prąd) to na linię zalicznikową (odcinek między domem a skrzynkami) muszisz wystapić o pozwolenie na budowę(zakładasz kolejny dzienik budowy i bierzesz kierownika tych robót)

Generalnie enion i gazownia w ramach podpisanej z nimi umowy wykonują przyłącze do skrzynek (czyli jeśli nie masz ich na budynku to tylko do ogrodzenia lub twojego słupa). I na to generalnie projektów robić nie musisz bo zrobi to za ciebie gazownia i elektrownia.

 

Reasumując załatw najpierw warunki techniczne na wszystkie te media. Bo od tego zależy co musisz dalej zrobić.Zobaczysz gdzie zlokalizują ci skrzynki i wtedy podejmij decyzje co robić.

Jesli miałbys skrzynki na budynku to ja bym ponegocjowała z biurem bo wtedy odpada im robienie projektów tych mediów.

 

Jeśli Ci się bardzo nie spieszy to ja po swoich doświadczeniach mogę powiedzieć, że lepiej zrobić wszystkie projekty od razu i wystapić o PNB na budynek i wszystkie media.

Ta cena, którą ci proponują (jesli obejmuje wykonanie kompletu projektów) to dobra cena.

 

UFFFFFFF ale sie rozpisałam.. :oops: mam nadzieję, że cokolwiek z tego zrozumiałeś i rozjaśniłam Ci sprawę. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholercia a umnie na budowie dzis awaria.. Komin przecieka :x :evil:

Dekarze juz zawezwani do poprawki.

Musiałam pościągać troche wełny bo wszystko zalane.

powiedzcie mi przy okazji jak u was była zrobiona obróbka blacharska kominów?

Czy macie lekko naciety komin i w tą szczeline wsunietą blachę czy poprostu blacha przylega do komina i wygieta jes na dachówkę?

u mnie tylko przylegoa i uszczelniali to jakimiś silikonami, ale widzę, że nie zdaje to egzaminu bo to juz drugi raz.

Pierwszy był zaraz po połozeniu dachu (październik)... pierwszy deszcz i komin mokry... przyszli rozebrali...uszczelnili... poskładali i było ok. aż do dziś..

 

Wkurza mnie to bo chce układać płyty g/k a jak bedzie przeciekało to wszystko szlag mi trafi :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[A więc po kolei:

- prąd: idziesz do zakładu energetycznego po warunki przyłączenia, składasz również mapę ze starostwa. Dostajesz warunki i:

a) to co idzie od skrzynki prądowej albo na ogrodzeniu albo na elewacji domu projektuje projektant wynajęty przez ciebiel

b) to, co idzie poza twoją działką projektuje zakład, za co i tak zapłacisz podpisując umowę z zakładem na doprowadzenie prądu.Michał

 

i tu sie nie zgodzę ... płaci się tylko za "zamówione" kilowaty a jesli zleci sie im projekt to sie dłużej czeka, ale nie ma żadnej dodatkowej opłaty

 

- woda: idziesz do wodociągów po warunki przyłączenia, potem do gminy po warunki (czyt. ile zapłacić) za możliwość podłączenia się do wodociągu. I z tymi dokumentami do projektanta;

 

ta opłata w gminie jest nie legalna. .. po tym jak prasa nagłośniła całą tą sprawę nasza gmnia zrezygnowała z pobierania tej opłaty ( ale w gminie obok płaci sie około 2tys) więc widać, że nie wszędzie prawo jest stosowane.... :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...