Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt VIRGO pracownia DOBRE DOMY (DOMUS)


Recommended Posts

Szczerze mówiąc przeglądałem oferty materiałów z których można budować ściany nośne i nigdzie nie widziałem parametry dopuszczalnych naprężeń na ściskanie jakie wytrzymują te materiały, no ale pokusiłem się i poszukałem.

YTONG ma wytrzymałość 2MP, przyjmuje się w projektach dla obliczenia muru 1MP, czyli daje się współczynnik bezpieczeństwa 2 :)

SOLBET ma wytrzymałość 3MP, dla niego również możemy przyjąć współczynnik bezpieczeństwa 2.

 

Zakładając odcinek ściany o długości 500mm do dla:

 

YTONG - przy szerokości ściany 365 mm powierzchnia na którą działa siła jest równa: A=0,365x0,50=0,18m^2 dalej z prostego wzorku P/A

Czyli bloczek systemu YTONG o powierzchni 0,18m^2 przy współczynniku bezpieczeństwa 2 możemy obciążyć siłą P=180 kPa :)

 

SOLBET - przy szerokości ściany 240 mm powierzchnia na którą działa siła jest równa: A=0,240x0,50=0,12m^2, P=1,5*10^6*0,12=180 kPa.

 

Czyli wniosek: ścianę YTONG o grubości 36,5 możemy zastąpić SOLBET o grubości 24 :) Wychodzi praktycznie to samo :) Mam nadzieję, że jakiś fachowiec, który na codzień sie zajmuje wyliczaniem nośności ścian sprawdzi to co to napisałem ;)

 

agga1977 - a jaką ścianę masz murowaną jaką zaprawą ? specjalną, o odpowiedniej przenikalności cieplnej czy zwykłą ?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

:D widze ze grono szanownych VIRGOWICZÓW poszerza sie w szybkim tempie i fajnie!!!u nas wnetrze domku coraz bardziej przypomina mieszkanko.W środe firma wylewała nam posadzki,odwalili kawał dobrej roboty.Dokładnie nie wiem jak robili,wiem tylko że mieli jakąś maszyne do wylewek-super sprawa,mało pracy.Teraz czekamy za panem gipsarzem a do odbioru mamy parapeciki.Edit,a co u Was?kiedy wprowadzasz się? :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej stronie znalazłem metodykę obliczeń wytrzymałości na ściskanie dla bk. firmy H+H Calcon:

http://www.trops.pl/php/download_file.php?hash=cG9yYWR5&plik=Mlphc2FkeV8xOS5wZGY=

 

wg. tego opisu bk klasy 400 i gr. 36cm można stosować jako element ścian nośnych do 3 kondygnacji jednak zależy to od kilku parametrów m.in. rodzaju zaprawy , tak więc myślę, że bk. o gr. 24cm można zastosować jako ścianę nośną dla jednej kondygnacji jednak w tym opisie nie ma mowy o zastosowaniu bk. 24 cm jako typowego materiału dla tego typu ścian.

 

jeśli chodzi o obliczenia siły ściskającej to nie ma to sensu ponieważ łatwiej porównać wytrzymałość na ściskanie podane w Pa=N/m2 dla różnych materiałów. Jednak siła zawsze powinna być podana w N :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o obliczenia siły ściskającej to nie ma to sensu ponieważ łatwiej porównać wytrzymałość na ściskanie podane w Pa=N/m2 dla różnych materiałów. Jednak siła zawsze powinna być podana w N

 

Tak czy siak wychodzi z tego, po uproszczonym wyliczeniu, że można postawić dom z poddaszem użytkowym na ścianie 24 cm :) Zdaje się, ktoś na forum virgo pisał że, budował chyba nawet z betonu komórkowego ściany nośne :)

 

Założy ktoś w końcu tego bloga z budowy tego projektu ?:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie większych zmian do projektu nie wprowadzaliśmy, bo podoba nam się ten dom taki, jaki został narysowany. :D Jeszcze decyzji ostatecznej nie ma, ale najpewniej nie będziemy też podnosić ścianki kolankowej.

 

U nas płytę wylejemy prawdopoodobnie pod koniec przyszłego tygodnia - na razie jeszcze walczymy z piaskiem i instalacjami, co by potem nie rozkuwać. No i walczę z wyliczeniami - ile muszę zamówić materiału na ściany.

 

Pozdrowienia dla wszystkich budujących virgowiczów,

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał zastanow sie nad ta scianka kolankowa. My podnieslismy o jeden pustak i wydaje sie wcale nie za wysoko a powiedzialbym ze mozna by sie pokusic o jeszcze jeden dla lepszej uzytecznosci góry. Jednak dwa pustaki + mogłyby zmienic mocno bryle. Uwazam ze jeden to minimum. jesli tego nie zrobisz pokoje nie beda wcale ustawne. Zastanow sie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym teraz pomyslala jeszcze o oknie dachowym w pokoju nad kuchnia. Mial to byc pokoj dzieciecy ale raczej nie bedzie bo jest zbyt ciemny. Nie wiem czy teraz bym nie przesunela sciany miedzy pokojami nad salonem i gabinetem tak zeby kazdy z tych pokoi na gorze mialy dostep do balkonu, ale to szybkie przemyslenia nie wiem jakby to bylo w praktyce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że generalnie pokoje na górze nie są za wielkie, my jednak wychodzimy w założenia, że raczej bywać się będzie na dole, a na górze jednak głównie spanie. Wyjątek - to rzeczywiście pokój dla dziecka. I to jest argument za zwiększeniem powierzchni. Będziemy myśleć, jak dojdziemy do stropu.

 

Mam do was pytanie - czy możecie mi wskazać w projekcie, gdzie jest wrysowana ta ścianka kolankowa o h=67cm? W opisie wyczytałem, że dotyczy to wyższej części budynku, jednak nigdzie nie mogę jej znaleźć na rysunkach. :(

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem starzy beda na dole zazwyczaj ale dzieciaki mysle ze wiekszosc czasu beda spedzac na gorze. Pokoje sa faktycznie malo ustawne ale tak juz jest im wieksza kubatura tym pokoje ustawniejsze. Cos za cos. My mamy jeszcze jeden problem bo w pokoju na poddaszu gdzie sa 2 okna palociowe nam weszlo niestety tylko JEDNO! i nie pytajcie dlaczego po prostu. Kicha.

jeszcze teraz patrzac to bym zmniejszyla okno w kuchni. Okna w salonie wyrownalismy na jeen poziom a w projekcie sa na roznej wysokoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś z Was pozbył lub zastanawiał sie nad pozbyciem sie stopnia do łazienki na poddaszu. My chcemy to zrobić, ponieważ pewnie nie raz zaliczymy tam koziołka wchodząc lub wychodząc po mokrych płytkach. :D

Posadzka łazienki byłaby na poziomie poddasza, a stopień byłby dopiero do pomieszczenia nad garażem.

Chodzi o VirgoII z podwójnym garażem.

Co Wy na to?

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda jeszcze tego nie buduje i nie będę pewnie jeszcze parę lat budował, ale wtrącę sie do rozmowy:D nie myśleliście może nad powiększeniem łazienki na górze kosztem suszarni ? zawsze to obszerniejsza łazienka jest lepsza, a na co komu taka duża suszarnia :D

 

Co z tym blogiem ? ktoś sie zdecyduje ?:)

 

agga1977 podesłała byś mi fotki wszystkich pomieszczeń w domu ? chciałem zobaczyć jak to mniej wiecej wygląda w realu :) oglądałem u innych fotki, ale jakoś nadal tego nie widzę w swojej wyobraźni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla nas suszarnia bedzie skladowiskiem roznych rzeczy lacznie z centralna TV, alarmowa i telefoniczna . Jest to moim zdaniem najfajniesze pomieszczenie w calym domu. mozna z tego zrobic fajny pokoj kosztem kawalka lazienki ale jak kto lubi. Mysle ze powiekszenie lazienki kosztem suszarni no coz ... strasznie ogromna lazienka by byla.No ale sauna no no.

Zlikwidowanie schodka w lazience to trezba by bylo chyba cala podloge w lazience podnosic, najlepiej zapytac fachowcow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aga,my w pokoju dziecięcym tj z balkonem przednie,wstawiliśmy dodatkowe okno dachowe.Również wydawał nam się kącik za ciemny.W ogóle w całym mieszkanku okienka pozmienialismy,w kuchni zwiekszylismy,w salonie wyrównalismy na jedna wysokość,dodalismy w pomieszczeniu gospodarczym.Mały galimatias,ale uważamy ze tak bedzie wygodniej i lepiej sie mieszkac.Jutro zaczynamy przygotowania do wylewania tarasu i schodów przednich.Właśnie apropo,jak Wy rozwiązaliście temat tarasiku?czy wnieśliście jakieś zmiany do orginalnego projektu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...