Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zagadki, łamigłówki...


Becik

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 632
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Podział figury (krzesło panny młodej)

W jaki sposób należy podzielić poniższą figurę, wykonując dwa proste cięcia, aby z powstałych części można było złożyć kwadrat?

KrzesloPannyMlodej.JPG

Edytowane przez wierzch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podział figury (krzyż łaciński)

W jaki sposób należy podzielić poniższą figurę, wykonując dwa proste cięcia, aby z powstałych części można było złożyć kwadrat?

 

Wskazówka: Istnieje więcej niż jedno rozwiązanie. Wystarczy podać jedno z nich.

 

KrzyzLacinski.JPG

Edytowane przez wierzch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele znanych wzorów można wyrazić graficznie.

 

Kilka przykładów:

 

Prawo przemienności mnożenia

PrzemiennoscMnozenia.JPG

 

Prawo rozdzielności mnożenia względem dodawania

RozdzielnoscMnozeniaWzgledemDodawania.JPG

 

Kwadrat sumy

KwadratSumy.JPG

 

Zadanie

W jaki sposób można przedstawić graficznie różnicę kwadratów z sumy i różnicy, czyli

 

(a+b)²-(a-b)²=4ab

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Losowanie kuli

Stary krćl postanowił dać skazanemu na śmierć ostatnią szansę uratowania życia. Dał mu 10 czarnych i 10 białych kul. Oprócz tego, skazany dostał dwie skrzynie, w których mógł dowolnie umieścić otrzymane kule. Następnego ranka miał na ślepo wybrać jedną ze skrzyń (bez ich dotykania) a następnie wyciągnąć z niej jedną kulę. Jeśli wybrana kula jest biała, wtedy zostanie ocalony.

 

W jaki sposób więzień powinien rozmieścić kule w skrzyniach (ilość kul białych/czarnych w każdej skrzyni), aby zmaksymalizować szanse przeżycia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Losowanie kuli

Stary krćl postanowił dać skazanemu na śmierć ostatnią szansę uratowania życia. Dał mu 10 czarnych i 10 białych kul. Oprócz tego, skazany dostał dwie skrzynie, w których mógł dowolnie umieścić otrzymane kule. Następnego ranka miał na ślepo wybrać jedną ze skrzyń (bez ich dotykania) a następnie wyciągnąć z niej jedną kulę. Jeśli wybrana kula jest biała, wtedy zostanie ocalony.

 

W jaki sposób więzień powinien rozmieścić kule w skrzyniach (ilość kul białych/czarnych w każdej skrzyni), aby zmaksymalizować szanse przeżycia?

Na poprzednim prawdopodobieństwie poległam, ale spróbuję jeszcze raz :)

 

Największe prawdopodobieństwo wylosowania białej kuli, jakie udało mi się uzyskać wynosi 14/19, przy włożeniu do jednej skrzyni jednej białej kuli, a do drugiej skrzyni 9 białych i 10 czarnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne, że też mnie ominęło - kombinatoryka to był jedyny dział, który na matmie rozumiałam ;)

Wydaje mi się, że jesteś za bardzo skromna ;)

 

Niestety rzadko zaglądam, bo zmagam się teraz z inną zagadką - skąd i ile wytrzasnąć kasy, żeby wystarczyło do końca budowy? :D :D

To chyba najpopularniejsza zagadka na tym forum :)

Mam nadzieję, że nie jest to w Twoim przypadku problem NP-zupełny ;)

Edytowane przez wierzch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam po przerwie wakacyjnej kolejną porcją zadań :)

 

Koło i spodki

Mamy w domu stół z okrągłym blatem o średnicy piętnaście razy większej od średnicy naszych talerzyków deserowych, które także są okrągłe.

Ile talerzyków można postawić na stole, by nie nachodziły ani na siebie nawzajem, ani na krawędź stołu?

 

Spadając na krawędź

Jaką grubość powinna mieć moneta, by była 1 szansa na 3, że spadnie na krawędź?

 

Szesnaście

Bez odrywania ołówka od kartki, przejdź prostymi pociągnięciami wszystkie szesnaście kropek tak, by skończyć w miejscu startu.

Ile co najmniej potrzeba pociągnięć?

 

Szesnascie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...