Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kto robił sam rozprowadzenie ciepła z kominka


bobiczek

Recommended Posts

Rozprowadzałem w następójący sposób:

kominek jotul z taką nadbudówką z blachy gdzie produkuje się ciepłe powietrze.To jest owinięte wełną do kominków z folią alu.

Z tej nadbudówki wychodzi 8 rur.3-z nich zasilają salon kuchnie i przedpokuj,po prostu przechodząc przez ściany.W suficie nad kominkiem wykuty jest otwór na 5 kolejnych rur,na poddasze.Tam idą w podłodze w ten że sposób że idą bezpośrednio po płycie,a że

na płycie po wykończeniu jest 6cm styropianu i 5cm zbrojonej wylewki to robi się na wys.11cm korytko w kórym izolowane rury pięknie się mieszczą.Następnie wchodzą w ściany do pokoi i kończą się na wys 30cm od podłogi.Działa to bez wymuszenia i jest genialnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początek podobnie jak u przedmówcy - kominek Jotul z nadbudową ocieplaną wełną mineralną na folii aluminiowej. Z nadbudowy wychodzą 3 otwory, do 2 podłączyłem 2 rury bezpośrednio do salonu. 3 otwór połączyłem rurą spiro z wentylatorem. Za wentylatorem mam klapkę zwrotną, a następnie rozgałęźnik od którego odchodzą następne rury, po jednej do każdego pomieszczenia. Rury zakończone są anemnostatami. Każdą z rur zaizolowałem wcześniej wspomniną wełną. Rury umieszczone są między sufitem z płyty gipsowej, a podłogą strychu ( płyta OSB). Wszystkie rury, złaczki, rozgałęzienia, wentylator itd kupiłem w firmie Darco z Pustkowa. Okazało się , że wentylator i tak jest wyprodukowany przez firme Dospel.Darco ma bardzo ładny katalog ze wszystkimi elementami do montażu. Mają chyba również strony WWW. Niestety w całej firmie nie ma ani jednej osoby, która miałaby choć blade pojęcie do czego służą produkowane przez nich elementy. Wiem , że to śmieszne, ale rozmawiałem z ich biurem konstrukcyjnym i nie potrafili odpowiedzieć nawet na najprostsze pytanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to rozprowadzenie robił fachowiec ale na takiej zasadzue , że podobnie jak u przedpismaków ( brzydko brzmi ) zrobił wyjścia z komory nadkominkowej i9 potem aby ograniczyc koszty pozostałe rury aluminiowe o fi 100 zostały rozprowadzone po wszystkich pomieszczeniach do0 ogrzania a zaizolowane zostały ( ciepnie ) normalną wełna mineralną Gullfibera - bez folii alu -tak jest dużo taniej a efekt jest taki sam. ZArobiłem to z tego względu ,że wełna jest niepalna a koszt ocieplanych rur jest nieporównuywalnie większy od rurek aluminiowych 100tek łacznie z ich dodatkowym osiepleniem.

 

Ja przynajmniej mam tak zrobione i od 2 miesięcy palę prawie nonstop kominek i nie narzekam.

 

PZDR Robert

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnosnie ogrzewania-ja tez robilem sam

rury 120mm kupilem gotowe-tzn ocieplone(samodzielne ocieplanie nie jest takie latwe,a na pewno czasochlonne i naprawde nie kosztuje wcale taniej)5 metrów ocieplonej kosztuje okolo 140 zł w castoramie.Rury poprowadzilem w suficie podwieszanym na nieuzytkowym poddaszu.poddasze wypełnione wełna wiec nic nie powinno sie zapalic.W suficie zamontowalem anemostaty.Takich rozprowadzeń mam trzy na górze.Na razie3 dziala Ok.Z moich obserwacji odradzam owijanie rur-kup gotowe jezeli to nie jest duza ikosc

pozdrowienia Seba

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy macie u siebie filtry?

Ja ostatnio oglądałem kominki z wentylatorami zamontowanymi w środku, więc odszedłby koszt kupowania osobnych wentylatorów, boję się tylko że to będzie za głośne.

Ale generalnie z tego co piszecie wnioskuję że można bez problemu to zrobić samemu, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...