Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wielowarstwowo czy komórkowo


Gość

Recommended Posts

Wydaj się,że pytanie jest jasne i oczywiste lecz co fachowiec to osobna opinia.

proszę o własne opinie ludzi którzy budują lub wybudowali metodą komórkową.

Jakie są zalety a jakie wady takiego budowania a co ważne jeszcze póżniejszego ekspolatowania budynku.

Jak komórkowo to jaka powinna być gruba ściana,od czego to zależy i czy warto inwestować w grubość (w zdrowych geranicach oczywiście).

jak się sprawdza ściana oddychajaca

 

PAweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motto:

Niczego nie udziela się tak hojnie, jak dobrych rad. S. J. Lec

Jak nie chcesz przekombinować i nie masz w nadmiarze kasy proponuję ścianę warstwową 12cm bloczki komórkowe -osłona, 7cm styropian i 24cm sciana konstrukcyjna też bloczki, uzyskujesz wystarczającą normę cieplną masz w co gwożdzia wbić i łakwo kujesz instalację.Unikasz też kosztownej elewacji. Stosując styropian doprojektuj parę oczek kominowych więcej...

Ostrzegam przed wełną w ścianach !!!

Nie pytaj tych co Ci chcą to wcisnąć lub zamierzają stosować, a tych co rozbierają..., w ścianie warstwowej jest wilgotna lub mokra i zjeżdża...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzoza, zawilgocenie wełny to wynik źle wykonanej wentylacji takiej ściany. W Śodku zawsze wykrapla się wilgoć i należy b.dobrze wykonać warstwę pustki powietrznej, nie tylko zachowując jej odpowiednią szerokość, ale też zapewniając nawiew i wylot powietrza do niej. Nie myśl, że jak styropian nie chłonie wody, to tej wilgoci w ścianie nie ma!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi na Budmie powiedzieli, że pustka ma być 2-3.5 (Paroc) i 2-4 (Roben). 2 uznali za absolutne minimum. Roben uzasadnial to, ze niesolidnie wykonany mur zawęża szczelinę. No i co Wy na to? Bać się, czy robić 2cm (więcej nie wygospodaruję). A może wybrać najcieplejszą ścienną i uszczuplić o 1cm posprawdzeniu, że k jest OK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rob sciane jednowarstwowa na 36cm z YTONGA lub HEBLA. Chcesz to mozesz jeszcze docieplic.

Czym wiecej mateialow w scianie nakombinowanych tym wieksze prawdopodobienstwo ze cos bedzie zle.

Najprostsze rozwiazania sa najlepsze.

Ja nie wiem co Wy tak z ta welna, skoro sa z nia "jaja" to nie lepiej dac styropian FS12 bez pustki. Bedzie taniej i lepiej a styropian sam nie "wyparuje".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam forsować swoich poglądów ani uszczęśliwiać styropianem kogoś, kto tego nie chce - wolę opierać się na faktach

1. technologia produkcji styropianu powstała w Polsce

2.Wełna to pomyśł amerykański

3.Specjalistami od marketingu są amerykanie

4.Wiemy jakie zagrożenie stwarzają mikroskopijne cząsteczki azbestu i jak kosztowna jest jego utylizacja

5.Kto da gwarancję, że nie obudzimy się z ręką w nocniku za powiedzmy 30 lat

6 Jeżeli ściana jest tynkowana tynkiem mineranym (nie akrylem)

malowana rownież farbą nie akrylową to w sprzyjających warunkach odparuje wilgoć zarówno z wełny jak i ze styropianu

7. W przypadku nie odparowania wody większe ryzyko stwarza wilgotna wełna, która traci swoje właściwośi izolacyjne w stopniu o wiele szybszym od styropianu

Nie zależy mi na przekonaniu kogokolwiek, chciałbym tylko aby się nad tym zastanowić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy materiał ma "zady i walety". Ważne są też uprzedzenia użytkowników. Gdyby były takie problemy z wełną, to nikt nie odważyłby się kłaść tego do drewniaka, gdzie już nic nie chroni budynku. W technologii murowanej macie jeszcze mur - zimny bo zimny, ale jest. Ja nie będę próbował nawracać nikogo na wełnę. Gdyby któryś materiał był lepszy, to drugi albo by zniknął z rynku, albo był o wiele tańszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do dmuu (2-ga wypowiedź) - zdradź jaką technologię wybrałeś - ja czytałem ten specjalny numer Muratora o ktorym piszesz chyba juz kilkadziesiąt razy (oczywiście to co mnie interesuje) i nadal mam wątpliwości.

Jak dla mnie - nie ma tam jednoznacznych argumentów za żadną z technlogii i byc nie może - taka publikacja musi być w miarę neutralna i wyważona.

Znacznie ciekawsze są opinie ludzi, którzy już wybudowali domy w danej technologii i je eksploatują.

Pozdrawiam - alek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alek - jakby była jednoznaczna odpowiedź to inne technologie by zaniknęły. Wszystko ma "zady i walety". Jak coś jest gorsze, to albo wypada z rynku albo schodzi z ceną. Trochę miejsca na ruchy zostaje dzięki sentymentom i dobremu marketingowi. Ja wolę dom murowany i już, więc 10% mnie nie przekona, ale jakby różnica w cenie była 50%? Ważną rzeczą jest kto Ci to wykona i czy umie to robić, oraz jak szybko chcesz się wprowadzać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez jestem za klasyka z ceramiki, nawet sciana trojwarstwowa, ktora jest chyba njdrozsza w wykonaniu ale beton komorkowy jest bardzo dobry i bardzzo szybko sie stawia.

Decyzja nalezy do kazdego indywidualnie, dla jednego sa wazne pieniadze, inny ma wujka fachowca no i wzorce kulturowe i wyniesiona tradycja z rodzinnych stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja postawiłem z betonu komórkowego 24 cm i mam zamiar ocieplić styropianem 12 cm. Ale mam chęć postawić sobie dom jeszcze z silikatów i trzeci z pustaków styropianowych. Wtedy bym się przekonał która technologia odpowiadałaby mi najbardziej (wszystkie trzy były przeze mnie brane wcześniej pod uwagę ale ostatecznie wyszedł suporek). Niestety nie mam tylu finansów i będę się cieszył z jednego na 100 lat. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam Alancie - kilka lat temu temat był szeroko opisywany w prasie.Zarówno wełna jak i eternit składają się z mikroskopinych igięłek, włókien. Po pewnym czasie z eternitu niteczki te zaczynają się uwalniać(są prawie niewidoczne).Ich grożność polega na tym, że są wdychane nieświadomie. W pewnym momencie wbijają się gdzieś w organiżmie - organizm broni się tworząc wokół igiełki narośl -guz zwany potocznie rakiem....

Izolatorzy pracujący przy izolacjach watą szkaną, którzy po robocie przypominali jeże zaczeli mieć obiekcje, odmawiali roboty i szli do lekarza...

Jednak rury musiały być dalej izolowane... co robić...?

I JEST .... najpierw wymyślono szpeca od marketingu, który z kolei zrobił wodę z mózgu izolatorowi przez zmianę nazewnictwa

W miejsce waty szklanej, którą nikt nie chciał robić wprowadzono

"nowoczesną" wełnę mineralna...

I to jest koniec bajki

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzoza, mam wrażenie, że masz marketingofobię :wink: i nie do końca wiesz, o czym piszesz. Wełna min. i wata szklana to zupełnie inne materiały, wełna powstaje z surowców skalnych np. bazaltów lub żużla, a wata ze szkła. Oba te materiały są włóknami mineralnymi i w przeciwieństwie do nieorganicznych włókien naturalnych krystalicznych (azbestu) nie ulegają rozwłóknieniu i nie tworzą tzw. fibryli, które właśnie są rakowtórcze. Polecam Ci prace Instytutu Medycyny Pracy na temat zagrożeń środowiskowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2002-01-23 08:36, brzoza wrote:

.....Ich grożność polega na tym, że są wdychane nieświadomie. W pewnym momencie wbijają się gdzieś w organiżmie - organizm broni się tworząc wokół igiełki narośl -guz zwany potocznie rakiem....

 

NOWOTWÓR zwany potocznie rakiem, nie jest bynajmniej efektem połkniętej i wbitej igiełki z wełny szklanej, a raczej "zboczoną" tkanką pochodzącą z prawidłowych komórek ustroju, która nie chce się podporządkować prawidłowym czynnościom organizmu. To o czym Ty myślisz może spowodować co najwyżej ropień, który też nie jest obojętny dla organizmu. Pozostawmy jednak ten straszny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...