Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drga oj drga


sawa

Recommended Posts

Mniej biurokracji przy wznoszeniu budynków?

(PAP, tm/26.07.2005, godz. 14:15)

 

Sejmowa komisja infrastruktury pozytywnie zaopiniowała we wtorek poprawkę senacką, dzięki której wznoszenie budynków gospodarczych, ganków czy wiat będzie rzadziej wymagało pozwoleń na budowę. Poprawkę musi jeszcze rozpatrzyć cały Sejm.

 

Zmienia ona definicję budynków, dla których nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę.

 

Zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm, pozwolenia na budowę nie wymagają m.in. budynki gospodarcze, ganki i wiaty o powierzchni do 10 m kw., jednak powierzchnia działki przypadająca na każdy z tych obiektów nie może być mniejsza niż 500 m kw.

 

W myśl poprawki przyjętej przez Senat i zaakceptowanej we wtorek przez komisję, przepis ten dotyczyłby wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni do 25 m kw., jednak na działce nie mogą stać więcej niż dwa takie budynki na każde 500 m. kw. powierzchni.

 

Sejm przyjął nowelizację prawa budowlanego w połowie czerwca.

 

Ustawa znosi obowiązek uzyskania przez inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę albo zgłoszenia budowy niektórych przyłączy do zbiorowej infrastruktury (elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych).

 

Poprawiono też definicje niektórych pojęć używanych w prawie budowlanym (budowla, przebudowa); dodano przepisy określające uzyskiwanie uprawnień budowlanych.

 

Nowelizacja prawa budowlanego wprowadza również zmiany w ustawie o drogach publicznych. M.in. określono odległość, jaka musi być zachowana między drogą a obiektem budowlanym. Np. na terenie zabudowanym przy autostradach obiekty budowlane będzie można wznosić w odległości nie mniejszej niż 30 metrów. Od drogi ekspresowej odstęp musi wynosić 20 metrów, a od drogi gminnej - 6 metrów. Na terenie niezabudowanym wymagane odległości są większe.

 

Nowelizacja zmieniła też prawo geodezyjne i kartograficzne i ustawę o finansowaniu dróg publicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...