Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 40,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Ivonesca

    1708

  • Frankai

    1578

  • Wojty

    1469

  • BK

    1459

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

TS147 - taniej będzie gdy sam kupisz materiały. Ja kostkę kupiłam u tego gościa ze Strzegomia- A. Janicki 605-64-16-34. Około 220zł za tonę-za każdy rozmiar inaczej, nim większa kostka tym taniej. Ja zdecydowałam się pokryć podjazd i chodniki średnią 8(z tony wychodzi 6,5mkw), krawężniki robię z dużej 15-17(wychodzi 15 mb), a z małej zrobię opaski przy domu - ta jest najwydajniejsza - 8mkw z t. Podbudowa w granicach 11-22zł za mkw w zależności od wysokości, ja utwardzałam podjazd przed rozpoczęciem budowy domu więc potrzebuje tylko 10cm posypki.

 

Szukam ciekawych rozwiązań elementów kutych, może chociaż linki?...

 

http://www.sari.pl/

 

Pozdro

S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, szukam taniego granitu na parapety, czy ma ktoś może namiary?

Muszę szybko zdecydować, czy położyć płytki, czy kamień?

Będę wdzięczna :D :D :D

 

Ja kupowałam w hurtowni granitu w Smardzowie przed Oleśnicą. Mi docięli i przywieźli do domu, koleżance jednak nie chcieli dowieźć, ale to chyba wynikało z tego, że nie biorą odpowiedzialności za transport. Granit jest solidny marmur zaś kruchy, ja kupiłam jeden parapet marmurowy i pękł przy zakładaniu. Trzeba na to uważać. Skleiłam go żywicą.

 

Kostkę brukową też kupowałam w Strzegomiu i do tego wzięłam kamień niesortowany, można samemu pobawić się w układanie ścieżek albo pod altankę. U mnie to robił mąż i ładnie wyszło. Na podjazdach i przy opasce w kostkę granitową wykonawca wkomponował piaskowiec ma kolor żółty, ciekawie wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do BeaWroc

Budując instalację elektryczną musimy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań i wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Wył. różnicowo-prądowy jest wymagany i może być :

jeden zabezpieczający wszystkie obwody gniazd (minimum wymagane)

jeden zabezpieczający obwody gniazd i oświetlenia.

Oba przypadki powodują wyłączenie zasilania w całym domu gdy nastąpi nieprawidłowe zdarzenie w instalacji (podłączonych odbiorników)

Lepsze rozwiązanie to zabezpieczenie każdej fazy osobno.

Wtedy nieprawidłowe zdarzenie wyłączy tylko jedną fazę w domu, (zostają dwie, mamy w części oświetlenie i gniazda.

Jeszcze lepsze to zabezpieczenie każdej fazy osobno i wybranych obwodów osobno (np lodówki) Nawet nieprawidłowe zdarzenie nie wyłączy nam lodówki podczas nieobecności.

Extremum to zabezpieczanie każdego obwodu "różnicówką" (mnoży niepotrzebnie koszty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojęcia "lepsze rozwiązanie" użyłem subiektywnie.

Stosowanie wielu "różnicówek" naraża nas na straty energii spowodowane upływnością urządzeń podłączonych. Upływność to ufekt prądu płynącego do ziemi zamiast do urządzenia na skutek zazwyczaj wilgotności.

"różnicówka" jakie stosujemy w domowych instalacjach ma ustawiony próg zadziałania na 30 mA. Tym samym godzimy się na to, że na skutek nieprawidłowego działania odbiorników stracimy nie więcej niż ok. 6 pln/miesiąc

Mnożenie tych urządzeń daje nam komfort całkowitego braku prądu w domu, jednak naraża na większe straty związane z upływnością. Są to przypadki ekstremalne, bo zwykłe urządzenia typu telewizor nie spowodują strat, jednak trzeba się zastanowić, czy chcemy by wymagane urządzenie nie wyłączyło nam kompletnie zasilania, czy chcemy zaopatrzyć się w latarkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zapytałem o to samo na mniejszej grupie, która rozpoczęła budowy w 2009, więc osób, które śledzą oba wątki, przepraszam za dublet :-)

 

Aktualnie biegam na spotkania z poszczególnym ekipami. Powoli krystalizują się 2 - 3 grupy, więc siłą rzeczy zaczynam się pochylać na umowami, zakresami prac, itp...

 

Pytanie, czy jeżeli całą pracę nad stanem SSO podzieliłbym na następujące etapy, to czy o czymś nie zapomniałem?

Oczywiście wycena nie będzie dotyczyła poszczególnych składników, tylko 6 etapów, od prac ziemnych do dachu:

 

Wykonanie wykopu pod ławy i stopy fundamentowe

Wykonanie zbrojenia

Zalanie ław, stóp, sprawdzenie poziomów

Izolacja pozioma na ławach

Murowanie ścian funadmentowych

Przepusty wody i kanalizacji

Izolacja pozioma na ścianach fundamentowych

Izolacja pionowa na ścianach fundamentowych

Nasypanie i zagęszczenia piasku

Rozporowadzenie poziomej kanalizacji

Wylanie chudziaka

Izolacja pozioma na ścianach fundamentowych po zalaniu chudziaka

Murowanie ścian nośnych i nadproży parteru

Murowanie komina

Wykonanie zbrojenia wieńca, trzpieni, słupów, podciągów, belek stropowych, belek ukrytych, balkonu i fragmentów monolitycznego stropu

Szalowanie wieńca, trzpieni, słupów, podciągów, belek ukrytych, balkonu, płyty stropowej

Stemplowanie stropu

Zalanie stropu, wieńca, trzpieni, słupów, podciągów, balkonu, schodów

Murowanie ściannośnych i nadproży poddasza

Murowanie ścianek działowych

Murowanie i wykończenie komina

Ściany kolankowe

Wykonanie wieńca

Szalowanie wieńca

Zalanie wieńca

Osadzenie murłat

Wykonanie więźby

Położenie wiatroizolacji domu i garażu

Łaty i kontrałaty

Położenie dachówki, kominków kanalizy, ławy kominiarskiej

Montaż rynien

Przybicie deski czołowej

Montaż okien dachowych

 

Z góry dziękuję za Wasze sugestie / rady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt! Czy na tym etapie wystarczy uziom w formie pręta, blachy, lub czegoś podobnego, który będzie podłączony do zbrojenia fundamentów i wyprowadzony na zewnątrz?

 

I przy okazji, jeżeli chciałbym zamontować pod koniec inwestycji piorunochron (taki jak na przykład w blokach z wielkiej płyty), to na, którym właściwie etapie powinno się to zrobić? A może w ogóle się tego nie robi, bo są aktualnie inne rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

złączyć bednarkę 4x25mm ze zbrojeniem fundamentu, zespawać zbrojenie w obrysie budynku, bednarkę wyprowadzić w okolicy tablicy rozdzielczej (rozdzielnicy) budynku na wys. ok 0,5 m .

Tak samo postąpić z uziemieniem zwodów inst. odgromowej (nie różni się od inst. wielkiej płyty) lecz warto mieć projekt, by wiedzieć w których miejscach to zrobić, lub spytać wykonawcy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...