Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hejka

Myślicie, że w te mrozy jak dzisiaj przyjadę na budowę, bo mój piec będzie jeszcze grzał i w środku będzie chociaż +3stopnie. Mam nieocieplone ściany i nieocieplony sufit na poddaszu (skos jest ocieplony). Wczoraj mnie nie było na miejscu i nie wiem czy mam jeszcze do czego jechać.

 

Spokojnie :) U siebie zdążyłem ocieplić połać dachu (wełna 150mm), jak napalę w piecu wieczorem to gaśnie rano/nadranem - po powrocie z pracy (czyli z min 10 godz bez palenia) trzyma w środku przynajmniej +10stC.

Dzięki za pocieszenie. Tak więc po pracy zbieram się i jadę. Może nie będzie tak źle. Jakbym się jutro nie odezwał, to znaczy że zamarzłem :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Ivonesca

    1708

  • Frankai

    1578

  • Wojty

    1469

  • BK

    1459

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Spokojnie :) U siebie zdążyłem ocieplić połać dachu (wełna 150mm), jak napalę w piecu wieczorem to gaśnie rano/nadranem - po powrocie z pracy (czyli z min 10 godz bez palenia) trzyma w środku przynajmniej +10stC.

 

Hmmm... Ja u siebie nie byłem od soboty na budowie. Boję się o 2 miejsca: garaż gdzie grzeje jeden grzejniczek ustawiony na "3", a piec ustawiony na temperaturę 28 stopni. W garażu mam przyłącze wody. Przed chwilką też zajarzyłem, że moja studzienka jest nieocieplona. Kiedyś był tam licznik, a teraz jest tylko złącze. Na bank woda tam już zamarzła :( Kwestia czy nie rozsadzi mi złącza lub rury :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Ja u siebie nie byłem od soboty na budowie. Boję się o 2 miejsca: garaż gdzie grzeje jeden grzejniczek ustawiony na "3", a piec ustawiony na temperaturę 28 stopni. W garażu mam przyłącze wody. Przed chwilką też zajarzyłem, że moja studzienka jest nieocieplona. Kiedyś był tam licznik, a teraz jest tylko złącze. Na bank woda tam już zamarzła :( Kwestia czy nie rozsadzi mi złącza lub rury :(

 

Mrozy mają jeszcze potrzymać ze 2 dni, zabieraj grzańca i jedź sprawdzić. U siebie piec ustawiałem teraz na 50st, grzejniki także na 3 - odpukać na razie daje radę.

 

a przy okazji - gdzie można "pomacać" pstryczki Simona? Wizualnie w miarę ok, jednak muszę organoleptycznie zweryfikować wykonanie czy warto brać zamiast legranda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przy okazji - gdzie można "pomacać" pstryczki Simona? Wizualnie w miarę ok, jednak muszę organoleptycznie zweryfikować wykonanie czy warto brać zamiast legranda.

Ja macałem w Obi na Długiej. I Simona i Berkera. I dlatego też pstryczki do świateł zmieniłem ostatecznie na Berkera ;-)

Mają je w opakowaniach marki "Duvi", musisz szukać po nazwach np. Basic, Classic (to są Simona) albo Kwadrat (Berker). No - możesz też czytać napisy na pstryczkach :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przy okazji - gdzie można "pomacać" pstryczki Simona? Wizualnie w miarę ok, jednak muszę organoleptycznie zweryfikować wykonanie czy warto brać zamiast legranda.

Ja macałem w Obi na Długiej. I Simona i Berkera. I dlatego też pstryczki do świateł zmieniłem ostatecznie na Berkera ;-)

Mają je w opakowaniach marki "Duvi", musisz szukać po nazwach np. Basic, Classic (to są Simona) albo Kwadrat (Berker). No - możesz też czytać napisy na pstryczkach :-)

 

a porównywałeś Duvi z org. Berkerem? Z sieciami handlowymi jest tak, że żaden szanujący się producent nie wepcha gorszej jakości na półki, bo zepsuje sobie opinię. Często i gęsto produkują tańsze/gorsze artykuły pod innymi brendami na potrzeby sieci. Oszczędności są na wszystkim od opakowań po użyte materiały czy dokładność wykończenia.

 

ps. ale do obi na bielanach dziś zajrzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a porównywałeś Duvi z org. Berkerem? Z sieciami handlowymi jest tak, że żaden szanujący się producent nie wepcha gorszej jakości na półki, bo zepsuje sobie opinię. Często i gęsto produkują tańsze/gorsze artykuły pod innymi brendami na potrzeby sieci. Oszczędności są na wszystkim od opakowań po użyte materiały czy dokładność wykończenia.

 

ps. ale do obi na bielanach dziś zajrzę :)

Dziś jak wciskam Berkera to chodzi podobnie jak ten w Obi, ale z lupą nie przyglądałem się :-) Te Duvi to tylko foliowy woreczek, reszta wygląda identycznie, też są napisy Berker na mechaniźmie, kontaktach... Z kontakt-simonem tak samo (napisy)

 

A poza tym w Obi drożej niż można dostać normalnie... W ogóle to jakiś drogi ten market... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poza tym w Obi drożej niż można dostać normalnie... W ogóle to jakiś drogi ten market... :-)

 

To może standard w marketach budowlanych :roll: Mi często zdarzało się dostać taniej w innych miejscach. Wyjątek to mozaika przemysłowa z wyprzedaży i ciepła wełna mineralna - tylko tam mieli w rozsądnych terminach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrozy mają jeszcze potrzymać ze 2 dni, zabieraj grzańca i jedź sprawdzić. U siebie piec ustawiałem teraz na 50st, grzejniki także na 3 - odpukać na razie daje radę.

Wydaje mi się, że co miało zamarznąć - zamarzło już. Kwestia by zadziałać jak się zacznie ewentualnie rozmarzać ;) Chyba że jakimś cudem studzienka mi nie zamarzła i mógłbym jakoś zadziałać. Tylko jak działać gdy prawa ręka w gipsie, a właz pewnie przymarzł :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka

Myślicie, że w te mrozy jak dzisiaj przyjadę na budowę, bo mój piec będzie jeszcze grzał i w środku będzie chociaż +3stopnie. Mam nieocieplone ściany i nieocieplony sufit na poddaszu (skos jest ocieplony). Wczoraj mnie nie było na miejscu i nie wiem czy mam jeszcze do czego jechać.

e napewno nic zlego sie nie stalo nie martw sie, a domy w mrozy nie uciekaja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e napewno nic zlego sie nie stalo nie martw sie, a domy w mrozy nie uciekaja :)
Niby nie uciekają, ale biorąc pod uwagę, że we wszystkich rurach już woda napełniona, to trochę strach, że zamarznie.

Po Świętach i po Nowym Roku jak przyjeżdżałem to węgla w zasobniku nie było a temperatura na poziomie 3 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają je w opakowaniach marki "Duvi", musisz szukać po nazwach np. Basic, Classic (to są Simona) albo Kwadrat (Berker). No - możesz też czytać napisy na pstryczkach :-)
Tak właśnie mi się coś w tym Duvi nie podobało. Teraz wiem dlaczego. No to przy następnej okazji zajrzę i pomacam do końca.

 

Co do Simona - na ich stronie jest lista lokalnych dystrybutorów. Trochę ich jest we Wro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc po pracy zbieram się i jadę. Może nie będzie tak źle. Jakbym się jutro nie odezwał, to znaczy że zamarzłem :D

 

zabierz grzańca ze sobą :)

Z miłą chęcią. Ale z zasady po % nie jeżdżę, a chciałbym na noc wrócić do żonki, coby nie musieć się do ciepłego grzejnika przytulać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc po pracy zbieram się i jadę. Może nie będzie tak źle. Jakbym się jutro nie odezwał, to znaczy że zamarzłem :D

 

zabierz grzańca ze sobą :)

Z miłą chęcią. Ale z zasady po % nie jeżdżę, a chciałbym na noc wrócić do żonki, coby nie musieć się do ciepłego grzejnika przytulać.

 

Ja też. to na wyjazd:

http://www.we-dwoje.pl/grzaniec;galicyjski;8211;;owocowa;herbata;rozgrzewajaca,artykul,5048.html

 

po powrocie (poza "grzejnikiem"):

http://www.winka.net/wino/grzaniec-galicyjski-320.html

niezły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego nie liczę bo i tak bym tak ocieplił - wtedy gazu odpowiednio też by mi mniej szło, jasne... nie wiem czy tak wszyscy to liczą, albo czy potrafią liczyć ;)przyjmijmy że ~290m3

 

czyli masz jakieś 110m2 (kubatura jednak daje lepsze porównanie) - mały domek to może i faktycznie tak lepiej...

 

pytałem się o ocieplenie bo zdarza się już, że ktoś daje 30cm styro w ścianę 30 w podłogę okna "10komorowe" i potem pisze, że ogrzewanie mu tanio wychodzi ale to że wydał 5x więcej na ocieplenie to już inna inszość... pozdrawiam

 

a skąd wyszło Ci te 5x ?

 

przy zwięszeniu ocieplenia 2x z 12 do 24 cm koszty podnoszą się jedynie o ok. 50% bo robocizna kosztuje tyle samo? a późnej na ogrzewaniu zyskujesz każdej zimy !!!

 

każdy liczy jak potrafi ;) jedym opłaca się budować ściany jedno warstwowe 36cm i instalować skomplikowane, drogie systemy ogrzewania, a innym w termosie wystarczy farelka ;)

 

Do tego jak masz wentylacje grawitacyjną to do domu wpada Ci powietrze o temp. -18 (jak na zew. jest -18), a jak masz reku to już masz świerze powietrze o temp +15 !

A jest znaczna różnica podgrzać temperaturę z +15 do +21, a z -18 do +21

prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loozik - w domku ciepło mimo grzania na minimum. W garażu zimniej, ale nie aż tak by woda zamarzła. Odkręciłem kontrolnie i pół wiadra ochoczo naleciało. Jeżeli przyłącze byłoby zamarznięte, to też by leciało (w końcu na piętro też idą rury), ale nie byłoby takiego impetu.

 

Lakusz - tak bywa w wielu sprawach, że postęp początkowo kosztuje niewiele, ale dalej przyrost kosztów jest szybszy niż zysków. Ty przecież też nie dałeś 50cm ocieplenia, bo pomijając estetykę i tak by się nie opłacało. Ciepło tracone przez przegrodę jest odwrotnie proporcjonalne do oporu cieplnego. Jak dla mnie przyrost oszczędności powyżej 15cm ocieplenia, przestaje być imponujący, a powyżej 25cm już chyba jest nieopłacalny. Do tego dochodzi utrata ciepła przez wentylację. I tutaj kolejne miejsce na różne podejścia do tematu - rekuperator albo nawet rekuperator z pompą ciepła a tradycyjne podejście. I tutaj już masz ewidentne koszty, żeby uzyskać zyski. Ja bardziej z kwestii estetycznych, porządkowych, przyzwyczajenia (zapach świeżego powietrza) i częściowo zdrowotnych (syn jest alergikiem) nie zdecydowałem się na reku, czy choćby pełne DGP. "Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek" - mam więc ogrzewanie gazowe i pionowe kanały do najbliższych pomieszczeń. W razie kryzysu kominek wystarczy by jakoś przebiedować.

 

Pierwek moim zdaniem zbyt upraszczająco pisał i troszkę zbyt ostro, ale faktycznie - energooszczędność kosztuje. Tak jak troszkę lepszy styropian dostaniesz za 5-15% większą cenę, tak za polistyren już musisz zapłacić ponad 2 razy tyle. Tymczasem ich współczynniki lambda to powiedzmy 0.44, 0.38 i 0.33. Podobnie z nieocieplonymi i ocieplonymi drzwiami, czy tymi super oknami. Reku swoje kosztuje, energii zużywa, doprowadzenia powietrza kosztują i zabierają miejsce.

 

Na koniec coś o czym się nie pamięta lub nie wie. Elektrownia węglowa ma efektywność na poziomie powiedzmy 40%, to znaczy że tylko 40% wartości energetycznej węgla pójdzie do ciebie. Po drodze masz system przesyłowy, system dystrybucyjny, które swoje koszty też generują. Oczywiście transport węgla do domów też nie jest bezpłatny i węgiel detalicznie jest droższy.

 

Żeby bardziej namieszać - koszty inwestycji ponosisz już. Ktoś kto zrobi kiepsko ocieplony dom i będzie palił węglem czy drewnem, wykona go taniej, ale w przyszłości będzie ponosił wyższe koszty. Do tego czasu może inwestować. Załóżmy że nie tak jak w 2008 ;-) Jeżeli bierze kredyt to nie zapłaci tak wysokich odsetek. Jeżeli bawiłeś się w symulacje kredytowe, to wiesz, że ostatnia złotówka znacznie bardziej podnosi ratę niż pierwsza.

 

Jest to więc równanie z tak dużą ilością zmiennych, że ja... poddałem się i zdecydowałem na rozwiązania, których nie kalkulowałem :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha - absolutnie się zgadzam z tym, że robienie 1-warstwowych murów, dla których dopuszczony był kiedyś (nie wiem czy tak jest dalej), niższy współczynnik przenikania ciepła, to chora sprawa.

 

Ja u siebie mam 3-wartwowy mur i mogłem włożyć 10-15cm zależnie od miejsca. Więcej nie mogłem, bo bałem się wywrotki muru zewnętrznego - za wąsko poszedłem z murem fundamentowym - 8cm styropianu. Wziąłem za to beton komórkowy 500 a nie standardowe 600 (400 za droga była). Mur zewnętrzny jest z 12cm kratówki z wstawkami z klinkierowej dziurawki, więc też do najzimniejszych nie należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pstrczków to biorę jednak Legranda Carivę. Wygląda ok. Biorę kremowe. w poprzednim mieszkaniu miałam Berkera i rzeczywiście jest super, ale teraz po prostu mnie na nie nie stać. Legrand na cały dom wychodzi u mnie ok. 750 zł. Wie ktoś może ile przeciętnie wychodzi Berker na domek? Oczywiście orientacyjnie. Co do Simona, na Krzemienieckiej też go mają. Cena Legranda w Castoramie (byłam dziś), sporo wyższa niż a EB na Krzemienieckeij.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...