Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

u nas było tak samo robione

najpierw tynki poden instalacja a później wylewki

Tak też raczej powinno być robione.

Nikt Ci nie będzie chodził po wszelkich rurkach położonych na podłodze. Łatwiej będzie sprządać spadnięty na ziemię tynk.

Jak planujesz podłogówkę, to już wogóle nie ma o czym mówić.

 

Zresztą jeżeli jest zimno jak teraz, to i tak wykonawca:

- nie zrobi wszystkiego, bo wody w rury nie puści, więc po odwilży będzie musiał tak czy tak wrócić do Ciebie

- będzie robił wszystko szybko bo zimno będzie im w zadki i ręce.

 

Tak więc przeczekaj. Niech chałupa się odstoi. To podobno i lepiej.

 

A za poddasze możesz się wziąć. Ja robiłem u siebie w ten sposób - najpierw poddasze zimą a potem tynki i wylewki (ale tylko na dole) na wiosnę. Nic nie zamoklo, bo wełna zasłonięta folią. Dodatkowo klatka schodowa zasłonięta folią, co jeszcze ograniczyło napływ wilgoci na górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Ivonesca

    1708

  • Frankai

    1578

  • Wojty

    1469

  • BK

    1459

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

secam a chce Ci sie miec dwie podobne maszynerie w domu? (piec stalopalny i kominek z plaszczem...)

Już Ci odpowiadam

Moje założenia są takie ....

* Rola pieca na Ecogroszek

Zakładam piec na Ecogroszek zamiast intalacji gazowej bo gaz jest za drogi i nie pewny ostatnio.

Piec na ecogroszek bo jest jednak urzadzeniem w pewnym stopniu mniej obsługowym (raz na kilka dni) niż kominek. Piec planuję uruchamiać w pełni sezonu grzewczego tak żeby hulał w zimie kiedy palić trzeba cały czas. W sezonie letnim będzie wygaszony całkowicie. Rolę podgrzewania wody cwu mają wtedy przejąc solary.

* Rola kominka z płaszczem

Używać go zamierzam przede wszystkim w sezonie przejsciowym czyli wrzesień - listopad i marzec - maj jako dogrzewanie doraźne w dni chłodniejsze ale nie na tyle w chłodne żeby palić cały czas w piecu

Rozpalenie kominka wieczorem i dorzucenie na noc w takie dni świetnie załatwia sprawę (tak robię obecnie) - a że kominek z płaszczem ma większą bezwładność dłużej utrzyma to ciepło niż zwykły z rozprowadzeniem ....

W sezonie przejsciowym dogrzeje też wodę cwu jeśli solary nie dadzą rady (a pewnie nie dadzą) Czyli kominek z płaszczem da mi możliwość nie odpalania pieca i na ECOgrocszek i konieczność jego podtrzymywania

No i ostatbnia rzecz jesli z ekogroszkiem stanie się to co z gazem to kominek z płaszczem używany będzie cały czas - drewna raczej nie braknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc przeczekaj. Niech chałupa się odstoi. To podobno i lepiej.

 

A za poddasze możesz się wziąć. Ja robiłem u siebie w ten sposób - najpierw poddasze zimą a potem tynki i wylewki (ale tylko na dole) na wiosnę. Nic nie zamoklo, bo wełna zasłonięta folią. Dodatkowo klatka schodowa zasłonięta folią, co jeszcze ograniczyło napływ wilgoci na górę.

danadom - ja powiem więcej - jestem zwolennikiem 1.5 rocznej buodwy. Pierwszy rok - stan surowy otwarty (ale z tynkami jak mineralne), drugi rok - reszta. Pierwsze osiadanie (coś mi świta że 3-5 lat to trwa) dom już przejdzie, mury częściowo wyschną, dach się trochę pokrzywi. Dopiero w drugim roku wykończeniówka. Wydaje mi się, że ciężko dostać kogoś dobrego we wszystkim. Ja więc mam ekipę ogólną, ale wykończeniówkę realizują mi ludzie z zewnątrz, którzy specjalizują się w danej dziedzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Wiecie gdzie moża we Wro lub wschodnich okolicach kupić Sadpal. Gdzie nie podajdę to albo nie niedzą co to jest albo nie prowadzą. A przydało by się wrzucić trochę w ogień.

 

Sadpal niewiele daje. Nasz instalator mówi że panele (takie podłogowe) fajnie czyszczą komin :) ale ...

Lepiej zawołaj kominiarza.

Ostatnio znowu był jakiś pożar w naszych okolicach, przy paleniu kominkiem warto ze dwa - trzy razy wyczyścić w sezonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas było tak samo robione

najpierw tynki poden instalacja a później wylewki

Tak też raczej powinno być robione.

Nikt Ci nie będzie chodził po wszelkich rurkach położonych na podłodze. Łatwiej będzie sprządać spadnięty na ziemię tynk.

Jak planujesz podłogówkę, to już wogóle nie ma o czym mówić.

 

Zresztą jeżeli jest zimno jak teraz, to i tak wykonawca:

- nie zrobi wszystkiego, bo wody w rury nie puści, więc po odwilży będzie musiał tak czy tak wrócić do Ciebie

- będzie robił wszystko szybko bo zimno będzie im w zadki i ręce.

 

Tak więc przeczekaj. Niech chałupa się odstoi. To podobno i lepiej.

 

A za poddasze możesz się wziąć. Ja robiłem u siebie w ten sposób - najpierw poddasze zimą a potem tynki i wylewki (ale tylko na dole) na wiosnę. Nic nie zamoklo, bo wełna zasłonięta folią. Dodatkowo klatka schodowa zasłonięta folią, co jeszcze ograniczyło napływ wilgoci na górę.

 

Dzięki za odpowiedzi :) . Zatem zaczynam od tynków. Jak sądzicie kiedy bezpiecznie mógłbym ustalić z wykonawcą ich zrobienie? Rozważałem robienie przed zimą, bo miało jej nie być... :wink: i nieźle bym się przejechał. Sądzicie, że 2 połowa lutego jest realna?

 

Co do poddasza, to rzeczywiście rozważałem 2 etapowo - wełna między krokwie i na to folia, a później dopiero druga warstwa, stelarze, regipsy, etc. Tylko wtedy pojawiają się 2 minusy - folia musi być zdjęta przed 2 etapem i założona ponownie, pewnie drożej wyjdzie robocizna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ja powiem więcej - jestem zwolennikiem 1.5 rocznej buodwy. Pierwszy rok - stan surowy otwarty (ale z tynkami jak mineralne), drugi rok - reszta. Pierwsze osiadanie (coś mi świta że 3-5 lat to trwa) dom już przejdzie, mury częściowo wyschną, dach się trochę pokrzywi. Dopiero w drugim roku wykończeniówka. Wydaje mi się, że ciężko dostać kogoś dobrego we wszystkim. Ja więc mam ekipę ogólną, ale wykończeniówkę realizują mi ludzie z zewnątrz, którzy specjalizują się w danej dziedzinie.

 

Mi już także kilku fachowców mówiło, że dobrze, żeby dom przemarzł choć 1 zimę. Pewnie jest to także związane z pracą całego domu/scian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Trociu prawi

Na poddasze świetny czas - wełna w mrozy mniej gryzie bo nie wiadomo czy szczypie mróz czy wełna :) a jak się skacze po drabinie to się samoistnie cieplej robi :D

 

Pozwolę się nie zgodzić. Jeżeli pracownikowi zimno w dupsko, to nie będzie raczej myślał, że można je rozgrzać zapier... tylko "jak tu szybko odwalić robotę". Jak na mój gust - nie ma co przesadzać. Z pewnymi pracami i tak warto się wstrzymać w oczekiwaniu na zdecydowanie dodatnie tempertury, więc jak się temperatura zrobi +5, to można wtedy kłaść wełnę.

 

W uzupełnieniu do wcześniejszej wypowiedzi - ważne są odstępy między ekipami, żeby poślizgi nie położyły całego harmonogramu. Jak ma się odstępy, to i trudno wyrobić się w jeden sezon, co jest dodatkowym argumentem za dwoma sezonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Trociu prawi

Na poddasze świetny czas - wełna w mrozy mniej gryzie bo nie wiadomo czy szczypie mróz czy wełna :) a jak się skacze po drabinie to się samoistnie cieplej robi :D

 

Pozwolę się nie zgodzić. Jeżeli pracownikowi zimno w dupsko, to nie będzie raczej myślał, że można je rozgrzać zapier... tylko "jak tu szybko odwalić robotę". Jak na mój gust - nie ma co przesadzać. Z pewnymi pracami i tak warto się wstrzymać w oczekiwaniu na zdecydowanie dodatnie tempertury, więc jak się temperatura zrobi +5, to można wtedy kłaść wełnę.

To przy założeniu, że wełnę kładzie ekipa. Jak sami kładziemy, to położymy ją dokładniej niezależnie od tego czy jest ciepło czy zimno ;) Przynajmniej ja tak samo się starałem jak było -5 i jak było +10.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do poddasza, to rzeczywiście rozważałem 2 etapowo - wełna między krokwie i na to folia, a później dopiero druga warstwa, stelarze, regipsy, etc. Tylko wtedy pojawiają się 2 minusy - folia musi być zdjęta przed 2 etapem i założona ponownie, pewnie drożej wyjdzie robocizna.
Jeżeli masz prostą konstrukcję dachu to nie będzie problemu z rozłożeniem folii po pierwszej warstwie. Rozwijasz, mocujesz do krokwii i wisi.

 

Jednak jeżeli masz trochę czasu - a do końca lutego jest go trochę - rozważ położenie i wełny i stelaży i na to folię. Potem jak tynki i wylewki wyschną możesz kłaść płyty i spoinować. Chociaż i płyty można położyć przed tynkami i wylewkami. Spoinowanie na pewno na koniec jak wszystko będzie suche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się nie zgodzić. Jeżeli pracownikowi zimno w dupsko, to nie będzie raczej myślał, że można je rozgrzać zapier... tylko "jak tu szybko odwalić robotę". Jak na mój gust - nie ma co przesadzać. Z pewnymi pracami i tak warto się wstrzymać w oczekiwaniu na zdecydowanie dodatnie tempertury, więc jak się temperatura zrobi +5, to można wtedy kłaść wełnę.

No chyba ze ma się w domu koze - ja mam dzieki uprzejmości scur - jeszcze raz dzieki 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się nie zgodzić. Jeżeli pracownikowi zimno w dupsko, to nie będzie raczej myślał, że można je rozgrzać zapier... tylko "jak tu szybko odwalić robotę". Jak na mój gust - nie ma co przesadzać. Z pewnymi pracami i tak warto się wstrzymać w oczekiwaniu na zdecydowanie dodatnie tempertury, więc jak się temperatura zrobi +5, to można wtedy kłaść wełnę.

No chyba ze ma się w domu koze - ja mam dzieki uprzejmości scur - jeszcze raz dzieki 8)

Koza nie nagrzeje mocno - przynajmniej u mnie nie mogła. Grzała tylko pomieszczenie gdzie stała. A głównie stoi nam na dole w salonie gdzie mamy komin na kominek. A robota przecież idzie na górze.... Takie mam odczucia z pracy u siebie. Schodziłem na dół tylko dogrzać rączki...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi już także kilku fachowców mówiło, że dobrze, żeby dom przemarzł choć 1 zimę. Pewnie jest to także związane z pracą całego domu/scian.

Raczej nie wiązałbym tego z przemarznięciem. Co więcej - mróz może zaszkodzić. Kiedyś w Muratorze wyczytałem, że nie należy zostawiać budowy nie ogrzewanej, bo może wysadzać fundamenty.

Zimowanie stanu surowego rozpatrywałbym w 3 kwestiach:

- osiadanie budynku jest największe przy rozmarzaniu gruntu. Dotyczy zwłaszcza gliniastego. Trwa to chyba do 5 lat, ale przypuszczam, że w pierwszym jest to najbardziej odczuwalne. Przy osiadaniu mogą pojawić się drobne pęknięcia!!! Jak ktoś wyszpachluje i pomaluje, to będzie mu przykro.

- woda musi odparować z różnych miejsc. Wszystko zależy od technologii. Jak budujemy się 2 sezony - ma więcej czasu by odparować

- więźba też potrzebuje swojego czasu. No chyba że ktoś ma suszone drewno. Ale tak naprawdę suszone ;) Jak drewno się układa, a budynek osiada, to "pięknie" może popękać G-K.

 

No i jeszcze jedna rzecz z autopsji. Czasem narzekam na moje wyjazdy, które opóźniły mi budowę. Gdyby jednak nie one, to nie tylko mógłbym mieć problemy finansowe, ale teraz to pewnie bym latał po sądach. Pierwsza zima była spoko. Druga przyniosła dużo śniegu i mocne wiatry. Efekty był taki, że mój dach się "rozjechał". Dzięki temu, że nie miałem tynków i G-K, wszystko zobaczyłem i mogłem poprawić, a konstruktor z architektem dołożyli swoje na ekipę podnoszącą dach i dokładającą płatwie i słupki. Gdyby było wszystko wykończone... brr..... kosztowałoby to może 100-200 tys., a wtedy byłoby chodzenie po sądach, ekspertyzy, rozprawy kto winien (konstruktor, architekt, kierownik, wykonawca).

Jak to mówią - nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba ze ma się w domu koze - ja mam dzieki uprzejmości scur - jeszcze raz dzieki 8)

Koza dobra rzecz:

Pewien mężczyzna udał się do rabbiego.

-Rabbi, ale mi cieżko! Mam rodzine, żone, dzieci. Jesteśmy biedni, na nic nie mam czasu, ledwo wiążemy koniec z końcem, ciasno nam w domu....

-To kup sobie koze synu.

Mężczyzna kupił koze, przychodzi na następny tydzień i mówi.

-O rabbi, jest mi jeszcze ciężej, dom rodzina, jeszcze ta koza jakaś smutna.

-To kup jej synu 2 koze, bo jej smutno.

Mężczyna kupił 2 koze, przychodzi na następny tydzień. Mówi, że mu ciężko, po czym rabbi każe mu kupić barana. Sytuacja powtarza się kilka razy.

Po jakimś czasie mężczyzna przychodzi jak co tydzień do rabbiego i mówi.

-Rabbi, ale mi ciężko, dom, rodzina, bieda, ciasnota, barany, kozy, osły, krowy, konie... nie mam sił żyć

-To weź to wszystko synu sprzedaj!

Mężczyzna zrobił tak. Na następny dzień biegnie do rabbiego:

-O rabbi, ale ty jesteś mądry, sprzedałem wszystko i teraz i miejsca dużo mam, i pieniędzy i czasu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai

rózne są tezy na temat sezonowania budynku,o tym o czym piszesz też słyszałam ale powiem szczerze z autopsi znajomych którzy trzymali sie tej tezy i też sezonowali budynek 2 lata to i tak w 5 roku zaczeło wszystko im pękać tak że sama nie wiem co o tym myśleć

my chcieliśmy sie przeprowadzić jak najszybciej ponieważ obecnie mieszkamy w wynajetym mieszkaniu którego to koszt najmu jest równy ponbad 1/3 raty kredytu który spłacamy,do tego tu we wrocku płacimy za gaz,prąd media i w domu też ponosimy już opłaty i stąd ten nasz pośpiech

narazie chcemy wykończyć jeden pokój i prowizoryczna kuchnie zrobić bo i tak sie już w domu grzeje żeby pomniejszyć swoje wydatki a całą reszte bedziemy powoli już robić już wiosną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai

rózne są tezy na temat sezonowania budynku,o tym o czym piszesz też słyszałam ale powiem szczerze z autopsi znajomych którzy trzymali sie tej tezy i też sezonowali budynek 2 lata to i tak w 5 roku zaczeło wszystko im pękać tak że sama nie wiem co o tym myśleć

Czy po usłyszeniu, że ktoś niepalący zachorował na raka płuc, dojdziesz do wniosku, że można palić papierosy? Palenie papierosów zwiększa ryzyko wystapienia raka płuc u danej osoby 6-krotnie. Mówiąc prościej - na 7 chorych 6 paliło papierosy, a jeden nie palił.

Oczwyiście nie jestem w stanie przedstawić mniej czy bardziej wiarygodnych danych statystycznych, jakie problemy i jak często występują. Jak się ma możliwość - a ja miałem - to nie warto się spieszyć. Jak się nie ma - trzeba odpowiednio zapobiegać problemom. Na przykład poprzez zakup drewna suszonego komorowo. Opłacanie wynajmu mieszkania jest oczywiście argumentem, za szybką przeprowadzką.

 

Z ciekawostek - wycięcie lub posadzenie drzewa, może spowodować osiadanie domu i nawet katastrofę budowlaną. Czemu? Otóż drzewo "wypijało" wodę z gruntu. Kiedy je wycięto, nagle grunt mógł się zmienić na grząski i spowodować ponowne osiadania budynku. Podobnie rosnące drzewo zmienia warunki gruntowe. Było to dość dokładnie omówione w którymś Muratorze. Dom w obydwu przypadkach pochyla się w inna stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie - KREDYT

własnie zapłaciłam swoją ratę (w CHF) - kurs franka 2,98

:o :evil:

Należysz do 2-złotowych pechowców? Kumpel brał chyba po 2.50 i dzięki spadkowi LIBORu ma mniejszą ratę niż na początku.

Zresztą tak czy owak chyba jest taniej niż brany w PLN. Dziś to już nie jest takie oczywiste, bo marże na CHF urosły mocniej, a spadać to już będzie tylko WIBOR. I spadek WIBORu mnie cieszy. Czekam na pierwszą kasę z kredytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie - KREDYT

własnie zapłaciłam swoją ratę (w CHF) - kurs franka 2,98

:o :evil:

Należysz do 2-złotowych pechowców? Kumpel brał chyba po 2.50 i dzięki spadkowi LIBORu ma mniejszą ratę niż na początku.

Zresztą tak czy owak chyba jest taniej niż brany w PLN. Dziś to już nie jest takie oczywiste, bo marże na CHF urosły mocniej, a spadać to już będzie tylko WIBOR. I spadek WIBORu mnie cieszy. Czekam na pierwszą kasę z kredytu.

 

Należę - brałam po średnio 2,10 :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...