Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dokładnie - płytę można ciąć nożykiem, sprawdzałem 4 dni temu, gdy musiałem znaleźć w ścianie kolankowej końcówkę niepodłączonego kabla. Dobrze, że plus minus 15cm wiedziałem gdzie przebiega.

 

Plus minus 2cm, to ja Ci mogę moim Boschem znaleźć. Mam taki poszukiwacz kabli pod napięciem i żelastwa za 250zł. Generalnie się sprawdza, choć w głębokość szukania 10cm to nie bardzo wierzę. Podobnie jak w szukanie wolnych przestrzeni.

 

Testowałem go odrobinkę i znajdował raczej co trzeba.

Wczoraj rano synek akurat się bawił i jeździł po drzwiach. Zaczęło piszczeć i patrzymy czemu, a to były gwoździki wbite w listwę przyszybową.

Z kolei pierwsze podejście do podłogówki dało dziwne rezultaty. Muszę delikatnie rozkuć ją, żeby zakotwić schody. Spodziewałem się albo żadnej reakcji lub alarmu co 5cm z uwagi na siatkę zbrojącą. Dawał jednak jakieś sygnały w zupełnie dziwny sposób. Muszę jeszcze raz spróbować patrząc na zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Ivonesca

    1708

  • Frankai

    1578

  • Wojty

    1469

  • BK

    1459

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rafał

Bierz elektryka Kocota, jest sprawdzony:503-330-488

 

No dzięki kochani, wymiarów pod zabudowę nie znam, chodziło mi tylko by swoim samochodem móc przywieźć.

 

Dzięki za namiary:) a jak wygląda cenowo?

Macie jeszcze jakieś ekipy do polecenia z okolic Wrocławia? Tynkarze, posadzkarze, etc...:) Ja dopiero jestem na etapie stanu surowego otwartego ale okna mam już zamówione...

 

A ja dalej polecam mojego elektryka też figujue tu na forum, to p. Sebastian Gołda tel. 0600655632 można u mnie obejrzeć jego robotę, ekipa jest solidna i expresowo wykonują robotę, wszystko ładnie ułożone, kabelki pochowane w ścianie, a co njważniejsze są terminowi i zostawiaja porządeczek po sobie.

Jeśli chodzi o hurtownię to odwiedź Budinpol w Psarach (to w stronę Trzebnicy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dalej polecam mojego elektryka też figujue tu na forum, to p. Sebastian Gołda tel. 0600655632 można u mnie obejrzeć jego robotę, ekipa jest solidna i expresowo wykonują robotę, wszystko ładnie ułożone, kabelki pochowane w ścianie, a co njważniejsze są terminowi i zostawiaja porządeczek po sobie.

A ja dalej namawiam - jako praktykujący przez 10 lat elektroinstalator - do używania rurek. Minimalnie drożej na robociźnie, ale bez żadnego porównania jeżeli chodzi o: przeróbki, naprawy czy... wbijanie gwoździ. Pytanie dla dyletantów (Smoku - nie dla Ciebie): co ma wbijanie gwoździ do typu instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dalej namawiam - jako praktykujący przez 10 lat elektroinstalator - do używania rurek. Minimalnie drożej na robociźnie, ale bez żadnego porównania jeżeli chodzi o: przeróbki, naprawy czy... wbijanie gwoździ. Pytanie dla dyletantów (Smoku - nie dla Ciebie): co ma wbijanie gwoździ do typu instalacji?

o jakim wbijaniu gwoździ piszesz ?

Masz na myśli wbijanie gwoździ bezpośrednio w przewód ?? takie cuda tez widzałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idziesz w dobrym kierunku 8) Napisz tylko dokładnie o różnicach we wbijaniu gwoździ w jednym a drugim typie.

Chodzi Ci o to, że są przewody zwykłe płaskie YDYp:

http://www.przewody.net.pl/images/YDYp.jpg

 

oraz takie do wbijania z przerwą między PE a N - YDYt ?

http://www.cyfronika.com.pl/art57/ydyt.jpg

 

Bo jak tak, to widać różnicę :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jak tak, to widać różnicę :p

Nie - chodzi o różnice między typami instalacji - wykonanej z kabli w podwójnej izolacji, a instalacji z rurkami.

Secam - gwoździe zmieniają pole magnetyczne? :o Nic o tym nie wiedziałęm :roll: To nie jest ta odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - chodzi o różnice między typami instalacji - wykonanej z kabli w podwójnej izolacji, a instalacji z rurkami.

E, to nie typ instalacji, dla mnie typem to wpierw było np. TN-S... ale stwierdziłem że na pewno nie o to chodzi :p

 

Więc co do rurek, to wbrew pozorom nie tak łatwo (porównując do samego przewodu z izolacją) jest wbić gwoździa w rurkę - wbijając jest szansa że się nie uszkodzi przewodu.

 

Kładziony bezpośrednio jak zaczniesz wbijać, to na bank od razu przebijesz te izolacje :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Secam - gwoździe zmieniają pole magnetyczne? :o Nic o tym nie wiedziałęm :roll:

zdaje mi się ze jakis wpływ to ma :roll: ale już nie pamiętam dokąłdnie, coś mi świta ale to było dawno temu jak mnie uczyli .....

 

To nie jest ta odpowiedź.

 

To poproszę nagrodę pocieszenia http://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/s060.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc co do rurek, to wbrew pozorom nie tak łatwo (porównując do samego przewodu z izolacją) jest wbić gwoździa w rurkę - wbijając jest szansa że się nie uszkodzi przewodu.

 

Kładziony bezpośrednio jak zaczniesz wbijać, to na bank od razu przebijesz te izolacje :-)

Dokładnie o to chodziło. Co więcej - jeżeli w rurce jest dużo przewodów, to da się radę je uszkodzić, ale zawsze można wyciągnąć uszkodzony i wciągnąć nowy.

 

Proszę bardzo o to nagroda:

http://www.polmos-siedlce.com.pl/elementy/artykuly_gfx/chopinblack_b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zdrówko! :-)

Apropo rurek... wprawdzie elektrykę kładłem bezpośrednio, nie w rurkach, ale rurki położyłem do alarmu. A zrobiłem to przed posadzkami (bo wcześniej zdecydowaliśmy się nie zakładać...), z łącznikami elastycznymi, czyli kąt 90st do góry. W zeszłym tygodniu, mając już wylane posadzki, przeciągałem kable. Mimo że rurki dosyć szerokie - fi 28, to 10 przewodów ytdy 8x0.5 nie przeciągało się łatwo, zwłaszcza na tych cholernych łącznikach. Ot, taka dygresja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zdrówko! :-)

Apropo rurek... wprawdzie elektrykę kładłem bezpośrednio, nie w rurkach, ale rurki położyłem do alarmu. A zrobiłem to przed posadzkami (bo wcześniej zdecydowaliśmy się nie zakładać...), z łącznikami elastycznymi, czyli kąt 90st do góry. W zeszłym tygodniu, mając już wylane posadzki, przeciągałem kable. Mimo że rurki dosyć szerokie - fi 28, to 10 przewodów ytdy 8x0.5 nie przeciągało się łatwo, zwłaszcza na tych cholernych łącznikach. Ot, taka dygresja.

Są pewne zasady, których trzeba się trzymać. Przykładowo:

1. Kolanka należy podkuć zwiększając łuk. Robi się głębszą bruzdę 5-10 cm od narożnika.

2. Wszędzie tam gdzie odcinek jest długi lub kręty, należy na etapie kładzenia rurki wciągnąć "pilota", czyli drut którym będzie można pociągnąć właściwe kable.

3. Jeżeli w rurce jest ciasno a trzeba dołożyć kabel, to wyciąga się jeden z istniejących, po dołączeniu do niego pilota, wciąga się go i potem pilotem ciągnie kable docelowe. Odizolowujemy kable, skręcamy, a połączenie należy okleić taśmą, a potem posmarować. Oczywiście kable należy tak należy skręcić, żeby się nie odczepiły czy zerwały.

4. Wciągane kable powinny być rozprostowane.

5. Tam gdzie ciężko idzie można ciągnąć i pchać (uwaga na palce!!!)

6. "Gdzie jest siła tam prawa nie ma", czyli wszędzie da się przeciągnąć kabel, jeżeli cokolwiek mamy przeciągnięte.

7. W pustych rurkach o dużej ilości zakrętów, zwłaszcza przy braku "sprężynki", stosuje się wędkowanie. Odizolowuje się przewód na długości powiedzmy 5cm, zagina się wstecznie w kształcie litery V i wsuwa w rurkę. Z drugiej strony podobnie. Potem przewody się okręca, żeby się zaplątały i ciągnie w którąś stronę. Warunek oczywisty - długość przewodów, które nam weszła w rurki jest większa niż odległość między puszkami (czyli jest zakład).

 

Jest jeszcze szereg innych reguł, ale za dużo trwało by opisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...