Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

secam dopisz brak kota choc ja sie absolutnie nie zgadzam i zmodyfikowalabym to na posiadanie kota i wytrzymanie okresu odczulania na tego kota (sprawdzone)

i co bardzo wazne wywalenie z zarcia pepsi, coli, keczupu, czipsow, wszelkich chemicznych swinstw, jak najwiecej normalnego jedzenia - sery, pieczywo, obiady, kisiele itd...i codzienne spacery na dworze

 

jeszcze jedno sprawdzone w zimie - wywalanie kolder na dzien w sloneczne mrozy - roztocza padaja w 10 minutek i posciel tak pieknie pachnie

 

:D no fakt

* kotek (no chyba ze taki srebrny jak Dabell ;) )

* piesek (osobiście udąło mi się odczulić i mam ;) )

* no i pierze i puch - masakra

 

co do odkurzacza centralnego to chyba jednak dobrze go miec - kanaly sa zawsze zamkniete a wyrzut tego powietrza jest na zewnatrz....

może z odkurzaczem przesadzam przewrażliwiony jestem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Ivonesca

    1708

  • Frankai

    1578

  • Wojty

    1469

  • BK

    1459

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

secam nie - maja tylko szamotowa obudowę w centralnym miejscu w domu, dlatego w sypialni dziecka dogrzewaja troche w nocy grzejnikiem elektrycznym (nie maja zadnego innego ogrzewania....) gdybym nie widziala na wlasne oczy to bym nie uwierzyla.....

 

EwaiMarek - sprawdz rozwiązanie Roth - osobiscie bardzo mi sie podoba i cenowo zdaje sie konkurencyjne

No własnie to potwierdza moją osobistą teorię

Sam pył z kominka (czyli popiół) nie jest uczuleniowy , uczuleniowy jest stary pył w kanałach a dokładnie nie pył ale kurz a dokładnie "roztocze kurzu domowego" które w nim zalega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

secam no moze jeszcze po prostu nie maja alergii:) kto to wie:)

jesli chodzi o kominek my dostalismy zakaz kominkow otwartych - musi byc zamkniety wklad

 

i wietrzyc wietrzyc, mrozic mrozic i.......maglowac posciel....

 

ale zejdzmy juz z tych biednych alergii - wiosna idzie ogrody przyszykowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robie wiosenne porzadki i mam do oddania:

 

- 120szt. dachowka BRAAS podwojne S w powloce cisar kolor czerwony - za dobra wodke

 

- okolo 100szt pustaków ceramicznych (wiekoszosc 30 ale sa tez 24) - za dobra wodke

 

- pustaki ceramiczne - 5pl/szt - luksfery firmy vitrosilicon (fale lazurowe) okolo 40-50szt fajna rzecz do zrobienia scianki dekoracyjnej w lazience.

Ja mam zrobiona z tego scianke do natrysku po łuku i wyglada super

 

transport za doplata moge zalatwic

 

tel. 606939161

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczyłam ze jest XX i secam i musiałam przyjść powiedzieć Dzien dobry :D

Jak tam zdrówko?

Dzień dobry żabciu :)

Dziekuję zdrówko bardzo dobrze - dopisuje na tyle że mam siłe pisać na grupie ;)

A co u Ciebie ?? chłopcy się pozrastali ??

A u mnie moze byc :D , choc mam przeboje z zębami .Zaczęłam juz sezon rowerowy, bo doszłam do wniosku ze najwzyzszy czas zostawić samochód w garazu ( naumiałam się 8) )

Chłopaki pozrastane juz dawno :D

No i nadal utrzymuje rodzinkę 8) mozna poszaleć z zakupami :wink: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 przykazań domu dla alergica

* brak wszelkich "kanałów" dystrybucyjnych - kominek, odkurzacz centralny , reku

* jak największa ilość podgłówki

* brak dywanów i wykładzin

* jak najwięcej parkietu paneli i kafli

* Jak najmniej zasłon

* częste wietrzenie pomieszczeń (otwarciem okien , nie reku ;) )

 

kurde 6 mi wyszło - może potem coś wymyśle ;)

 

 

Ze wszystkimi twoimi przykazaniami się zgadzam , poza reku

 

REKUPERACJA JEST ZDROWA, TYM BARDZIEJ DLA ALERGIKÓW !

 

podaj konkretne przeciwwskazania?

 

reku, nie powoduje rozprowadzania kurzu po domu, zapewnia dopływ świeżego, wstępnie oczyszczonego powietrza

a wentylacja grawitacyjna w domkach jednorodzinnych przez większość roku nie działa, kominy są siedliskiem kurzu i innego badziewia które w czasie braku ciągu zasila w świrze roztocza cały domek :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie usłyszę Twoje zdanie ale po 3 - 4 latach użytkowania rekupatora :)

Śwetny chwyt marketingowy panów od reku - " 80 % odzysku ciepła z powietrza wymienianego - to nie to samo co zaoszczędzenie 80 % kasy na ogrzewaniu"

Cyfry wydajności które podają Panowie od rekupatorów sa wyssane z palca a kasa która się ma niby zwrócić jest niewymierna do poniesionych nakładów. Nie wspomnę już o filtrach przeglądach i corocznym serwisie oraz kosztach prądu.

Wpisując w googlu hasło reku znajdzesz połowę zdań za i połowę przeciw a fachowe fora dla instalatorów dużo piszą również o wadach tego systemu.

zresztą podobnie jak o solarach....... i zeby nie było ze jestem zawsze na "nie" .... solary zakładam

 

 

Co do ekonomi...

 

policz ile kosztują nawiewniki w oknach, kominy wentylacyjne i ich przeglądy.

komplet filtrów na 3 miesiące to 30zł - majątek.

prad fakt jest pewnym kosztem, nie patrzę na dane producentów, mam założony pod licznik na reku! Średnio dziennie mój reku kosztuje ok. 1,5zł.

 

A co do sprawności, to też sprawdziłem jaką temperaturę nawiewa reku przy -10 stopniowych mrozach, co daje "pewną" informację o sprawności i realnych oszczędnościach - nie przekonasz mnie że bez znaczenia jest to że po reku powietrze ma +15 i trzeba je ogrzać do +20, zamiast zasysać przez szpary w oknach -10 i też je podgrzewać do +20 - dodatkowo jak masz szpary wentylacyjne w oknach to powinieneś mieć pod tymi oknami grzejniki żeby od razu ogrzewały to zimne powietrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaba gratuluję naumiania się garażowania

 

REKUPERACJA JEST ZDROWA, TYM BARDZIEJ DLA ALERGIKÓW !

jestem odmiennego zdania

 

podaj konkretne przeciwwskazania?

reku, nie powoduje rozprowadzania kurzu po domu, zapewnia dopływ świeżego, wstępnie oczyszczonego powietrza

a wentylacja grawitacyjna w domkach jednorodzinnych przez większość roku nie działa, kominy są siedliskiem kurzu i innego badziewia które w czasie braku ciągu zasila w świrze roztocza cały domek :(

 

klasyczne kominy i kanały wentylacyjne są zawsze pionowe a na pionowych powierzchniach kurz nie osiada dowód na to .... bardzo prosty .... ściana wokół kratki wentylacyjnej się nie brudzi

 

W reku częśc kanałów jest pozioma i to własnie na poziomych powierzchniach odkłada się kurz

Ale ni tylko o kurzu pisałem ... pisałem o grzybach które wytwarzają się w środowisku wilgotnym. Reku działa na zasadzie wymiany temperatury powietrza - jeśli styka się zimne z ciepłym i na odwrót to zachodzi minimalny efekt skraplania... skraplanie to wilgoć ... a wilgoć i ciepło to dobre środowisko dla grzybów i bakterii. Gdyby producenci tego nie wiedzieli to by nie stosowali filtrów z nakazem wymiany co 3 miesiące .... skoro są filtry to muszą "coś " wyłapywać i nie udawajmy że tego "czegoś" nie ma

Podobna sprawa jak w samochodowej klimatyzacji - zobacz że sa już firmy które się specjalizują w odkażaniu kanałów klimatyzacyjnych - za kilka lat będzie tak samo z reku

To są własnie moje arkumenty - zaznaczam nadal moje proszę się mną nie sugerować

 

Co do kosztów napisz mi proszę ile zakładasz (w złotych) uzyskać oszczędność miesięcznie na ogrzewaniu.

załóżmy że ogrzanie domu kosztuje 600 zł ??

10 % ??

20 % ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ekonomi...

 

policz ile kosztują nawiewniki w oknach, kominy wentylacyjne i ich przeglądy.

komplet filtrów na 3 miesiące to 30zł - majątek.

prad fakt jest pewnym kosztem, nie patrzę na dane producentów, mam założony pod licznik na reku! Średnio dziennie mój reku kosztuje ok. 1,5zł.

 

A co do sprawności, to też sprawdziłem jaką temperaturę nawiewa reku przy -10 stopniowych mrozach, co daje "pewną" informację o sprawności i realnych oszczędnościach - nie przekonasz mnie że bez znaczenia jest to że po reku powietrze ma +15 i trzeba je ogrzać do +20, zamiast zasysać przez szpary w oknach -10 i też je podgrzewać do +20 - dodatkowo jak masz szpary wentylacyjne w oknach to powinieneś mieć pod tymi oknami grzejniki żeby od razu ogrzewały to zimne powietrze!

 

Lakusz kwoty proszę nie słowa

 

zakładam że ogrzewanie np węglem mojego domu kosztuje 600 zł

zakładam reku i zaoszczędzam .... a niech będzie 20 % z tej kwoty

czyli zaosdzczędzam 120 zł miesięcznie

 

ale .... wydajesz jak sam piszesz 55 zł miesięcznie na samo zaoszczędzenie (prąd i filtry)

czyli faktycznie zaoszczędzasz 65 zł

 

Zakładamy że średniej klasy reku kosztuje 12 000 zł ......

 

kalkulacja jest prosta 12000 / 65 zł daje 185 miesiecy co daje 15 lat

 

podkreślam taka instalacja zwróci Ci się za 15 lat

i nie zapomnijmy o tym ze za 15 lat pewnie trzeba będzie wymienić połowę bebechów tego systemu.

 

Nie mówię ze reku jest złe. Fajnie jest miec taki system co daje fajne swieze powietrze itp...... ale ten system ma też swoje wady ...... i co najważniejsze poza aspektem ekologi nic do mnie nie przemawia

i nie mylmy słowa ekologia z oszczędnością bycie ekologicznym kosztuje (niestety)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lakusz kwoty proszę nie słowa

 

zakładam że ogrzewanie np węglem mojego domu kosztuje 600 zł

zakładam reku i zaoszczędzam .... a niech będzie 20 % z tej kwoty

czyli zaosdzczędzam 120 zł miesięcznie

 

ale .... wydajesz jak sam piszesz 55 zł miesięcznie na samo zaoszczędzenie (prąd i filtry)

czyli faktycznie zaoszczędzasz 65 zł

 

Zakładamy że średniej klasy reku kosztuje 12 000 zł ......

 

kalkulacja jest prosta 12000 / 65 zł daje 185 miesiecy co daje 15 lat

 

 

świetne obliczenia, ale ja posiedzisz z programami OCZ to wyjdą Ci dużo większe oszczędności niż te 20%, ja zakładam że ok 50% (dane poparte narazie tylko obliczeniami właśnie w programach ocz i do robienia certyfikatów), więc zamiast 15 lat wychodzi już ok 5 lat to chyba nie jest źle? Poza tym dla bycia fair musisz od cent reku odliczyć kominy i nawiewniki w oknach (ile nie wiem)

I nawet niech ten reku padnie mi po 10 latach (tak szczerze to co tam może się zepsuć - elektronika za kilka set zł, czy wiatraki za kolejny kilka?) to sobie sam wymienię centralkę za ok 5-6tyś i niech chodzi przez kolejne 10 lat, a może wtedy dojdę do wniosku że może lepiej reku z klimą?

 

A co do samych obliczeń, to u mnie wygląda to tak: na ogrzewanie prądem (w jednej taryfie) wydaję ok 300zł - zakładam że bez reku płaciłbym właśnie ok 600zł, czyli 300-55=245, ja za reku płaciłem niecałe 11tyś, więc

Rekuperator zwraca się w niecałe 4 lata !)

 

Przy tradycyjnym domu założenie klimy żeby objęła cały dom, to szykuje się remoncik, a przy reku, to tylko wymiana centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetne obliczenia, ale ja posiedzisz z programami OCZ to wyjdą Ci dużo większe oszczędności niż te 20%, ja zakładam że ok 50% (dane poparte narazie tylko obliczeniami właśnie w programach ocz i do robienia certyfikatów), więc zamiast 15 lat wychodzi już ok 5 lat to chyba nie jest źle? Poza tym dla bycia fair musisz od cent reku odliczyć kominy i nawiewniki w oknach (ile nie wiem)

I nawet niech ten reku padnie mi po 10 latach (tak szczerze to co tam może się zepsuć - elektronika za kilka set zł, czy wiatraki za kolejny kilka?) to sobie sam wymienię centralkę za ok 5-6tyś i niech chodzi przez kolejne 10 lat, a może wtedy dojdę do wniosku że może lepiej reku z klimą?

 

A co do samych obliczeń, to u mnie wygląda to tak: na ogrzewanie prądem (w jednej taryfie) wydaję ok 300zł - zakładam że bez reku płaciłbym właśnie ok 600zł, czyli 300-55=245, ja za reku płaciłem niecałe 11tyś, więc

Rekuperator zwraca się w niecałe 4 lata !)

 

Przy tradycyjnym domu założenie klimy żeby objęła cały dom, to szykuje się remoncik, a przy reku, to tylko wymiana centrali.

 

Czyli wyliczamu podobnie tylko wychodzimy z innej postawy obliczeniowej :)

Nie pozostaje nic innego jak pomieszkać i zobaczyć co życie okaże

Proponuję, w roku 2012-2013 umówimy się na piwo w rynku i kto będzie bliższy prawdy stawia piwo :D ok ??

 

Klimatyzacji nigdy nie zamierzałem robić .... w lecie chłodny domek mam zamiar uzyskać poprzez dobrej klasy ścianę z ceramiki (w moim przypadku Porotherm) + dobre ocieplenie + rolety zewnętrzne które w słoneczne dni lekko opuszczam aby nie nagrzewały pomieszczeń . Sprawdzone w autopsji - działa :) w najcieplejsze dni w domu przyjemna chłodna temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W reku częśc kanałów jest pozioma i to własnie na poziomych powierzchniach odkłada się kurz

Ale ni tylko o kurzu pisałem ... pisałem o grzybach które wytwarzają się w środowisku wilgotnym. Reku działa na zasadzie wymiany temperatury powietrza - jeśli styka się zimne z ciepłym i na odwrót to zachodzi minimalny efekt skraplania... skraplanie to wilgoć ... a wilgoć i ciepło to dobre środowisko dla grzybów i bakterii. Gdyby producenci tego nie wiedzieli to by nie stosowali filtrów z nakazem wymiany co 3 miesiące .... skoro są filtry to muszą "coś " wyłapywać i nie udawajmy że tego "czegoś" nie ma

Podobna sprawa jak w samochodowej klimatyzacji - zobacz że sa już firmy które się specjalizują w odkażaniu kanałów klimatyzacyjnych - za kilka lat będzie tak samo z reku

To są własnie moje arkumenty - zaznaczam nadal moje proszę się mną nie sugerować

 

Co do odkażania kanałów to sęk w tym że te w których mogłoby ew. coś siedzieć, cały czas wywalają powietrze na zew. a te przez które coś wlatuje mają powietrze "czyste" z zew.

Co do filtrów, jasne że jest, masa śmieci w powietrzy które zasysamy do domu, ty tego nie widzisz bo wpada Ci po trochę przez każde okno.

 

jaki straszny kurz z kanałów ma wyłapywać filtr na wlocie do reku, skoro ten kanał ma jakieś 5 metrów i non stop zasuwa przez niego powietrze, co ma się w nim osadzać?

a po drugie, do odkażenia proponuję zrobić to ozonem, albo specjalnymi środkami do czyszczenia klimy, nie jest to takie drogie.

 

nasza rozmowa przypomina mi nieco kiedyś rozmowę na temat oczyszczalnia przydomowa vs. szambo, a bo oczyszczalnia droga, bo trzeba o nią dbać, sypać jakieś środki, itp a to że szambo kosztuje majątek w użytkowaniu to nikt nie zauważał :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno uruchomiłem swój kanał wyciągu powietrza/zapachów znad kuchni. Oddzielny cichy silnik zamontowany tuż pod dachem a nie w kuchni zapewnia ciszę w kuchni, a jego moc skutecznie wyciąga zapachy na zewnątrz -( byle nie składniki zupy ;)). Do czasu uruchomienia kanału zapach mimo istnienia drzwi do kuchni rozchodziły się dość swobodnie ku mojemu niezadowoleniu. Polecam to rozwiązanie szczególnie kolegom i koleżankom z otwartymi kuchniami. Opisywany silnik był drogi ponad jakoś ponad 600PLN kosztował, ale jest mocno oszczędny. Może sprawdziłyby się też tańsze skoro i tak montowane mogą być pod dachem.

Daro_K to ja poproszę o więcej informacji. Jeżeli możesz to jakiś "manual". Na forach motoryzacyjnych robiliśmy opis co i jak się robi, uzupełniając fotkami. A może już gdzieś to opisałeś?

Jeżeli nie masz czasu bawić się w pełny opis, to poproszę chociaż o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jaki jest silnik: typ, parametry, czy jakiś specjalny czy zwykły, czy ma określoną wydajność?

2. W jaki sposób montowany: pełna blokada przewodu kominowego czy wzmacnianie ciągu jak się go włączy.

3. Jak doprowadziłeś zasilanie: kabel w podwójnej izolacji wprowadzony w kuchni bezpośrednio w komin czy normalnie w ścianie i tylko przekucie do komina.

4. Czy okap masz standardowy, pozbawiony tylko silniczka, czy kombinowałeś sobie jakoś inaczej.

 

Chodziło mi jakoś po głowie użycie silniczka z dala od kuchni, ale jakoś brak było impulsu, żeby to zrobić. Teraz chyba już się skuszę, zwłaszcza, że kuchnię mam otwartą i nie chcę hałasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...