Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeżeli chodzi o piorunochron, to słyszałem teorie - i się z nimi zgadzam - że czasem lepiej nie robić. Po pierwszym uderzeniu i tak z niego niewiele zostaje. "Przybliżenie" ziemi do chmur może spowodować, że właśnie dlatego piorun w to miejsce uderzy. Trzeba o niego dbać, bo w przypadku uderzenia pioruna w instalację odgromową, która ma przerwy, może spowodować większe straty. Najlepiej jeżeli w pobliżu jest coś wyższego - wyższy budynek, drzewa, linia energetyczna, itp.

 

tu w pełni popieram Kolegę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Ivonesca

    1708

  • Frankai

    1578

  • Wojty

    1469

  • BK

    1459

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej :D

 

jest dużo szkółek drzewek i krzewów koł ale moglibyście poradzić

w której nie poszłabym z torbami 8) może być namiar na priwa

 

witaj :lol:

 

najpierw podam namiar na szkółkę gdzie na pewno ! można pójść z torbami,

ale warto tam zajrzeć , mają sporo "rarytasików "

ja jestem miłośniczką iglaków i ja dostałam tam oczopląsu

ok.300 odmian sosny

200 świerków

150 jodły :o :o :o

http://www.multiflora.com.pl/index.html

szkółka znajduje się na Buforowej , i przy drodze z Żórawiny do Domasławia,

ja byłam w tej drugiej , przed wizytą dobrze się umówić telefonicznie

 

spore zakupy zrobiłam też ostatnio w szkółce w Iwinach

ceny ok. a pan dał jeszcze spore rabaty

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytanie, jak zabiezpieczysz "na cały dom" każdą fazę osobno ? Jak zastosujesz 3 x RP 2N to po podłączeniu urządzenia 3fazowego będzie wywalać, bo (tak w skrócie) przez N nie płynie prąd !

 

Urządzenia trójfazowe muszą mieć trójfazową "różnicówkę".

Przez N nie płynie prąd ?? :o

Płynie, tylko nie ma potencjału względem ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Możesz przybliżyć problem "strat" przy użyciu różnicówki? Czy te straty nie występują przy ich braku ?

 

Straty mogą występować lub nie, "różnicówka" po prostu je wykryje i wyłączy instalację z wadliwym odbiornikiem.

Stosowane w domu są ustawione na 30 mA. Tym samym jedna nie pozwoli na większą upływność. Jeśli stosujemy ich więcej, godzimy się na wielokrotność 30 mA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o piorunochron, to słyszałem teorie - i się z nimi zgadzam - że czasem lepiej nie robić. Po pierwszym uderzeniu i tak z niego niewiele zostaje. "Przybliżenie" ziemi do chmur może spowodować, że właśnie dlatego piorun w to miejsce uderzy. Trzeba o niego dbać, bo w przypadku uderzenia pioruna w instalację odgromową, która ma przerwy, może spowodować większe straty. Najlepiej jeżeli w pobliżu jest coś wyższego - wyższy budynek, drzewa, linia energetyczna, itp.

 

tu w pełni popieram Kolegę :)

 

Lakusz, a wyobrażasz sobie sytuację, gdy wykonawca doradza rezygnację z instalacji odgromowej, w dom inwestora uderza piorun, inwestor traci dobytek niejednokrotnie życia ?

Instalacja odgromowa może prowokować , ale minimalizuje skutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam techniczne pytanko dotyczące ilości modułów w skrzynce elektrycznej. Ile ich powinno być (jeśli trafi się expert to proszę wyszczególnić) w standardowym domu z poddaszem i z garażem w bryle budynku. Pytam, ponieważ nie wiem jakiej wielkości kupić skrzynkę rozdzielczą (czy też powinno się rozdzielać piętra i garaż na mniejsze skrzynki?).

 

Druga sprawa to montaż instalacji odgromowej. Jeśli fundamenty są już wykonane, to podobno wbija się tzw.sztyce o dł. ok. 3m i do niej dołącza zakończenie pręta z piorunochronu. Jak daleko od domu ma być wbita ta sztyca oraz czy są inne techniczne rozwiązania?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytanie, jak zabiezpieczysz "na cały dom" każdą fazę osobno ? Jak zastosujesz 3 x RP 2N to po podłączeniu urządzenia 3fazowego będzie wywalać, bo (tak w skrócie) przez N nie płynie prąd !

 

Urządzenia trójfazowe muszą mieć trójfazową "różnicówkę".

Przez N nie płynie prąd ?? :o

Płynie, tylko nie ma potencjału względem ziemi.

 

Zapewniam Cię Smoku że nie płynie ! Jeżeli jest to urządzenie naprawdę 3fazowe, takie jak mój podgrzewacz przepływowy, to nie może płynąć bo N nawet nie jest podłączony, bo nie ma gdzie :), on jest na 400 V, a takie napięcie występuje tylko między fazami, i N jest nie potrzebna :)

 

Ciekawe, nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam techniczne pytanko dotyczące ilości modułów w skrzynce elektrycznej. Ile ich powinno być (jeśli trafi się expert to proszę wyszczególnić) w standardowym domu z poddaszem i z garażem w bryle budynku. Pytam, ponieważ nie wiem jakiej wielkości kupić skrzynkę rozdzielczą (czy też powinno się rozdzielać piętra i garaż na mniejsze skrzynki?).

 

 

ekspertem nie jestem, ale spróbuję:

nie da się odpowiedzieć na tak postawione pytanie, bo wszytko zależy od ilości obwodów, ilości i rodzaju zabezpieczeń, itd... Podstawowa aparatura w skrzynce (według mnie) to :

główny wyłącznik 4 mod

przepięciówka B+C 4 mod

główny różnicowo-prądowy 4 mod

oświetlenie nadprądowy 1 mod

gniazda każdy pokój na osobnym obwodzie czyli osobny nadprądowy 1 mod.

kuchnia osobny różnicowo-prądowy 2 lub 4 mod + nadprądowy 1 lub 3 mod w zależności co zasilasz w kuchni

na płytę, piekarnik, lodowkę, zmywarkę dałbym osobne obwody, czyli osobne nadprądowki

łazienka różnicowo-prądowy 2 mod + nadprądowy 1 mod

kotłownia różnicowo-prądowy 2 lub 4 mod + nadprądowy 1 lub 3 mod w zależności co masz zasilać

garaż różnicowo-prądowy 2 lub 4 mod + nadprądowy 1 lub 3 mod w zależności co ma zasilać

oświetlenie zew. osobny różnicowo-prądowy + nadprądowy wielkość dobrana w zależności od tego co zasilasz

 

tak naprawdę wielkość skrzynki powinien dobrać Ci elektryk na podstawie projektu, z jakimś zapasem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o piorunochron, to słyszałem teorie - i się z nimi zgadzam - że czasem lepiej nie robić. Po pierwszym uderzeniu i tak z niego niewiele zostaje. "Przybliżenie" ziemi do chmur może spowodować, że właśnie dlatego piorun w to miejsce uderzy. Trzeba o niego dbać, bo w przypadku uderzenia pioruna w instalację odgromową, która ma przerwy, może spowodować większe straty. Najlepiej jeżeli w pobliżu jest coś wyższego - wyższy budynek, drzewa, linia energetyczna, itp.

 

tu w pełni popieram Kolegę :)

 

Lakusz, a wyobrażasz sobie sytuację, gdy wykonawca doradza rezygnację z instalacji odgromowej, w dom inwestora uderza piorun, inwestor traci dobytek niejednokrotnie życia ?

Instalacja odgromowa może prowokować , ale minimalizuje skutki.

 

a wyobrażasz sobie sytuację że ktoś wywalił parę tysięcy na odgromówkę, a dom i tak mu spłonął, bo była albo źle zrobiona, albo się uszkodziła ?

 

za te pieniądze masz dobre ubezpieczenie na wiele, wiele lat ! takiego zabezpieczenie nie da Ci piorunochron.

Nie twierdzę że jest on zawsze nie potrzebny, ale twierdzę że nie zawsze jest konieczny !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam techniczne pytanko dotyczące ilości modułów w skrzynce elektrycznej. Ile ich powinno być (jeśli trafi się expert to proszę wyszczególnić) w standardowym domu z poddaszem i z garażem w bryle budynku. Pytam, ponieważ nie wiem jakiej wielkości kupić skrzynkę rozdzielczą (czy też powinno się rozdzielać piętra i garaż na mniejsze skrzynki?).

 

 

ekspertem nie jestem, ale spróbuję:

nie da się odpowiedzieć na tak postawione pytanie, bo wszytko zależy od ilości obwodów, ilości i rodzaju zabezpieczeń, itd... Podstawowa aparatura w skrzynce (według mnie) to :

główny wyłącznik 4 mod

przepięciówka B+C 4 mod

główny różnicowo-prądowy 4 mod

oświetlenie nadprądowy 1 mod

gniazda każdy pokój na osobnym obwodzie czyli osobny nadprądowy 1 mod.

kuchnia osobny różnicowo-prądowy 2 lub 4 mod + nadprądowy 1 lub 3 mod w zależności co zasilasz w kuchni

na płytę, piekarnik, lodowkę, zmywarkę dałbym osobne obwody, czyli osobne nadprądowki

łazienka różnicowo-prądowy 2 mod + nadprądowy 1 mod

kotłownia różnicowo-prądowy 2 lub 4 mod + nadprądowy 1 lub 3 mod w zależności co masz zasilać

garaż różnicowo-prądowy 2 lub 4 mod + nadprądowy 1 lub 3 mod w zależności co ma zasilać

oświetlenie zew. osobny różnicowo-prądowy + nadprądowy wielkość dobrana w zależności od tego co zasilasz

 

tak naprawdę wielkość skrzynki powinien dobrać Ci elektryk na podstawie projektu, z jakimś zapasem...

 

Jak ktoś projekt ma - to wypada by się go trzymał, choćby z tego powodu, że za 15 lat nikt nie będzie pamiętał co zostało zrobione, więc trzeba się trzymać projektu lub nanosić popawki.

 

Samo rozplanowanie - rzecz względna. Ja mam 2 skrzynki: domową i gospodarczą. W tej pierwszej mam z 10 obwodów + 3 różnicówki (ogólna 3F, lodówka, kocioł) + kontrolkę zasilania. Dlaczego wydzieliłem lodówkę i kocioł z pompką - nie trudno się chyba domyślić. W gospodarczej mam 6 obwodów + zasilanie gniazd 380V.

 

Jeżeli ktoś się bawi w dom yntelygentny, to może sobie w skrzynki wkładać dodatkowe moduły, że wspomnę te najprostsze: wyłącznik zmierzchowy i czasowy. Jest sporo fajnych modułów, które można wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Luźne pytanie, czy 700 zł / metr powierzchni całkowitej, z materiałami (Porotherm) + dachówka ceramiczna, ze ściankami działowymi, kominami, sprzętem do prac ziemnych, to dużo czy mało?

 

A i tarasy do tego + schody wliczone są... Mam zagwostkę czy się bawić, samemu w kupno materiałów, ryzykując, że źle obliczyłem zapotrzebowanie na adaptację, czy oddać to firmie, która buduje domy pod klucz...

 

witam, myślę że to bardzo dobra cena, aż trochę podejrzana.

Niech ktoś, kto się zna, zrobi Ci kosztorys inwestorski, będziesz wiedział na czym stoisz.

pozdr.

PiJaki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...