Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

 

 

Zapewniam Cię Smoku że nie płynie ! Jeżeli jest to urządzenie naprawdę 3fazowe, takie jak mój podgrzewacz przepływowy, to nie może płynąć bo N nawet nie jest podłączony, bo nie ma gdzie :), on jest na 400 V, a takie napięcie występuje tylko między fazami, i N jest nie potrzebna :)

 

Ciekawe, nie ?

 

Owszem, ale tylko w wypadku równomiernego obciążenia faz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Ivonesca

    1708

  • Frankai

    1578

  • Wojty

    1469

  • BK

    1459

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Zapewniam Cię Smoku że nie płynie ! Jeżeli jest to urządzenie naprawdę 3fazowe, takie jak mój podgrzewacz przepływowy, to nie może płynąć bo N nawet nie jest podłączony, bo nie ma gdzie :), on jest na 400 V, a takie napięcie występuje tylko między fazami, i N jest nie potrzebna :)

 

Ciekawe, nie ?

 

Owszem, ale tylko w wypadku równomiernego obciążenia faz.

 

Panowie - widzę, że wchodzicie ostro w teorię ;) Nie pogodzę Was, bo coś tam dzwoni, ale nie za mocno. Układy gwiazdy - tak mi dzwoni - może być 3- lub 4-przewodowy. W przypadku 3-przewodowego, faktycznie nie podłącza się "0" i w związku z przesunięciem fazowym, powinno się wytworzyć "sztuczne 0". Nie wiem jednak co się dzieje w przypadku braku symetrii na poszczególnych obciążeniach. Zapewne strata mocy, ale czy coś jeszcze? W przypadku 4-przewodowego (z podłączonym "0"), płynęły tam chyba prądy wyrównawcze, ale znowu... głowy nie dam :p

W przypadku trójkąta nie ma moim zdaniem gdzie podłączyć "0". Tyle tylko że trójkąt nie będzie stosowany w przypadku rzeczonego podgrzewacza. Jest to raczej tam gdzie stosuje się pozycję rozruchową (np. wentylatory dużej mocy). Na początek włącza się w układzie trójkąta (duży prąd rozruchowy, ryzyko uszkodzenia uzwojeń przy zbyt długiej pracy), a potem - zwykle automatycznie - przełącza się w trójkąt. No ale znow - głowy nie dam :p

 

Co się tyczy zaś meritum - sięgnąłbym do schematu takowego wyłącznika i idę o zakład, że większość producentów takowy zamieszcza. Będzie wówczas jasne co porównuje różnicówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai,

 

Nie chodzi o dom "ynteligentny" a o funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz aspekty przyszłości, co nam przyniesie technika, bo wszystko jest dla ludzi.

Budujemy na lekkim wzgórzu i dach aż prosi się o dodatkowe zabezpieczenie, nie ma go w projekcie a chcemy mieć i kropka. Stąd pytanie o sposób rozwiązania tematu. Jak zrobimy, to oczywistym jest, że naniesiemy na projekt.

Sprawa ze skrzynką elektryczną także niby prosta, ale jak podliczyć wszystkie obwody, jakieś małe PLC do sterowania pracą oświetlenia, fontanny, alarmu, domofonu.......to wyjdzie albo spora szafa, a wraz z nią wneka, którą trzeba wykuć albo dywersyfikacja w inne pomieszczenia. Stąd także pytanie o sposób rozwiązania, ilości i wielkość skrzynki, która to ładnie pomieści.

Chcemy także zainstalować dodatkowy układ zasilany od generatora prądu. Na wypadek dłuższego zaniuku napięcia, jak to miało miejsce po niedawnych wichurach chcę mieć własne, tymczasowe źródło zasilania. Lodówka, 2-3 gniazdka i oświetlenie awaryjne. Rzecz bardzo mądra. Kto ma wie o co chodzi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o dom "ynteligentny" a o funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz aspekty przyszłości, co nam przyniesie technika, bo wszystko jest dla ludzi.

Budujemy na lekkim wzgórzu i dach aż prosi się o dodatkowe zabezpieczenie, nie ma go w projekcie a chcemy mieć i kropka. Stąd pytanie o sposób rozwiązania tematu. Jak zrobimy, to oczywistym jest, że naniesiemy na projekt.

Sprawa ze skrzynką elektryczną także niby prosta, ale jak podliczyć wszystkie obwody, jakieś małe PLC do sterowania pracą oświetlenia, fontanny, alarmu, domofonu.......to wyjdzie albo spora szafa, a wraz z nią wneka, którą trzeba wykuć albo dywersyfikacja w inne pomieszczenia. Stąd także pytanie o sposób rozwiązania, ilości i wielkość skrzynki, która to ładnie pomieści.

Chcemy także zainstalować dodatkowy układ zasilany od generatora prądu. Na wypadek dłuższego zaniuku napięcia, jak to miało miejsce po niedawnych wichurach chcę mieć własne, tymczasowe źródło zasilania. Lodówka, 2-3 gniazdka i oświetlenie awaryjne. Rzecz bardzo mądra. Kto ma wie o co chodzi.

 

No to nie masz wyjścia - musisz zrobić porządny projekt, a wcześniej do niego zdefiniować oczekiwania. PLC do sterowania fontanną, alarmem, domofonem... To wg Ciebie nie jest do intelignenty? Zdecydowanie jest. Jak mam być szczery - też miałem plany zostawienia sobie możliwości uinteligentnienia domu, ale zrezygnowałem. Dociągnąłem sobie tylko rolety w jedno miejsce, żeby zrobić sterowanie gupowe. W razie jak mi się kiedyś zachce uinteligentniać chałupę - zamierzam to robić raczej przez WiFi, choć mam rurki i pewne możliwości drutowe - są. Jak masz czas by solidnie przemyśleć co chcesz osiągnąć - zrób to. Jak nie zrób szafkę podtynkową (można ją ładnie przykryć) o rozmiarze np. 3 x 12 i ewentualnie zrób to obok jakiejś wnęki/szafy, gdzie w razie większych potrzeb przeniesiesz sterownik. Ważniejsze może być okablowanie. Musiałoby to być okablowanie strukturalne, ale tutaj raczej Ci w tym nie pomożemy. No chyba że Smok coś na ten temat wie. Trzeba się znać. Jeżeli jednak nie zrobisz tego w ciągu 2-3 lat, to nie wiem czy warto. Standardy się zmieniają i może te kable za 5 lat będą już nie wystarczające, a może WiFi będzie tak popularne i wygodne, że nie będą potrzebne.

To co ważniejsze dla Ciebie, to odpowiedni przełącznik zasilanie sieciowe/zasilanie awaryjne. Musisz wydzielić obwody (już przed różnicówkami), które chcesz zasilać awaryjnie. Najlepszy byłby automatyczny przełącznik i diesel uruchamiany brakiem zasilania natychmiastowo lub po określonym czasie. Czy możesz założyć taki przełącznik - nie wiem? Wydaje mi się, że skoro to jest we własnej tablicy, to nie powinno być problemu. Kiedyś jednak były ograniczenia, że mając własne źródło, trzeba odsprzedawać energię do zakładu energetycznego i nie można było podłączyć na stałe generatora za licznikiem. Można było tylko zasilić konkretne urządzenia tymczasowo. Smoku - znasz obecne regulacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientujecie się może, czy warto stawiać ściankę z GK, która stanowiłaby bok szafy komandor, czy lepiej niech całą szafę łącznie z bokami robi komandor?

Eeeee tam - za Komandora (i tym podobnych) to ja dziękuję. Lepszy i tańszy jest stolarz. Na marginesie - przesuwne drzwi zabierają 10cm. Ja mam wnękę 69cm i robię drzwi na zawiasach - w ten sposób bez problemu zmieszczę płaszcze wiszące bokiem. Przy drzwiach przesuwnych już problem.

 

Co do ścianek - ja zrobiłem z b-k 12cm. No ale u mnie szafa jest na granicy między gabinetem a hallem i wolałem, żeby żadne hałasy nie przechodziły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai,

 

O takie rady, wskazówki, podpowiedzi właśnie mi chodziło.

Co do przemyśleń mam tego tyle, że jak elektryk to zobaczy to zrobi :o

WiFi dobra rzecz, ale im mniej tego w domu tym lepiej (jestem antena designerem, więc co nieco wiem) komórki i ew. mikrofalówka to max.

Jednym z rozwiązań (instalacja dualna z agregatem) jakie widziałem było zainstalowanie przełącznika w głównej szafce "1 - 0 - 2" (1-tryb normalny, 0 brak napięcia w domu, 2 podłączenie do agregatu z wybranymi (niezbędnymi) obwodami.

Ten zapłon czasowy diesl'a jest ciekawy, ale nie wiem jak to jest w praktyce, jaki czas zwłoki oraz ew. rozłaczenie w momencie powrotu zasilania w sieci.

Jak jest ktoś "na czasie" w temacie i wie jak to bezpiecznie rozwiązać będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, myślę że to bardzo dobra cena, aż trochę podejrzana.

Niech ktoś, kto się zna, zrobi Ci kosztorys inwestorski, będziesz wiedział na czym stoisz.

pozdr.

PiJaki

 

Witam,

A czy kosztorys inwestorski to np kosztorys z programu Norma Pro? Jakoś nie ufam do końca takim aplikacjom...

 

BTW, czy możecie coś powiedzieć o hurtowni MB03 z Wrocławia? Wysłałem do nich z 5 mail z prośbą o ofertę. Na wszystkie możliwe maile.... Najstarszego dwa tygodnie temu. Dostałem tylko jedną odpowiedź, tydzień temu, że wysłali ofertę na maila pewnej kobiety, która przypadkiem ma takie nazwisko jak ja... Przypadkiem jest moją żoną... Niby kryzys, a takie bezmyślne podejście do klienta...

Gdzieś tam słyszałem, że ponoć dobrzy są. A może to jest tak, że jak o kimś się coś dobrego napisze, szybko czuje się pewnie... W każdym razie, musiałem to z siebie zrzucić, i coś na forum naskrobać ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zapłon czasowy diesl'a jest ciekawy, ale nie wiem jak to jest w praktyce, jaki czas zwłoki oraz ew. rozłaczenie w momencie powrotu zasilania w sieci.

Eeee - to pewnie nic wielkiego. Porządne agregaty same startują pod wpływem zaniku zasilania. Ja co prawda liznąłem kwestii zabezpieczeń serwerowni, ale nie widzę problemu technicznego i obstawiam, że małe agregaty też to potrafią. Trochę sobie poteoretyzuję, bo nie chce mi się szukać. Ty jednak pogrzeb w necie. Nie wiem czy elektryczne kwestie też tam są reprezentowane, ale ja bardzo lubię "elektrodę", jeżeli chodzi o elektronikę i sprzęty domowe.

No więc tak - samo podłączenie generatora można by zrealizować stycznikiem. Obrazowo - weżmy literkę "Y" i od góry połączmy zasilanie i diesla, a od dołu jest wyjście na urządzenia. W stanie spoczynkowym - podłączone jest zasilanie. Przy pobudzonym styczniku, będzie przełączony na diesla. Zasilanie cewki powinno być brane z diesla - jeżeli pracuje, to z niego idzie prąd na wyjście stycznika. Spekuluję, że sam diesel powinien mieć jakiś styk rozruchowy lub wejście napięciowe (jeżeli sam rozpoznaje zanik napięcia). Jeżeli jest to wejście napięciowe, to wie kiedy się załączyć. Jeżeli jest to styk, to powinien on pochodzić ze styku NC (normalnie zamknięty), a stycznik powinine mieć cewkę zasilaną z sieci. W ten sposób brak napięcia spowoduje "odpuszczenie" cewki i zwarcie styku, co wyzwoli diesla, a ten uruchomi stycznik przełączający odbiorniki na niego. Napięcie w sieci wróci --> stycznik detektujący napięcie sieci, rozewrze styki i diesel się wyłączy.

Jest jeszcze kwestia ograniczenia liczby startów diesla i zabezpieczenia urządzeń przed zanikami napięcia. Najlepiej to zrobić z pomocą UPS-a (za stycznikiem przełączającym źródła). Tak się robi to profesjonalnie. UPS ma wytrzymać określony czas: 5-120 minut. Na krótkie zaniki nie opłaca się załączać diesla (stres rozruchowy). To powinien przejąć UPS, choć od razu zaznaczam, że istnieje kwestia złośliwości natury i ZE. A co będzie jak UPS wytrzymuje 5 minut i pojawią się 2 zaniki po 4 minuty rozdzielone 1 minutą powrotu napięcia? Lepiej więc mieć UPS ze sporym zapasem. Podejrzewam, że diesel może mieć układ opóźnienia rozruchu i wyłączenia, ale jeżeli nie ma, to też nie problem. Są przecież moduły na szynę, które powoduję opóźnienie czasowe włączenie i/lub wyłączenia. To zmyślny elektryk bez problemu sam zestawi.

A teraz pytanie: czy warto aż tak się męczyć? Chyba lepiej mieć wajchę i jak braknie, to przerzucić ręcznie. Cała ta automatyka będzie trochę kosztowała na strarcie, zżerała jakiś tam minimalny prąd na podtrzymanie styczników. Nawet jak wyjedziemy to lodówka i tak wytrzyma bez problemu 24h, gdyż nikt jej otwierał nie będzie. Komputery najprościej podtrzymywać UPS-em i wyposażyć w funkcję automatycznego shutdownu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoku - znasz obecne regulacje?

 

"Zabroniona jest praca równoległa źródeł energii elektrycznej dostawcy EnergiaPro jak też źródeł energii elektrycznej dostawcy i dodatkowego źródła energii elektrycznej odbiorcy (np. agregat prądotwórczy) poprzez sieć odbiorcy. Wnioskodawca zobowiązany jest zgłosić do EnergiaPro każdy instalowany agregat prądotwórczy oraz ustalić techniczne warunki podłączenia agregatu z instalacją odbiorczą."

 

"równoległa" oznacza, że źródła należy rozdzielić.

 

Wykonywałem instalację inwestorowi, który zapragnął mieć agregat prądotwórczy. Kupił nawet wielkiego diesla, gdy go uruchomiliśmy, inwestor postanowił zbudować mu osobne pomieszczenie poza domem bo hałas był niewiarygodny.

Są to bardzo drogie rozwiązania stosowane w obiektach użyteczności publicznej w celu ochrony zdrowia i życia ludzi.

Nie sądzę, by miało to uzasadnione zastosowanie w domu jednorodzinnym, ale jest możliwe, wszystko kwestia ceny.

Podobnie jak Frankai, uważam, że ewolucja "domu inteligentnego" będzie dążyć w kierunku sterowania drogą radiową.

Są już takie systemy. Poczytaj Moeller - X comfort, (podobne robi Legrand i Berker) nadal pozostaje kwestia ceny, bo zwykły wyłącznik kosztuje ponad 300 pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zabroniona jest praca równoległa źródeł energii elektrycznej dostawcy EnergiaPro jak też źródeł energii elektrycznej dostawcy i dodatkowego źródła energii elektrycznej odbiorcy (np. agregat prądotwórczy) poprzez sieć odbiorcy. Wnioskodawca zobowiązany jest zgłosić do EnergiaPro każdy instalowany agregat prądotwórczy oraz ustalić techniczne warunki podłączenia agregatu z instalacją odbiorczą."

 

"równoległa" oznacza, że źródła należy rozdzielić.

Hmmm... Że zabroniona jest równoległa praca, to się rozumie samo przez się. Chodzi tutaj m.in. o kwestię synchronizacji i zakłóceń. Niezsynchronizowane duże źródło na końcu linii, potrafiłoby sporo namieszać w sieci. Nam się wydaje, że prąd płynie i tyle, a to nie takie proste. Jest parę zagadnień o których na lekcji fizyki nam nie opowiadano, ale uruchamiając elektrownie i sprzedając oprogramowanie do optymalizacji, miałem okazję poznać. Zostańmy jednak przy analizach na bazie doświadczeń. Kto pamięta stabilizatory napięcia i stare telewizory, które potrafiły się wyłączyć, bo sąsiad włączył spawarkę? Duże źródło na końcu linii mogłoby dać podoby efekt - zaniżać napięcie, podbijać ponad normę, zakłócać przesunięcie fazowe, itp.

Zauważ, że wg ich regulaminu, literalnie rzecz ujmując, że nie wystarczy rozdzielić źródła - musisz zgłosić agregat, który nie będzie mógł pracować równolegle. Warto by sięgnąć do Ustawy prawo energetyczne wraz z rozporządzeniami, gdyż regulamin EnergiaPro nie jest źródłem prawa i można go olać, jeżeli zgłoszenie nie wynika z odpowiednich rozporządzeń. Granicą władzy EnergiaPro (u mnie Energa) jest zabezpieczenie w szafce przyłączeniowej. Dalej jest nasza instalacja i tylko na mocy prawa (ustawy i akty wykonawcze do nich), ktoś może nam czegoś zakazywać czy nakazywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a myślałem, że tylko ja mam problem ze zrozumieniem ;-)

Se człowiek musi trochę poszpanować ;)

A mówiąc poważniej - trochę rzeczy przemyślałem planując swoją budowę i ... nie zrobiłem :lol: Po prostu czasem łapię się na tym, że chcę szmery bajery, a jak ochłonę, to stwierdzam, że nie jest mi to do życia niezbędne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW, czy możecie coś powiedzieć o hurtowni MB03 z Wrocławia? Wysłałem do nich z 5 mail z prośbą o ofertę. Na wszystkie możliwe maile.... Najstarszego dwa tygodnie temu. Dostałem tylko jedną odpowiedź, tydzień temu, że wysłali ofertę na maila pewnej kobiety, która przypadkiem ma takie nazwisko jak ja... Przypadkiem jest moją żoną... Niby kryzys, a takie bezmyślne podejście do klienta...

Gdzieś tam słyszałem, że ponoć dobrzy są. A może to jest tak, że jak o kimś się coś dobrego napisze, szybko czuje się pewnie... W każdym razie, musiałem to z siebie zrzucić, i coś na forum naskrobać ;-)

 

odpowiem Ci tak :wink:

do takiego traktowania przez hurtownie budowlane (jeśli chcesz mieć dom) musisz się przyzwyczajić, kto Ci wogóle powiedział , że jest kryzys w budownictwie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że obsługuję logistycznie parę firm z branży budowlanej, i każda z nich, narzeka, że ten rok, to generalnie czas obrony jest.... czują kryzys...

 

Może hurtownie to inna bajka...

 

Najdziwniejsze jest to, że ponoć jeden z pracowników tej hurtowni ponoć udzielającym się na tym forum jest. Może urlop ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec roku się zbliża, wiec i o PIT-ach coraz częściej myślę, A w tym roku jeszcze dochodzą odliczenia. Uff, sama nie dam rady. Macie może polecić kogoś, kto mi fachowo rozliczy rachunki, odzyska parę złotówek od fiskusa, no i (co by mi humor polepszyć ze względu na panującą słotę) nie zedrze ze mnie za dużo kasy za usługę?

Wdzieczna będę za namiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że obsługuję logistycznie parę firm z branży budowlanej, i każda z nich, narzeka, że ten rok, to generalnie czas obrony jest.... czują kryzys...

 

Może hurtownie to inna bajka...

Jest różnie. Z jednej strony słyszałem, że spora hurtownia u mnie pozwalniała ludzi, gdyż zainwestowali i strasznie się rozwinęli, a rynek nie. Są fachowcy do wzięcia od zaraz (właśnie jeden mi będzie murował płot z klinkieru), a z drugiej są tacy, którzy nie czują. Kominkarz chwalił mi się, że on nie odczuwa problemów i dalej robią na 2 zmiany. Na lokalnym rynku jest bezkonkurencyjny jakościowo, ma swoje wysokie marże i wystarcza mu. Nie rzucał się, żeby powiększać zbytnio firmę, bo nie dopilnuje wszystkiego sam. Z dobrymi pracownikami zawsze jest problem. Stolarz chwalił się nam w sobotę, że miał przed nami 7 klientów na rozmowach i podpisał 6 umów. Kryzys jest, ale dotyka wybiórczo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...