Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 40,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Ivonesca

    1708

  • Frankai

    1578

  • Wojty

    1469

  • BK

    1459

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

może mi ktoś poradzić co do GWC?. Na pewno ktoś z was już to ma, jak to się sprawuje na co dzień, jaki rodzaj macie i ile was to kosztowało zdradźcie mi proszę szanowna starszyzno.

Ja nie mam. Pytanie czy ładując się w GWC i mając w planach podłogówkę, nie warto pomyśleć od razu o pompie ciepła? Przyznaję, że nie wiem jakie są poziomy cenowe. Kojarzy mi się tylko, że czytając kiedyś o pompach były dwa rozwiązania: wymiennik poziomy - potrzebna jednak dość duża powierzchnia (400m2?) lub wymiennik pionowy (30m w głąb).

Co do grzybów i pleśni... Chyba zawsze w czymś, co jest w gruncie i narażone na różnice temperatur (przepływające powietrze początkowo jest zimne), istnieje ryzyko ich powstawania.

Co do powietrza w wymienniku kominka - wiadomo, że skądś musi się tam brać. U mnie jest podprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz pod palenisko. Część więc ogrzanego powietrza pochodzi z pokoju, a część z zewnątrz. Wlatywania kurzu do wymiennika się nie uniknie, a tym samym kominek będzie robił to, co robią grzejniki konwekcyjne - przeganiał kurz pod domu. Mój syn okazał się alergikiem i zobaczymy jak kominek - o ile będzie używany ;-) - będzie na niego wpływał. Zawsze można rury zatkać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z każdym miesiącem będziesz coraz mniej podatny na bajarzy :D

 

he,he :) TMK swięte słowa !

 

Ja tez rozważałem różne pomysły na ogrzewanie ... i z wiekszości z nich zrezygnowałem z różnych względów:

pompy ciepła - koszt

solary - koszt, stanelo na tym ze zrobilem wyprowadzenie rurek pod solary jak przyjda lepsze czasy moze kiedys skoncze instalacje

kominek z płaszczem wodnym - slyszałem ze jak sie napali i zabraknie pradu to moze byc bieda :(

 

Skonczyło sie na tym ze mam ogrzewanie gazowe z sieci (podlogowke na dole) i kozę zamiast kominka (gdyby był kominek pewnie zrobilbym prostą grawitacyjną DGP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie,

 

poszukuje dobrej hurtowni w której mógłbym zaopatrzyć się w dachówkę.

 

co byście polecili biorąc pod uwagę cenę, obsługę klienta i wybór?

 

serdecznie pozdrawiam,

J.

 

Najtaniej ostatnio było w Mrówce w Jelczu, potem w hurtowni w Miłoszycach, w Marcinkowicach, Lechbudzie.

 

Szwagier zamówił komplet w Mrówce (dachówki, membrana, grzebienie pod gąsiory [tu pamiętaj, żeby brać ciemniejsze od dachówki np. do czerwonej ciemnoczerwone]) - dostał wszystko w terminie i czeka na fachowców - dachowców [a oni na lepszą pogodę].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, pożartowaliśmy sobie a teraz może mi ktoś poradzić co do GWC?. Na pewno ktoś z was już to ma, jak to się sprawuje na co dzień, jaki rodzaj macie i ile was to kosztowało zdradźcie mi proszę szanowna starszyzno.

 

pozdr

 

Ja mam GWC podłączony do instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem i bardzo sobie chwalę to rozwiązanie.

 

W zimie przy największych mrozach [-25 st] do centrali z GWC wlatywało +6 st, a przy temp. >-15 już +8 st.

Latem faktycznie przy +30 st do centrali wlatywało +16 st, więc efekt chłodzenia jest.

 

System działa już 2 lata i wszystko jest ok, a dodatkowo filtry w centrali wentylacyjnej [EU5] wyłapują masę kurzu i brudu.

 

GWC rurowy wykonała mi firma 2 lata temu za 3 200 zł - jest to tak proste, że na drugi raz na 100% zrobiłbym to sam [z pomocą szwagrów] za dużo taniej - jak chcesz zobaczyć jak to wygląda napisz na priv i podjedź na "wizję lokalną".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmotywowaliście mnie i ja też w końcu zleciłem zrobienie świadectwa energetycznego i dzisiaj je odebrałem (skorzystałem z podanych namiarów - dzięki)

 

EP =112.4 kWh/(m2*rok) - wymagany 132,3 kWh/(m2*rok)

EK = 72,8 kWh/(m2*rok)

 

chyba bez większych rewelacji ale dom budowany raczej tradycyjnie (z tym że 15cm styro na ścianach dałem), ogrzewam ekogroszkiem wentylacja grawitacyjna

Ja też mam już to całe świadectwo. Allegro potęga jest i basta ;-) EP wyszło 128.58 kWh/(m2rok). Norma to 164.58. Jak to się ma moje EP do rzeczywistości ocenię za rok.

 

Teraz geodeta. Lekko zszokowała mnie cena... Coś mi sie wydaje, że o wyższych cenach pisaliście. Mi kobieta powiedziała chyba czterysta :o Zobaczymy. Droga nie była. Wytyczała mi budynek parę ;) lat temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się czy na żywopłot nie dać Obelisk,

 

Jeszcze szukam świerka gniazdkowego ( u Koszyka drogi, po 75-90zł za krzak) A dzisiaj w Ziębicach kupiłam ph po 15zł za duży krzak.

 

No... chyba będę musiał napuścić na Ciebie żonę ;-) Zrobimy może jakąś wizytację, bo trzeba będzie kupić zielska i inne chabręzie, a widzę, że masz już niezłą wiedzę na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam. Pytanie czy ładując się w GWC i mając w planach podłogówkę, nie warto pomyśleć od razu o pompie ciepła? Przyznaję, że nie wiem jakie są poziomy cenowe. Kojarzy mi się tylko, że czytając kiedyś o pompach były dwa rozwiązania: wymiennik poziomy - potrzebna jednak dość duża powierzchnia (400m2?) lub wymiennik pionowy (30m w głąb).

Co do grzybów i pleśni... Chyba zawsze w czymś, co jest w gruncie i narażone na różnice temperatur (przepływające powietrze początkowo jest zimne), istnieje ryzyko ich powstawania.

Co do powietrza w wymienniku kominka - wiadomo, że skądś musi się tam brać. U mnie jest podprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz pod palenisko. Część więc ogrzanego powietrza pochodzi z pokoju, a część z zewnątrz. Wlatywania kurzu do wymiennika się nie uniknie, a tym samym kominek będzie robił to, co robią grzejniki konwekcyjne - przeganiał kurz pod domu. Mój syn okazał się alergikiem i zobaczymy jak kominek - o ile będzie używany ;-) - będzie na niego wpływał. Zawsze można rury zatkać.

 

Przy pompie ciepła jest dużo więcej kopania [ ich konstruktorzy podają, że powierzchnia na której są rozłożone rurki z glikolem powinna być 2 krotnie większa niż powierzchnia ogrzewanego domu ], a odwierty są drogie, natomiast przy GWC np. u mnie jest wykop 2x21 m co wystarcza dla domu o pow. wentylowanej 145m2 i kubaturze ok. 600 m3.

 

Ceny pomp ciepła mocno spadły odkąd wzięli się za ich produkcję polscy producenci - np. Galmet za 9 kW liczy sobie poniżej 15 tys za cały system na porządnym osprzęcie - testowali w tym sezonie i średni COP wyszedł na poziomie 3,2.

 

Co do grzybów i pleśni w GWC to nie tylko teoria, ale i praktyka pokazała, że nie występują - patrz posty Adam_MK.

 

Sąsiad ma kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła i nie narzeka, a ma 2 kilkuletnie córki, więc pewnie jest ok [ w razie czego można założyć na wlot powietrza jakiś delikatny filterek np. EU2 ].

Mówi tylko, że gdy częściej się używa takiego DGP to od kurzu przy kratkach wylotowych brudzą się ściany [ ten problem ma jego znajomy ] - ja zaproponowałbym mu przyczepić ten EU2 w kratkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam. Pytanie czy ładując się w GWC i mając w planach podłogówkę, nie warto pomyśleć od razu o pompie ciepła? Przyznaję, że nie wiem jakie są poziomy cenowe. Kojarzy mi się tylko, że czytając kiedyś o pompach były dwa rozwiązania: wymiennik poziomy - potrzebna jednak dość duża powierzchnia (400m2?) lub wymiennik pionowy (30m w głąb).

Co do grzybów i pleśni... Chyba zawsze w czymś, co jest w gruncie i narażone na różnice temperatur (przepływające powietrze początkowo jest zimne), istnieje ryzyko ich powstawania.

Co do powietrza w wymienniku kominka - wiadomo, że skądś musi się tam brać. U mnie jest podprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz pod palenisko. Część więc ogrzanego powietrza pochodzi z pokoju, a część z zewnątrz. Wlatywania kurzu do wymiennika się nie uniknie, a tym samym kominek będzie robił to, co robią grzejniki konwekcyjne - przeganiał kurz pod domu. Mój syn okazał się alergikiem i zobaczymy jak kominek - o ile będzie używany ;-) - będzie na niego wpływał. Zawsze można rury zatkać.

 

czytałem w jakimś muratorze że pompa ciepła sprawdza się idealnie przy ogrzewaniu elektrycznym, natomiast przy gazowym nie za bardzo. Poza tym to jak dla mnie to oba te systemy są do siebie podobne. Muszę gdzieś zasięgnąć wiedzy na ten temat w jakiejś mądrej literaturze, bo szczerze to głupieję już. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad ma kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła i nie narzeka, a ma 2 kilkuletnie córki, więc pewnie jest ok [ w razie czego można założyć na wlot powietrza jakiś delikatny filterek np. EU2 ].

Mówi tylko, że gdy częściej się używa takiego DGP to od kurzu przy kratkach wylotowych brudzą się ściany [ ten problem ma jego znajomy ] - ja zaproponowałbym mu przyczepić ten EU2 w kratkach.

Hmmm... chętnie skorzystam z doświadczeń, bo chciałbym korzystać z kominka, a synek jest alergikiem. Jak to zwykle bywa - pleśnie i roztocza (kurz), ma na swojej liście. Sęk w tym, że o ile wyobrażam sobie filtr na kratce wylotowej z kominka (taka zwykła - prostokątna), o tyle nie widzę tego na wlotowej (ciągnie z obudowy, a dolot rurą z zewnątrz), czy na wylotowych (okrągłe anemostaty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałem w jakimś muratorze że pompa ciepła sprawdza się idealnie przy ogrzewaniu elektrycznym, natomiast przy gazowym nie za bardzo.

Nie kumam co znaczy pompa ciepła przy ogrzewaniu gazowym. Pompa ciepła to nic innego jak sprężarka (zasilanie elektryczne), pozwalająca na przenoszenie ciepła z jednego ośrodka do drugiego. Może chodziło Ci o pompę ciepła wmontowaną w rekuperator? Żeby jeszcze sprawniej odzyskiwać ciepło?

A może skoro są klimatyzatory gazowe, to ktoś wymyślił też pompę ciepła zasilaną gazem. Przyznaję że jestem lajkonik, gdyż nie śledzę tematu pomp od 10 lat.

A propos - klimatyzatory gazowe ponoć są tańsze w instalacji i eksploatacji. Przynajmniej te do biurowców ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w ramach zaopatrywania się w okna, ktoś z Was korzystał z firmy Parrot z ul. Armii Krajowej, kiedyś handlowali Oknami z Krakowa, teraz promują DAKO. Oczywiście interesuje mnie jakość ich wyrobów oraz montażu i ewentualne poprawianie mankamentów. Będę wdzięczna za opinie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy u tej Pani robiliście audyt :http://aukcjewp.wp.pl/item1034581377_swiadectwo_energetyczne_certyfikat_energetyczny.html czy jeszcze kogoś innego możecie polecić.

Ja robiłem tutaj. Cena taka sama, kwity już otrzymałem, a czy ktoś mi czegoś nie zakwestionuje, okaże się za około miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam co znaczy pompa ciepła przy ogrzewaniu gazowym. Pompa ciepła to nic innego jak sprężarka (zasilanie elektryczne), pozwalająca na przenoszenie ciepła z jednego ośrodka do drugiego. Może chodziło Ci o pompę ciepła wmontowaną w rekuperator? Żeby jeszcze sprawniej odzyskiwać ciepło?

A może skoro są klimatyzatory gazowe, to ktoś wymyślił też pompę ciepła zasilaną gazem. Przyznaję że jestem lajkonik, gdyż nie śledzę tematu pomp od 10 lat.

A propos - klimatyzatory gazowe ponoć są tańsze w instalacji i eksploatacji. Przynajmniej te do biurowców ;)

 

Może źle się wyraziłem. W artykule mowa była o tym, że ze względu na ceny paliw, instalacja pompy ciepła przy jednoczesnym korzystaniu z gazu ziemnego na przykład jest nieopłacalna bowiem montaż całego systemu pompy jest podobno bardzo drogi (wg muratora z sierpnia zeszłego roku od 35tyś zł w górę) i zwrot kosztów inwestycji będzie trwał nawet kilkanaście lat. Natomiast jeżeli u kogoś jedynym źródłem ciepła jest energia elektryczna to gazeta twierdzi, że wówczas warto jest zainwestować w ten interes, bo wówczas koszt inwestycji zwraca się już po kilku latach.

Tylko jak już wcześniej wspominałem, nie za bardzo widzę dużej różnicy pomiędzy pompą ciepła a GWC. Jak dla mnie oba systemy działają na podobnej zasadzie - powietrze podgrzewane/chłodzone jest pod ziemią na odpowiedniej głębokości. A jeżeli różnicy nie widać to po co przepłacać.

Wg mnie to wszystko zależy od mody w danym momencie.

Edytowane przez albert07
brak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacja pompy ciepła przy jednoczesnym korzystaniu z gazu ziemnego

 

Tylko jak już wcześniej wspominałem, nie za bardzo widzę dużej różnicy pomiędzy pompą ciepła a GWC. Jak dla mnie oba systemy działają na podobnej zasadzie - powietrze podgrzewane/chłodzone jest pod ziemią na odpowiedniej głębokości.

 

Nie jestem jeszcze pewien czy analizy, o których piszesz, dotyczą wyboru czy zmiany. Jeżeli należy podjąć decyzję który z czterech typów ogrzewania wybrać:

a) ogrzewanie z gazu sieciowego

b) ogrzewanie elektryczne

c) ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła

d) rekuperator z pompą ciepła

To jest to inna sytuacja niż kiedy mamy już jakiś typ ogrzewania i chcemy dołożyć alternatywny. Zauważ, że mając instalację c.o., ponieślibyśmy duże niższe nakłady dokładając pompę, niż przy posiadaniu typowego ogrzewania elektrycznego (maty grzejne lub grzejniki konwektorowe). Musimy tylko dodać pompę.

Z kolei decydując o wyborze typu ogrzewania przed budową, faktycznie gaz sieciowy może być lepszym rozwiązaniem niż pompa ciepła. Wszystko zależy od wielkości domu.

Jeżeli dom jest duży, to wydajna pompa ciepła będzie chyba jednak lepszym wyjściem. Koledze gość instalujący pompy, powiedział, żeby do 150m2 nie pchał się w pompę. Przy małych, dobrze ocieplonych domach z kolei, rekuperator z pompą zupełnie wystarczy i odpada wymiennik gruntowy.

 

GWC jest tylko rozwiązaniem wspomagającym. Pamiętaj, że pompa ciepła może mieć wymiennik poziomy, ale od razu się przyznaję, nie wiem czy można zwykłe GWC zamienić na układ z pompą. Muszę niestety już się wyłączyć - praca czeka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...