Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 40,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Ivonesca

    1708

  • Frankai

    1578

  • Wojty

    1469

  • BK

    1459

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ten tartak ach ten tartak

 

oj działo się w XX (nie mylić z XXX)

ja zamieszkiwałem w pobliskim ołówku na III też fajnie ale nie to co w ulu na portierni zawsze można było flaszkę kupić (jak nie na portierni to u cygana na przeciwko a jak u cygan nie było to za parę złotych można było portierkę wysłać do lokomotywki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ivo,mówisz o nianiach dla chłopców czy dziewczynek?

a nie wiem już jak to wszystko ze soba powiązać ;-)...tak się rozmowy porozchodziły na różne boki że trudno się połapać człowiekowi :lol: :lol: :lol:

....w każdym bądź razie zmykam do domku...wykurować się troszkę :-)

 

pozdrowienia dla wszystkich :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znów mam spore zaległości w pisaniu....

może najpierw do BK:

 

z silikatami jest tak, że w zasadzie masz standard "polskie silikaty" a więc silikatka T Teodory, Ludynia itp. oraz standard van den Bricka czyli teraz Xelli = silka.

Różnią się one wymiarami a więc również wydajnością.

silikatka np T24 to 25 x 24 x 22

a więc wydajność na klej (2-3 mm spoiny) to będzie ok 18/m2

a wydajność na zaprawę (15 mm spoiny) to będzie ok 17/m2

silka M24 to 34 x 24 x 19

a więc wydajność na klej (2-3 mm spoiny) to będzie ok 15,25/m2

a wydajność na zaprawę (12 mm spoiny) to będzie ok 14,5/m2

Jednocześnie przy Xelli jest więcej spoin ale przy kleju praktycznie mniejsze spoiny bo materiał idealnie równy. W Teodorach bloczki co dostawa to inne (choć dobra ekipa radzi sobie z tym bez problemów).

 

Jeżeli bierzesz silkę to na kleju wyjdzie baaardzo ładnie, jeśli bierzesz Teodory to spokojnie mozna na zaprawie. Ja mam klej. Tak chciałem :)

 

Betony. Zależy oczywiście jaki grunt. Ja mam nisko wodę, suchy grunt, tylko czasem powierzchniowe przemakania (na warstwach bardziej spoistych po deszczach). Mam B15 + dysperbit, na styropianie zzewnątrz znów dysperbit.

Chudziak a właściwie płyta = B10, 10cm

 

Co do organizacji budowy. Polecam umowę Bartta. Mam jej przerobioną przez siebie wersję. Oddzielnie wybierałem kierownika (uprawnienia inspektorskie) i ja za niego płacę ryczłtem za budowę, bynajmniej nie za dużo i nie tylko za działanie pro forma. Oddzielnie wybierałem ekipę.

Algorytm wyboru: z różnych kontaktów (również stąd) poznałem jakieś 8 ekip. Wszystkim dałem ksero projektu, te same informacje i pytania co do unifikacji sporządzonego kosztorysu. Oczywiście były spore rozbieżności co do otrzymanej formy i zawartości merytorycznej. Kierowałem się we wstępnym wyborze intuicją (pierwszy kontakt, dalsza rozmowa) oraz zaangażowaniem oferenta w przygotowanie oferty, a przede wszystkim ceną. Podkreślam: jestem laikiem jeśli chodzi o tę branżę!

Podobnie wybierałem kierownika (interesowały mnie jego doświadczenie, uprawnienia, dyspozycyjność, forma praktykowanej komunikacji z klientem i ekipą, rekomendacje, na szarym końcu cena!!!) Rozmowy trwały jakiś miesiąc, przy okazji poznawałem dokładniej temat, różne argumenty, środowisko.

Rozbieżności w ofertach ekip były przy tym samym zakresie prac 22-45 tys. zł.; w przypadku kierowników 1,5-2,5 tys. zł

Wybrałem kierownika, ustaliłem warunki i pierwsze zadanie: pojechaliśmy na przegląd prac trzech wybranych wstępnie przeze mnie ekip. Trwało to jakieś 2 godzinki (budowy były w pobliżu). Konkretne argumenty, fachowa ocena i wybrałem tego który teraz u mnie buduje.

Zarówno z kierownikiem jak i ekipą mam odpowiednie umowy. To wszystko.

Dostawcy. Na mapie wrocka mam zaznaczonych większość dostawców budowlanych (chwilowo tego nie uzupełniam, to było gorączkowo robione przed kwietniem). Objechałem wszystkich grupując ich w regiony. Praktycznie kilka wyjazdów autkiem po kilka rozmów każdy. I tu można na dwa sposoby: jeśli masz zrobione zestawienie materiałów (albo przynajmniej obmiar) to im to dajesz. Gorzej jak tylko projekt bo każdy robi obmiar inaczej a Ciebie w zasadzie na początku nie interesuje koszt dokładny tylko porównanie cen, asortymentu, upustów dla wolumenu odpowiadającemu Twojej inwestycji. Ja ze względu na pośpiech (wiosenna gorączka cenowa) uprościłem sobie zapytanie do listy naistotniejszych materiałów, określiłem pewne ilości a przy końcowych wizytach to po prostu wpadałem i były proste pytania w stylu: dachówka - producenci - jakie upusty, kominy: szidel: ile w dół, ibf: ile w dół; komwent... itd. zawsze loco budowa itd.

Na to masz teraz sporo czasu, choć ceny wcale nie są takie spokojne... za chwilę grzejniki idą w górę... eh... za to stal zbrojeniowa staniała, ja kupowałem "na górce" ale jak słyszę że bloczki B6 tam gdzie kupowałem są 1 zł droższe to aż nie chce mi się wierzyć. Drewno też kolejny raz drożeje...

 

ok, spadam... pewnie znów mnie wylogowało... zapraszam do naszego albumu ostatnia fotka to:

http://www.album.com.pl/zdjecie.php?p=49&al=5107&start=40&start_opinie=0&prestop=0&prestzd=0&zm=zo&lz=50&so=&sz=&n=&a=&s=&o=&pns=9

 

robicie już nowe winko???????????????????????????? ja jeszcze nie :(((((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dachowiec,

ja wybierałam ekipy podobnie, tylko nie miałam czasu na jeżdżenie po budowach. Wybraną ekipę po prostu zwizytowaliśmy pro forma - okazało się że jest OK. Co do intuicji - to też ważne kryterium - jak widziałam że ktoś nie słucha tego co mamy do powiedzenia to przecież nie ma sensu z kimś takim współpracować.

 

CO do ścian - chyba jednak Teodory, ale na zaprawę - taniej i będziemy się czuć bezpieczniej - zawsze to bardziej elastyczne w przypadku odpukać jakby coś się działo z gruntem pod fundamentami. No i mniej bloczków...

 

Co z tymi grzejnikami? Czy sugerujesz żeby kupować teraz?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...